Jump to content



Τρέχει κάτι με την Amazon;


Recommended Posts

Στις 30/11 παρήγγειλα κάποια βιβλία από το Amazon.uk με ημερομηνία παραλαβής στις 15/12. Η αποστολή ήταν κανονική, καθώς η σύντομη παράδοση των δύο πακέτων κόστιζε γύρω στα 40 ευρώ. Ακόμη δεν έλαβα τίποτα, ούτε καν μήνυμα στο κινητό ή στο ηλ.ταχυδρομείο μου. Τι συμβαίνει; Η υπηρεσία εντοπισμού της Amazon εμφανίζει μέχρι τις 6/12 που έφυγαν από το ΗΒ. Δεν ξέρω καν ποια εταιρεία θα μου τα παραδώσει. Να πάρω μία μία όσες εδρεύουν στην Ελλάδα; Τα ΕΛΤΑ στέλνουν μήνυμα στο κινητό. Οι ιδιωτικές παίρνουν τηλέφωνο. Δασμοί δεν έχουν επιβληθεί ακόμη. Μήπως υπάρχει καμιά απεργία; Μήπως λόγω των επικείμενων γιορτών;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εισαι παραπανω βιαστικος απο οτι πρεπει. Οταν στελνει με απλο ταχυδρομειο το αμαζον μου εχει κανει δεμα απο αγγλια που φευγει να φτασει σε μενα 2 βδομαδες... 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από amazon.co.uk στης 21-11-2016, έφτασε 14-12-2016 Ηράκλειο (με απλό ταχυδρομείο), άρα υπομονή.

Πολύ πιο καθυστερημένα απ ότι με είχε συνηθίσει το amazon άλλα δεν με προβλημάτισε καθώς ήξερα ότι σίγουρα ακόμα και να χαθεί θα το παραλάβω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, l2phile said:

γ) Να επικοινωνήσεις με την Amazon?

Μόνο σε περίπτωση που έχει χαθεί το δέμα ή εμφανίζεται ως παραδομένο ενώ είναι ανεπίδοτο. Αυτά βρήκα στην ιστοσελίδα της. Τα δικά μου εμφανίζονται καθ'οδόν. Έρχεται με τη Σαλιγκάρης Εξπρές!

Link to comment
Share on other sites

2 Παραγγελίες τον τελευταίο μήνα

1) 08/11/2016 η παραγγελία, Dispatched 19/11/2016, Expected 02 Dec 2016 παρελήφθει στις30/11/2016 και στο τρακιν στο αμαζον λεει οτι ακόμα δεν έχει έρθει:lol:

2) 27/11/2016 η παραγγελία, Dispatched 02/12/2016, Expected 12 Dec 2016 δεν έχει έρθει ακόμα!!!

 

Δεν βγαίνει άκρη!Αλλά προσωπικά ποτέ δεν έχω χάσει δέμα απο Αμαζον, και απο ότι ακούω αν χαθεί σε αποζημιώνουν πλήρως, οπότε μην φοβάστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να δανειστώ λίγο το θέμα μιας και έχω παρόμοια απορία

Εκανα χθες μία παραγγελία 4 πράγματα και τα 4 είναι άμεσα διαθέσιμα ακόμα και τώρα που γράφω το Post.

Σπάσανε την παραγγελία σε 2 και η μία από τις δύο αναφέρει ότι το προϊόν θα φύγει 3 Μαρτίου!!!

 

Είμαστε σοβαροί;

Ή κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά;

 

amazon.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κράξεις στο chat ότι πλήρωσες μεταφορικά για παράδοση σε έως 10 εργάσιμες. Δικιά μου παραγγελία την προηγούμενη παρασκευή, σε προϊόντα sold by amazon χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο από άποψη μεγέθους και βάρους είναι ακόμα preparing for dispatch.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τελευταία μου παραγγελία έκαναν το ίδιο. Δέκα μέρες "preparing for dispatch" ενώ όλα ήταν in stock. Ένα προϊόν, βέβαια, ήταν από άλλο seller - handled όμως by Amazon.

Σε επικοινωνία μου μαζί τους, είπαν ότι θα έρθουν στις ημερομηνίες που έχουν υποσχεθεί κι όλα καλά. Στην πράξη, μετά την (αργοπορημένη) αποστολή, τα έστειλαν με το γρήγορο service, οπότε τελικά ήρθαν και πιο νωρίς απ'όσο έγραφαν στη σελίδα της παραγγελίας.

 

Γενικώς υποψιάζομαι ότι κάποιος χρόνος ξοδεύεται στο να περιμένουν να συγκεντρωθούν τα προϊόντα που είναι μεν "in stock", αλλά σε άλλες αποθήκες τους.

Δεν έχουμε και Prime στη μπανανία, οπότε υπομονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε να κάνω υπομονή αλλά όχι να σταλεί 3 Μαρτίου. Αν δε το αλλάξουν μετά απο επικοινωνία που θα κάνω μαζί τους την ακυρώνω την παραγγελία.

Σιγά μη περιμένω ένα μήνα και βάλε να μου στείλουν κάτι που το αναφέρουν άμεσα διαθέσιμο και χρεώνουν και 33 αγγλικές λίρες μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2017 at 7:55 AM, Shaman said:

Δεν έχουμε και Prime στη μπανανία, οπότε υπομονή.

 

Επειδή στη δουλειά μου ξεφορτώνω πάρα πολλά πακέτα Amazon Prime, αλλά δεν ξέρω τί είναι, μου εξηγείτε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.