Jump to content


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος wiznick έγραψε:

Για την BENQ GW2765HT τι γνωμη εχετε? Στα 372€ παιζει εδω που βρισκομαι τωρα (Πορτογαλια)

Ποια θα είναι η χρήση της οθόνης (για να έχουμε καλύτερη εικόνα)?

Για το εύρος των χρωμάτων που καλύπτει είναι αρκετά καλή με βάση τα χαρακτηριστικά.

Display Colors: 1.07 Billion Color Gamut: 100% sRGB

 

Αν την θέλεις για παιχνίδια δεν είναι κι ότι καλύτερο http://www.displaylag.com/benq-gw2765ht-review-1440p-ips-monitor/

Spoiler
  • Measured Input Lag:

I was excited when I received the GW2765HT, as BenQ’s track record for input lag has been favorable so far, offering fast input lag response usually below 30ms for non-TN panels. I was a bit perplexed when I measured the input lag on the GW2765HT, as I couldn’t measure an exact reading using our dedicated lag testing device. For some reason, the numbers would oscillate between a fixed low and high value on all three measurement bars. As a result, I decided that the best way to calculate the input lag was to take the average of all numbers presented on each of the flashing bars. The input lag range measured as follows:

  • Top: 18.4ms – 34.4ms
  • Middle: 25.4ms – 41.7ms
  • Bottom: 32.9ms – 49ms

Averaging out each of the numbers resulted in the following calculations:

  • Top: 26ms
  • Middle: 33.5ms
  • Bottom: 41ms

From there, averaging out all 3 measurements results in an average input lag of approximately 34ms, after rounding to the nearest millisecond. This is a significantly higher number than most monitors today, which is a bit of a letdown considering how low input lag is usually measured on screen sizes below 30″. It would have been very beneficial to see BenQ add their “Instant Mode” setting to reduce input lag, alas it is not present in the GW2765HT. In terms of how it should feel, most gamers still won’t notice the latency present in this monitor, as it still falls under our “great” rating, which is acceptable for most gamers based on feedback I have received. However, if you are very sensitive towards input lag, and specialize in fighting, rhythm, or shooting games, I would be cautious towards this monitor if latency is a big deal to you.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος wiznick έγραψε:

Για την BENQ GW2765HT τι γνωμη εχετε? Στα 372€ παιζει εδω που βρισκομαι τωρα (Πορτογαλια).

Καλή είναι, αλλά υπάρχουν καλύτερες. Είναι μέτρια για gaming γιατί έχει 20ms input lag. Κατά πάσα πιθανότητα είναι καλή αγορά σε αυτή την τιμή. Εξαρτάται και από το κόστος των εναλλακτικών.

 

Το displaylag υπερβάλλει όμως γιατί δε χρησιμοποιεί ακριβή τρόπο μέτρησης του input lag. 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Κυριως για gaming αλλα οχι τοσο online competitive που ισως εκει παιζει μεγαλυτερο ρολο το lag. 
Εχω μια Samsung 2693HM απο το 2008 που ειναι ΤΝ 25.5" και θελω να παω σε IPS αναλογου μεγεθους .

Τωρα παιζει και μια προσφορα για την Dell U2515H στα 300€ αλλα μηπως ειναι λιγες οι 25 ιντσες για 2560χ1440 αναλυση?

Μηπως απλα να προτιμουσα μια 1920χ1080 αναλυση?

Σε οθονες μεγαλυτερου κοστους δεν θελω να παω, θα μου την κανουν δωρο και νομιζω ειναι ηδη πολλα τα 300+,  οποτε ουτε σε Dell U2715 μπορω να παω, ουτε σε οθονες gaming που κοστιζουν 500-900 ευρω.

 

υγ. καρτα γραφικων ΜΑΛΛΟΝ θα ειναι μια gtx 1070, ή μια 980ti.

Έγινε επεξεργασία από wiznick
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, wiznick said:

μηπως ειναι λιγες οι 25 ιντσες για 2560χ1440 αναλυση?

εν τέλει εσύ είσαι ο κριτής και η χρήση που κάνεις αλλά ναι γενικώς μιλώντας είναι λίγες. Αλλιώς διατυπωμένο η ανάλυση αυτή είναι μεγάλη για 25 ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος wiznick έγραψε:

Κυριως για gaming αλλα οχι τοσο online competitive που ισως εκει παιζει μεγαλυτερο ρολο το lag. 
Εχω μια Samsung 2693HM απο το 2008 που ειναι ΤΝ 25.5" και θελω να παω σε IPS αναλογου μεγεθους .

Τωρα παιζει και μια προσφορα για την Dell U2515H στα 300€ αλλα μηπως ειναι λιγες οι 25 ιντσες για 2560χ1440 αναλυση?

Μηπως απλα να προτιμουσα μια 1920χ1080 αναλυση?

Σε οθονες μεγαλυτερου κοστους δεν θελω να παω, θα μου την κανουν δωρο και νομιζω ειναι ηδη πολλα τα 300+,  οποτε ουτε σε Dell U2715 μπορω να παω, ουτε σε οθονες gaming που κοστιζουν 500-900 ευρω.

 

υγ. καρτα γραφικων ΜΑΛΛΟΝ θα ειναι μια gtx 1070, ή μια 980ti.

Για casual gaming καλη ειναι. εξαρταται και απο τις ανοχες σου βεβαια. Σιγουρα ειναι μεγαλη αναβαθμιση απο την παλια σου οθονη.

 

Η U2515H ειναι συνολικα πολυ καλη οθονη. Ιδανικα η 1440p αναλυση συνοδευεται απο 27",  αλλα και στις 25" χρησιμοποιειται ανετα χωρις scaling, εφοσον βεβαια δεν καθεσαι υπερβολικα μακρια ή δεν εχεις σοβαρο προβλημα ορασης.

 

Αν παρεις την 1070 / 980ti προτιμησε 1440p οθονη, δεν υπαρχει λογος να περιοριστεις στα 1080p απο τη στιγμη που δε μιλαμε για οθονες των 144Hz.

 

Εγω απο τις δυο θα προτιμουσα την Dell U2515H, αλλα περνα και μια βολτα απο καπου που την βρισκεις live να την δεις πρωτα.

 

Επισης, οικονομικα συνηθως βρισκεις και την Asus PB278QR, η οποια ειναι πολυ καλη και αυτη και δεν εχει το lag της BenQ, οπως επισης εχει και καλυτερα presets. Δες σε τι τιμη παιζει στην Πορτογαλια.

 

Τελος εχε υποψιν και το συνδυασμο AMD gpu + IPS οθονη με Freesync. Η LG 29UM68 ειναι μια τετοια. 27" 1440p IPS με Freesync μονο κορεατικες απο e-bay. Αν δε σε αποθαρρυνει αυτο δες την πολυ καλη Crossover 27vv.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

H Asus PB278QR ξεφευγει καπως σε τιμη, 435€ εδω και 400€ απο αμαζον. Οπως ειπα θα μου την κανουν δωρο και δεν μου παει να ζητησω κατι τοσο ακριβο! Για τον ιδιο λογο δεν μπορω να μπλεξω με e-bay,etc. Επισης φοβαμαι τα QC issues που φενεται να εχουν οι Asus οθονες αν και ειναι κυριως για τις gaming 144Ηz νομιζω.

Το freesync δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αφου δεν προκειται να αγορασω AMD GPU και η 980ti ηδη υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλα qc τα εχουν οι 144hz AHVA, πραγματι, χωρις να σημαινει οτι δεν εμφανιζουν ολα τα μοντελα ενιοτε. 

 

Οπως τα παρουσιαζεις, οι Dell και BenQ ειναι καλες επιλογες. Απο 372 στα 400 βεβαια ειναι μικρη διαφορα, τσονταρε εσυ 30 ευρω το πολυ-πολυ.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Well, 365 η Benq GW2765HT, 435 η Asus PB278QR, 300 η Dell U2515H σε black friday deal....

Η κοπελα μου απεριψε την  Benq λογω input lag, ανεβηκαμε στην Asus και τελικα ειπε, ε ας δωσουμε αλλα 65 να παρουμε την Dell U2715H ...που εγινε παραγγελια πριν λιγο.

Ειδα απο κοντα και 27αρες 1080p (HP 27es + Asus VX279H) και η αναλυση μου φανηκε πολυ χαμηλη για το μεγεθος.

Αν πληρωνα απο την τσεπη μου θα επερνα την U2515H με την προσφορα στα 300 αλλα πληρωνουν οι γονεις της...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.