Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές που πάνε πάνω από 2150Mhz χωρίς ξεκλείδωμα στα ρεύματα. Δεν θέλει η Nvidia και πολύ overclocking.....από την άλλη να πεις ότι πήγαιναι 2300-2400 ναι αλλά για 100Mhz πραγματικά οι διαφορές είναι αστείες......κάτω από 5% και αυτό στα ρολόγια....

 

Το λέω γιατί αν πάρει κάποιος μια υλοποίηση των 1500-1600 Ευρώ τελικά στην πράξη μόνο "μούρη" και εμφάνιση κερδίζει γιατί η διαφορά τιμής μεταξύ φθηνότερης και ακριβότερης είναι πολύ μεγαλύτερη της διαφοράς στις επιδόσεις..ειδικά αν βάλει κάποιος waterblock..Οι καλές ψύκτρες βέβαια προσφέρουν και καλύτερες θερμοκρασίες και υψηλότερα ρολόγια από τις απλές ή blower..

 

Τώρα τα λέω για να τ'ακούω κι εγώ γιατί στην Ti πήρα την Asus OC edition με τη λογική binned chip (που το έχει αναφέρει εκπρόσωπος της Asus στο ROG forum). Από overclock είναι πάνω από το μέσο όρο (2083Mhz - 6100 memory) αλλά το πρόβλημα είναι ότι και οι κακές τα 1900mhz τα χτυπάνε εύκολα οπότε....το μόνο που έχω να χαίρομαι είναι το backplate γιατί τους ανεμιστήρες τους έχω ξηλώσει αλλά κι αυτούς αν δεν την βάλεις κάθετα δεν τους βλέπεις και μετά έχεις και θέματα airflow (κάθετα) σε μερικά κουτιά.....

 

Κοίταγα την MSI Lightning 2080Ti και μου ήρθαν όλα αυτά...πολύ PCB αλλά κλειδωμένα ρεύματα......μόνο για volt mods & LN2 αξίζει να την πας στα 2.4Ghz...αλλιώς τσάμπα τα λεφτά..

 

Τέλος πάντων έτσι κι αλλιώς την σειρά 2ΧΧΧ θα την κάνω skip οπότε "τυρβάζω" για διασκέδαση.....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jargon said:

Δεν μπορούν να δίνουν το PCB χωρίς την ψύκτρα και τους ανεμιστήρες

https://www.skroutz.gr/s/16646794/Gigabyte-GeForce-RTX-2080-8GB-Aorus-Xtreme-Waterforce-WB-GV-N2080AORUSX-WB-8GC.html

οριστε καλε μου Jargon μονο που αντι για πιο φτηνα παει πιο ακριβα............................?

nvidia πληρωστε μας................?

επειδη και εγω ειμαι με "ζουμια" σε καταλαβαινω, απλα το σταματησα το αθλημα(στην καρτα)απο την gtx 480....................

ακομα το εχω το blockακι..................................??

και ειναι και πολυ γαματο...........θα ανεβασω φωτο...............

τωρα οταν βαζεις την καρτα στα ζουμια ειναι αλλη φαση ρε φιλε.....................αλλα...........

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, alexcrx said:

https://www.skroutz.gr/s/16646794/Gigabyte-GeForce-RTX-2080-8GB-Aorus-Xtreme-Waterforce-WB-GV-N2080AORUSX-WB-8GC.html

οριστε καλε μου Jargon μονο που αντι για πιο φτηνα παει πιο ακριβα............................?

nvidia πληρωστε μας................?

επειδη και εγω ειμαι με "ζουμια" σε καταλαβαινω, απλα το σταματησα το αθλημα(στην καρτα)απο την gtx 480....................

ακομα το εχω το blockακι..................................??

και ειναι και πολυ γαματο...........θα ανεβασω φωτο...............

τωρα οταν βαζεις την καρτα στα ζουμια ειναι αλλη φαση ρε φιλε.....................αλλα...........

 

E αυτή δίνει το waterblock μαζί....εννοώ τελείως γυμνή την κάρτα μονο το PCB που σημαίνει ότι δεν δουλεύει out of the box....το πρόβλημα μετά θα ήταν η εγγύηση βέβαια γιατί είναι σίγουρο ότι κάποιος βλαξ θα την έβαζε να λειτουργήσει χωρίς ψύξη....λ?

 

Αυτά τα ζουμιά.....ακόμη θυμάμαι 2Χ Blocks από Radeon 4870X2 (δύο τέτοιες είχα - Crossfire - X) που τα είχα και τα κοίταγα πολύ καιρό αφού είχα πουλήσει τις κάρτες...τα ίδια και για δυο 8800GTX...το γουστάρω όμως τρελαααααααααααααααα!:jumpy:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

κόβε βόλτες να βάζεις μπλόκια και σωληνάκια...........αχ αν δεν ήμουν παντρεμένος με παιδιά θα είχα υδρόψυξη και στο κεφάλι μου ή μάλλον LN2 γιατί το έχω κάψει με τα hobbies...:neo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

κόβε βόλτες να βάζεις μπλόκια και σωληνάκια...........αχ αν δεν ήμουν παντρεμένος με παιδιά θα είχα υδρόψυξη και στο κεφάλι μου ή μάλλον LN2 γιατί το έχω κάψει με τα hobbies...:neo:

χρειάζομαι μια τέτοια στο κεφάλι μπας και μου πέσει ο πυρετός :bleh: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος GeoF1 έγραψε:

https://www.caseking.de/evga-geforce-rtx-2080-ti-black-edition-gaming-11264-mb-gddr6-gcev-339.html?sPartner=185&utm_source=geizhals&utm_medium=cpc&utm_campaign=geizhals&campaign=psm/geizhals&wt_mc=preisvergleich.geizhals.feed

 

αγόρασε την απο εδώ 1149+20€ περόπου μεταφορικά (σε μια βδομάδα θα την έχεις, με βάση προηγούμενες παραγγελίες που έχω κάνει ups)

 

https://geizhals.eu/evga-geforce-rtx-2080-ti-black-edition-gaming-11g-p4-2281-kr-a1925477.html#offerlist

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, GeoF1 said:

Δεν ειναι λαθος. Υποτιθεται οτι εχει 999 ντολαρζ(τουλαχιστον στο αμερικα τοσο εχει)

 

Πληροφοριακα κ επειδη την εχω τη συγκεκριμενη, φοραει το "απλο" 300ρι τσιπακι κ εχει 112% power limit. Δυστυχως στα non A τσιπακια δεν μπορεις να περασεις αλλο bios. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, GoMaR said:

μπορω να αφαιρεσω φπα απο το caseking?

 

Από το απλό όχι, αλλά μπορείς να φτιάξεις Business Account στο business site τους. Πρέπει να τους στείλεις τα χαρτιά της εταιρείας και το κάνουν αυτοί δεν γίνεται αυτόματα. 

14 minutes ago, GoMaR said:

η black τι σημαινει;

 

 

Είναι η "απλή" έκδοση με non-binned chip (300 vs 300A) μεγαλύτερος περιορισμός στο power delivery και χαμηλότερα max ρολόγια στο overclocking. Επίσης μικτρότερη ψύκτρα/cooling αλλά δεν έχει σημασία αυτό. 

Δυστυχώς η απληστία της nVidia τη έχει οδηγήσει στο να μην αφήνει ούτε ψίχουλο να πάει χαμένο κι έτσι κάνει binning τα τσιπάκια (αν κάνει binning) και πουλάει τα καλύτερα (υποτίθεται) που κάνουν καλύτερο overclock πιο ακριβά στους AIBs...τα υπόλοιπα έχουν κλειδωμένα τα max ρεύματα χαμηλότερα.

 

Δεν ξέρω τι overclock κάνουν τα 300 vs 300A γιατί δεν το έχω ψάξει και κατά πόσο αξίζει η διαφορά τιμής. Δηλαδή αν είναι για 100Mhz παραπάνω να δώσεις 300-400 ευρώ επιπλέον (π.χ. Asus OC edition ή FTW Ultra, waterforce) μάλλον δεν αξίζει.

 

Τώρα αν είναι να κερδίσεις 20% επιδόσεις ίσως ν'αξίζει........

 

@Lazy Dog Τι overclock (max) μπορείς να κάνεις με τι δική σου? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, tommybertsen said:

Τι το χρειάζεσαι; Για καλύτερο undervolt ? :bleh: :jester: 

 

Α καλά το ξέχασα ότι είναι στο club των "Undervolters"....τον ρωτάω και για maximum overclock τρομάρα μου.... @Lazy Dog Για ΄σένα είναι ιδανική η Black....

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ!!!!!:excl:

 

Έκανα ένα γρήγορο search και όπως το υποψιάστηκα οι Super Ultra OC Εxtended Power Booster Max Nitro Editions δεν έχουν και τίποτα τρελές διαφορές στα max ρολόγια.

Δηλαδή στο EVGA forum χρήστες με την black πετυχαίνουν 2000-2050Mhz oc +900 memory ενώ στις Strix κτλ άντε να πάνε 2140-2160 + 1000/1100 memory…

Τώρα αν αξίζει αυτό 300-500 Ευρώ διαφορά είναι στην κρίση του καθενός….

Δεν θέλω να το ξεστομίσω και ξέρω ότι θα μ’ έτρωγε αν αγόραζα μια απλή 2080Ti το «γιατί δεν πήρα την “Ultra OC XXXX” αλλά η έξυπνη κίνηση θα ήταν μια Black + Waterblock και “be done with it”……………..βρες λες στο τέλος να υποκύψω…..

Πρέπει ν’ αντέξω μέχρι το φθινόπωρο που ενδέχεται να αρχίσουν οι φήμες για καινούριες……..ευτυχώς ψώνισα άλλα πράγματα κι έχω πολύ δουλειά για να τα κάνω install οπότε για 2-3 μήνες θα είμαι απασχολημένος…….

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Μείνε όπως είσαι ;) Τσάμπα έξοδο η κάρτα, ακόμη και αν πουλήσεις την υπάρχουσα με το full waterblock. Θα πρέπει να ψάχνεις για άλλα waterblocks και δεν συμμαζεύεται.

 

Βασικά δεν μου χρειάζεται γιατί δεν παίζω πολύ και όπως έχω πει σε άλλο νήμα έχω τεράστιο backlock από τίτλους παλαιότερους που ΘΕΛΩ να παίξω και η 1080Ti τους παίζει άψοξα και σε 4Κ...ακόμα και να την αγόραζα αύριο με το λίγο χρόνο που έχω για gaming μέχρι να έρθει η στιγμή να την αξιοποιήσω θα έχουν βγει οι επόμενες. Ενώ το επαγγελματικό μόνιτορ που πήρα πριν 1 μήνα το χρησιμοποιό τώρα, το ίδιο με έναν εκτυπωτή Α3 Epson L1800 που μου μείωσε το κόστος έγχρωμων εκτυπώσεων τρελά.....Παλαιότερα δεν σκεφτόμουν έτσι αλλά πλέον επειδή το hardware το χρησιμοποιώ επαγγελματικά, δίνω βάρος σε εξοπλισμό που "παράγει" αντί εξοπλισμού "που διασκεδάζει".....εκτός από τα εξαρτήματα watercooling που απλά μου αρέσουν και είναι χόμπυ...και αυτά όμως κρατάνε χρόνια και για πολλές αναβαθμίσεις και το κυριότερο μου δίνουν ησυχία τις πολλές ώρες που δουλεύω στον υπολογιστή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.