Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Σε αυτό το βίντεο, στο 8:50" αναφέρει ότι οι κοπές που έκανε στις 45 μοίρες και στις 90 ήτανε ανακριβείς.

46,2 και 87,6 αντίστοιχα.

Για ανακρίβεια στις κοπές αναφέρουν και σε άλλα βίντεο σχετικά με αυτό το δισκοπρίονο.

Θα το δοκιμάσω αύριο και αν δεν κόβει στις 90 μοίρες το επιστρέφω.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

αμα το εχεις ανοίξει και χρησιμοποιήσει πως θα το δεχτούνε πισω;; εγω εχω πάρει ενα αλλο με μικρότερο δίσκο που ειχε βγει........αλλα χρειάζομαι μεγαλύτερο Τ για μεγαλύτερες επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η " μαγκια" με τα parkside.

το δεχονται και ανοιγμενο και χρησιμοποιημενο!

και σου δινουν ειτε τα λεφτα σου πισω αν θες, ειτε αλλο ιδιο αν εχουν ! αυτο ισχυει εως και 3 μηνες απο την αγορα.

δεν το κανει κανενας αλλος αυτο, για αυτο και ο κοσμος ψωνιζει σαν τρελος εργαλεια απο το λιντλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2020 at 9:57 ΠΜ, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Σε αυτό το βίντεο, στο 8:50" αναφέρει ότι οι κοπές που έκανε στις 45 μοίρες και στις 90 ήτανε ανακριβείς.

46,2 και 87,6 αντίστοιχα.

Για ανακρίβεια στις κοπές αναφέρουν και σε άλλα βίντεο σχετικά με αυτό το δισκοπρίονο.

Θα το δοκιμάσω αύριο και αν δεν κόβει στις 90 μοίρες το επιστρέφω.

μου κανει εντυπωση που μετρησε σε τοσο λεπτο παχος ξυλου

ο ιταλος κανει μερικες φορες γερες πατατες οπως και με το δραπανο βασης.

 

το γωνιομετρο του λιντλ αν και εχει ακριβεια, εχει ενα θεμα που ειναι οτι το ματι ξεγελιεται αλλά και οτι θελει παχος υλικου.

στο ραντιαλ φαλτσοπριονο, το σεταρα με αυτο το οργανο και αν και υπηρχε επιφανεια και ησαν μεταλλα και οχι ξυλα που εχουν ενδοτικοτητα, οταν παρελαβα το κλισιομετρο μαγνητη ειδα οτι ειχα αποκλιση μια μοιρα και κατι στο καθετο και μιση μοιρα και κατι, στις 45.

για αυτο πρωτου το επιστρεψεις, κοψε αν βρεις ενα χοντρο δοκαρι και δανεισου αν δεν εχεις ενα κλισιομετρο.

και ενταξει , το να σου φυγει ακομα και μια μοιρα, μονο στα πολυ χοντρα κομματια θα ειναι καπως φανερο.

αν τωρα πραγματι δεις δυο μοιρες αποκλιση, επεστρεψε το

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σήμερα πέρασα για κάτι άσχετο στο κατάστημα Καλλιθέας και είχε την αφίσα για την ερχόμενη εβδομάδα από 5/10 ( νωρίς νομίζω..)

 

την μια από τις 2 παλινδρομικές σέγες που βάζει τακτικά.

 

ένα περίεργο κατσαβίδι που έχει ενσωματωμένες μύτες και τις αλλάζει "αυτόματα" με ένα μηχανισμό ( gadgetιά αλλά βολικό για μικροδουλιές, είχε πέσει στα χέρια μου μια παλιααααα εκδοση σε ένα φιλαράκι το παλιό το έλεγαν "rapidfire" αυτό δε μου έμεινε..)

 

κάποιο άλλο εργαλείο που έχω κολλήσει τώρα και δε θυμάμαι...

 

Διάφορα βοηθητικά εργαλεία και συμπαραμαρτούντα ( Μαγνητικές ράγες, το δισκάκι με τον μαγνήτη, 2 εργαλεία για να βλέπεις σε δυσπρόσιτες περιοχές --κάτι σαν γιγάντιο καθρεφτάκι οδοντίατρου :p)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από koumooo1442169082
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είχε ΚΑΘΕ είδους εργαλείο που έχει φέρει το τελευταίο δίμηνο, κανένα σε προσφορά όμως.

 

Πάρα πολλά (20-25 κομμάτια ) απο το επαναφορτιζόμενο φαλτσοπίονο performace ( μάλλον δε πούλησε μη το πάρετε να το βάλουν προσφορά ?) , από τα υπόλοιπα 2-4 κομμάτια από το καθένα.

Έγινε επεξεργασία από koumooo1442169082
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό μήνα!

κάπως τα έχουν μπλέξει στο lidl και αγνοείται η τύχη του φυλλαδίου με τα εργαλεία και λοιπά μη φαγητά της ερχόμενης εβδομάδας.. (5/10/20)

 

κάπως έχουν μπλέξει και έχουν βάλει κάτι μποξεράκια ανάμεσα στα εργαλεία !! "το βρακί του μάστορα" υποθέτω;

 

Συνοπτικά:

το κατσαβιδάκι με τις αυτόματες αλλαγές μυτών (20 €)

η γνωστή σέγα ταλάντωσης στα 30€

ο ταινιολειαντηρας με τροχό στα 40€ ( ήλπιζα 30-35 γμτ..)

το επαναφορτιζόμενο dremollοειδες (23)

 

Ανταλλακτικά για τα παραπάνω και  παπούτσια ασφαλείας χαμηλά., ενώ συνήθως βάζει μποτάκια.

 η βάση για να κρατά μικροεξαρτηματα με μεγ,. φακό,

τρυπάνια, λαμάκια για σπαθοσέγα 

 

μαγνητικές ράγες, δίσκοι και μικρο εργαλεία . ( τα δισκάκια ειναι ΠΟΛΥ βολικά!), αποστασιόμετρο ( έχω δει καλούτσικες κριτικές.. στα 20€), 

το "μικρο" καρότσι ( δεν ειναι τόσο γερό όσο το πιο βαρύ που βάζει..)

πινέλα, σετάκια με εργαλεία και η μικρή μέτρια... εργαλειοθήκη.

 

 

2020-10-01_A_s.thumb.png.fd6e273e1b5eedf07b35b067067ba00f.png

 

ανάμεσα "εκοψα" τα μποξεράκια !

2020-10-01_B_s.thumb.png.bd7476dea1db3bab38d38a48c90d89bc.png

και για ιστορικούς λόγους και αρχειοθετημένο για όταν το φάει η μαρμάγκα.

  

scr.png
ARCHIVE.IS

αρχειοθετήθηκε στις 30 Σεπτ. 2020 22:42:44 UTC

 

 

Έγινε επεξεργασία από koumooo1442169082
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το αποστασιόμετρο  δεν είναι αυτό που νόμιζα, αλλά το "μικρό" που έχει λιγότερες δυνατότητες. 

το μεγάλο(PLEM 50) είναι καλύτερο  συνήθως το φέρνει στα 30€

 

Τσάμπα χάρηκα με τα 20€...μου πεσε πρόπερσι απο μια στεγή ενα παλιό bosh, ψοφολόγησε και μου έχει λείψει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα και δεύτερο μηχάνημα στα Λιντλ (παράξενο, δεν θυμάμαι να έχω επιστρέψει ποτέ τίποτα), μία αντλία λαδιών αυτοκινήτου.

-πολύ θορυβώδης (μου πήρε τ' αυτιά) και

-πολύ αργή, έκανε μισή ώρα (!!) να βγάλει τα λάδια (κάτι λιγότερο από 3 λίτρα) από το μοτέρ! (άσε που δεν κάνει να δουλεύει πάνω από 30 λεπτά)

 

Γενικώς δεν βολεύει καθόλου, μου φαίνεται θα πάρω μια χειρός απ΄αυτές για το ελαιόλαδο.

Και αθόρυβη και γρήγορη (απ' όσο θυμάμαι πρέπει να 'ναι πολύ πιο γρήγορη) και δεν έχει καλώδια και κάνεις και γυμναστική!

:hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, karmen1983 said:

Τα μαγνητικα δισκακια ειναι πολυ βολικα και πολυ καλα. Εχω αρκετα κ ολο θελω παραπανω. Θα τσιμπησω παλι

 

Εγώ πρώτα το έπαθα με τις μαγνητικές ράβδους, και μετά και με τα δισκάκια. Κάθε φορά παίρνω απο 1-2 και μετά λέω "φτου έπρεπε να πάρω 1-2 ακόμα"

Highlight: η καλή μου μου τα έχωνε "μα τι τα θές" και μου έχει κατασχέσει έκτοτε τα μισά περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαγνητικά δισκάκια; Ράβδοι;

Και τι κάνουν δηλαδής αυτά;

Για ξηγήστε.

 

  

Μία ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Βρε μήπως τραβούσες βαλβολίνες;:p

Άστα άστα, μην τυχόν την πάρει κανείς θα το μετανιώσει.

Μακριά!

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέα εργαλεία και υλικά από την παραπάνω Πέμπτη (29/10), ψιλο-λόγια κυρίως. Αν κάποιος δεν έχει απογυμνωτη καλωδίων είναι συμπαθητικός ο συγκεκριμένος.

 

Αναρωτιέμαι ποιότητα των γαντιών, δεν ειναι ενθαρρυντικό ότι δεν αναφέρει ρητά τις προδιαγραφές πάντως.

Εγώ θα τσιμπήσω το ιαπωνικό πριόνι και τα βοηθητικά εργαλεία για το πιστόλι σιλικόνης που ήδη έχω, θα έκανα το άλλο ΣΚ κάτι σχετικές εργασίες, ταμάμ.

 

έχει χρησιμοποιήσει κανείς τα ποτηροδράπανα; τα είχε πέρυσι και μου φάνηκαν φτηνιάρικα και δεν τα πήρα...

 

 

2020-10-26_1_s.png

2020-10-26_2_s.png

 

πάρτε και σύνδεσμο προς αρχειοθετημένο ολόκληρο τo pdf.

Wayback Machine (archive.org)

 

 

Έγινε επεξεργασία από koumooo1442169082
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2020 at 4:33 PM, panoss1442169303 said:

Μαγνητικά δισκάκια; Ράβδοι;

Και τι κάνουν δηλαδής αυτά;

Για ξηγήστε.

 

 

τις ράβδους τις στερεώνεις στον τοίχο και κολλάς πάνω μεταλλικά εργαλεία, πολύ βολικό για αποθήκευση εργαλείων που χρησιμοποιείς συχνά.

 

Τα δισκάκια τα χρησιμοποιεις για προσωρινή αποθήκευση μαγνητιζόμενων εργαλείων / βιδών / εξαρτημάτων κλπ.

πολύ βολικά όταν κάνεις μικρο εργασίες για να μην κυνηγάς τα μικροπράγματα εδω και κεί. Επίσης οι μαγνήτες είναι ισχυροί και κολλάνε τα δισκάκια σε μεταλλικό τραπέζι ή ράφι.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος koumooo1442169082 έγραψε:

Επίσης οι μαγνήτες είναι ισχυροί και κολλάνε τα δισκάκια σε μεταλλικό τραπέζι ή ράφι.

...και στο αμαξι ;) 

οι ραβδοι ειναι εξαιρετικοι, πολυ δυνατοι ( αν ειναι οι ιδιοι με τους παλιους). εχω 3 και με εχουν βολεψει πολυ με τα τρυπανια , κλειδια κλπ 

εγω θα παρω γυαλοχαρτα, κοφτακι και λεπτη πενσα που τα εχω απο παλια και ειναι εξαιρετικα,  και κανα βερνικι

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.