Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

off topic

 

@Trexx

 

Spoiler

Τελικά δεν είχα τρέξει αμέσως μετά τα πρώτα reviews του FX να πάρω Thuban. Είχα κάτσει δύο μήνες, μάλλον περίμενα να σκάσει κάποια καλή τιμή.

 

The Bulldozer Review: AMD FX-8150 Tested  October 12, 2011

 

thuban.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, GoMaR said:

Για μισο λεπτο βρε παιδια...

Μου λεει το αφεντικο θελουμε αλλο ενα μηχανημα για να κανει ρεντερ..


Πεστε μου ΕΝΑΝ λογο να μη προτιμησω τον 1700..ΕΝΑΝ.
Δε παω να το παιξω εξυπνος, απλα οντως θελω να σκεφτω εναν λογο ωστε να ξερω τι να πω και στο αφεντικο :p

 

Το μόνο που μπορείς να πεις είναι ότι είναι νέα η πλατφόρμα και φοβάσαι να μην βγάλει παιδικές ασθένειες. Αν βέβαια το κατάστημα από όπου θα προμηθευτείτε το μηχάνημα, σας έχει καλούς πελάτες και σας εγγυάται ότι το σύστημα που θα παραλάβετε δεν θα έχει θέματα, αλλιώς ευχαρίστως να το δεχθεί πίσω (εντός 7 ημερών) λυπάμαι, έχασες, δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να μην πάρετε 1700.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

Επειδή άφησα το thread εδώ και μέρες και βλέπω έγινε χαμός, έχουμε νέα από το μέτωπο των bios και πιθανόν κάποιο patch για os ?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

πριν λίγο βγήκε ότι έρχεται νέο bios από την amd

https://www.hwbox.gr/news/motherboards/40074-bios-am4.html

Quote

Φήμες θέλουν την AMD να διαθέτει νέο AGESA microcode στους κατασκευαστές μητρικών το οποίο λέγεται ότι βελτιώνει το support σε μνήμες - αλλά σταθείτε!

 

21074252542l.jpg.8e65cf5fac85f3102855373

 

edit

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_has_reportedly_released_new_agesa_microcode_for_ryzen/1

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Το μόνο που μπορείς να πεις είναι ότι είναι νέα η πλατφόρμα και φοβάσαι να μην βγάλει παιδικές ασθένειες. 

Αυτός είναι όμως ΕΝΑΣ πολύ βασικός λόγος, την στιγμή που μιλάμε τουλάχιστον, και εφόσον πρόκειται για επαγγελματικό μηχάνημα, όπου η αξιοπιστία είναι πρώτη προτεραιότητα. Σε λίγους μήνες που θα έχουν μπει τα περισσότερα προβλήματα σε σειρά, θα είναι και πολύ μικρότερο το ρίσκο. Και οι 1700/1700Χ θα αποτελούν όντως πολύ καλές λύσεις για rendering για τα λεφτά τους, αν και εφόσον τα 64gb RAM επαρκούν φυσικά. 

 

@GoMaR Πόσα δίνει το αφεντικό για το render node; 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

Ακομα δε το εχουμε συζητησει.Χθες το πεταξε σαν ιδεα οταν του ειπα τους χρονους render για ενα τηλ.σποτ :hehe:

 

Με ποιά μηχανή rendάρετε; Εγώ δύσκολα να ξαναγυρίσω στο cpu rendering πάντως, μετά από την πολύ καλή εμπειρία που είχα τελευταία με το Blender Cycles (CUDA). 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Για μισο λεπτο βρε παιδια...

Μου λεει το αφεντικο θελουμε αλλο ενα μηχανημα για να κανει ρεντερ..


Πεστε μου ΕΝΑΝ λογο να μη προτιμησω τον 1700..ΕΝΑΝ.
Δε παω να το παιξω εξυπνος, απλα οντως θελω να σκεφτω εναν λογο ωστε να ξερω τι να πω και στο αφεντικο :p

 

Έχει αθηναϊκές πινακίδες

 

On topic, έχει κανείς βρε ρε παιδιά samsung b-die 16GB(2x8) ελλάδα στα ~€140 για ryzen; Δε με νοιάζουν τα timings, απλά να πιάνει 3200MHz σε ryzen. (Δε χρειάζεται να είναι samsung βασικά και hynix άμα υπάρχει)

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Volrath said:

Έχει αθηναϊκές πινακίδες

 

On topic, έχει κανείς βρε ρε παιδιά samsung b-die 16GB(2x8) ελλάδα στα ~€130 για ryzen; Δε με νοιάζουν τα timings, απλά να πιάνει 3200MHz σε ryzen. (Δε χρειάζεται να είναι samsung βασικά και hynix άμα υπάρχει)

πως βλέπουμε αν είναι b-die ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cna said:

Ζω για την ημέρα που δεν θα υπάρχει AMD κι ένας i3 θα κάνει $500...

Ναι αλλά θα είναι πιο γρήγορος στο gaming ergo vfm.

3 hours ago, GoMaR said:

Για μισο λεπτο βρε παιδια...

Μου λεει το αφεντικο θελουμε αλλο ενα μηχανημα για να κανει ρεντερ..


Πεστε μου ΕΝΑΝ λογο να μη προτιμησω τον 1700..ΕΝΑΝ.
Δε παω να το παιξω εξυπνος, απλα οντως θελω να σκεφτω εναν λογο ωστε να ξερω τι να πω και στο αφεντικο :p

 

χμμ μήπως γιατί δεν είναι ίντελ?Αυτό μου έρχεται.

 

Καλύτερα ρώτα τον Πάνο παραπάνω που έχει σκορς έτοιμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Volrath said:

Τρέχει στα 3200 σε Ryzen :p Δε πρέπει να υπάρχει άλλο ic που να παίζει τόσο ψηλά στα νέα amd chipsets.

βρήκα αυτό

αν αληθεύει οι μνήμες που έχω στα χέρια μου και περιμένουν είναι b-die

Corsair CMK16GX4M2B3200C16 VERSION 5.39 [16-18-18-36 @ 1.35v]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.