Jump to content



Λογαριασμός ΔΕΗ και εκπτώσεις


tommybertsen

Recommended Posts

Εμεις πληρωναμε τα ρευματα τον τελευταιο καιρο στην ωρα μας, και, επειδη ειμαστε "συνεπεις πελατες" , η καλη μας η ΔΕΗ μας εκανε εκπτωση 15% απο τον επομενο (αυτο που ηρθε δηλαδη) λογαριασμο! ΓΟΥ Α ΟΥ! Δε το περιμενα αυτο απο τη ΔΕΗ :hehe: 

Το κανει σε ολους τους συνεπεις πελατες. Αν προ-πληρωνεις μαλιστα, το 15 μπορει να γινει 20% :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Εμεις πληρωναμε τα ρευματα τον τελευταιο καιρο στην ωρα μας, και, επειδη ειμαστε "συνεπεις πελατες" , η καλη μας η ΔΕΗ μας εκανε εκπτωση 15% απο τον επομενο (αυτο που ηρθε δηλαδη) λογαριασμο! ΓΟΥ Α ΟΥ! Δε το περιμενα αυτο απο τη ΔΕΗ :hehe: 

Το κανει σε ολους τους συνεπεις πελατες. Αν προ-πληρωνεις μαλιστα, το 15 μπορει να γινει 20% :p

 

Ισχυει αυτό ή κάνεις πλάκα βρε; 

Αν ναι δεν έχω δει καμία εκπτωση και μάλιστα ειναι με πάγια εντολή ο λογαριασμός :| 

Link to comment
Share on other sites

Για το 15% ναι, ισχυει

 

Για το αν υπαρχει περαιτερω μειωση σε περιπτωση που πληρωσεις νωριτερα της καταληκτικής, δεν το γνωριζω

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει , δε κανω πλακα! Ειχαμε ενα χαρτακι μεσα στον προ-προηγουμενο λογαριασμο, το οποιο ελεγε στο περιπου οτι για τους καλοπληρωτες (αυτους που δε πληρωνουν εκπροθεσμα) , στον επομενο λογαριασμο θα εχει 15% εκπτωση. Οπως και εγινε. Δε ξερω αν ηταν για ενα λογαριασμο ή αν θα ισχυσει και για παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση υπολογίζεται για εκκαθαριστικούς λογαριασμούς με ημ/νία έκδοσης από 1/7, εφόσον δεν έχεις χάσει προθεσμίες πληρωμής.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-15-kai-36-doseis/ekptwsi-15-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δε βρήκα τίποτα από εκπτώσεις και δεν εχει χαθεί προθεσμία. ο επόμενος λογικα θα έρθει σε μερικές μέρες να δω και εκει. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός πάντως είναι ανευ εκπτωσης.

 

@Seafalco βρες τόπο να κρυφτεις :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνετε πολύ με τους λογαριασμούς πάντως, όσον αφορά στις χρεώσεις.

Είναι τραγικοί και παράλογοι.

Πληρώνουμε το ρεύμα και μετά σου λέει κι Χ€ για τη συντήρηση του δικτύου... Δηλαδή τα λεφτά από το ρεύμα που πάνε ρε γελοίε;;;

Σα να έρθει η Vodafone να μου πει 30€ πάγιο για το χρόνο ομίλίας και τα μηνύματα, αλλά δώσε μου κι άλλα 30€, γιατί πρέπει να συντηρώ τις κεραίες...

Άντε με τους κλέφτες.

Και σα να μη φτάνει αυτό, μετά πληρώνουμε οι καταναλωτές το πρόστιμο επειδή έχουν λιγνίτη κι όχι ΑΠΕ...

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/logariasmos-kai-xrewseis/giati-stous-logariasmous-sas-uparxoun-duo-katigori/ruthmizomenes-xrewseis

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεσαι να κρίνεις.
Η καθε χρεωση παει και σε αλλη "εταιρεία".
Η ΔΕΗ εχει τη παραγωγή.
Ο ΑΔΜΗΕ τη μεταφορα
Ο ΔΕΔΔΗΕ την διανομή
Και οι ΑΠΕ το δικό τους κονακι
Ο καθε ενας απο αυτούς ειναι μια ξεχωρη οικονομική οντότητα.
Παλιά ολα ηταν ενσωματωμενα στην τιμη του ρεύματος και δενξεχωριζε τι ειναι τι!

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση ισχύει, γιατί το έχω δει στον λογαριασμό του γραφείου. Για του σπιτιού ακόμη περιμένω. Δεν θυμάμαι αν η έκπτωση μπαίνει στον εκκαθαριστικό και όχι στον έναντι. Βέβαια, επειδή ΔΕΗ είναι αυτή και ό,τι θέλει κάνει, συζητάνε τώρα να πάρουν πίσω αυτήν την έκπτωση ανεβάζοντας τις άλλες χρεώσεις. Είναι πολλά τα ληξιπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Seafalco said:

Μην βιαζεσαι να κρίνεις.
Η καθε χρεωση παει και σε αλλη "εταιρεία".
Η ΔΕΗ εχει τη παραγωγή.
Ο ΑΔΜΗΕ τη μεταφορα
Ο ΔΕΔΔΗΕ την διανομή
Και οι ΑΠΕ το δικό τους κονακι
Ο καθε ενας απο αυτούς ειναι μια ξεχωρη οικονομική οντότητα.
Παλιά ολα ηταν ενσωματωμενα στην τιμη του ρεύματος και δενξεχωριζε τι ειναι τι!

Στέλιο, δεν είναι θέμα κρίσης, είναι θέμα του τι πληρώνει ο καταναλωτής. Όλα αυτά μπήκαν καπέλο σε αυτά που ήδη πληρώναμε. Είναι η μοναδική "εταιρία" που γνωρίζω που με χρεώνει άλλο τιμολόγιο για την παροχή υπηρεσίας και άλλο για τη συντήρηση του δικτύου που μου παρέχει την υπηρεσία. Είναι παράλογο.

Να έρθει δηλαδή αύριο η HOL και να μου πει, 30€ το internet το μήνα και άλλα 30€ για τη συντήρηση (που είναι άλλη εταιρία, ο πΟΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.