Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 36 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Επίσης όταν έγραφα αντίστοιχα για τις APUs, ότι η GPU τους βοήθαγε τα καταστήματα αλλά και τους χρήστες, να στήσουν συστήματα με λιγότερα εξαρτήματα, άρα και λιγότερες πιθανότητες να καταλήξουν στο service, ότι ακριβώς αναφέρει ορθώς ο @Frostbyte στο προηγούμενο post, οι περισσότεροι το υποβάθμιζαν, το απέρριπταν. Προφανώς τότε ο σωστός δρόμος ήταν Pentium/i3, μαζί με low end Nvidia κάρτα γραφικών. Σε κάθε περίπτωση. Ο δρόμος μιας AMD APU όπως ο A8 7600, ήταν λάθος, απαγορευμένος.

 

Εμενα παντως με αρεσε (και ακομα με αρεσει) που οταν λεει καποιος οτι

θελει χρηση γραφειου/browsing αντε και λιγο παραπανω

(κανα ψευτοphotochop η κανα pdf creator)

ενας amd apu ηταν σαν αφορισμος ενω ενα intel/nvidiot συστημα που ξεκινουσε απο ενα απο celeroνι της κακιας ωρας

κατεληγε σε ι7 quad channel και ολα αυτα για χρηση γραφειου. :huh:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

...

 

ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ ΠΟΥ ΟΙ HEDT INTEL ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΑ ΓΡΑΦΙΚΑ. ΠΟΤΕ.

Βασικά το αντίθετο ισχύει. Όλοι φώναζαν στην Intel να πετάξει την iGPU, από τους hi end mainstream, ώστε να υπάρχει περισσότερος χώρος για επιπλέον πυρήνες. Ξαφνικά με τους Ryzen όλοι ψάχνουν την ενσωματωμένη GPU. Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Πάντα. Και εδώ και σε φόρα του εξωτερικού. Για πράγματα που η Intel και η Nvidia δικαιολογούνται, η AMD στήνεται στον τοίχο.

...

 

Για τους Κ που έβγαλε τις ψύκτρες είδες κανένα παράπονο;

Γιατί θυμάμαι να διαβάζω τι να την κάνεις την ψύκτρα της intel στους Κ αφού θα κάνεις OC ή θα βάλεις καλύτερη.

 

ΑΛΛΆ δεν δίνει η amd ψύκτρα στον 1800x των €500 και ξαφνικά όλοι χρειάζονται ψύκτρα γιατί θα πάνε να τον αγοράσουν άτομα που δεν έχουν ιδέα από αυτά (επεξεργαστή των €500) και γιατί να τους φορτώνει και άλλα έξοδα ο πωλητής.

 

Quote

αλλά και πάλι με τα coolers.. είναι ο 1700 σε κόστος 368. και ο 1700Χ 414 (skroutz τα πιο φτηνά που είδα).

 

Γιατί να κάνει τέτοιο χαζό λάθος η AMD και να μην συμπεριλάβει ένα απλό cooler να τελειώνει το ζήτημα. σαν να πουλάς κρέπα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα ένα πράγμα...

 

όχι κύριοι  δεν θα κάτσω να τους δικαιολογήσω εδώ...

Ενώ οι 7600k (€250), 7700k (€350), 6800k+ αγοράζονται μόνο από τα άτομα που ξημεροβραδίαζονται στα forums οπότε ξέρουν τι παίζει. Εκεί δεν είναι κρέπα χωρίς σοκολάτα, εκεί είναι επιλογή του «γνώστη»...

 

Quote

Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Πάντα.

:)

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις θα χαλαρωσετε λιγο;

 

Ο ανθρωπας εξεφρασε ενα παραπονο που ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ειναι σημαντικο. Δεν πεταχτηκαν ξαφνου "ολοι" να "παραπονεθουν"

 

Ναι, κ μενα με χαλαει που δεν εχουν ψυχτρες μεσα(για ωρα αναγκης...πες οτι χαλασε το AIO σου ή to custom loop πχ)

 

Το γεγονος οτι η μια εταιρια πραττει λανθασμενα δεν αποτελει κολυμπηθρα του Σιλωαμ για την αλλη

 

Την αγαπη μου :)

 

(κ γω περιμενω να σταθεροποιηθει η κατασταση με τις μητρικες κ θα στησω στο δευτερο μηχανημα ryzen+amd καρτουλα) :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Tα δυο μετρα και δυο σταθμα θα συνεχιστουν για παντα εκατερωθεν.

Οποτε αφου συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε σε πολλα, ας σταματησουμε να το λεμε οι μεν στους δε. :kiss2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι μεν δεν ασχολούνται με τους δε, δεν πάνε να γράψουν στα thread τους, τους αγνοούν, τους γράφουν, αδιαφορούν.

Γιατί οι δε έρχονται και γράφουν εδώ και προκαλούν ;

Γιατί έρχονται οι δε να μας πουν την αποψαρα τους για τα υπερτελεια προϊόντα της Intel σε αυτό το thread και να επισημάνουν με σεντόνια την παραμικρή αδυναμία των RyZen ;

Γραμματόσημα είστε εσείς των δε ;

Όσο πιο πολύ σας φτύνουν, τόσο πιο πολύ κολλάτε ;

Link to comment
Share on other sites

On 2017-04-18 at 0:38 PM, tavliban said:

έχω γελάσει με την ψυχή μου σε αυτό το νήμα... μερικά σχόλια χρηστών είναι από άλλο πλανήτη... τέλος πάντων αναμενόμενο... καλύτερα κιόλας γιατί διασκεδάζουμε

...

 

22 hours ago, tavliban said:

δεν βάζω τους εξαπύρηνους της intel στο παιχνίδι. Τα 700+ ευρά που ζητάνε δεν πρόκειται να τα δώσω ποτέ. Μέχρι τον 7700Κ... Νομίζω πως μέχρι εκεί κινούμαι προσωπικά και πάλι είναι υπερβολή. ...

 

21 hours ago, tavliban said:

 

αλλά και πάλι με τα coolers.. είναι ο 1700 σε κόστος 368. και ο 1700Χ 414 (skroutz τα πιο φτηνά που είδα).

 

Γιατί να κάνει τέτοιο χαζό λάθος η AMD και να μην συμπεριλάβει ένα απλό cooler να τελειώνει το ζήτημα. σαν να πουλάς κρέπα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα ένα πράγμα...

 

όχι κύριοι  δεν θα κάτσω να τους δικαιολογήσω εδώ...

 

Είπαμε, όταν θα πας στον 7700k χωρίς ψύκτρα, τότε δεν θα είναι χαζό λάθος/bug θα είναι feature οπότε θα δικαιολογείται.

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, ορισμένοι εδώ μέσα γράφουν μόνο για να προκαλούν. Αφ' ης στιγμής ο καθένας από εμάς γράφει με ήπιο τρόπο την (όποια) άποψή του, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να υπάρχει αστυνομία γνώμης. Δηλαδή, εάν τονίσω ορισμένα αρνητικά στοιχεία των ryzen, είμαι εχθρός της Amd; Ίσα-ίσα που χαίρομαι, διότι οι επεξεργαστές δείχνουν πολύ δυνατοί και με προοπτική, οπότε εμένα, ως τον μέσο καταναλωτή, με συμφέρει να έχω επιλογές. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα τα βλέπουμε όλα σωστά και θα απαγορεύσουμε τις αντίθετες απόψεις.

πριν 22 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Αφού οι μεν δεν ασχολούνται με τους δε, δεν πάνε να γράψουν στα thread τους, τους αγνοούν, τους γράφουν, αδιαφορούν.

Γιατί οι δε έρχονται και γράφουν εδώ και προκαλούν ;

Γιατί έρχονται οι δε να μας πουν την αποψαρα τους για τα υπερτελεια προϊόντα της Intel σε αυτό το thread και να επισημάνουν με σεντόνια την παραμικρή αδυναμία των RyZen ;

Γραμματόσημα είστε εσείς των δε ;

Όσο πιο πολύ σας φτύνουν, τόσο πιο πολύ κολλάτε ;

Έχεις εσωτερικές πληροφορίες για τους evil intelάκηδες που έρχονται εδώ μέσα και ωσάν γραμματόσημα της πλάκας επικoλλώνται, άνευ σιέλου, στο thread, δημιουργώντας σου δυσανεξία; Τι είδους εμφυλιοπολεμικοί διαχωρισμοί είναι αυτοί; Και ποιος σου έχει δώσει το δικαίωμα να προκαλείς συνεχώς (βλ. καταρρέει η intel, άπιαστη η amd και κατά τ' άλλα κατηγορείς συνεχώς κάποιους άλλους), ενώ οι περισσότεροι θέλουμε απλά να ενημερωθούμε για τους ryzen, χωρίς fanboyλίκια και άλλα τέτοια δροσερά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο συμβαίνει ακόμα και σε αυτό το thread.

Πας να γράψεις κάτι αρνητικό για την Intel και οι άλλοι αντιδρούν λες και τους έβρισες την μάνα, την θρησκεία, την ομάδα, το κόμμα.

Η αστυνομία γνώμης ισχύει από την άλλη μεριά.

Το milking τελικά δεν είναι μόνο από την Intel προς τους Intelοπληκτους - είναι both ways.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δηλαδή, εάν τονίσω ορισμένα αρνητικά στοιχεία των ryzen, είμαι εχθρός της Amd;

Ναι. Δεν εχεις απο πουθενα τετοιο δικαιωμα αν πρωτα δεν εχεις παρει το χρισμα του μπλεπρασινο βαμμενου.

Επισης θα σε συμβουλευα να αποφευγεις τα quote. Καλυτερα απαντα γενικα κι αοριστα ωστε αφου πεις οτι πεις να μπορεις (σε περιπτωση καμιας στραβης πχ παρεμβαση καποιου admin-mod κλπ) να εχεις δικαιολογια οτι δεν πηγαινε σε κανεναν. Ετσι θα μπορεις να γραφεις οσα προσβλητικα σχολια θελεις, και αν δεν παρεις απαντηση να μπορεις και να τα εξαφανισεις... Ελπιζω να με πιανεις ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έλα μου ντε... να λέω ότι και η intel κάνει βλακείες, και κακώς κατά την γνώμη μου η amd την αντιγράφει, και παρόλα αυτά να λέω τι θα ήθελα εγώ προσωπικά και να τα ακούω... δεν βαριέσαι forum είναι αυτά ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του...

 

όπως και να έχει θέλω να δω τι θα βγάλουν και για htpc/low end pc... Λογικά θα είναι πολύ καλά κομμάτια και θα πετούν τους celeron/i3 στο πηγάδι...

 

 

25 minutes ago, Lazy Dog said:

Σετακι 1600 με μια 570 νομιζω θα ειναι οτι πρεπει για mild gaming all around pc

 

Τι λετε; Ακουω γνωμες

 

 

 

sounds great imho...προσωπικά αν με έπαιρνε θα πήγαινα σε 480/580 (το ίδιο πράγμα είναι ανάλογα το budget σου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUSΗ κριτική δεν γίνεται στο ότι κάποιος ανέφερε ή τόνισε κάποια αρνητικά. Αλλά στο ότι κάποιες λεπτομέρειες ξαφνικά προβάλλονται ως πρωτεύοντα ζητήματα. Η AMD είναι η εταιρία που αποφάσισε να δώσει με τους επεξεργαστές της αξιοπρεπή συστήματα ψύξης με το αρχικό Wraith cooler. Τώρα σε ΚΑΠΟΙΑ από τα μοντέλα της προτίμησε να μην δώσει καθόλου σύστημα ψύξης. Αν το cooler είναι τόσο σημαντικό, υπάρχει και ο FX 8350 με Wraith.

 

Κανείς δεν  είπε ότι ορθώς δεν δίνει σύστημα ψύξης, αλλά δεν είναι κάπως υπερβολικό ξαφνικά να παρουσιάζεται ως κάτι το ιδιαίτερα σημαντικό; Ξαφνικά αρχίζουμε και ψαχνόμαστε με τις πιθανότητες να χαλάσει η κάρτα γραφικών ή το AIO σύστημα ψύξης, ενώ μέχρι τώρα δεν μας απασχολούσε το θέμα, παρόλο που κυκλοφορούσαν επεξεργαστές χωρίς κάρτα γραφικών, παρόλο που επίσης πωλούνται επεξεργαστές χωρίς σύστημα ψύξης. Τώρα ξαφνικά το θυμηθήκαμε; Η κριτική δεν είναι στο αν ορθώς ή όχι η AMD, ή η Intel παρέχει cooler ή ενσωματώνει κάρτα γραφικών. Απλά γιατί μέχρι πριν δεν μας απασχολούσαν αυτά; 

 

Και ωραία, πέστε ότι χαλάσει η κάρτα γραφικών. Δεν είναι RAID να πεις ότι θα αναλάβει η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αυτόματα. Ούτε ο επεξεργαστής χαρούμενα θα περιμένει να αλλαχθεί on the fly το σύστημα ψύξης. Θα χρειαστεί επέμβαση τεχνικού ή του χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο off-topic από εμένα, σταματώ εδώ.

Γράψτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι για τους RyZen, τους Intel και γενικά.

Εγώ θα το αφήνω ασχολίαστο, αφού σε forum είμαστε και ποσταρουμε ανώδυνα,ανώνυμα και ανεύθυνα ό,τι θέλουμε.

Επίσης όταν θα γράφω κάποιο αντικειμενικό γεγονός ή αναφέρω κάποιο δεδομένο που σας φαίνεται ότι θίγει την Intel, θέλω να πέφτετε επάνω μου όλοι και να με βρίζετε, να ειρωνευεστε, να χλευαζετε σαν να μην υπάρχει αύριο.

Κανένα πρόβλημα.

Αφού γράφουμε για την αρχιτεκτονικη Zen, θα γίνω και εγώ Zen.

Τέλος off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ή άσπρο ή μαύρο λοιπόν. Μέση λύση δεν υπάρχει. Οι μεν είναι χαζοfanboys που αρμέγονται και αρμέγουν, οι δε πρωτοπόροι και οραματιστές της τεχνολογίας, οι οποίοι κατέχουν την απόλυτη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μάλιστα. Ή άσπρο ή μαύρο λοιπόν. Μέση λύση δεν υπάρχει. Οι μεν είναι χαζοfanboys που αρμέγονται και αρμέγουν, οι δε πρωτοπόροι και οραματιστές της τεχνολογίας, οι οποίοι κατέχουν την απόλυτη γνώση.

Όχι. Οι άλλοι δεν είναι πρωτοπόροι. Είναι φτωχαδάκια που την βγάζουν με τα φτηνιάρικα/τα σαπάκια της AMD. Να τα λέμε όλα όπως ακριβώς γράφονται κατά καιρούς.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

@DEADLAZARUSΗ κριτική δεν γίνεται στο ότι κάποιος ανέφερε ή τόνισε κάποια αρνητικά. Αλλά στο ότι κάποιες λεπτομέρειες ξαφνικά προβάλλονται ως πρωτεύοντα ζητήματα. Η AMD είναι η εταιρία που αποφάσισε να δώσει με τους επεξεργαστές της αξιοπρεπή συστήματα ψύξης με το αρχικό Wraith cooler. Τώρα σε ΚΑΠΟΙΑ από τα μοντέλα της προτίμησε να μην δώσει καθόλου σύστημα ψύξης. Αν το cooler είναι τόσο σημαντικό, υπάρχει και ο FX 8350 με Wraith.

 

Κανείς δεν  είπε ότι ορθώς δεν δίνει σύστημα ψύξης, αλλά δεν είναι κάπως υπερβολικό ξαφνικά να παρουσιάζεται ως κάτι το ιδιαίτερα σημαντικό; Ξαφνικά αρχίζουμε και ψαχνόμαστε με τις πιθανότητες να χαλάσει η κάρτα γραφικών ή το AIO σύστημα ψύξης, ενώ μέχρι τώρα δεν μας απασχολούσε το θέμα, παρόλο που κυκλοφορούσαν επεξεργαστές χωρίς κάρτα γραφικών, παρόλο που επίσης πωλούνται επεξεργαστές χωρίς σύστημα ψύξης. Τώρα ξαφνικά το θυμηθήκαμε; Η κριτική δεν είναι στο αν ορθώς ή όχι η AMD, ή η Intel παρέχει cooler ή ενσωματώνει κάρτα γραφικών. Απλά γιατί μέχρι πριν δεν μας απασχολούσαν αυτά; 

 

Και ωραία, πέστε ότι χαλάσει η κάρτα γραφικών. Δεν είναι RAID να πεις ότι θα αναλάβει η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αυτόματα. Ούτε ο επεξεργαστής χαρούμενα θα περιμένει να αλλαχθεί on the fly το σύστημα ψύξης. Θα χρειαστεί επέμβαση τεχνικού ή του χρήστη.

Δεν διαφωνώ καθόλου σε όσα λες. Ίσα-ίσα. Εμένα ουδόλως με ενοχλεί αν κάποιοι επεξεργαστές της Amd δεν έχουν ψύκτρα. Δεν είναι αυτά τα κριτήρια με τα οποία θα προχωρήσω σε αγορά cpu. Λέω απλά ότι τα προσωπικά κριτήρια του καθενός είναι ...προσωπικά. Εμένα δεν με ενοχλεί, κάποιον άλλο τον ενοχλεί η έλλειψη ψύκτρας/ανάδρομου Ερμή κτλ. Ας μείνουμε στο ότι η Amd (δείχνει να) έχει ένα εξαιρετικό προϊόν, το οποίο έρχεται να προσφέρει ανταγωνισμό εκεί που αυτός δεν υπήρχε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινεται πως το προβλημα με την απουσια ψυχτρας , ειναι το οτι εχουν κανει καλη δουλεια με αυτες . Απο 2-3 βιντεο δειχνουν πως ειναι απο αξιοπρεπες εως πολυ καλες ψυχτρες , συνεπως κανεναν δε θα τον χαλαγε να εχει μια ακομα και αν ειναι για να καθεται στο συρταρι . Αλλα απο την στιγμη που η απουσια της , σημαινει σημαντικα χαμηλοτερη τιμη δεν βλεπω τον λογο του να αποτελει "προβλημα" . 

 

Επισης το αθλιο κομματι αλουμινιο που προσφερει ο ανταγωνιστης δεν κανει για κατι περισσοτερο απο pentium , οποτε ουτε εκει υπαρχει λογος για καποια επιβραβευση ... 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

@Frostbyte Προφανώς τότε ο σωστός δρόμος ήταν Pentium/i3, μαζί με low end Nvidia κάρτα γραφικών. Σε κάθε περίπτωση. Ο δρόμος μιας AMD APU όπως ο A8 7600, ήταν λάθος, απαγορευμένος.

 

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Εμενα παντως με αρεσε (και ακομα με αρεσει) που οταν λεει καποιος οτι

θελει χρηση γραφειου/browsing αντε και λιγο παραπανω

(κανα ψευτοphotochop η κανα pdf creator)

ενας amd apu ηταν σαν αφορισμος ενω ενα intel/nvidiot συστημα που ξεκινουσε απο ενα απο celeroνι της κακιας ωρας

κατεληγε σε ι7 quad channel και ολα αυτα για χρηση γραφειου. :huh:

 

 

Στα ίδια χρήματα οι intel κάναν και κάνουν καλύτερα αυτές τις δουλειές. Απλά τα amd fanboys πετούσαν το τυράκι "ναι αλλά με την apu θα παίζεις και παιχνίδια" και έτσι βλέπουμε σωρηδόν χρήστες είτε να πετάνε λεφτά για το ψευτοcrossfire με apu είτε να αναγκάζονται να πάνε σε normal κάρτα. Βέβαια, με pentium πάλι θα έπαιζαν καλύτερα αν αγόραζαν normal κάρτα. Κλασσική περίπτωση όπου το φτηνό σου βγαίνει ακριβό. Σαν κάτι τύπους βραχμάνους του value for money που το έκλειναν σε όλες τις πτώσεις και έπαιρναν 8350 με sabertooth και Η100...

 

Ο @yanni ειδικά που είχε πάρει ΑΜ1 το είχε πει μέσες άκρες σε ένα θέμα: ναι, ξέρω ότι κάνω καλύτερα και φτηνότερα τη δουλειά μου με pentium/celeron, αλλά θέλω amd. Οπότε αυτά για τις apu αφήστε τα κατά μέρους.

 

Στο θέμα μας:

 

Έγραφα ότι σε άλλα φόρα οι χρήστες ryzen τηρούν σιγή ιχθύος και εδώ δεν παίρνει κανείς. Τώρα που μερικοί πήραν και εδώ, βλέπουμε cinebench και sleevαρισμένα καλώδια. Κάτι πήγαμε να δούμε από παιχνίδια αλλά όλως τυχαίως χωρίς proof.

πριν 8 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Επισης το αθλιο κομματι αλουμινιο που προσφερει ο ανταγωνιστης δεν κανει για κατι περισσοτερο απο pentium , οποτε ουτε εκει υπαρχει λογος για καποια επιβραβευση ... 

 

 

 

Tι εννοείς; Γιατί το με το άθλιο κομμάτι από αλουμίνιο έτρεχα έναν i5 κι έναν i7. Δεν είχα θέμα. Ούτε με το θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.