Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Πάντως μιας και προς αρχές Οκτωβρίου λήγει η εγγύηση της 1070 αν βγει γύρω στα 330-350 καμια εντός Ιανουαρίου, κάποια ΟΚ υλοποίηση από EVGA ή Asus θα έκανα μετάβαση σε 2060 για 1080p. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

Αυτά τα waterblocks για τις 1070/2070 με ξεπερνάνε......γιατί υπάρχουν???

Προφανώς θα πουλάνε. Κι εμένα μου φαίνονται αχρείαστα, αλλά κάποιοι θα θέλουν να τα πάρουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Πάντως μιας και προς αρχές Οκτωβρίου λήγει η εγγύηση της 1070 αν βγει γύρω στα 330-350 καμια εντός Ιανουαρίου, κάποια ΟΚ υλοποίηση από EVGA ή Asus θα έκανα μετάβαση σε 2060 για 1080p. 

 

Ποιας κάρτας, την EVGA 1070? Νόμιζα την έδωσες :bleh: 

 

Θα βγουν RTX 2060 και GTX 1160. Γελάει ο κόσμος με την πράσινη, αλλά δεν κάνει και η κόκκινη τίποτα να γελάμε λιγότερο (ή να κλαίμε, ανάλογα πως θα το δεις :hehe: )

πριν 9 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

Αυτά τα waterblocks για τις 1070/2070 με ξεπερνάνε......γιατί υπάρχουν???

Εγώ που δεν επιθυμώ υδρόψυξη στην κάρτα, πρέπει να απορήσω γιατί υπάρχουν γενικότερα τα waterblocks ας πούμε; Κάποιοι θέλουν να πάρουν πχ 3Χ1070 και να τους βάλουν νερά. Που είναι το παράλογο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, tommybertsen said:

Ποιας κάρτας, την EVGA 1070? Νόμιζα την έδωσες :bleh: 

 

Θα βγουν RTX 2060 και GTX 1160. Γελάει ο κόσμος με την πράσινη, αλλά δεν κάνει και η κόκκινη τίποτα να γελάμε λιγότερο (ή να κλαίμε, ανάλογα πως θα το δεις :hehe: )

Εγώ που δεν επιθυμώ υδρόψυξη στην κάρτα, πρέπει να απορήσω γιατί υπάρχουν γενικότερα τα waterblocks ας πούμε; Κάποιοι θέλουν να πάρουν πχ 3Χ1070 και να τους βάλουν νερά. Που είναι το παράλογο; 

 

Κατα τη γνώμη μου πάντα - γιατί να ξοδέψεις έστω κι ένα ευρώ σε ψύξη ακριβή τη στιγμή που με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες ν'αγοράσει πιο γρήγορη κάρτα με αέρα.....

ο καθένας φυσικά αποφασίζει και κάνει ότι θέλει αλλά στις μικρότερες κάρτες είναι πεταμένα λεφτά. 

 

Τώρα αν κάποιος πάρει 3Χ1070 - το παράλογο δεν είναι γιατί θέλει να τους βάλει νερό μόνο αλλά γιατί πήρε 3 Χ 1070 εξ' αρχής. Το SLI είναι νεκρό έτσι κι αλλιώς και 3Χ κάρτες δεν υποστηρίζονται καν πλέον αν δεν κάνω λάθος. Από εκεί και πέρα ο καθένας εννοείται ότι κάνει ότι επιθυμεί και δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοί..

 

Υπάρχουν πολλά πλεονεκτήματα στην υδρόψυξη εκτός του ότι κάνεις καλύτερο overclocking, το επίπεδο θορύβου (ΔΕΝ συγκρίνεται) και φυσικά το αισθητικό αλλά και το airflow που οι κάρτες το κάνουν μαντάρα και τέλος η σκόνη...Έχω πολύ συγκεκριμένη σχεδιαστική άποψη από πλευράς λειτουργίας μιας υδρόψυξης στην οποία στηρίζω τα παραπάνω και αυτή δεν είναι τα AIO/CLC - coolers.  

 

Σε κάθε περίπτωση αντί waterblock στην 1070 θα αγόραζα μια καλύτερη κάρτα ( 1070Ti ή μεταχειρισμένη 1080).....

 

1 hour ago, jax7480 said:

Γιατί ρε παιδιά είναι αχρείαστα; πρέπει δηλαδή να έχεις το top hardware για να βάλεις υδρόψυξη;

 

 

Εκτός κι αν ο λόγος που το κάνεις είναι καθαρά αισθητικός, τότε ναι είναι προτιμότερο ν'αγοράσεις καλύτερο hardware, καλύτερο κουτί, καλύτερους ανεμιστήρες.....καλύτερο τροφοδοτικό....

 

Link to comment
Share on other sites

αυτος που θα παρει 3 και 4 καρτες, θα παει σε λυσεις blower.
@Jargon
Δεν ειναι μονο τα παιχνιδια λεμε στην αγοραααααα.. :D
 


Απο εκει και περα, η υδροψυξη δε θα σου προσφερει τπτ παραπανω απο design σε μια καλη υλοποιηση.. Εκτος αν εισαι χρηστης σαν τον πεθαμενο λαζαρο που του πεφτουν τα μαλλια αν δουν 60 βαθμους :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GoMaR said:

Απο εκει και περα, η υδροψυξη δε θα σου προσφερει τπτ παραπανω απο design σε μια καλη υλοποιηση.. Εκτος αν εισαι χρηστης σαν τον πεθαμενο λαζαρο που του πεφτουν τα μαλλια αν δουν 60 βαθμους :p

 

Καλα αυτος εχει προβλημα μην τον αναφερεις καν... ?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, GoMaR said:

αυτος που θα παρει 3 και 4 καρτες, θα παει σε λυσεις blower.
@Jargon
Δεν ειναι μονο τα παιχνιδια λεμε στην αγοραααααα.. :D
 


Απο εκει και περα, η υδροψυξη δε θα σου προσφερει τπτ παραπανω απο design σε μια καλη υλοποιηση.. Εκτος αν εισαι χρηστης σαν τον πεθαμενο λαζαρο που του πεφτουν τα μαλλια αν δουν 60 βαθμους :p

 

 

Άλλο πράγμα οι πολλαπλές κάρτες για rendering ή server environments που συμφωνώ γι'αυτό υπάρχουν τα blowers. Σε τέτοια περίπτωση θα πήγαινα ακόμα και σε RACK και δρόμο έξω από το δωμάτιο ή σε Computer Room (room in a room compartment) αναλόγως της χρήσης....μιλάω για επαγγελματικό περιβάλλον βέβαια γιατί στο σπίτι δεν γίνονται αυτά οπότε συμβιβάζεσαι για να κάνεις τη δουλειά σου. 

 

Στο Gaming/Workstation PC με μια κάρτα high-end σου προσφέρει πολλά παραπάνω σε θόρυβο (ΜΗΔΕΝ), σκόνη (ΜΗΔΕΝ) και εμφάνιση (υποκειμενικό) αλλά το κυριότερο σε airflow μέσα στο case που οποιαδήποτε κάρτα το κάνει μαντάρα αν ενδιαφέρει κανέναν. Ξόδεψα πολύ χρόνο για να σχεδιάσω το εσωτερικό airflow του κουτιού μου με "κανάλια" ροής αέρα, ισορροπία intake/exhaust και κάνοντας δοκιμές με κορδέλες και αμέτρητα PWM Curves σε σχέση με temp sensors....με το που φεύγουν οι ανεμιστήρες από την κάρτα αλλάζουν πολύ θετικά τα δεδομένα. Φυσικά μιλάω για εξωτερικό ψυγείο υδρόψυξης κάτι που μετά από χρόνια επέλεξα και δεν το συγκρίνω με κανένα εσωτερικό σε απόδοση αλλά κι αυτό δεν είναι λύση για όλους. Το να ψύχεις επεξεργαστή που  καταναλώνει 480 Watt + overclocked 1080Ti + VRMs με ανεμιστήρες σε 450rpm που δεν ακούγονται ποτέ και να μένει και πριθώριο δυναμικότητας, είναι πραγματικά κάτι που δεν το αλλάζω με τίποτα. Το ψάχνω για να πάω ακόμη χαμηλότερα και θα παραγγείλω κάποια στιγμή δεύτερο ψυγείο 9 Χ 140 για δοκιμές. Επίσης ψάχνω τη λύση "remote cooling" δηλαδή σε άλλο χώρο....Γιατί? Από ενδιαφέρον και γιατί είναι hobby....όχι δεν χρειάζονται όλα αυτά για να κάνεις απλά τη δουλειά σου.....το κάνω επειδή μου αρέσει και με διασκεδάζει ενώ συγχρόνως απολαμβάνω ένα σύστημα με υψηλές επιδόσεις, τερματίζω την αξία της επένδυσής μου και όλο αυτό με τη μέγιστη δυνατή ησυχία μέσα σε αυτό το πλαίσιο λειτουργίας του μηχανήματος. 

 

Δεν θα ξόδευα όμως ποτέ χρήματα για αυτό το λίγο παραπάνω (αισθητικό, ησυχία, καλύτερο overclock) εις βάρος καλύτερου hardware όπως στην περίπτωση 1070 vs 1070Τi/1080....Εγώ, οι άλλοι δεν ξέρω τι κάνουν και απλά εκφράζω τη γνώμη μου....στο κάτω κάτω της γραφής αυτά υπολογίζονται με νούμερα. Π.χ. το κόστος μιας Titan Χp σε σχέση με μια watercooled overclocked to the max 1080Ti δεν δικαιολογείται ακόμα κι αν προσθέσεις waterblock στην τελευταία το οποίο δεν σου αγοράζει την Titan σου προσφέρει όμως όλα τα πλεονεκτήματα που αναφέρω παραπάνω. Μια 1070 + waterblock είναι πιο αργή από 1070Ti/1080 και τη στιγμή που μπορείς ν΄αγοράσεις απόδοση θα προτιμούσα αυτό σε σχέση με τα παραπάνω.....έχω περιθώριο απόδοσης παραπάνω με την 1070 από την 1080Ti που να πας και ν' αξίζει με 150-165 Ευρώ επιπλέον που κοστίζει το waterblock? 

 

 

BTW - Δεν βλέπω ποτέ παραπάνω από 38C στην 1080Ti με την υδρόψυξη αλλά δεν μ'ενδιαφέρει τόσο για την κάρτα (σκασίλα μου και 70 να είχε). Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να μην έχω όλη αυτή τη ζέστη μέσα στο κουτί ώστε να είναι όλα τα υπόλοιπα κρύα (NVMEs, HDs, PCH, RAM, ) χωρίς να χρειάζομαι τον "Κατρίνα" από αέρα και να μην πρέπει να καθαρίζω σκόνες λόγω υψηλού air intake. 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον λόγο που είπε ο gomar :) Τώρα blower κλπ με "έμφαση στο θόρυβο" ( :bleh: )  δεν ξέρω ποιος θα διάλεγε. Γενικά καλό είναι να υπάρχουν λύσεις για όλα τα γούστα. 

Τιμές για όλες τις τσέπες δεν υπάρχουν (ακούς  κόκκινη; :hehe: )

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Απο εκει και περα, η υδροψυξη δε θα σου προσφερει τπτ παραπανω απο design σε μια καλη υλοποιηση.. Εκτος αν εισαι χρηστης σαν τον πεθαμενο λαζαρο που του πεφτουν τα μαλλια αν δουν 60 βαθμους :p

 

Εδώ με έπεισε σχεδόν (για 1 φορά και ημέρα) να κάνω undervolt , τι λες τώρα :p Τα πράγματα είναι σοβαρά :rofl: 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, tommybertsen said:

:) Τώρα blower κλπ με "έμφαση στο θόρυβο" ( :bleh: )  δεν ξέρω ποιος θα διάλεγε. Γενικά καλό είναι να υπάρχουν λύσεις για όλα τα γούστα. 
 

 

Κανένας χρήστης gamer ή casual. Blower βάζουν σε Rack Mount solutions (blades) και όπου απαιτείται παράλληλη χρήση πολλών GPUs. Οι Quadro δεν είναι τυχαία blowers. 

Από την άλλη βλέπω και κάτι κουτιά πακτωμένα, με άθλιο airflow λόγω στησίματος του hardware, και τις κάρτες με τους 3 ανεμιστήρες που μου σηκώνεται η τρίχα....πολλά από αυτά θα ήταν καλύτερα με blower αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μοντέλα γενικά, καλά PCBs, δυνατά VRMs και στο τέλος από overclocking.......μια τρύπα στο νερό γιατί όλες πάνω-κάτω το ίδιο βγάζουν....ειδικά με νερό που είναι το μόνο που μ΄ενδιαφέρει....Με τις στοκ ψύκτρες υπάρχουν διαφορές στις καλές υλοποιήσεις (έστω κάποιες) αλλά γενικά στη σειρά 2ΧΧΧ το μόνο που μετράει είναι να πάρεις "Α" τσιπ και ένα PCB που να μην είναι χειρότερο από το founders...τα υπόλοιπα είναι για τους ¨αεράτους"....για τους νεροgeeks τίποτα.....

 

Δεν μπορούν να δίνουν το PCB χωρίς την ψύκτρα και τους ανεμιστήρες ώστε όσοι θέλουν waterblocks (όχι τα δικά τους) να μην πετάμε λεφτά....και να τις αγοράζουμε και 100-200 ευρώ φθηνότερα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.