Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αντί για timespy,superposition κλπ, τρέχτε κάνα game να δούμε κάνα αποτέλεσμα. Άντε με τα ταιμσπαι και λοιπές τρίχες :bleh: 

Κοιμάμαι τα βράδια. Τη μεθεπόμενη Δευτέρα, που θα δώσω ρεπό στον εαυτό μου, θα παίξω.

https://www.techpowerup.com/250629/nvidias-stock-has-been-plunging-since-october-softbank-reported-to-be-looking-for-a-way-out:whip:

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Είναι pointless να το τρέχεις παραπάνω από 1-2 φορές ένα benchmark και να αφιερώνεις σε αυτό χρόνο αντί κάπου αλλού. Τέσταρε κανονικά την κάρτα. 

Κυριακή αύριο. Θα δουλέψεις και εσύ; #What?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είναι pointless να το τρέχεις παραπάνω από 1-2 φορές ένα benchmark και να αφιερώνεις σε αυτό χρόνο αντί κάπου αλλού. Τέσταρε κανονικά την κάρτα. 

Κυριακή αύριο. Θα δουλέψεις και εσύ; #What?

Spoiler

Γραφείο είμαι. Κατά πάσα πιθανότητα, και την Κυριακή. Άτιμες προθεσμίες.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, tommybertsen said:

Θέλουμε ο τεμπελόσκυλος λοιπόν να μας πει για την 2080ti του.

Κανενα παραπονο μεχρι τωρα(κ δεν ειναι binned τσιπακι η συγκεκριμενη)

Αν κ η ψυχτρα ειναι μικρη μου αρεσει που ειναι καθαρα 2-slot. Λιγο πιο ζεστη οταν δουλευει "ρελαντι" αλλά απο την αλλη επιτελους μετα απο πολυ καιρο εχω καρτα που δεν γερνει :hehe:

Οτι παιχνιδι δοκιμασα ειναι αισθητα πιο πανω απο την 1080ti στα ιδια settings 

Ελπιζω να μη βγαλει artifacts, αλλά κ να βγαλει ειναι evga...nough said :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pascal σε Turing έχουμε δει ότι εχει εμφανείς διαφορές σε Vulcan.

Σε DX 12 ισχύει το ίδιο; Έχουν γίνει βελτιώσεις σε αυτόν τον τομέα σε αυτή τη μετάβαση;

Είναι τερμα κ**λωτικο το λογότυπο όπως το έχει/έχουν οι EVGA.

 

Βάλε το ρε συ λευκό να κάνει αντίθεση

κουτι

κοκκινα ασπρα

καρτα

ασπρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lazy Dog said:

Κανενα παραπονο μεχρι τωρα(κ δεν ειναι binned τσιπακι η συγκεκριμενη)

Αν κ η ψυχτρα ειναι μικρη μου αρεσει που ειναι καθαρα 2-slot. Λιγο πιο ζεστη οταν δουλευει "ρελαντι" αλλά απο την αλλη επιτελους μετα απο πολυ καιρο εχω καρτα που δεν γερνει :hehe:

Οτι παιχνιδι δοκιμασα ειναι αισθητα πιο πανω απο την 1080ti στα ιδια settings 

Ελπιζω να μη βγαλει artifacts, αλλά κ να βγαλει ειναι evga...nough said :)

 

Διακοπές κάνει η κάρτα στα χέρια σου.......

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ε μα πως, η αγορά χρειάζεται κι άλλες high-ed κάρτες με ακόμη πιο υψηλές τιμές....κάτσε τώρα που θα τους πάρει και θα τους σηκώσει στα χρηματιστήρια με τον κράσο που φαίνεται να έρχεται να τους δω στο επόμενο 3μηνο τι ωραίες πωλήσεις θα έχουν....έφαγε και μπλόκο από την Apple η Nvidia, το Amazon θα φτιάξει δικά του AI chips, το Autonomous driving αργεί πολύ...και οι RTX στο Θεό από τιμές με 5 καραβιές στοκ από την προηγούμενη σειρά......για να δω....Πέτσινε.......ΣΥΝΕΛΕΘΕ!

 

Την κόβω για τα 1699 Ευρώ και τρελεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες πωλήσεις......

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι είναι ωραία....το αποτέλεσμα είναι ότι πιο γρήγορα από τις άλλες τελικά (η 1080Ti) δεν πάει και όλα παίζονται στο Silicon Lottery....Εντάξει εγώ που πετάω της ψύκτρες για να βάλω waterblock μάλλον όλα τα "κουκούλια" μου είναι αδιάφορα οπότε και γιατί να τα πληρώσω. Επίσης διαφορά μεγάλη σε ρολόγια δεν υπήρχε σε καμία.....δηλαδή δεν είδα καποια 1080Ti να πηγαίνεις 2200-2300 επειδή είχε καλύτερο PCB ή ψύκτρα....Εχω δεί reference PCBs με waterblock να φθάνουν τις ακριβές υλοποιήσεις άνετα...οπότε...Η μόνη που έιχε κάποια διαφορά (δηλαδή και 2400+ Mhz_ ήταν η Kingpin αλλά προοριζόταν για extreme overclocking με LN2 και λοιπές μπούρδες (για 'μενα)....

 

Είμαι περίεργος πάντως γιατί σε είδη υπερβολικά ακριβό gaming SKU συνεχίζουν να βγάζουν μοντέλα ακόμη πιο ακριβά....ποιος τα παίρνει...σε όλα τα φορουμ/blogs τρώνε κράξιμο για τις τιμές....

 

Αυτή η Gigabyte που έβαλες παραπάνω αν έχει ένα αξιοπρεπές PCB και της βάλεις ένα full cover waterblock αναρωτιέμαι αν θα φθάνει Π.χ. την Asus OC αλλά στη σειρά 2ΧΧΧ παίζει και binning επισήμως από την Nvidia. Και στις 1080Ti έπαιζε (το έχουν γράψει και στο ROG forum για τις OC κάρτες) αλλά εδώ μιλάμε για τσιπάκια με άλλο κωδικό και πιο ακριβά από την Nvidia που κοιτάει να ξεζουμίσει και το παραμικρό περιθώριο overclocking μέσω premium tiering..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θα βρεθούν να την αγοράσουν. Όπως και την kingpin. Νομίζω ότι αυτές οι κάρτες είναι για ειδικές καταστάσεις και μόνο. 

Το gamersnexus είχε περιγράψει, στη σειρά video με το pcb breakdown των 1080ti, επακριβώς την κατάσταση:  όλες οι ti είχαν παραπλήσιες επιδόσεις και το μόνο που άλλαζε ήταν η εμφάνιση και οι θερμοκρασίες. Ειδικά με τους περιορισμούς της nvidia στο oc των καρτών. Η armor, επί παραδείγματι, μια μετριότατη -στην καλύτερη των περιπτώσεων- κάρτα,  μετατρεπόταν σε άλλη gpu, εάν της έβαζες νερά. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η καρτουλα αν κ εχει το "απλο" 300ρι τσιπακι(112% p. limit) ειναι 4K stable 1935 @0.875v. Ισως μπορει να κατεβει λιγο ακομη το ρευμα...

Μεγιστες θερμοκρασιες γυρω στους 72 βαθμους σε stress test και 65-67 σε gaming(idle 41-42)

 

Κανενα προβλημα - μεχρι στιγμης - με artifacts κτλ

Πολυ δυνατη παντως ακομη κ για 1440p gaming...

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.