Jump to content



Keep it safe! Η ασφάλεια πάνω από όλα...


Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 11 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

@koinos123

 

https://www.barcom.gr/papoutsi-asfaleias-cofra-cregan-s3-src

 

530γρ το Νο43

 

τα δικά μου είναι 790gr το Νο46  :hehe:

 

1 κιλό το 47αρι το δικό μου, καλά είναι να το αφήσω? (Το ένα ε!)

Έγινε επεξεργασία από Siera
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραλαβή πριν λίγες ημέρες. Φαίνονται ποιοτικά, εφαρμόζουν ωραία στο κεφάλι χωρίς να ενοχλούν, και κατεβάζουν πολύ τα db. Σε εργασία δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω θα κάνουν καλή δουλειά. Περιέργως αν κάποιος σου μιλάει τον ακούς, ίσως έχουν σχεδιαστεί να απομονώνουν συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων.

https://www.amazon.com/Mpow-Reduction-Professional-Protection-Adjustable/dp/B01L1U9L5W/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1511853811&sr=8-3&keywords=mpow+ear+muff

 

100_4273.jpg 100_4274.jpg

 

100_4276.jpg 100_4278.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα, με μάτι φίλους ξεκινήσαμε τη κουβέντα για μη χρησης γαντιων σε μηχανηματα όπως πριονοκοδέλα, τόρνο, table saw κλπ κλπ . Εχω δεί παντού να υποστηρίζουν αυτη τη σκέψη. Ο φίλος όμως είπε ότι έχει δουλέψει σε εργοτάξιο, ταινιο λειαντήρα και το φοραει γάντια ήταν υποχρεωτικό. Τελικά τί ισχύει? Υπάρχει μία γραμμή από κάποιον οργανισμό με στάνταρ που να μπορώ να διαβάσω λεπτομέρειες.

 

Οποιος έχει όρεξη βοηθάει.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites



Παραλαβή πριν λίγες ημέρες. Φαίνονται ποιοτικά, εφαρμόζουν ωραία στο κεφάλι χωρίς να ενοχλούν, και κατεβάζουν πολύ τα db. Σε εργασία δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω θα κάνουν καλή δουλειά. Περιέργως αν κάποιος σου μιλάει τον ακούς, ίσως έχουν σχεδιαστεί να απομονώνουν συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων.


Εν γένει, όσο πιο μεγάλο είναι το "καβουκι" της ωτοασπίδας, για τόσο πιο χαμηλές συχνότητες προορίζεται. Η αποτελεσματικότητα βέβαια εξαρτάται και από πολλούς άλλους παράγοντες (πχ. εφαρμογή, ποιότητα υλικών κτλ).
Από εκεί και πέρα υπάρχουν και αυτές με active noise cancelling, που προορίζονται όμως για χώρους με συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων θορύβου (πχ πίστες αεροδρομιων κτλ).

Υ. Γ.:
Επιφυλάσσομαι για μια καλή ανάρτηση σχετικά με τα φίλτρα, όταν με το καλό ξεμπερδεψω με τις εξετάσεις μου σε κανένα δεκαήμερο.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την μάσκα παρακάτω, όπως φαίνεται στην περιγραφή με τα φίλτρα και τα προφίλτρα.

 

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8037#perigrafi

 

Εκτός από κάποιες Light αγροτικές εργασίες, την χρησιμοποιώ και για κατασκευες, τρίψιμο ξύλων κτλ.. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό;

Διαβάζω ότι για να προστατέυει από σκόνες ή σωματίδια έπρεπε να είναι άσπρο χρώμα.

 

Μου παρέχει προστασία το συγκεκριμένο φίλτρο για πριονίδι ή κοπή σιδήρου;

Link to comment
Share on other sites

Σας είχα υποσχεθεί ανάρτηση για φίλτρα, και να'μαι! :p

 

Ανεβαζω pdf από σύντομη παρουσίαση που είχα κάνει στα πλαίσια εκπαιδευσης του OPCW στην Τσεχία. Η αρχική μου παρουσίαση ήταν στα αγγλικά και την έκανα απ'ευθείας μετάφραση. Επίσης, εβγαλα τα αμιγώς επιχειρησιακά στοιχεία και άφησα αυτά που μπορεί να έχουν εφαρμογή σε επίπεδο χρήσης απο ιδιώτη.

 

Για περισσότερες απορίες και επισημάνσεις είμαι στη δίαθεσή σας.

 

OPCW Filters Stamatopoulos.pdf

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@ronin13 Πολύ ωραίο...

Ένα πρόσθετο είναι ότι ορισμένα φίλτρα έχουν συγκεκριμένη ζωή από την πρώτη φορά που τα ανοίγουμε/χρησιμοποιούμε... δεν εννοώ την ημερομηνία λήξης!

Και το όριο στο οξυγόνο είναι καλύτερα στο > 19,5% 

 

 

oxy.png

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μενού είχε κόψιμο παλιού καυστήρα πετρελαίου με σπαθόσεγα,  με σκοπό να φύγει από το υπόγειο για να γίνει αποθήκη. Το πως κόπηκε και το πως μεταφέρθηκε το θηρίο δε θέλω να το σκέφτομαι. Η μάσκα που έκανε παρέα ήταν αυτή της 3Μ. Μάζεψαν πολύ πράμα τα φίλτρα, πετάχτηκαν όπως ήταν και τώρα ξεκινάει ο καθαρισμός.

Οταν αντικρίζεις τα φίλτρα πάντως καταλαβαίνεις τι θα κατέβαινε στα πνευμόνια σου και το σκέφτεσαι ξανα και ξανα το να μη κάνεις τίποτα τελικά χωρίς αυτή...

 

20180227_191613.jpg20180227_191627.jpg20180227_191608.jpg20180227_192011.jpg20180227_192014.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το μενού είχε κόψιμο παλιού καυστήρα πετρελαίου με σπαθόσεγα

Κάτι δεν κατάλαβα καλά, τι ακριβώς κόπηκε με σπαθοσέγα; Άλλο ο λέβητας , άλλο ο καυστήρας. Ο καυστήρας ξεβιδώνει και βγαίνει

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.