Jump to content


Δημιουργία οικονομικής συλλογής εργαλείων.


Recommended Posts

Την λίστα την έβαλα σαν έναν μπούσουλα, πρέπει να ανταποκρίνεται σε εργασίες γενικού τύπου. @Havic αν επικεντρωθείς στο ηλεκτρονικό κομμάτι είναι κάτι εξειδικευμένο για λίγους. Ένα φτηνό κολλητήρι δεν είναι κακό, αλλά με τα παραπάνω ούτε έναν απορροφητηρα μπορείς να κρεμάσεις, ούτε έναν μεντεσέ να βιδώσεις, ούτε μια βρύση να αλλάξεις, και πολλά άλλα. Ας μείνουμε στα γενικά και αν περισσέψουν λεφτά βλέπουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι!

Η λίστα σου μου φαίνεται πολύ καλή.

Προσωπικά επειδή μιλάμε για εργαλειοθήκη έκτακτης ανάγκης με μικρό ποσό ως ταβάνι, θα έβγαζα την ματσόλα.

Είναι υπερβολή να έχεις και ματσόλα και σφυρί μέσα. Οταν θες να κάνεις κάτι που απαιτεί τη ματσόλα, παίρνεις το σφυρί και ένα τάκο. Η συνέχεια γνωστή.

Και η πένσα με το μυτοτσίμπιδο, επίσης το θεωρώ υπερβολή. Η πένσα αρκεί για τις δουλειές στο εξοχικό, στο χωριό κλπ.

Κατά τα άλλα είναι υπερκομπλέ!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουν λοιπόν σιδεροπρίονο, αλλενόκλειδα. Κρατάω τον πλαγιοκόφτη μήπως βρεθούν όλα σε κάποια συλλογή, αλλιώς κάνεις τη δουλειά με την πένσα. Γερμανικά κλειδιά ή γαλλικό για όλα; 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Γερμανικά κλειδιά ή γαλλικό για όλα; 

Γιατί με την γκαζοντανάλια δεν μπορείς να ξεβιδώσεις παξιμάδια; 

 

Link to comment
Share on other sites

και με τι θα κρατάς κόντρα ? 

Ένα γαλλικό είναι απαραίτητο. Και αν βγούν τα λ7 ίσως 3 - 4 γερμανοπολύγωνα

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Με τη πένσα :p 

Ισως να το έχω πάρει λάθος το θέμα, αλλά προσωπικά προτιμάω να έχω πολλά διαφορετικού τύπου εργαλεία παρά 2-3 που λίγο πολύ κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Θα προτιμήσω να έχω σιδηροπρίονο ΚΑΙ ξυλοπρίονο παρά να έχω πένσα, γκαζοτανάλια, γαλλικά, γερμανοπολύγωνα κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, karmen1983 said:

Με τη πένσα :p 

Ισως να το έχω πάρει λάθος το θέμα, αλλά προσωπικά προτιμάω να έχω πολλά διαφορετικού τύπου εργαλεία παρά 2-3 που λίγο πολύ κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Θα προτιμήσω να έχω σιδηροπρίονο ΚΑΙ ξυλοπρίονο παρά να έχω πένσα, γκαζοτανάλια, γαλλικά, γερμανοπολύγωνα κλπ.

 

δεν διαφωνούμε. Ειδικά με τον όρο που έχει τεθεί απο τον thread starter περί κόστους εργαλείων, και συνολικού κόστους, πιστεύω ότι με 100 € άνετα μπορεί να υπάρχει μια καλή γκάμα εργαλείων, που θα σου κάνουν τη ζωή ευκολότερη, και δεν ''θα σου πονέσει'' αν καποιο σπάσει χαλάσει, αφού σε έχει εξυπηρετήσει. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tie wrap

Σκύλα (Η γκαζοτανάλια καλή αλλά μερικές φορές χρειάζεται και δεύτερη)

 

Εγώ θα προτιμήσω να έχω μια μικρή καστάνια και γερμανοπολύγωνα παρά γαλλικό κλειδί.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

-κρουστικό δράπανο

-τρυπάνια

-σετ κατσαβίδια

-δοκιμαστικό κατσαβίδι

-φαλτσέτα

-μέτρο

-σφυρί

-ματσόλα

-λίμα

-πένσα

-μυτοτσίμπιδο

-γκαζοτανάλια

-μονωτική ταινία

-ταινία τεφλόν

-ηλεκτρολογική κλέμα

-φακός

-αλφάδι

-wd-40

-πολύμετρο

-γωνία μαραγκού

Προστίθενται:

-σιδεροπρίονο

-ξυλοπρίονο

-δεματικά

-αλλενόκλειδα

-σειρά γερμανικών (πολύ προαιρετικά) 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έβαλα γιατί τα έχω και με έχουν ξελασπώσει πολλές φορές, το Daniu το κολλητήρι είναι απείρως καλύτερο από ένα weller 15-25att που έχω που με το ζόρι κολλάει, να ξεκολλήσει δεν το συζητάμε καν, γελάνε και οι πέτρες. Αυτό με το μεντεσέ και το κολλητήρι δεν το έπιασα, εννοείς άλλου είδους κολλητήρι; Σαν ηλεκτροκόλληση ας πούμε; Τότε ναι δεν κάνει με τίποτα!

 

Το σετ με τα κατσαβίδια έχει κάποια Allen 0.7 -  4mm

 

Εργαλειοθήκες σαν την Dexter φέρνει και το Lidl που και που, δεν θυμάμαι αν είναι 61 τεμάχεια αλλά θυμάμαι ότι είναι στο 20€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν΄νομίζω ο topic starter θα ήθελε να κάνει σύμβουλο αγορών ούτε να προωθήσει κάποιες εταιρείες.

Το θέμα είναι να προτίνουμε ιδέες και λύσεις για κάποιους να ξεκινήσουν μια μικρή εργαλειοθήκη γενικής χρήσης.

 

Ο καθένας από εκει και περα ας πάρει ότι θέλει και ανάλογα το δικό του κομπόδεμα και ότι βρεί εύκαιρο όποτε το χρειαστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι σε μένα, με έπιασες red-handed, παίρνω ποσοστά από gearbest, banggood και όλα τα καταστήματα του ebay όπως τα έxω ταξινομημένα σε σειρά φτηνότερο-ακριβότερο αλλά και φυσικά lidl.... XD

 

Δλδ θα πεις σφυρί 5€ αλλά δεν σου λέω που το βρήκα, ψάξε μόνος σου… ναι οκ..

 

Ίσως δεν κατάλαβα εγώ τον σκοπό του θέματος… αλλά από την στιγμή που αναφέρεις κόστος νομίζω είναι αναπόφευκτο να αναφερθούν και καταστήματα.

 

Τεσπα, sorry για το offtpic…

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί αρπαχτήκατε ?

 

Και link απο μαγαζιά θα δοθούν και προτάσεις θα γίνουν με τον κάθε ένα να λέει το μακρύ και το κοντό του και χιλια δυο τελος πάντων.

Μην αρπαζόμαστε για κάτι τόσο απλό.

 

Απλά πράγματα. Εχουμε 100ευρώ και θέλουμε να κάνουμε μία όσο πιο ολοκληρωμένη γίνεται εργαλειοθήκη είτε σαν πρώτη μας, είτε για το χωριο μας που θα πηγαίνουμε και θα θέλουμε να μπορούμε να φτιάξουμε 2 μερεμέτια. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.