Jump to content



WAMTA Season 2 Race #3 - MONZA - 12/3/2017


Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Εγώ πάλι τα χω πάρει με την άδικη απόφαση, αλλά κρατιέμαι για να μην πάρω και τεχνική ποινή, εκτός από την άλλη ποινή. :angry:

Συμφωνώ πάντως με την ποινή που πήρες. Έκλεισες τον @rapid_fast

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια θα λέμε; γιατί με βάση τα όσα έχουμε πει κατ επανάληψη τα τελευταία χρόνια εδώ μέσα από το φόρουμ και όσα γνωρίζει ο καθένας παρακολουθώντας αγώνες αυτοκινήτων, σε αντίστοιχα συμβάντα την ευθύνη την έχει αυτό το αυτοκίνητο που βρίσκεται ξεκάθαρα πίσω από το προπορευόμενο! Αν ήμασταν στην ίδια ευθεία και τον έκλεινα, τότε ναι, θα έφταιγα και θα συμφωνούσα κι εγώ με την ποινή. Αλλά δεν ήμασταν!
Εδώ όμως έχουμε αλλάξει αυτόν τον κανόνα, και λέμε άλλα...
ΟΚ! Σεβαστό, αλλά μη κατανοητό!
Ας το κλείσουμε εδώ γιατί δε βγάζει πουθενά η συζήτηση. Δεν το παίζω ξερόλας, απλά υπενθυμίζω αυτά που λέγαμε παλιότερα με αφορμή άλλα συμβάντα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν ήταν πίσω σου, αλλά είχε το overlap άρα δικαιούνταν χώρο, τον οποίο δεν έδωσες.

Το έχω κάνει, κατανοώ πόσο δύσκολο είναι, για αυτό έβαλα και το app.

Αυτό δεν αλλάζει όμως το γεγονός, ότι έκανες λάθος.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:


Αυτό δεν αλλάζει όμως το γεγονός, ότι έκανες λάθος.

 

Δεν έχω κάνει λάθος, απλά το βλέπουμε από διαφορετική οπτική όπως θα έλεγε και κάποιος άλλος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Anthemius said:

Δεν έχω κάνει λάθος, απλά το βλέπουμε από διαφορετική οπτική όπως θα έλεγε και κάποιος άλλος :hehe:

Νομιζω εχεις δικιο.

https://f1metrics.wordpress.com/2014/08/28/the-rules-of-racing/

Σαν Βελγιο 2014,Ροσμπεργκ vs Hamilton.

Βεβαια εκει ειναι ανοιχτο το σικειν αλλα παλι λεω νομιζω οτι ταιριαζει η περιπτωση.

Μην κολλατε σε τετοια,αγωνας ειναι,ανθρωποι ειμαστε οχι ρομποτ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχεις δικιο.
https://f1metrics.wordpress.com/2014/08/28/the-rules-of-racing/
Σαν Βελγιο 2014,Ροσμπεργκ vs Hamilton.
Βεβαια εκει ειναι ανοιχτο το σικειν αλλα παλι λεω νομιζω οτι ταιριαζει η περιπτωση.
Μην κολλατε σε τετοια,αγωνας ειναι,ανθρωποι ειμαστε οχι ρομποτ!
 

Δεν ηταν μαχη για τη θεση καλε μου.
Μπορούσα απο τηη δεξια να κοψω πανω στο κερμπ.
Μπροστά ημουν..
Φρεναρα οπως βλεπεις 3-4 φορες για να μην ανοιξει η τροχια μου μετα την αριστερη στροφη και προκαλεσω κατι..
Με ξέρουν ολοι, ειδικά εσυ, οτι εκει ειδικα δε χαρίζω κάστανα..
Αν δεν είχε πει ο ακης να μην τολμησουμε τιποτα στο σικέιν παρα μονο να μπουμε και να βγουμε χωρις να τρακαρουμε θα συζητούσαμε αλλα πράγματα τωρα!!!!
Εμενα ο αγωνας χαθηκε 2 γυρους απο το φιναλε.
Εκείνο ουτε αναφορα το εκανα ούτε τιποτα. Ηταν καθαρο αγωνιστικό ατύχημα οπου βρισκομαι ξεκαθαρα μπροστα και παιρνω τη γραμμη μου, αλλα έρχεται η πορσε και με εμβολιζει.
Το παιδι παρασυρθηκε και νομισε θα κατσω ανοικτος..
Εγω ηθελα τον Αρη και επρεπε να παω κλειστος..
Συμβαίνει..

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@rapid_fast,ξερεις την εκτιμηση μου αλλα δεν σε καταλαβα.
Εισαι ο μπλε,συμφωνεις?
 
58cc1be0f0dd2_f1_rosberg_belgium(1).thumb.png.bbc8f514108cab44d5e5ea635d086c2e.png

Οχι φυσικα..
Κατσε να στο κανω σε κομπιουτερ να τον δεις

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ή αποψη μου..

Και ξαναλέω, με ξέρετε καλά, πρώτη στροφή δε χαρίζω, αν ήμουν όπως παλιά θα είχα πέσει με τα μούτρα μέσα...

Δε το θεωρώ αγωνιστικό συμβάν, δεν έχασε τα φρένα, δεν έχασε τον κώλο και πήγε να μαζέψει..

Είναι καθαρά αδιαφορία (όχι με την κακή εννοια) οτι σε αυτή τη στροφή μπήκαμε απλα για να βγούμε και όχι για να

προσπεράσουμε.....

overtake.png

Έγινε επεξεργασία από rapid_fast
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@rapid_fast,την θεση την εχασες πριν την T1,γιατι φρεναρες τοσο πολυ και τοσες φορες μονο εσυ το ξερεις γιατι.

Η περιπτωση ταιριαζει με το παραδειγμα μου μονο που εσυ πηγες τερμα αριστερα πριν την Τ1.

Αυτα που λες περι πρασινης γραμμης ωστε να στριψετε μαζι χωρις συμβαν ισχυουν μονο και μονο επειδη ηταν ρητη εντολη απο Ακη και Στελιο για ασφαλεια και για να συνεχιστει ο αγωνας ολων.

Σε αγωνα ειδες τι εγινε στο Σπα με τους Μερσεντακηδες.Αν και επιθετικη η γραμμη του Χαμιλτον μετα την αριστερη ειχε δικιο και ο Ροζ δεν τιμωρηθηκε για ....αλλους λογους.

Η αναλυση σου επαγγελματικη αλλα ....σωστη μονο λογω εντολης Ακη για τον συγκεκριμενο αγωνα και 1ης στροφης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@rapid_fast,την θεση την εχασες πριν την T1,γιατι φρεναρες τοσο πολυ και τοσες φορες μονο εσυ το ξερεις γιατι.
Η περιπτωση ταιριαζει με το παραδειγμα μου μονο που εσυ πηγες τερμα αριστερα πριν την Τ1.
Αυτα που λες περι πρασινης γραμμης ωστε να στριψετε μαζι χωρις συμβαν ισχυουν μονο και μονο επειδη ηταν ρητη εντολη απο Ακη και Στελιο για ασφαλεια και για να συνεχιστει ο αγωνας ολων.
Σε αγωνα ειδες τι εγινε στο Σπα με τους Μερσεντακηδες.Αν και επιθετικη η γραμμη του Χαμιλτον μετα την αριστερη ειχε δικιο και ο Ροζ δεν τιμωρηθηκε για ....αλλους λογους.
Η αναλυση σου επαγγελματικη αλλα ....σωστη μονο λογω εντολης Ακη για τον συγκεκριμενο αγωνα και 1ης στροφης.
 
 

Μα με αυτο το σκεπτικο μιλαω βρε Δημήτρη..
Αν ηταν μαχη θα άφηνα εγω το γκάζι;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανο εξαντλησες τα φρενα σου στην ευθεια,χωρις λογο,και εκει που επρεπε να φρεναρεις δεν φρεναρες!Εδωσες πολυ προσοχη στην εισοδο και οχι,ενω καταλαβες οτι εχασες θεση,στην εξοδο.
Αφου ησουν τοσο προσεκτικος και ανοιξες γραμμη θα επρεπε να ησουν και στην συνεχεια προσεκτικος.
Ο Anthemius αν πηγαινε λιγο δεξια,το ξαναλεω,δεν ηταν υποχρεωμενος,τωρα δεν θα μιλαγαμε.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ιδια περιπτωση,το φταιξιμο ο πισω.Τελος.

Ο μπροστα εχει το πλεονεκτημα,δεν κλεινει καμια πορτα,ο πισω απεναντιας παει να κλεισει ...σπιτια!

@Anthemius,σε αγωνα,πλην εντολων Ακη,εχεις τα 1000 δικια!

Τι οβερλαπ και....?

10 μερες την ψειριζαν τοτε στον Sky την πατατα του Ροζ.

 

Case 4: Belgium 2014

nico_belgium_comp.png?w=640&h=1455

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dimitris Pappas Σ' ευχαριστώ για το θάρρος σου να εκφράσεις την άποψή σου.

 

Δεν το λέω για τη θέση που πήρες, αλλά και για τις πληροφορίες για το περιστατικό με τον Rosberg και Hamilton! Καταλαβαίνω πως είναι αρκετά δύσκολο για πολλούς από εδώ μέσα να εκφράσουμε την άποψή μας, γιατί δε θέλουμε να χαλαστούμε ή να εκνευριστούμε και να μαλώσουμε. Ίσως κι εγώ αν δεν ήμουν ο άμμεσα εμπλεκόμενος να μην έπαιρνα θέση, για να αποφύγω τις αντιπαραθέσεις.

 

Νομίζω όλοι συμφωνούμε πως αν ο @Anthemius πήγαινε λίγο δεξιά (που δεν ήταν υποχρεωμένος), ή αν ο rapidfast ήταν λίγο πιο προσεκτικός, τώρα δε θα μιλάγαμε... 

Όπως επίσης, αν οι διοργανωτές/αγωνοδίκες δεν έπαιρναν αυτήν την απόφαση, πάλι δε θα μιλάγαμε...

 

Εγώ ως όφειλα, έκανα την ένστασή μου και κοιτώ τον επόμενο αγώνα. 

 

Πάντως, επειδή το βίντεο το έχω δείξει και σε κάποιους φίλους εκτός φόρουμ, δεν ξέρω πώς πρέπει να νιώθω που από αυτούς που το είδαν, μόνο η γυναίκα μου θεωρεί πως φταίει ο anthemius!!! :yikes::slap:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.