Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

πριν 18 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

να ειμαι 2 λεπτα και να μην εχω καταλάβει οτι ειναι βίντεο και να μη καταλαβαινω γιατι τοσος ντορος, αρχιζα μετεφραζα σχολια, διαβαζα τπτ, μετα καταλαβα...

 

Μη σου τύχει....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φορουμ για paintball που εμπαινα παλια ειχανε φτιαξει εναν "Ατλαντα" που εβλεπες στον χαρτη που ειχε πεδιο...που ειχε μαγαζι...που ειχε fill station κτλπ...

Ειναι εφικτο να γινει εδω κατι τετοιο για τα μαγαζια που πουλανε εργαλεια....μαγαζια που εδιορθωνουν...και δεν ξερω τι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γίνανε τόσο χάλια τα σκαρπελάκια μου....υγρασία δεν υπάρχει.... σκουριά!!!!

@Seafalco αρκεί όσο αναφορά το ακόνισμα να τρίψω μόνο με τα γυαλόχαρτα? από 250-400-600-1200-1500-2000-2500  ???

 

IMG_20180429_183642.jpg

 

IMG_20180429_183657.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Γιατί γίνανε τόσο χάλια τα σκαρπελάκια μου....υγρασία δεν υπάρχει.... σκουριά!!!!

@Seafalco αρκεί όσο αναφορά το ακόνισμα να τρίψω μόνο με τα γυαλόχαρτα? από 250-400-600-1200-1500-2000-2500  ???

 

IMG_20180429_183642.jpg

 

IMG_20180429_183657.jpg

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

 

 

Και εμένα κάποια εργαλεία μου αλλαξαν χρώμα πολυ περισοτερο και σαν σκουρια..... ισως ειναι μαπα τα υλικα γιατι και εμένα μεσα σε ντουλαπι δεν μπορω να πω πως εχει την τρελή υγρασία το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι καποια τα εκανα με τροχο και αλλα με συρμα με το δραπανο και φυγαν ολα εκτς απο καποια που ηταν βαθειά οπότε έμειναν σιμαδακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

αρκεί όσο αναφορά το ακόνισμα να τρίψω μόνο με τα γυαλόχαρτα? από 250-400-600-1200-1500-2000-2500  ???

 

Από κάπου προήλθε η οξείδωση!

Μπορεί να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει υγρασία , αλλά τα σκαρπέλα το ξέρουν?  :)

ΤΟ λοιπόν αν βλέπω καλά (οι φωτό είναι για πολύ φαντασία !) η σκουριά δεν πρέπει να είναι βαθειά, οπότε μην πας σε πολύ χοντρά γυαλόχαρτα.

Δοκίμασε μια΄με το 1200 και αν δεις ότι δε φέρνει εύκολα αποτέλεσμα , κατέβα στο 1000 ή στο 800.

Αν καταλαβαίνω καλά αυτά δεν τα έχεις ακονίσει καμιά φορά ε?

Αν ναι κοίτα προσεκτικά αν έχον αμυχές στις ακμές τους , αν έχουν μπορείς για να μην φάς τα χρόνια σου στο ακόνισμα , μπορείς να κατέβεις και στο 600 αλλά πιο κάτω πας μόνο αν έχεις δοντιάσει γερά την ακμή !

Τα άλλα σημεία που είναι στο κορμό της λάμας μπορείς να τα καθαρίσεις με σύρμα κατσαρόλας.

Καλή υπομονή και όταν με το καλό τα συνεφέρεις , φύλαγέ τα καλύτερα, εν ανάγκη βάλε τα σε στεγανό κουτί με silika μέσα !

 

Όπως και να έχει , πρέπει να βρεις την πηγή του κακού, γιατί θα την ξαναπατήσεις !

Καλή συνέχεια!    :)

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δασκαλε!!!το μεσαιο το ειχα ακονισει αλλα οχι εντελως....ποτε δεν εφτασα να σκιζει το χαρτι σαν ξυραφι οπως του ΠΟΛ...

Το μεσαιο και το μεγαλο εχουν κανει δοντια!!! Δυστυχως πρεπει να παρω κινητο γιατι δεν....

Οσο για την σκουρια τι να πω....εχω σιλικα να βαλω αλλα μου φαινεται περιεργο...

Και κατι αλλο....αμα εκανε 20-30 ευρω το ενα σκαρπελο παλι το ιδιο θα συνεβαινε?

Και για να ανακεφαλαιωσω ...πρωτα την επιπεδη πλευρα τους και μετα την κεκλιμενη εε?

Ευχαριστω Στελιο!

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2018 at 8:18 PM, f117 said:

Σε ενα φορουμ για paintball που εμπαινα παλια ειχανε φτιαξει εναν "Ατλαντα" που εβλεπες στον χαρτη που ειχε πεδιο...που ειχε μαγαζι...που ειχε fill station κτλπ...

Ειναι εφικτο να γινει εδω κατι τετοιο για τα μαγαζια που πουλανε εργαλεια....μαγαζια που εδιορθωνουν...και δεν ξερω τι?

Pbzone? :p

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο, να μπει και καμιά Θεσσαλονίκη μέσα μπας και βρούμε κι εμείς τίποτα! Αλλιώς και τα online θα βοηθήσουν, αλλά σαν το face to face δεν έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Οσο για την σκουρια τι να πω....εχω σιλικα να βαλω αλλα μου φαινεται περιεργο...

Βάλε τους λάδι η wd40 και φτιάξε για το καθένα μια "θήκη " από λαδόκολλα να τα βάζεις μέσα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Στο pbzone!

To μεσαιο το ετριψα λιγο σε διαμαντοπετρα χοντρη κ ψιλη και του εβαλα λιγο ψιλο λαδι για να δω τι παιζει....

Αμα ητανε πιο ακριβο το σκαρπελακι θα ειχε τα ιδια προβληματα?

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Αμα ητανε πιο ακριβο το σκαρπελακι θα ειχε τα ιδια προβληματα?

 

Δεν χάνεις πολλά  να δοκιμάσεις…πήγαινε εκεί που τα αγόρασες και δώσε του άλλα 5€  : P

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2018 at 8:18 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

Σε ενα φορουμ για paintball που εμπαινα παλια ειχανε φτιαξει εναν "Ατλαντα" που εβλεπες στον χαρτη που ειχε πεδιο...που ειχε μαγαζι...που ειχε fill station κτλπ...

Ειναι εφικτο να γινει εδω κατι τετοιο για τα μαγαζια που πουλανε εργαλεια....μαγαζια που εδιορθωνουν...και δεν ξερω τι?

 

 

Μπορείς να φτιάξεις δικό σου χάρτη είτε μεσω google maps >τα μέρη σας> Χαρτες> δημιουργία Χαρτη

 

Και μετά τα μοιράζεσαι :)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι αυτο για βαλε κανα χαρτι.........? παντως ενταξη μην περιμενεις και πολλα ετσι ελεγε και το μερλιν που ανοιξε στους αμπελοκηπους αλλα μαπα το καρπουζι τιποτα συναρπαστικό.

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη δύναμη να βγάλεις
1000€ σε 10'';

Σάββατο 5/5

11.00-14.00
Βγάλτε τα χρήματα από τον πανίσχυρο σφιγκτήρα
F Clamp της STANLEY και κέρδισέ τα! 
Οι 3 πρώτοι που θα τα καταφέρουν, θα κερδίσουν επί τόπου από 1000€ μετρητά!

 

 

 

 

 

 

Εγώ πάντως θα πάω...και θα δοκιμάσω και την τύχη μου......

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.