Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Θα φανεί ποιος αξίζει μετά το Creator's Update των Windows 10. Όσον αφορά τα BIOS υπάρχει θέμα. Τα νεότερα BIOS της Gigabyte μειώνουν τις επιδόσεις ενώ της Asrock τις αυξάνουν. Εάν είναι να περιμένεις και τα BIOS φαντάζομαι ότι θα έχουν στρώσει μέχρι να βγουν οι τετραπύρηνοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε κ γω περιμενω να δω τι συμπεριφορα θα εχουν στο oc μπας κ αναβαθμισω αλλα κραταω μικρο καλαθι για φετος υπαρχει γενικα μια επιφυλακτικοτητα,κ το θεμα ειναι οτι ετσι οπως γινανε τα πραγματα δεν σου κανει κλικ ουτε ο 1700 ουτε ο 7700κ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

Αναμονη αναμονη αναμονη..Και αν δε παρουν boost? και αν δε αξιζουν ; Και αν αν αν ; Ειναι ποσο καιρο εξω και ακομα αναμενουμε!!

Παρε εναν 7700Κ να τελειωνεις.
 

Πόσο καιρό αλήθεια; Μήπως περίπου 1,5 μήνα όλο κι όλο; Κι έχουμε και τις κατασκευάστριες μητρικών να λένε ότι δεν τις δόθηκε αρκετός χρόνος ώστε να τελειοποιήσουν τις μητρικές τους... Φαίνεται πως η AMD ήθελε να πιάσει την Intel εξ απήνης, μόνο που έτσι όπως το έκανε γύρισε μπούμερανγκ...

Link to comment
Share on other sites

1,5 μηνα ναι.το θεωρεις λιγο ; Και ακομα μετραμε..
Εγω απο τοτε που βγηκαν, διαβαζω συνεχεια αναμονη και αναμονη για καλυτερα αποτελεσματα.Δε με ενδιαφερει στην αλυσιδια ποιος φταιει (μητρικες , Microsoft , amd κλπ) 
Αδιαφορο μου ειναι αυτο.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, koukoubetses said:

Φίλε ARMAGEDDON,αυτό ακριβώς ρωταω,αν αξίζει η αναμονή,γιατί όπως αποδεικνύεται ο 1700 αξίζει,έλεγα μήπως αξίζουν και οι 1600,εδώ που έφτασα μάλλον θα τους περιμένω.

Κοίτα μεταξύ μας η πρώτη μου άποψη είναι η εξής :

και την αιτιολογώ ως εξής :
Τι προτιμάς να πάρεις έναν cpu που έχει γίνει validate ότι είναι πλήρως λειτουργικός (1700) ή έναν ποιο φτηνό έχοντας απενεργοποιήσει κάποια μη λειτουργικά cores του 1700 δηλαδή 1600 ?
τώρα για τις τιμές αν πάμε πχ στο msystems και δούμε πόσο κοστίζουν οι πλατφόρμες

AMD

1700 = 378e

asus prime pro = 179,90 e

ram ας πούμε σταντέ 150 ευρώ

= 707,9

 

Intel

7700k = 392e

Asus Prime Z270-A = 186e

ram 150e

= 728ε

9 minutes ago, cna said:

Πόσο καιρό αλήθεια; Μήπως περίπου 1,5 μήνα όλο κι όλο; Κι έχουμε και τις κατασκευάστριες μητρικών να λένε ότι δεν τις δόθηκε αρκετός χρόνος ώστε να τελειοποιήσουν τις μητρικές τους... Φαίνεται πως η AMD ήθελε να πιάσει την Intel εξ απήνης, μόνο που έτσι όπως το έκανε γύρισε μπούμερανγκ...

για τις μητρικές θα διαφωνήσω ... οι εταιρίες έπαιζαν τάβλι, τρέξανε να βγάλουν τις z270 και μετά πήγαν διακοπές χωρίς να έχουν ξεκινήσει την παραγωγή - debugging των zen μητρικών και για να το κάνω ποιο λιανά με άλλα λόγια δεν πίστευαν ότι θα έχει τόσο μεγάλη επιτυχία !
και φένετε στο παραπάνω δείτε την μητρική z270 a prime της asus με την μητρική της amd .... κάποιοι δεν έκαναν την δουλειά τους σωστά πληρώθηκαν από τρίτο , ήρθαν εξωγήινοι, βγήκε και ο τραμπ .... και ακόμα να κλείσει η αξιολόγηση με τον τσίπρα...

 

3 minutes ago, GoMaR said:

1,5 μηνα ναι.το θεωρεις λιγο ; Και ακομα μετραμε..
Εγω απο τοτε που βγηκαν, διαβαζω συνεχεια αναμονη και αναμονη για καλυτερα αποτελεσματα.Δε με ενδιαφερει στην αλυσιδια ποιος φταιει (μητρικες , Microsoft , amd κλπ) 
Αδιαφορο μου ειναι αυτο.

εσύ πάρε intel να ξεμπερδεύεις  :hehe: η οποία είναι δοκιμασμένη συνταγή 8 ετών !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά θα πάω σε amd,για πρώτη φορά, μόνο και μόνο για τον ανταγωνισμό των τιμών,μπλα μπλα.οσο για το oc κι εμένα με πείραξε,όμως όλα δείχνουν ότι μάλλον οι πολύπυρινοι από εδώ και πέρα δεν θα ανεβαίνουν και πολύ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

 

εσύ πάρε intel να ξεμπερδεύεις  :hehe: η οποία είναι δοκιμασμένη συνταγή 8 ετών !

Δεν εχω κολλημα να παω σε AMD και το ξερεις.

Οταν θα κανω την αναβαθμιση και ξερω τι πραγματικα αξιζουν (τελικες επιδοσεις εννοω-θεματα ραμ, μητρικων bios Κλπ) τοτε αν δω οτι με συμφερει η AMD, αυτη θα παρω.

Δε κοιταζω το χρωμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GoMaR said:

1,5 μηνα ναι.το θεωρεις λιγο ; Και ακομα μετραμε..
Εγω απο τοτε που βγηκαν, διαβαζω συνεχεια αναμονη και αναμονη για καλυτερα αποτελεσματα.Δε με ενδιαφερει στην αλυσιδια ποιος φταιει (μητρικες , Microsoft , amd κλπ) 
Αδιαφορο μου ειναι αυτο.


 

Όταν ακόμη και η MS που χρηματοδότησε, εν πολλοίς, την ανάπτυξη της πλατφόρμας δεν ήταν έτοιμη τότε ναι, ο 1,5 μήνας είναι λίγος. Προσωπικά έχω ξαναπεί ότι οι Zen έπρεπε να βγουν κάπου τον Ιούνιο - Ιούλιο, ώστε να μην ζούμε αυτό το beta testing...

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν βαρεθήκατε αυτό το παιχνίδι με Sandy-Ivy-Haswell-Skylake-Kabylake.

Δηλαδή έχεις Haswell και θα πας σε Kaby ;

Τόσο βαρετή είναι η ζωή σας ;

Όχι άλλες ξενέρωτες επιλογές, μια από τα ίδια.

Σπάστε την αλυσίδα της αναβάθμισης που απλά αλλάζουν τα ονόματα.

Μπείτε στην περιπέτεια του Ryzen.

Τι είστε συνταξιούχοι που θέλουν την ηρεμία τους και δεν αντέχουν τις αλλαγές ;

Έλεος!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

Ζησε την περιπετεια του αγνωστου :hehe:

Ευχαριστω δε θα παρω.

Ε, πλέον δεν είναι άγνωστο. Έχουμε προσδιορίσει τις ελάχιστες επιδόσεις, λίγο - πολύ. Οι μέγιστες είναι κάπως φλου ακόμη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγνώστου ;

Τον έχουν ξεσκίσει τον Ryzen από όλες τις μεριές.

Έχουν ψάξει νανομετρο, νανομετρο όλο το τσιπάκι από άκρη σε ακρη.

Αν θες να μάθεις και τα υπόλοιπα μυστικά, να τον κάνεις δικό σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, cna said:

Ε, πλέον δεν είναι άγνωστο. Έχουμε προσδιορίσει τις ελάχιστες επιδόσεις, λίγο - πολύ. Οι μέγιστες είναι κάπως φλου ακόμη...

ασε με να τον πειραξω λιγο :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, cna said:

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι εάν δεν υπήρχε αυτή η κρίση ενδεχομένως πολλοί περισσότεροι θα είχαν ήδη αγοράσει Zen, έστω και σαν δεύτερο σύστημα. :p

Δεν είναι μόνο η κρίση.

 

Πρώτα από όλα, γιατί να αναβαθμίσει κάποιος που έχει ήδη πολυπύρηνο;

 

Μετά όσοι καίγονται για τα benchmarks και όσοι φτιάχνουν κορυφαία desktop συστήματα για παιχνίδια, τα τελευταία χρόνια, όχι απλά δεν έχουν λόγο ακόμα να αλλάξουν πλατφόρμα, αλλά πλέον έχουν και εθιστεί στο Intel+Nvidia. Θα αράξουν με Haswell, Broadwell, Sky και Kaby μέχρι να έρθουν οι Coffee και όταν έρθουν αυτοί, κάποια δικαιολογία θα βρουν για να μας πουν ότι άξιζε η αναμονή. Κακά τα ψέματα η AMD απείχε πολλά χρόνια από το enthusiast Κομμάτι, οπότε είναι ολίγον σαν να βρίσκεσαι στον Πειραιά και να αναρωτιέσαι που είναι οι ΠΑΟΚτζήδες και γιατί δεν εμφανίζονται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Δεν είναι μόνο η κρίση.

 

Πρώτα από όλα, γιατί να αναβαθμίσει κάποιος που έχει ήδη πολυπύρηνο;

 

Μετά όσοι καίγονται για τα benchmarks και όσοι φτιάχνουν κορυφαία desktop συστήματα για παιχνίδια, τα τελευταία χρόνια, όχι απλά δεν έχουν λόγο ακόμα να αλλάξουν πλατφόρμα, αλλά πλέον έχουν και εθιστεί στο Intel+Nvidia. Θα αράξουν με Haswell, Broadwell, Sky και Kaby μέχρι να έρθουν οι Coffee και όταν έρθουν αυτοί, κάποια δικαιολογία θα βρουν για να μας πουν ότι άξιζε η αναμονή. Κακά τα ψέματα η AMD απείχε πολλά χρόνια από το enthusiast Κομμάτι, οπότε είναι ολίγον σαν να βρίσκεσαι στον Πειραιά και να αναρωτιέσαι που είναι οι ΠΑΟΚτζήδες και γιατί δεν εμφανίζονται.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ,συμφέρον για μας είναι ο ανταγωνισμός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανταγωνισμός θα υπάρξει αν πάρετε και ενισχύσετε! :p

Και επίσης η υποστήριξη των μητρικών μνημών κτλ θα εξαρτηθεί από τις πωλήσεις.. Πάντα αυτό είναι το βαρόμετρο.

Δεν έχω ξαναπάρει επεξεργαστή AMD, ούτε για φίλο ούτε για εχθρό μου!!! Κάρτα γραφικών μία φορά πήρα και το μετάνιωσα, αλλά αυτό το παραμύθι τόσα χρόνια με Ιντελ με εκνεύριζε. Αν έβγαζε και ανταγωνιστική κάρτα γραφικών θα τα σέταρα!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panos444 said:

 Αν έβγαζε και ανταγωνιστική κάρτα γραφικών θα τα σέταρα!

 

Ανταγωνιστική σε ποιο ευρος τιμων...?

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.