Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

και συνεχίζουμε HEDT from AMD

 

ASUS Shows X399 AMD Zenith
ωωωωωωωωω βάλανε τα ποδαράκια πάνω στην μητρική οοοο τι κουμάτσα cpu θα είναι αυτό !

ze1.thumb.jpg.ace4f6c41f1569d0eb38aa265958789c.jpg

 

http://www.guru3d.com/news-story/computex-2017-asus-shows-x399-amd-zenith-extreme-motherboard.html

 

και εδώ το δικό μας άρθρο

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

h

 

 

-64 pci-e v3.0 LANES τα TREADTRIPPER
ξέχωρα τα
-3Χ Μ2 NVME PCI-E X4 από τα SOC.
ξέχωρα το τι θα δίνει το 390/399 CHIPSET !!!

Μιλάμε για άλλο σχεδιασμό πλέον στα CHIP. Δεν είναι ίδια με αυτά των RYZEN , διαφορετικά θα είχαμε
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα στις 20/6 το release των EPYC με τα 32C/64T , την υποστήριξη 8 channel memory DDR4 και τα 128 lanes με PCI-e v3.0 

 

Επιβεβαιώθηκε ότι ο Threadripper είναι o μισός EPYC, άρα έχουμε 16C/32T, υποστήριξη 4 Channel memory DDR4 και 64 lanes με PCI-e v3.0

 

Δεν υπάρχει επίσημο release date για Threadripper, απλά θα βγει "αυτό το καλοκαίρι"

 

http://www.anandtech.com/show/11482/amd-cpu-updates-threadripper-64-pcie-lanes-epyc-june-20th

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν 5 ημέρες έγραφα αυτό:

 

On 5/26/2017 at 1:37 ΜΜ, το μέλος NikosD έγραψε:

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με την σύγκριση των Intel Skylake-X με τους τελευταίους AMD FX.

Όταν είσαι 2ος στους 2, όταν είσαι πίσω σε επιδόσεις και ειδικά όταν είσαι η Intel που είχες συνηθίσει την πρωτιά για περίπου 15 χρόνια στο desktop και στο HEDT, τότε σε κατάσταση πανικού θα κάνεις ό,τι χρειαστεί ή ό,τι μπορείς για να ξαναβρεθείς στην πρώτη θέση.

Δεν ξέρω μην δούμε και κάνα 12C/24T στα 200W (!), οπότε πραγματικά θα στενάχωρηθώ για αυτή την κατάντια, που θα θυμίζει AMD στα χειρότερα της.

Γιατι είναι γεγονός ότι σε λιγότερο από μια εβδομάδα, θα γίνουμε όλοι μάρτυρες αυτής της ιστορικής στιγμής αποκαθήλωσης της Intel από τον θρόνο της.

Η AMD ετοιμάζεται να ξαναγράψει ιστορία.

 

Τελικά όπως φαίνεται από τις επίσημες ανακοινώσεις, η Intel λογικεύτηκε πολύ σε σχέση με την πρώτη σειρά Skylake - X LCC (λίγων πυρήνων) που είναι μέχρι 12C/24T

 

Ο 10C/20T (ο πρώτος Core i9 ever) είναι στα 140W TDP με Base/turbo clock 3.3GHz/4.3GHz, ενώ το ίδιο TDP έχει και ο 8C/16T με "λογικές" τιμές για Intel, με δεδομένο ότι οι νέοι Skylake-X προσφέρουν παραπάνω L3 cache από τους desktop Skylake και έχουν κάποια μορφή AVX-512 (χωρίς να λένε λεπτομέρειες ακόμα ούτε για το ρολόι του AVX-512 ούτε για το ποιο flavor του AVX-512 υποστηρίζουν)

 

Για τον 12C/24T δεν ξέρουμε ακόμα πολλά, παρά μόνο ότι θα βγει αργότερα, αλλά δεν θα ξεφύγει πολύ σε TDP και τιμή.

 

Ας μιλήσουμε όμως για τον ελέφαντα στο δωμάτιο.

 

Η Intel για να χτυπήσει τον Threadripper 16C/32T απλά ΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ.

 

Δεν υπάρχει άλλη λέξη για να περιγράψω αυτό που έκανε.

 

Τελικά, για να μην χάσει το θρόνο μετά από 15 χρόνια όπως έγραφα παραπάνω, κατέβασε τους high core Xeon που προορίζονταν για τους server/enterprise μέχρι 18C/36T στο HEDT, διαλύοντας τα δικά της product segments, pricing, τα πάντα όλα.

 

Και μπερδεύοντας φυσικά τους καταναλωτές της, ειδικά τις μικρές/μεσαίες εταιρείες που θα στραφούν στους renamed Xeons με το όνομα Core i9-xxxxXE

 

Το έγραψα πρίν 5 ημέρες προφητικά:

"Όταν είσαι 2ος στους 2, όταν είσαι πίσω σε επιδόσεις και ειδικά όταν είσαι η Intel που είχες συνηθίσει την πρωτιά για περίπου 15 χρόνια στο desktop και στο HEDT, τότε σε κατάσταση πανικού θα κάνεις ό,τι χρειαστεί ή ό,τι μπορείς για να ξαναβρεθείς στην πρώτη θέση."

 

Κι αν η AMD κατεβάσει τους EPYC με 32C/64T στο HEDT τι θα γίνει ;

 

Γαία πυρί μιχθήτω...

 

http://www.anandtech.com/print/11464/intel-announces-skylakex-bringing-18core-hcc-silicon-to-consumers-for-1999

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το efficiency του RYZEN R7 1700 λιγουρεύτηκε η ASUS και φέρνει Gaming φορητό με 8C/16T !!!
 

AMD R7 1700

AMD RADEON RX 580 (65Watt TDP)

32GB DDR4

M2 NVME SSD 512gb

1080P AMD FreeSync

 

 

30033758473l.jpg

 

H DELL φέρνει το νέο Dell Inspiron 27 7775

με R7 1700 + RX 580 8GB DDR5 !

 

Ωραίο και σοβαρό design !
 

dell_inspiron_7000_1_575px.jpgdell_inspiron_7000_2_575px.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Μόλις πριν 5 ημέρες έγραφα αυτό:

 

 

Τελικά όπως φαίνεται από τις επίσημες ανακοινώσεις, η Intel λογικεύτηκε πολύ σε σχέση με την πρώτη σειρά Skylake - X LCC (λίγων πυρήνων) που είναι μέχρι 12C/24T

 

Ο 10C/20T (ο πρώτος Core i9 ever) είναι στα 140W TDP με Base/turbo clock 3.3GHz/4.3GHz, ενώ το ίδιο TDP έχει και ο 8C/16T με "λογικές" τιμές για Intel, με δεδομένο ότι οι νέοι Skylake-X προσφέρουν παραπάνω L3 cache από τους desktop Skylake και έχουν κάποια μορφή AVX-512 (χωρίς να λένε λεπτομέρειες ακόμα ούτε για το ρολόι του AVX-512 ούτε για το ποιο flavor του AVX-512 υποστηρίζουν)

 

Για τον 12C/24T δεν ξέρουμε ακόμα πολλά, παρά μόνο ότι θα βγει αργότερα, αλλά δεν θα ξεφύγει πολύ σε TDP και τιμή.

 

Ας μιλήσουμε όμως για τον ελέφαντα στο δωμάτιο.

 

Η Intel για να χτυπήσει τον Threadripper 16C/32T απλά ΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ.

 

Δεν υπάρχει άλλη λέξη για να περιγράψω αυτό που έκανε.

 

Τελικά, για να μην χάσει το θρόνο μετά από 15 χρόνια όπως έγραφα παραπάνω, κατέβασε τους high core Xeon που προορίζονταν για τους server/enterprise μέχρι 18C/36T στο HEDT, διαλύοντας τα δικά της product segments, pricing, τα πάντα όλα.

 

Και μπερδεύοντας φυσικά τους καταναλωτές της, ειδικά τις μικρές/μεσαίες εταιρείες που θα στραφούν στους renamed Xeons με το όνομα Core i9-xxxxXE

 

Το έγραψα πρίν 5 ημέρες προφητικά:

"Όταν είσαι 2ος στους 2, όταν είσαι πίσω σε επιδόσεις και ειδικά όταν είσαι η Intel που είχες συνηθίσει την πρωτιά για περίπου 15 χρόνια στο desktop και στο HEDT, τότε σε κατάσταση πανικού θα κάνεις ό,τι χρειαστεί ή ό,τι μπορείς για να ξαναβρεθείς στην πρώτη θέση."

 

Κι αν η AMD κατεβάσει τους EPYC με 32C/64T στο HEDT τι θα γίνει ;

 

Γαία πυρί μιχθήτω...

 

http://www.anandtech.com/print/11464/intel-announces-skylakex-bringing-18core-hcc-silicon-to-consumers-for-1999

 

 

 

Οταν ζητά για να κρατήσει μαμά ρολόγια υδρόψυξη !!!! το έχει χαμένο το παιχνίδι.

Φαίνεται να έχει μπουστάρει τόσο τα chip  που όπως λες το τερμάτισε !!

Εχεί κάνει φιλότιμες προσπάθειες βέβαια στις τιμές ! Περίπου στο 700€ λιανική ο 8C/16T .

Το θέμα είναι αν θα βρίσκεις  THREADRIPPER στα 10/20 ή και 12/24 σε αυτές τις τιμές , ποιος θα τους αγοράσει ....

 

Παράθεση

The LGA2066 socket is compatible with LGA2011 cooling solutions, which is a plus. However, Intel now recommends water cooling as the minimum cooling option, which will add more cost to the overall solution.

Enter Intel's own recommended cooler. You can buy the Intel Liquid Cooling TS13X as a separate product. It features a 120mm fan, 150x118x37mm radiator, and an $85-$100 price tag.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

@adpanos Όλη η παρουσίαση της AMD ήταν ότι "Να, οι OEMs μας εμπιστεύονται και πάλι, μας επιλέγουν και πάλι".

 

 

 

Το χρειάζεται αυτό η AMD , η οποία μετά την παρουσίαση των Skylake-x, πρέπει να μπορέσει να σταθεί στον ίδιο δρόμο.

 

Για εμένα πρέπει πάνω απ` όλα να φέρει κάποιο νέο step. των ryzen , για υψηλότερους χρονισμούς . Κάπως κάπου πρέπει να πιάσει τα 4,5Ghz.

Κατά τα άλλα οι Skylake-x δεν είναι κάτι το τρομερό. Πουσαρισμένοι στο όριο δείχνουν, όπως τις εποχές των FX 9590 , με την AMD να βάσει watter cooling λύση ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το βλέπω, έχω κάνει ένα τυπογραφικό λάθος στους Skylake-X.

 

Έχουν μεγαλύτερη 4χL2 cache/core σε σχέση με τους desktop Skylake, η L3 cache είναι μικρότερη.

 

Λεπτομέρειες θα μου πείτε, απλά για να τα γράφουμε σωστά.

 

Σε κάθε περίπτωση, είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα σχολιαστεί ευρύτερα αυτή η κίνηση της Intel με τους 18C/36C στο HEDT.

 

Εμένα μου φαίνεται ακραία αντίδραση, ειδικά μετά την απαίτηση για water cooling και κανιβαλιστική για τα Xeon/ Enterprise προϊόντα της.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω μαρκετίστικη υπερβολή τον R7 σε gaming laptop.

Καλύτερα λιγότεροι πυρήνες σε υψηλότερες συχνότητες, κακά τα ψέματα.

Για laptop ένας 1400 με χαμηλότερο tdp πχ 35-45W θα ήταν μια χαρά ώστε να βάλεις καλύτερη κάρτα γραφικών με αυξημένο tdp.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Efialtis έγραψε:

Βρίσκω μαρκετίστικη υπερβολή τον R7 σε gaming laptop.

Καλύτερα λιγότεροι πυρήνες σε υψηλότερες συχνότητες, κακά τα ψέματα.

Για laptop ένας 1400 με χαμηλότερο tdp πχ 35-45W θα ήταν μια χαρά ώστε να βάλεις καλύτερη κάρτα γραφικών με αυξημένο tdp.

 

 

Εγώ το βλέπω σαν λύση για τα πάντα. Το φορητό που ανακοίνωσαν ΜΟΝΟ gaming δεν είναι !!!

Ποιο πολύ για productivity φορητό μου κάνει, με δυνατότητες gaming , παρά gaming φορητό !
 

Το ζουμι από αυτή την ανακοίνωση είναι πως οι RYZEN έχουν το καλύτερο Efficiency της αγοράς αυτή την στιγμή. 

Δεν νομίζω προηγουμένος να σκεφτόταν κανείς 8C/16T σε φορητό ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Efialtis έγραψε:

Αν είναι για workstation θα συμφωνήσω μαζί σου, απλώς αναφέρες gaming laptop.

 

 

Για gaming το παράσουν, μάλλον μαρκετινίστικα. Τώρα όποιος γνωρίζει και θέλει φορητές επιδόσεις για productivvity , δεν νομίζω να κολλήσει στις λέξεις !!! :p

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adpanos said:

 

Το χρειάζεται αυτό η AMD , η οποία μετά την παρουσίαση των Skylake-x, πρέπει να μπορέσει να σταθεί στον ίδιο δρόμο.

 

Για εμένα πρέπει πάνω απ` όλα να φέρει κάποιο νέο step. των ryzen , για υψηλότερους χρονισμούς . Κάπως κάπου πρέπει να πιάσει τα 4,5Ghz.

Κατά τα άλλα οι Skylake-x δεν είναι κάτι το τρομερό. Πουσαρισμένοι στο όριο δείχνουν, όπως τις εποχές των FX 9590 , με την AMD να βάσει watter cooling λύση ...

Το ότι τα μοντέλα Skylake-X με 12 πυρήνες και πάνω, δεν τα ξέρει ούτε η ίδια η Intel με τι θα μοιάζουν, δείχνουν την επιτυχία της AMD. Ειλικρινά με τους Threadripper η AMD τους έπιασε κυριολεκτικά στον ύπνο. Κατόπιν εορτής μπορείς να πεις ότι η AMD το καλοσκέφτηκε και είπε "Αφού μερίδιο αγοράς στους servers δεν έχω για να πω ότι θα μου κάνει ζημιά αν βγάλω έναν 16πύρηνο στο desktop, δεν την κάνω την μαγκιά?", αλλά μόνο κατόπιν εορτής μπορείς να το πεις. Οι Ryzen δεν περίμενε κανείς να είναι τόσο καλοί, τα chipsets μοιάζανε φτωχικά με το PCIe 2.0 τους και βλέπεις τώρα την Zenith της ASUS και τα specs της και σου έρχεται να πας να πάρεις καταναλωτικό δάνειο.

 

Για νέο stepping δεν νομίζω να το δούμε σύντομα. Νομίζω η AMD απλά θα προσπαθήσει να δείξει ότι τα παιχνίδια - όπου είναι τα μόνα στα οποία υστερεί η αρχιτεκτονική της - μπορούν να βελτιστοποιηθούν σημαντικά και εκεί θα ρίξει το βάρος της. Στο να πείσει τους δημιουργούς παιχνιδιών να προβούν στις ανάλογες βελτιστοποιήσεις. Αν το πετύχει αυτό θα είναι είναι το καλύτερο δυνατόν ώστε να μην νιώθουν αυτοί που πήραν την πρώτη φουρνιά Ryzen ότι την πάτησαν.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Το ότι τα μοντέλα Skylake-X με 12 πυρήνες και πάνω, δεν τα ξέρει ούτε η ίδια η Intel με τι θα μοιάζουν, δείχνουν την επιτυχία της AMD. Ειλικρινά με τους Threadripper η AMD τους έπιασε κυριολεκτικά στον ύπνο. Κατόπιν εορτής μπορείς να πεις ότι η AMD το καλοσκέφτηκε και είπε "Αφού μερίδιο αγοράς στους servers δεν έχω για να πω ότι θα μου κάνει ζημιά αν βγάλω έναν 16πύρηνο στο desktop, δεν την κάνω την μαγκιά?", αλλά μόνο κατόπιν εορτής μπορείς να το πεις. Οι Ryzen δεν περίμενε κανείς να είναι τόσο καλοί, τα chipsets μοιάζανε φτωχικά με το PCIe 2.0 τους και βλέπεις τώρα την Zenith της ASUS και τα specs της και σου έρχεται να πας να πάρεις καταναλωτικό δάνειο.

 

Για νέο stepping δεν νομίζω να το δούμε σύντομα. Νομίζω η AMD απλά θα προσπαθήσει να δείξει ότι τα παιχνίδια - όπου είναι τα μόνα στα οποία υστερεί η αρχιτεκτονική της - μπορούν να βελτιστοποιηθούν σημαντικά και εκεί θα ρίξει το βάρος της. Στο να πείσει τους δημιουργούς παιχνιδιών να προβούν στις ανάλογες βελτιστοποιήσεις. Αν το πετύχει αυτό θα είναι είναι το καλύτερο δυνατόν ώστε να μην νιώθουν αυτοί που πήραν την πρώτη φουρνιά Ryzen ότι την πάτησαν.

 

Να σου πω την αλήθεια, ήμουν στο να αγοράσω έναν 1700χ σε μια X370 .

Έβλεπα τις τιμές των X370 υψηλές και μπήκα στην σκέψη να σκεφτώ αντίστροφα.

Έχω σκεφτεί πως στο κόστος μια καλής X370, θα βρω κάποια TR4 μεσαία κατηγορίας που από μαμά θα δίνει και τα lanes και τα M2 , ενώ αναγκαστικά το VRM θα είναι για 180watt TDP.

Ενας μικρός 10/20 ή 12/24 θα έχει τιμή από -50 έως +50 από τον 1800X των πλέον 480€.

Απότε είπα να περιμένω και πλέον ναι, λιγουρεύομαι μητρικές σαν την ΖΕΝΙΤΗ ... άντε και λίγο παρακάτω, μαζί με έναν 10/20 που να μπορεί να ανέβει στα 3,8Ghz. Γίνεται ?:p

 

Link to comment
Share on other sites

Μην μείνεις με την λιγούρα. Θα σου έλεγα να πας στον 1600 ή τον 1700 όσο είναι νωρίς να προλάβεις να χαρείς τον Ryzen. Αναβαθμίσεις στο ίδιο socket θα δούμε με βάση τις υποσχέσεις της AMD, οπότε μια καλή μητρική θα έχει ζωή. Ένας μεγάλος Threadripper μπορεί να σου γλυτώσει φαινομενικά την αλλαγή πλατφόρμας, αλλά ίσως και όχι. Μπορεί να αποφασίσεις να πας σε καλύτερη μητρική αργότερα και μετά σε νεώτερο stepping. Εκτίμησή μου, το ψήσιμο για αναβάθμιση δεν το γλυτώνεις. Οπότε, όσο νωρίτερα ξεφορτωθείς τον FX, τόσο το καλύτερο. Αλλά μπορεί να είμαι και εντελώς λάθος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος yanni έγραψε:

Μην μείνεις με την λιγούρα. Θα σου έλεγα να πας στον 1600 ή τον 1700 όσο είναι νωρίς να προλάβεις να χαρείς τον Ryzen. Αναβαθμίσεις στο ίδιο socket θα δούμε με βάση τις υποσχέσεις της AMD, οπότε μια καλή μητρική θα έχει ζωή. Ένας μεγάλος Threadripper μπορεί να σου γλυτώσει φαινομενικά την αλλαγή πλατφόρμας, αλλά ίσως και όχι. Μπορεί να αποφασίσεις να πας σε καλύτερη μητρική αργότερα και μετά σε νεώτερο stepping. Εκτίμησή μου, το ψήσιμο για αναβάθμιση δεν το γλυτώνεις. Οπότε, όσο νωρίτερα ξεφορτωθείς τον FX, τόσο το καλύτερο. Αλλά μπορεί να είμαι και εντελώς λάθος.

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα περισσότερα από 8/16 cores, με ενδιαφέρει όμως το quad channel και οι NVME ssd. 

Χρησιμοποιώ την πλατφόρμα με τέτοιο τρόπο που χρειάζονται lanes για κάρτες δορυφορικής, κάρτες επίγειας ψηφιακής , έξτρα κάρτες ήχου , πιστεύω πως η TR4 πλατφόρμα θα εχει μεγαλύτερη μακροημέρευση.

Νομίζω πως τέλη Ιουλίου βγαίνει η TR4. 

Ελπίζω και σε κάποιο νέο step σε ότι αφορά την συμπεριφορά σε O/C. Φαίνεται να είναι διαφορετικά chip τα  TR4.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.