Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Όπως και να'χει κοροϊδεύουν τον κόσμο. Τεστάρουν με 970 Oc σε 1080p και με ΑΑ στο καπάκι, δείχνοντας τους ryzen να προηγούνται σχεδόν πάντα, έστω και για λίγο, όταν τα αποτελέσματα με τέτοιο gpu μπουκάλι θα 'πρεπε να είναι πανομοιότυπα.

Και δυστυχώς πολλοί τσιμπάνε, αν κρίνω από τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

 

1 minute ago, Petrossortep said:

Όπως και να'χει κοροϊδεύουν τον κόσμο. Τεστάρουν με 970 Oc σε 1080p και με ΑΑ στο καπάκι, δείχνοντας τους ryzen να προηγούνται σχεδόν πάντα, έστω και για λίγο, όταν τα αποτελέσματα με τέτοιο gpu μπουκάλι θα 'πρεπε να είναι πανομοιότυπα.

Και δυστυχώς πολλοί τσιμπάνε, αν κρίνω από τα σχόλια.

Δεν σε καταλαβαινω μαν.

Υπονοεις οτι υπαρχει σκοπιμοτητα?

Τους τα σκασε η amd?

Εγω ενα real life σεναριο βλεπω και τιποτα περισσοτερο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.legitreviews.com/intel-core-i7-7700k-versus-amd-ryzen-1700x-14-game-cpu-showdown_192508/3

Δεν υπάρχει περίπτωση, ούτε μία στο εκατομμύριο, να βλέπεις στο Assassin's Creed IV με 8X MSAA(!!!!), 27,56 καρέ εξαιτίας του 7700Κ. Ενώ ο 1700Χ βγάζει 30,72. Πράγμα που επαναλαμβάνεται σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις.

Ούτε οι celeron τόσο χαμηλά.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου δέιχνεις Armageddon. Ότι έιναι gpu bound το game σε 1080p. Πόσω μάλλον σε 1440. Σημειωτέον ότι στο video βλέπουμε ναυμαχίες, που είναι πιο light απ'όσο θυμάμαι.

Μιας και μνημονεύτηκε ο συγκεκριμένος youtuber(artis). Jesus, δες εδώ κάποια cpu bound games με συγκριτικό ryzen-6700K. Σχεδόν σε όλα οι διαφορές παραμένουν.

Ακόμα και τα patch για το ROTTR και το AOTS φέρνουν τους R7 κοντά ή ελάχιστα πιο πάνω από τον 7700Κ στοκ.

 

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά πράγματα φέτος από την AMD.  Αν συνεχίσει έτσι θα κερδίσει ένα σεβαστό κομμάτι στις εταιρίες και στα επαγγελματικά συμβόλαια. Εκεί παίζεται το παιχνίδι και όχι τόσο στο αν πάρει ο petrangre Ryzen. Επίσης πολύ σημαντικό κομμάτι είναι και το mobile. Όταν ολοκληρωθεί όλο το παζλ δλδ Ryzen/Threadripper/Epyc/Apu/Mobile θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα αλλά πλέον κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ούτε για αστείο ότι η Intel παίζει μπάλα σε άδειο γήπεδο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω γιατί είμαι άσχετος.

Παίρνει κάποιος τώρα ryzen.τι χρειάζεται να κάνει στο μηχάνημα του για να πάρει τις καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με όταν βγήκαν;

Bios update? Windows update? Κατεβάζει κάποιο patch? Τι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, kogos said:

Νομίζω ότι οι περισσότερες εταιρείες δεν χρεώνουν το bracket, στέλνουν παντού, αλλά χρεώνουν τα μεταφορικά

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

21 hours ago, Roben19847 said:

Για υδρόψυξη Corsair και υποστήριξη ΑΜ4 που λέει οτι στέλνει Bracket Kit δωρεαν στη σελίδα της ξέρεις κανεις αν στέλνει ελλάδα  ?

 

Ή γενικά που θα μπορούμε να βρούμε ? Γτ έχω ψάξει παντού και δεν βρισκω.. Μήν πετάξουμε και την υδρόψυξη για να πάμε σε Ryzen... 

H NZXT το στέλνει δωρεάν.

Στην corsair τότε που το είχα ψάξει απλά δεν έβγαζαν για όλα τα συστήματα μπράκετ.

Γενικά σκέψου καλά πριν πάρεις υδρόψυξη. Η δικιά μου δεν θεωρώ ότι παίζει χαμηλά τις θερμοκρασίες & αν συνυπολογήσεις και τον θόρυβο..!

Link to comment
Share on other sites

Μια που ήμουν ο πρώτος που έγραφα, μαγκωμένα τότε, για τους AMD HEDT πίσω στον Μάρτιο

 

On 3/19/2017 at 8:34 ΠΜ, το μέλος NikosD έγραψε:

Θέλω να είμαι ο πρώτος που μεταφέρει αυτή την πληροφορία/είδηση ή ακόμα και τρολιά.

 

Έχει κυκλοφορήσει εδώ και 10 μέρες στο διαδίκτυο η φήμη ότι η AMD θα παρουσιάσει την δική της πλατφόρμα HEDT.

 

Ένας λόγος που το θεώρησα αρχικά σίγουρη τρολιά ήταν η ονομασία του chipset X399 - δηλαδή ακριβώς ως συνέχεια, αναβάθμιση των Intel chipset X99 που κυκλοφορούν τώρα και του X299 για τους επερχόμενους HEDT της Intel με τους Skylake X.

 

Η πληφορορία λοιπόν λέει ότι η AMD κατεβαίνει στην αρένα των HEDT με μισό τσιπάκι Naples, δηλαδή CPU με 16C/32T, ρολόι 2.4GHz - 2.8GHz, quad channel IMC και TDP ~150W (όπως το μετράει η AMD)

 

Μιλάμε για πραγματικό τέρας που θα τρώει Skylake X για πρωινό, λογικά στην τιμή των ~1000$.

 

Αν αληθεύει αυτό, τότε ο πόλεμος με την Intel φαίνεται να είναι ολοκληρωτικός σε όλα τα  μέτωπα.

 

Δεν θα την αφήσει σε χλωρό κλαρί.

 

ας δώσω και τον πίνακα με τα μοντέλα όπως έχει κυκλοφορήσει ως φήμη προς το παρόν:

 

Threadripper.thumb.jpg.d4eb88af24d575079558df61cd3ca510.jpg

 

Φήμες λένε ότι ο μικρός 16C/32T είναι στα 849$ και ο μικρός 12C/24T στα 500$

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 2018 που θα βγει ο Core X Extreme Edition με 18C/36T, ο Threadripper με τα 16C/32T θα παίζει μόνος του μπάλα.

 

Τους "κάρφωσε" ένας εκπρόσωπος της ASUS, ότι δεν θα κυκλοφορήσει φέτος o 18C/36T.

 

Επίσης ο 12C/24T θα αργήσει μέχρι τουλάχιστον Αύγουστο, ενώ οι ενδιάμεσοι 14C, 16C θα αργήσουν περισσότερο (2018 και αυτοί ; )

 

http://wccftech.com/intels-skylake-x-core-i9-7980x-wont-be-available-until-next-year/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NikosD έγραψε:

Για τους Coffee Lake δεν ξέρουμε τίποτα, ούτε configuration ούτε τιμές.

Και δεν βλέπω πως μια λύση με αγορά πρώτα ενός Core i3 και στην συνέχεια ενός Coffee Lake, είναι μια φθηνή λύση.

Όχι στη συνέχεια, i3 Coffee Lake εννοώ. Θα είναι σαν τους σημερινούς i5-7600 λογικά με τιμή γύρω στα 180-200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι Threadripper κυκλοφορήσουν όλοι μαζί κατά τον Αύγουστο (μαζί με το 16C/32T top model) θα έχουν να ανταγωνιστούν τους Skylake - X μέχρι και 12C/24T, τους μεγαλύτερους Core i9 με 14C και πάνω τους ξεχνάμε.

 

Σχετικά λοιπόν με τις επιδόσεις Threadripper vs Core i9, υπάρχει περίπτωση να δούμε την ψαλίδα να μεγαλώνει στα συνηθισμένα workloads της HEDT πλατφόρμας σε σχέση με Ryzen 7 vs Core i7 (desktop) vs Core i7 (Broadwell-E HEDT)

 

Βασίζω αυτόν τον συλλογισμό στην επίσημη ανακοίνωση της Intel ότι οι Skylake - X είναι ταχύτεροι μόνο 10% στο multithreading και 15% στο single thread σε σχέση με τους προηγούμενους HEDT (Broadwell-E)

 

Από την άλλη μεριά οι Threadripper παρόλο που βασίζονται στην ίδια αρxιτεκτονική Zen με τους RyZen, έχουν ένα πολύ δυνατό όπλο και δεν είναι άλλο από το quad channel DDR4-3200 (?) support.

 

Στο demo του Ryzen 7 1800X που έτρεχε blender vs Core i7 6900K, τερμάτισαν και οι δύο στα 36 sec.

 

Το ίδιο ακριβώς demo, κάποιους μήνες μετά, το έτρεξαν σε Threadripper 16C και τερμάτισε σε 13 sec και κάτι.

 

Ακόμα και ο top Threadripper με τα 16C/32T έχει πιο αργό ρολόι από τον RyZen 7 1800X, άρα θα περίμενε κανείς να μην φτάνει ούτε καν το 2x σε performance.

 

Παρόλα αυτά, αν κρίνουμε από τους χρόνους του blender, ο Threadripper 16C/32T είναι περίπου x2.7 πιο γρήγορος από τον RyZen 7 1800X που είχε τρέξει τότε το demo.

 

Θα μπορούσε να είναι η ταχύτερη μνήμη (3200 vs 2666) που βοηθάει και στο CCX-to-CCX communication, η νεότερη πιο optimized έκδοση του blender (αν έχει κυκλοφορήσει), αλλά εγώ πιστεύω περισσότερο στο quad channel vs dual channel.

 

Περιμένω πραγματικά με ενδιαφέρον το ματσάκι :

 

Threadripper vs Ryzen 7 vs Core i9 Skylake - X vs Core i7 Broadwell-E

Έγινε επεξεργασία από NikosD
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

έχει να γίνει της πόπης το κάγκελο !!!

όπως λες Νίκο ακόμα οι RYZEN δεν ξέρουμε που φτάνουν !

Μιας και όσο ποιο γρήγορες μνήμες τους βάλεις τόσο ποιο πολύ ξεμπουκώνουν !

Πιστεύω ότι με Quand Channel υπάρχει περίπτωση να πάρουν ακόμα +50% BOOST !

Μόλις έρθουν τα πρώτα review μετά από ένα μήνα τις κυκλοφορίας τους στα Ράφια θα ξέρουμε.

 

Επίσης η microsoft από πίσω βελτιώνει τα windows της για πολλά CORES !

 

και έρχεται και συνέχεια με VEGA (φαντάζομαι ότι η μεγάλη vega θα έχει επιδόσεις 2*Furyx σε CF και κάνουν scalling 80εώς90% τα fps (από 100 σε 180))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.