Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

33 minutes ago, yanni said:

Όχι. Οι άλλοι δεν είναι πρωτοπόροι. Είναι φτωχαδάκια που την βγάζουν με τα φτηνιάρικα/τα σαπάκια της AMD. Να τα λέμε όλα όπως ακριβώς γράφονται κατά καιρούς.

 

Δεν φτάνει που σου κάνουν την τιμή να γράψουν στο ανύπαρκτο θέμα για την AMD για να πάρει λίγη αίγλη και να σου ανοίξουν τα μάτια, κακόμοιρε πληβείε της πληροφορικής, τους κατηγορείς κίολας;

 

:amen:

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Trexx said:

Ο @yanni ειδικά που είχε πάρει ΑΜ1 το είχε πει μέσες άκρες σε ένα θέμα: ναι, ξέρω ότι κάνω καλύτερα και φτηνότερα τη δουλειά μου με pentium/celeron, αλλά θέλω amd. Οπότε αυτά για τις apu αφήστε τα κατά μέρους.

Τώρα θέλεις να σε βρίσω. Πόσταρε το link.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος yanni έγραψε:

Έτσι έτσι. Εύγε...

Δεν σε καταλαμβάνει ο παραπάνω χαρακτηρισμός αν αυτό είναι το θέμα σου. Ούτε παλαιότερα, πόσο μάλλον τώρα που έκανες γενναία στροφή στην αντικειμενικότητα. Συνέβαινε όμω και συμβαίνει.

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

Τώρα θέλεις να σε βρίσω. Πόσταρε το link.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Trexx said:

Δεν σε καταλαμβάνει ο παραπάνω χαρακτηρισμός αν αυτό είναι το θέμα σου. Ούτε παλαιότερα, πόσο μάλλον τώρα που έκανες γενναία στροφή στην αντικειμενικότητα. Συνέβαινε όμω και συμβαίνει.

Ωραίος, ψέματα και προσωπικές επιθέσεις., Συνέχισε... Καλά το πας. Τουλάχιστον δεν έχω μπλέξει την υποκρισία με την δήθεν αντικειμενικότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ωραίος, ψέματα και προσωπικές επιθέσεις., Συνέχισε... Καλά το πας. Τουλάχιστον δεν έχω μπλέξει την υποκρισία με την δήθεν αντικειμενικότητα.

 

Ποιά ήταν η προσωπική επίθεση; Υπόδειξέ μου την να την ανακαλέσω αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Trexx said:

 

Ποιά ήταν η προσωπική επίθεση; Υπόδειξέ μου την να την ανακαλέσω αμέσως.

Υπεκφεύγεις τώρα; Πρώτα πετάς τα ψέματα, πετάς και τα προσωπικά σχόλια για το άτομό μου και μετά κάνεις τον Κινέζο; Λίγο αξιοπρέπεια δεν;

Και στο παραπάνω link που έβαλες μιλάω για FM2+ έτσι; Συγκρίνω Intel Με A8 7600 έτσι; Δεν μας παρατάς; Είναι η δεύτερη φορά που πετάς ψέματα για μένα. Που "θυμάσαι" τι έγραφα κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Tι εννοείς; Γιατί το με το άθλιο κομμάτι από αλουμίνιο έτρεχα έναν i5 κι έναν i7. Δεν είχα θέμα. Ούτε με το θόρυβο.

Ειχα τον 4590 , που δεν τον λες και οτι πιο ενεργοβορο υπαρχει , με την μαμα ψυχτρα για κανα μηνα . Η κατασταση ηταν απλα "οκευ" η θερμοκρασια ανεβαινε οταν επαιζα , ποσο μαλλον οταν εχεις και μια καρτα γραφικων λιγο πιο περα . 

 

Και επειδη λες πως ησουν ανετος ΚΑΙ με ι7 . Φιλος με τον 7700Κ , πηρε την Intel TS15A η οποια ειναι beafed up μαμα ψυχτρα και χτυπαγε 90αρια με 1050τι καρτα διπλα ΚΑΙ ευαερο κουτι ... φαντασου να ειχε την μικρουλα κιολας . 

 

Αρα το πορισμα ? Κανουν μονο για idle και office 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην τσιμπάτε στις προσωπικές επιθέσεις και μην κάνετε quote, λες και τα θέματα είναι προσωπικά.

Ηρεμήστε όσο μπορείτε και απολαύστε post που γράφουν ότι με το stock cooler της Intel μπορείτε να ψύξετε Core i7.

Αυτά είναι διαμάντια που όταν εκνευριζεστε τα χάνετε - περνάνε στο ντούκου και χάνετε όλη την μαγεία αυτού του ποσταρισματος.

Ούτε καθρεφτακια στην Αφρική τέτοιο πράγμα.

(Δεν άντεξα να μην σχολιάσω γιατί δεν είναι όμορφες οι προσωποποιησεις)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Υπεκφεύγεις τώρα; Πρώτα πετάς τα ψέματα, πετάς και τα προσωπικά σχόλια για το άτομό μου και μετά κάνεις τον Κινέζο; Λίγο αξιοπρέπεια δεν;

Και στο παραπάνω link που έβαλες μιλάω για FM2+ έτσι; Συγκρίνω Intel Με A8 7600 έτσι; Δεν μας παρατάς; Είναι η δεύτερη φορά που πετάς ψέματα για μένα. Που "θυμάσαι" τι έγραφα κάποτε.

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Ποιά ήταν η προσωπική επίθεση; Υπόδειξέ μου την να την ανακαλέσω αμέσως.

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Ειχα τον 4590 , που δεν τον λες και οτι πιο ενεργοβορο υπαρχει , με την μαμα ψυχτρα για κανα μηνα . Η κατασταση ηταν απλα "οκευ" η θερμοκρασια ανεβαινε οταν επαιζα , ποσο μαλλον οταν εχεις και μια καρτα γραφικων λιγο πιο περα . 

 

Και επειδη λες πως ησουν ανετος ΚΑΙ με ι7 . Φιλος με τον 7700Κ , πηρε την Intel TS15A η οποια ειναι beafed up μαμα ψυχτρα και χτυπαγε 90αρια με 1050τι καρτα διπλα ΚΑΙ ευαερο κουτι ... φαντασου να ειχε την μικρουλα κιολας . 

 

Αρα το πορισμα ? Κανουν μονο για idle και office 

 

Πόσο ανέβαινε; Εγώ σε i5 2500 και i7 3770k πάνω από 60 δεν είδα σε gaming.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Πόσο ανέβαινε; Εγώ σε i5 2500 και i7 3770k πάνω από 60 δεν είδα σε gaming.

Δυστυχος δεν θυμαμαι ακριβος τους βαθμους , αλλα με ειχε χαλασει πολυ το γεγονος οτι με την μαμα ανεβαζα θερμοκρασια (και ειμαι απο αυτους που δεν τους νοιαζει ακομα και να ξεπερασει τους 70+ ) , τωρα να φανταστεις με την noctua Nh-D9L ειμαι στους 50 .  Θα μου πεις  ομως , λιγο η 380 απο πανω , λιγο το μικρο κουτακι , τους φτανεις τους 70+ για πλακα. 

 

Ομως στην προσφατη περιπτωση του φιλου μου που σου περιγραφω , δεν τιθεται κανενα θεμα απο τα παραπανω , με την καρτα κρυα και 90+ στην cpu  (7700κ) , κατι απλα δεν παει καλα . Δεν ξερω αν τα "παλια" cooler της intel ηταν καλυτερα , αλλα αυτα που κυκλοφορουν τωρα και μονο αν ποιασεις το cooler και νοιωσεις ποσο πουπουλο ειναι , καταλαβαινεις οτι ειναι απλα για τα τυπικα . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Πιθανότητα κακής τοποθέτησης δεν παίζει;

Δεν θα ελεγα 100% πως δεν παιζει κατι τετοιο , διοτι εμπιστευομαι μονο τον εαυτο μου για να το πω με βεβαιοτητα ομως και εκεινος ηταν σιγουρος πως παταει σωστα η ψυχτρα . Οποτε ακομα και με λιγο σφαλμα , τα 90 παραειναι πολλα .  Ομως αυτο δεν μου κανει εντυπωση , διοτι η "μεγαλη" μαμαψυχτρα της ιντελ εχει την ιδια δομη με την μικρη και παρα το γεγονος οτι αυξανει την επιφανεια της , δεν μπορει να μεταφερει την θερμοτητα εκει για να την διωξει  . 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Trexx Ωραίος. Με κάνεις quote, μιλάς για άτομα "που πετάγανε τυράκι". Αυτό δεν είναι υπόνοια για το ήθος του άλλου; Γαργάρα βέβαια ότι όταν προτείναμε κάποιοι APU, ήταν πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου η APU ταίριαζε γάντι. Στις περιπτώσεις που προτείναμε Intel, απλά δεν μας περίσσευε τυρί υποθέτω. Άλλο να εκφράζεις αντιρρήσεις για αυτό που γράφει κάποιος, άλλο να αφήνεις υπόνοιες για το ήθος του.

 

Μετά με κάνεις mention για να διαστρεβλώσεις κάτι που είχα γράψει για το AM1, σε σύγκριση με desktop Celeron, γενικεύοντας το γενικότερα για τις APUs, ουσιαστικά βάζοντας λόγια στο στόμα μου και παρουσιάζοντάς με ως υποκριτή που παρακινώ τον κόσμο να προβεί σε λανθασμένες αγορές, ενώ σε άλλα threads τα περιγράφω αλλιώς. Να πω ότι στερείσαι των τεχνικών γνώσεων και δεν μπορείς να διακρίνεις μεταξύ AM1 APU και FM2+ APU να πω εντάξει. Αλλά από την στιγμή που γνωρίζεις κάποια πράγματα και δεν το κρύβεις, εδώ πως θα πρέπει να το χαρακτηρίσω αυτό; Πόσο μάλλον όταν και τώρα μου κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Δεν είναι εσκεμμένο αυτό εκ μέρους σου;

 

Και αφού με έκανες και mention και quote, "Α! ναι Γιάννη δεν είναι για σένα αυτά". Το κερασάκι στην τούρτα; ΤΩΡΑ είσαι ΟΚ, έχεις κάνει γενναία στροφή στην αντικειμενικότητα, μου γράφεις. Αλήθεια; Τώρα θέλεις και ευχαριστώ εδώ; Καλά blocked για να απλοποιήσουμε και την ζωή των mods. Μόνο μην με ξανά κάνεις mention επειδή δήθεν "θυμήθηκες" τι έγραφα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Trexx έγραψε:

 

 

Στα ίδια χρήματα οι intel κάναν και κάνουν καλύτερα αυτές τις δουλειές. Απλά τα amd fanboys πετούσαν το τυράκι "ναι αλλά με την apu θα παίζεις και παιχνίδια" και έτσι βλέπουμε σωρηδόν χρήστες είτε να πετάνε λεφτά για το ψευτοcrossfire με apu είτε να αναγκάζονται να πάνε σε normal κάρτα. Βέβαια, με pentium πάλι θα έπαιζαν καλύτερα αν αγόραζαν normal κάρτα. Κλασσική περίπτωση όπου το φτηνό σου βγαίνει ακριβό. Σαν κάτι τύπους βραχμάνους του value for money που το έκλειναν σε όλες τις πτώσεις και έπαιρναν 8350 με sabertooth και Η100...

 

Ο @yanni ειδικά που είχε πάρει ΑΜ1 το είχε πει μέσες άκρες σε ένα θέμα: ναι, ξέρω ότι κάνω καλύτερα και φτηνότερα τη δουλειά μου με pentium/celeron, αλλά θέλω amd. Οπότε αυτά για τις apu αφήστε τα κατά μέρους.

 

Στο θέμα μας:

 

Έγραφα ότι σε άλλα φόρα οι χρήστες ryzen τηρούν σιγή ιχθύος και εδώ δεν παίρνει κανείς. Τώρα που μερικοί πήραν και εδώ, βλέπουμε cinebench και sleevαρισμένα καλώδια. Κάτι πήγαμε να δούμε από παιχνίδια αλλά όλως τυχαίως χωρίς proof.

 

Tι εννοείς; Γιατί το με το άθλιο κομμάτι από αλουμίνιο έτρεχα έναν i5 κι έναν i7. Δεν είχα θέμα. Ούτε με το θόρυβο.

Θες και τα γραφεις αυτα η σε χτυπησε κατι μπλε τωρα τελευταια?

Κανεις bold οτι σε συμφερει απαντας οπως σε συμφερει και τελος πετας και το amd fanboys ενω εσυ ο ακριβοδικαιος

που πριν μερικα ποστ ελεγες οτι θα παρεις ryzen (μην με κανεις να ψαχνω ποστ δεν πεφτω στο επιπεδο σου) η ελεγες οτι

ναι ειναι οτι καλυτερο αυτη την στιγμη μας σκας το παραμυθι των celeron για τετοια χρηση.Ξαναδιαβασε τι γραφω

λεω αυτη την χρηση και τιποτα αλλο , δηλ ο αλλος ποσο καλυτερα το κανει το browsing ?  Η μια φωτο στις τοσες που

κανουν κανα choping? Τι cf αμολας αναφερε κανεις κατι τετοιο για χρηση γραφειου?Εδω εν ετη 17 πουλησαν intel based

systems με sodimm ddr2 & 2,5" θεοσαπιο 5400 δισκο και μετα με λες οτι τα apu ειναι μουφα?

Btw να υποθεσω οτι ποτε δεν εκατσες / κατειχες ενα συστημα ιδιως απο τα απεχθεστατα FX/ APU ποτε

στην ζωη σου οπωτε :/

Tελειωνοντας για μενα γιατι δεν εχει κατι?Μονο ο @yanni τυρακι?  :p

Και plz μην με κανεις quote με bold μονο αυτα που θες με κοκκινα  η πρασινα bold και μην  διορθωνεις 

τα quote σου μετα απο μερικα λεπτα.Πιστεψα οταν σε ειδα να γραφεις μετα απο καιρο οτι θα ειχαμε

επικοδομητικη συζητηση αλλα δυστηχως οπως βλεπω καποια πραγματα δεν αλλαζουν .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.