Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

38ed61d9e4e2.jpg

 

 

Τους προλαβαίνει στην γωνία η AMD ....

http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?keyphrase=threadripper

https://www.techpowerup.com/233759/two-16-core-amd-threadripper-parts-listed-online

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Θα είναι το πιο συναρπαστικό καλοκαίρι από την εποχή των athlon 64 και των thuban ίσως .

 

Αντε να έρχονται και τα APU,  να ολοκληρωθεί το παζλ και να κοιτάξει και το τμήμα καρτών γραφικών της η amd που μάλλον σκόπιμα το έχει στο ψυγείο.

 

Πολλά καρπούζια στην ίδια μασχάλη .... αλλά αυτή την φορά φαίνεται να το έχουν μελετήσει καλά το πράγμα. 

Μπορεί να φαίνεται πως  κωλυσιεργούν στις κάρτες , αλλά αν το δεις επί του συνόλου, έχουν βγάλει μακράν τα περισσότερα προϊόντα αυτή την χρονιά.  Και είναι και προϊόντα νέα όχι βελτιώσεις, βαπτίσματα κ.λ.π.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mobo Gigabyte ab350 gaming 3
CPU R7 1700
RAM 2X8GB VENGANCE LPX 3000 @2133ghz
Vcore 1.30v
OC ALL CORES 3.7ghz
Μετά απο 1 ώρα aida stability test έχω:
Vrm temp 80°C max
CPU temp 80°C max.

Σε idle είναι στους 35-38°C η cpu. Πάντα με stock cooling

Σας φαίνεται καλή η θερμοκρασία ή να αρχίσω να ψάχνομαι???

Για την ταχύτητα μνήμης μην σχολιάσετε, αναμένω νέο agesa για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Τις hynix μου παντος τις τρέχει σε 2933, αλλά χάριν δοκιμής το έβαλα normal

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

για τα 3.7 all cores ειναι λογικη η ταση που δινει ο kogos (1.3) ? Εγω με τη stock ψυκτρα ηθελα 1.24 bios , ~1.22 cpu-z για Prime και προσπαθω να εκτιμησω αν θα φτασει 4ghz με καλη ψυξη το κομματι μου

Link to comment
Share on other sites

για 1700 εμένα μου φένετε μια χαρά στα 3.7 με στοκ cooler (το πρόβλημα που είχα με stock cooler ήταν σε load το οποίο έφτανε χαλαρά πάνω από 75c)

 

Εγώ που τον έχω στα 3.8 με 1,368v με την υπερ τούμπανο cryorig r1 universal (24βαθμοί στο δωμάτιο έχω idle 30~31c αυτή την στιγμή)

 

(έχει βγει κανένα  νέο Ryzen Master ?)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ARMAGEDDON said:

για 1700 εμένα μου φένετε μια χαρά στα 3.7 με στοκ cooler (το πρόβλημα που είχα με stock cooler ήταν σε load το οποίο έφτανε χαλαρά πάνω από 75c)

 

Εγώ που τον έχω στα 3.8 με 1,368v με την υπερ τούμπανο cryorig r1 universal (24βαθμοί στο δωμάτιο έχω idle 30~31c αυτή την στιγμή)

 

(έχει βγει κανένα  νέο Ryzen Master ?)

εχω την ιδια ψυκτρα, και μου εστειλε η εταιρεια το ΑΜ4 bracket και ηταν ελλατωματικο, για το θεο! Οποτε δε μπορεσα να δοκιμασω κατι εκτος stock ψυκτρας.

Τι διαφορα ειδες στη θερμοκρασια με την R1 vs Stock?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτά τα post καλύτερα να γράφονται στο official thread για RyZen, για να είναι όλα μαζεμένα σε ένα thread.

Εδώ μιλάμε πιο γενικά, περισσότερο για την αρχιτεκτονικη Zen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Blinky said:

εχω την ιδια ψυκτρα, και μου εστειλε η εταιρεια το ΑΜ4 bracket και ηταν ελλατωματικο, για το θεο! Οποτε δε μπορεσα να δοκιμασω κατι εκτος stock ψυκτρας.

Τι διαφορα ειδες στη θερμοκρασια με την R1 vs Stock?

H μέρα με την νύχτα !

απλά τους 70 βαθμούς δεν τους περνάει έχοντας 30βαθμούς στο δωμάτιο

έχω βάλει τον 12 μεγάλο πάνω σε controller και γυρνάει φουλ στροφές όλη την ώρα και τον πρώτο τον slim πάνω στο mobo και κάνει μια ρύθμιση auto :p

τι είχε και ήταν ελαττωματικό το bracket ? (λες να είναι και το δικό μου και να μην το έχω πάρει πρέφα :D)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

τι είχε και ήταν ελαττωματικό το bracket ? (λες να είναι και το δικό μου και να μην το έχω πάρει πρέφα :D

το ενα απο τα 2 σπειρωματα στα μεταλακια ηταν καπως μεγαλυτερo και δε μπορουσε να βιδωσει η βιδα της ψυκτρας μεσα του... Περιμενα τοσες μερες και τρελαθηκα οταν ηρθε και δε δουλευε χαχ. Ευτυχως που τωρα δεν εχω καν μητρικη και δε με νοιαζει μεχρι να ερθει το ανταλλακτικο bracket.

Και η ειρωνια ειναι οτι οταν ερθει θα εχω μαλλον ROG μητρικη (strix ή hero) που εχει και AM3 τρυπες και δε θα το χρειαζομαι :/

 

Οποτε μην ανυσηχεις, θα το ειχες καταλαβει αν ηταν και το δικο σου ελλατωματικο :p

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για τα 3.7 all cores ειναι λογικη η ταση που δινει ο kogos (1.3) ? Εγω με τη stock ψυκτρα ηθελα 1.24 bios , ~1.22 cpu-z για Prime και προσπαθω να εκτιμησω αν θα φτασει 4ghz με καλη ψυξη το κομματι μου

Να σου πωτην αλήθεια, δεν ψαχτηκα καθόλου. Στο overclockers μου είπαν πως και με λίγο λιγότερη τάση θα ήταν μια χαρά. Οι περισσότεροι βάζουν 1.25. Και είδα για 3.8-4 απο 1.35v ως 1.41v. Με πολύ καλό mobo τύπου taichi ή ch6 βάζουν 1.365v και φτάνουν ως 4ghz ανάλογα το silicon. Εγώ που έχω b350 mobo το φοβάμαι, και είναι και σε υπολογιστή παραγωγής που το χρησιμοποιώ για δουλειά, και δεν με περνει να κάνω πολλούς πειραματισμούς. Αν κάτσει στραβή θα κλαίω.

Αλλά έχει δίκιο ο φίλος παραπάνω, θα το συνεχίσω στο thread για ryzen

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

RyZEN users, το σκέφτομαι για R5 1600 X ως αναβάθμιση του i7 2600K μου. Είναι απαραίτητο να πάει κάποιος σε Χ370 Μobo; 

 Με ενδιαφέρει καθαρά gaming, oc 3.9 με καλό ρεύμα όσο γίνεται και μνήμες 3200+. Να κοιτάξω κάτι σε ASRock x370 gaming k4 ( τη βρίσκω περίπου 155 ευρώ ) ή κάτι πιο φθηνό ; Το υπόλοιπο σύστημα που έχω τώρα αποτελείται από GTX 1070 , Samsung 840 pro, τον 2600κ και 8αρες μνήμες 

 

Ψύξη , Arctic liquid freezer 120

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητο το Χ370 δεν είναι αν δεν θα σου λείψουν κάποια έξτρα πχ SATA που έχει.

Θεωρητικά ο μεγαλύτερος λόγος να πας σε X370 είναι τα CF/SLI  ή αν έχεις κάποια άλλη κάρτα που χρειάζεται PCIe x8 αλλά όπως λές είσαι με μονή κάρτα.

Έχουν τα καλά μοντέλα και πιο προσεγμένη σχεδίαση για OC (power delivery) αλλά ένα 3.8-3.9GHz που σε γενικές γραμμές έχουν όλοι οι Ryzen θα το πετύχεις και με Β350.

Τέλος αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για μια καλή Χ370 αν σκοπεύεις να κρατήσεις το σύστημα χρόνια και αργότερα θέλεις να αναβαθμίσεις σε πχ 2η/3η γενιά Ryzen κρατώντας όλα το υπόλοιπα ίδια.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βραβεία στην φετινή Computex 2017 (από 100 editors 9 χωρών)

 

Best CPU:                            AMD RyZen 5 1600X

Best new technology:     AMD Zen architecture

Best product:                    AMD RyZen 

 

http://wccftech.com/amd-ryzen-wins-european-hardware-awards-2017s-best-cpu-nvidia-gp102-wins-best-gpu/

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση
[05-30-2017] PC Patch notes for patch 1.0.770.1 (Patch #12)
We have just released the twelfth PC patch for Rise of the Tomb Raider, build 1.0.770.1. This patch will address certain issues with DX12.

This patch will be applied by Steam automatically when you next start the game. If your game does not update, please restart the Steam client.
 
The following changes are included in this patch
  • Fix certain DX12 crashes reported by users on the forums.
  • Improve DX12 performance across a variety of hardware, in CPU bound situations. Especially performance on AMD Ryzen CPUs can be significantly improved.

While we expect this patch to be an improvement for everyone, if you do have trouble with this patch and prefer to stay on the old version we made a Beta available on Steam, build 767.2, which can be used to switch back to the previous version.

We will keep monitoring for feedback and will release further patches as it seems required. We always welcome your feedback!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, SpirosKGR said:

RyZEN users, το σκέφτομαι για R5 1600 X ως αναβάθμιση του i7 2600K μου. Είναι απαραίτητο να πάει κάποιος σε Χ370 Μobo; 

 Με ενδιαφέρει καθαρά gaming, oc 3.9 με καλό ρεύμα όσο γίνεται και μνήμες 3200+. Να κοιτάξω κάτι σε ASRock x370 gaming k4 ( τη βρίσκω περίπου 155 ευρώ ) ή κάτι πιο φθηνό ; Το υπόλοιπο σύστημα που έχω τώρα αποτελείται από GTX 1070 , Samsung 840 pro, τον 2600κ και 8αρες μνήμες 

 

Ψύξη , Arctic liquid freezer 120

Δεν θα ηταν καθολου απαραιτητο, αν υπηρχαν τα σωστα μοντελα. Δηλαδη τα +2 sata και το SLI/XF που θεωρητικα σου δινει το Χ370 υπαρχουν απειροι που τους αφηνουν παγερα αδιαφορους (με εμενα μεσα), απλα οι εταιρειες στα υπολοιπα (VRM, LAN, Audio κλπ) τις κανουν πολυ budget τις μητρικες Β350 και εαν υπαρχει και 1 μοντελο που ειναι ΟΚ, ειναι σε τιμη Χ370 οποτε εν τελει πρακτικα πρεπει να πας σε Χ370.

Επισης με την Asus Prime X370 Pro στα ~150ε , που ειναι αξιοπρεπης μητρικη στα ολα της, δε νομιζω οτι καποιος που θελει και OC και το κατιτις του παραπανω υπαρχει λογος να κοιταει Β350. Αυτη τη στιγμη οι τιμες ειναι σε λογικα επιπεδα σε αντιθεση με πριν 2 μηνες που υπηρχε μεγαλο χασμα μεταξυ Β350-Χ370. Μενει μονο να φτηνινουν καπως οι super-high end.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνεχίζουμε να μπερδεύουμε τα δύο threads ;

Εδώ δεν είναι το thread των Ryzen owners και καλό είναι να μην χάνεται η ροή με άσχετα threads.

Επίσης, καλό είναι οι πληροφορίες για τους Ryzen owners να είναι συγκεντρωμενες στο Ryzen thread.

Link to comment
Share on other sites

Aπό χρήστη στο insomnia.gr

 

Σύστημα 1700+ 1080ΤΙ  (720p Dx12 + Very High preset). , πριν και μετά το patch του ROTR. (PC Patch notes for patch 1.0.770.1 (Patch #12))

Η επιλογή της ανάλυσης έχει γίνει για προφανείς λόγους = έλεγχο συμπεριφοράς του CPU πριν και μετά το patch.

 

http://www.insomnia.gr/topic/638548-amd-zen-am4-socket-part-2/?p=55735135

 

 

 

 

riseofthetombraider05dcutq.png

riseofthetombraider05b9urs.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.