Jump to content



WAMTA Season 2 Race #3 - MONZA - 12/3/2017


Recommended Posts

15 minutes ago, liakjim said:

@Stelios F. @akis_z80 σε ποιο σημείο της πίστας, σας γράφει ότι έκανα 17 cuts? Μου κάνει εντύπωση. Θα ήθελα να δω που είχα τόσο λάθος γραμμή.

Τα περισσότερα, όχι όλα, είναι στην Lesmo 2.

Ελπίζω να μην αρχίσετε να ρωτάτε όλοι, ξέρετε που κάνατε cuts ελπίζω :)

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Lesmo 2 ? Θα το δω, μάλλον στην έξοδο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στέλιο , έχουμε πρόσβαση σε αυτό? Αν όχι έστω σε πμ

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Δεν υπάρχει video, αν θυμάμαι καλά, στην Τ1 στον πρώτο γύρο, αντί να κρατήσεις γραμμή για να χωρέσει και ο διπλανός σου, έστριψες πάνω του σαν να μην ήταν κανείς εκεί.

Οι ποινές στην Τ1 πρώτου γύρου έχουν διπλασιαστεί λόγω επικινδυνότητας, κανονικά ήταν 5 secs. Θα μπορούσε να είχε γίνει χαμός με τόσα αυτοκίνητα που ερχόντουσαν.

Θα προσπαθήσουμε να είμαστε πιο αναλυτικοί, απλώς μας πήρε 5-6 ώρες να βγάλουμε ποινές αυτή τη φορά και γιαυτό η σύντομες περιλήψεις. (Τα cuts ήταν τόσα πολλά που τα ελέγξαμε τα περισσότερα και manual...)

 

Είμαστε ανοικτοί σε συζήτηση για τα incidents. (επεξήγηση και υπόδειξη του χρονικού σημείου / video)

Με αυτό που λες επιβεβαιώνεις τον ισχυρισμό μου, ότι άλλος με χτύπησε και όχι εγώ...

Καταρχήν μιλάμε για την Τ1 και τον 1ο γύρο.. Ποια γραμμή??? όλοι προσπαθούσαν να φρενάρουν για να μην χτυπήσουνε στους μπροστινούς τους και να αποφύγουν να συγκρουστούν με τους διπλανούς τους (εκτός από αυτόν που με χτύπησε)! Και δεύτερον, αφού όπως λες έστριψα επάνω του σαν να μην ήταν κανείς εκεί, τότε προφανώς και ήμουν μπροστά του και όχι πίσω του! Αν βρισκόμουν πίσω από τον rapidfast kai έστριβα πάνω του και τον χτύπησα, τότε λογικά το αυτοκίνητο του rapidfast θα έπρεπε να είχε γυρίσει και όχι το δικό μου! Και εννοείται πως σε αυτήν την περίπτωση θα έφταιγα!

Από αυτά που θυμάμαι όμως και από αυτά που λες, πολύ φοβάμαι πως έχετε μπερδέψει τα αυτοκίνητα! Μήπως η ποινή θα έπρεπε να πάει στον rapidfast και όχι σε εμένα;;; Ξαναδείτε το! Νομίζω πως τα αυτοκίνητά μας έχουν παρόμοιο χρώμα.

 

Επίσης, σύμφωνα με τις οδηγίες, ο οδηγός που δέχεται ρεπορτ ενημερώνεται άμμεσα για να προετοιμαστεί, κάτι το οποίο δεν έγινε στην προκειμένη περίπτωση!

 

Με βάση τα παραπάνω, κάνω ένσταση για την απόφαση να μου επιβληθεί ποινή 10 secs  για το ατύχημα της Τ1 και που οδήγησε σε αλλοίωση του τελικού αποτελέσματος εις βάρος μου, φέρνοντας τον @uhu μια θέση πάνω από εμένα και ζητώ δημοσιοποίηση των αποδεικτικών στοιχείων που οδήγησαν σε αυτήν την απαράδεκτη απόφαση!

 

Σε περίπτωση που δε γίνει δεκτή η ένσταση μου, επιφυλάσσομαι του δικαιώματος να διεκδικήσω την αποκατάσταση της αλήθειας κάνοντας χρήση κάθε νόμιμου μέσου και να ασκήσω έφεση στην απόφαση, με το αιτιολογικό της αλλοίωσης του αποτελέσματος με δόλο και κατα συρροή εις βάρος μου και υπέρ του @uhu, ο οποίος είχε έννομο συμφέρον από την απόφαση! :amen:

 

Επίσης, αν δεν έχει αντίρρηση, θα ήθελα να διορίσω δικηγόρο υπεράσπισης μου τον @sosna ο οποίος κατέχει και πτυχίο νομικής! ;)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Anthemius γιατί δεν περιμένεις να δεις το replay?

Πολλές φορές, συμβάντα που τα είδαμε αλλιώς στον αγώνα, τελικά αποδεικνύεται ότι τα αξιολογησαμε λάθος.

 

Τέλος θεωρώ ότι αφού τα παιδιά χάσανε 5 ώρες από τη ζωή τους, να τους διευκολύνουμε. Σε αυτό το πνεύμα γιατί δεν σηκώνεις ένα video από το replay?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Επίσης, αν δεν έχει αντίρρηση, θα ήθελα να διορίσω δικηγόρο υπεράσπισης μου τον @sosna ο οποίος κατέχει και πτυχίο νομικής! ;)

Σε βλεπω μεχρι και ισοβια να τρως :hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

@Anthemius γιατί δεν περιμένεις να δεις το replay?

Πολλές φορές, συμβάντα που τα είδαμε αλλιώς στον αγώνα, τελικά αποδεικνύεται ότι τα αξιολογησαμε λάθος.

 

Τέλος θεωρώ ότι αφού τα παιδιά χάσανε 5 ώρες από τη ζωή τους, να τους διευκολύνουμε. Σε αυτό το πνεύμα γιατί δεν σηκώνεις ένα video από το replay?

Δεν απαντώ χωρίς τον δικηγόρο μου! :D:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Δεν απαντώ χωρίς τον δικηγόρο μου! :D:p

 

Που είναι το κουμπί dislike.:p

Και το emoticon κάνω τον κινέζο. :whistling:

 

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γατάκια, κατ' αρχήν να λείπουν οι ειρωνίες!  λίγο σέβας στους μεγαλύτερους και πιο έμπειρους! Έχω δίπλωμα από το 1992! :p

 

Σοβαρά τώρα, μπορεί όντως να κάνω λάθος, και να έφταιγα εγώ. Από τη στιγμή που δεν το είδα δε μπορώ να είμαι σίγουρος 100%. Ίσως το πιο φρόνιμο για να μην εκτεθώ κι όλας θα ήταν να έβλεπα το replay μόνος μου και να προσπαθήσω να καταλάβω τι έκανα λάθος. Δυστυχώς απ' ότι θυμάμαι από προηγούμενη φορά, έχω βάλει 500ΜΒ replay size  και νομίζω πως δεν έχει πιάσει όλον τον αγώνα από την αρχή (αν δεν έχει σβηστεί ήδη επειδή μάλλον ξανασήκωσα το assetto corsa μετά τον αγώνα)... Φαντάζομαι πως κάποιος θα έχει σηκώσει το replay κάπου και θα μπορέσω να το βρω και να το κατεβάσω το απόγευμα που θα παω σπίτι.

 

Παρόλ' αυτά, η εντύπωση που έχω για το ατύχημα είναι αυτή που περιέγραψα, γι αυτό και ζητώ επανεξέταση του θέματος, μέχρι να βρω το replay. Φυσικά, πάντα υπάρχει και η επιλογή αυτός που έκανε report  ή οποιοσδήποτε κατέχει το replay, να ανεβάσει ένα video με την επίμαχη φάση και να ακολουθήσει λαϊκό δικαστήριο :-)

Link to comment
Share on other sites

To replay έχει αναρτηθεί εδώ https://www.thelab.gr/index.php?/topic/175455-WAMTA-Season-2-Race-#3---MONZA---12/3/2017#entry2579024


Συγγνώμη για αυτό που θα πω αλλά το θεωρώ λίγο ( βασικά πολύ αλλά προσπαθώ να φανώ φιλικός [emoji39] ) fail να τα λες όλα αυτά, χωρίς να έχεις δει το ρεπλει [emoji19]

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

To replay έχει αναρτηθεί εδώ https://www.thelab.gr/index.php?/topic/175455-WAMTA-Season-2-Race-#3---MONZA---12/3/2017#entry2579024


Συγγνώμη για αυτό που θα πω αλλά το θεωρώ λίγο ( βασικά πολύ αλλά προσπαθώ να φανώ φιλικός emoji39.png ) fail να τα λες όλα αυτά, χωρίς να έχεις δει το ρεπλει emoji19.png

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να υποθέσω πως εσύ έχεις δει το replay για τη συγκεκριμένη φάση, ειδάλλως το ίδιο ισχύει και για σένα κι ακόμα πιο πολύ :-)

 

Spoiler

Ωωωωωωω!! Τι σου ειπααααα!! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέμη μου θα σε απογοητεύσω αλλά ακόμη δεν έχω πτυχίο -ο καιρός γαρ εγγύς-.

 

Από το ριπλέι που είδα μου κάνει για racing incident κ σε καμία περίπτωση για επικίνδυνη οδήγηση.

 

Ναι θα έπρεπε να αφήσεις λίγο χώρο αριστερά αλλά ουσιαστικά σε χτυπά ο Πάνος από πίσω -προς υπεράσπισή του βέβαια δεν είχε που αλλού να πάει,άντε ίσως να φρενάρει λίγο αλλά μιλάμε για Κ1,χάος all around κλπ-

 

Τέλος βάζω κ την επικίνδυνη είσοδο του Στέλιου στην πίστα που θα περίμενα να αυτοτιμωρηθεί,αλλά είδα οτι δεν το έκανε. -έχει χίλια δίκια γιατί τον χτυπά το Πόρσε που έχασε το φρενάρισμα αλλά κ πάλι έπρεπε να περιμένει-

 

Στα των cuts τώρα προσωπικά εμπιστεύομαι τα παιδιά κ τους ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνουν.Το ίδιο κ για την είσοδο στα πίτς που θυμάμαι να βλέπω τα 85km/h αλλά όπως προείπα εμπιστεύομαι την κρίση τους κ θα προσπαθήσω να είμαι προσεκτικότερος την επόμενη φορά.

 

Το βίντεο θέλει κανά 25λεπτο ακόμη,μόλις ανέβει θα ποστάρω πάλι.

 

 

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

Θέμη μου θα σε απογοητεύσω αλλά ακόμη δεν έχω πτυχίο -ο καιρός γαρ εγγύς-.
 
Από το ριπλέι που είδα μου κάνει για racing incident κ σε καμία περίπτωση για επικίνδυνη οδήγηση.
 
Ναι θα έπρεπε να αφήσεις λίγο χώρο αριστερά αλλά ουσιαστικά σε χτυπά ο Πάνος από πίσω -προς υπεράσπισή του βέβαια δεν είχε που αλλού να πάει,άντε ίσως να φρενάρει λίγο αλλά μιλάμε για Κ1,χάος all around κλπ-
 
Τέλος βάζω κ την επικίνδυνη είσοδο του Στέλιου στην πίστα που θα περίμενα να αυτοτιμωρηθεί,αλλά είδα οτι δεν το έκανε.
 
Στα των cuts τώρα προσωπικά εμπιστεύομαι τα παιδιά κ τους ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνουν.Το ίδιο κ για την είσοδο στα πίτς που θυμάμαι να βλέπω τα 85km/h αλλά όπως προείπα εμπιστεύομαι την κρίση τους κ θα προσπαθήσω να είμαι προσεκτικότερος την επόμενη φορά.
 
Το βίντεο θέλει κανά 25λεπτο ακόμη,μόλις ανέβει θα ποστάρω πάλι.
 
 

Νασο μου...
Δεν είδα ρηπλεη γιατι ειμαι στο εξωτερικο (ζήλια!!)
Θυμάμαι όμως οτι στα φρένα πριν την Τ1 πήγα τέρμα ανοικτά για να δώσω χώρο σε όποιον είχε την εσωτερική..
Μετά δεν άλλαξα γραμμή νομίζω έμεινα πατητος πανω στην άκρη για να υπάρχει χώρος..
Ήξερα οτι είμαστε 3 μαζί, οι δυο δεξιά μου και εγω αριστερά.
Στην αριστερή λοιπόν περίμενα τους 2 να πάνε πατητοι στην δεξια γραμμή της πίστας και οχι να διεκδικήσουν το γλωσσιδι..
Ετσι εχω κάνει άπειρες φορές που έμπαινα πλαι πλαι με τον τακη εκει οταν βουτουσα στα φρενα άσχετα αν μετα με περνούσε γιατι εκανε καλύτερη εξοδο.
Οταν είμαστε περισσότεροι απο ενας δεν έχει περιθωρια...

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη έχω ξαναγράψει οτι δεν έχω τις γνώσεις σου.Εγώ απλά σχολιάζω τι βλέπω με τα όσα λίγα ξέρω.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται για επικίνδυνη οδήγηση.Η απόφαση βγήκε κ είναι σεβαστή.Ο Θέμης αν θέλει μπορεί να ασχοληθεί παραπάνω.Εγώ τοποθετήθηκα ως εξωτερικός παρατηρητής,μιας κ δεν με αφορά.Ακόμη κ για τη δική μου ποινή είπα κ παραπάνω οτι εμπιστεύομαι τα παιδιά.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:
Παναγιώτη έχω ξαναγράψει οτι δεν έχω τις γνώσεις σου.Εγώ απλά σχολιάζω τι βλέπω με τα όσα λίγα ξέρω.
 
Εμένα δεν μου φαίνεται για επικίνδυνη οδήγηση.Η απόφαση βγήκε κ είναι σεβαστή.Ο Θέμης αν θέλει μπορεί να ασχοληθεί παραπάνω.Εγώ τοποθετήθηκα ως εξωτερικός παρατηρητής,μιας κ δεν με αφορά.Ακόμη κ για τη δική μου ποινή είπα κ παραπάνω οτι εμπιστεύομαι τα παιδιά.
 
 


Εγω απλά λεω τι κάνω για να αποφύγουμε τα ατυχήματα χωρις λογο.
Ανετα πριν την τ1 θα μπορούσα να κλείσω δεξιά να παρω την αγωνιστική γραμμη.. ετσι δεν ειναι;
Μπροστά ημουν..
Τιποτα.. φρεναρα ξανα και ξανα για να κρατηθώ χωρις να χτυπησουμε.
Ειχα περιθώριο να πατησω γκαζι εκει. Το καταλαβαίνεις ετσι;

Κάνω EDIT: ΩΠ!! κατάλαβα τι έγινε..Το παιδί ακολούθησε τη γραμμή του μπροστινού του και παρασύρθηκε..


Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία από rapid_fast
Link to comment
Share on other sites

@Stelios F. @akis_z80

 

Ένσταση 1

Τήρησα το όριο στα pits .

Proof , το app κατέγραψε 65,6

20170316170409_1.jpg

 

20170316170447_1.jpg

 

Ένσταση 2

Πώς γίνεται αυτό να παίρνει 10δευτ , όπου φαίνεται ότι βγήκα λίγο αριστερά στα χόρτα ώστε να αποφύγω τον μπροστινό κ εξαιτίας αυτού το αμάξι γύρισε δεξιά και απλά ακούμπησα τον Στέλιο με μόλις 15 χλμ , χωρίς καμία επίδραση σε κανέναν

 

 

όταν αυτό που προκάλεσε την απώλεια όλου του αγώνα μου σχεδόν, όπου το αμάξι όχι μόνο ακινητοποιήθηκε πλήρως αλλά έπαθε μεγάλες ζημιές, χάνωντας πολλά δευτ στο γύρο, πήρε 15δευτ

δεν υπάρχει αίσθηση της αναλογικότητας.

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να τιμωρηθώ λιγότερο.

 

Υ.Γ. Όντως ξεσκίστηκα στα cuts. Τα είδα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Anthemius said:

Καταρχήν μιλάμε για την Τ1 και τον 1ο γύρο.. Ποια γραμμή??? όλοι προσπαθούσαν να φρενάρουν για να μην χτυπήσουνε στους μπροστινούς τους και να αποφύγουν να συγκρουστούν με τους διπλανούς τους (εκτός από αυτόν που με χτύπησε)!

Εγώ και ο Άκης συμφωνήσαμε σε 5 secs ποινή που εξελίσσεται σε 10 επειδή είναι T1 πρώτου γύρου. 

 

1 hour ago, sosna said:

Τέλος βάζω κ την επικίνδυνη είσοδο του Στέλιου στην πίστα που θα περίμενα να αυτοτιμωρηθεί,αλλά είδα οτι δεν το έκανε. -έχει χίλια δίκια γιατί τον χτυπά το Πόρσε που έχασε το φρενάρισμα αλλά κ πάλι έπρεπε να περιμένει-

 

Στα των cuts τώρα προσωπικά εμπιστεύομαι τα παιδιά κ τους ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνουν.Το ίδιο κ για την είσοδο στα πίτς που θυμάμαι να βλέπω τα 85km/h αλλά όπως προείπα εμπιστεύομαι την κρίση τους κ θα προσπαθήσω να είμαι προσεκτικότερος την επόμενη φορά.

 

Το βίντεο θέλει κανά 25λεπτο ακόμη,μόλις ανέβει θα ποστάρω πάλι.

 

 

2η ή 3η φορά που το αναφέρεις το re-entry μου, όπως έχω ξαναπεί τρόμαξα μήπως μείνω πάνω στο sausage curb και έδωσα γκάζι να ξεκαβαλήσει αμέσως.

To αμάξι ήταν εκτός ελέγχου προφανώς και δεν μπορούσα να προβλέψω 100% που θα σταματήσει.

Εκείνη την ώρα φάνηκε καλή ιδέα, από την άλλη ο από πίσω είχε όλο τον χρόνο του κόσμου να μην πέσει πάνω μου.

Αν ήθελε θα με έκανε report ο Lyla, αν σε πείραξε τόσο το incident έπρεπε να το έχεις κάνει εσύ report.

 

49 minutes ago, liakjim said:

@Stelios F. @akis_z80

 

Ένσταση 1

Τήρησα το όριο στα pits .

Proof , το app κατέγραψε 65,6

 

Ένσταση 2

Πώς γίνεται αυτό να παίρνει 10δευτ , όπου φαίνεται ότι βγήκα λίγο αριστερά στα χόρτα ώστε να αποφύγω τον μπροστινό κ εξαιτίας αυτού το αμάξι γύρισε δεξιά και απλά ακούμπησα τον Στέλιο με μόλις 15 χλμ , χωρίς καμία επίδραση σε κανέναν

 

όταν αυτό που προκάλεσε την απώλεια όλου του αγώνα μου σχεδόν, όπου το αμάξι όχι μόνο ακινητοποιήθηκε πλήρως αλλά έπαθε μεγάλες ζημιές, χάνωντας πολλά δευτ στο γύρο, πήρε 15δευτ

δεν υπάρχει αίσθηση της αναλογικότητας.

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να τιμωρηθώ λιγότερο.

 

Υ.Γ. Όντως ξεσκίστηκα στα cuts. Τα είδα.

1. Θα το ξαναδώ γιατί τα pit entries τα κοίταξε ο Άκης όλα.

2. 5 πήρες που έγινε χ2 επειδή ήταν πρώτο lap Τ1. Το οτι δεν έγινε της πόρνης επειδή οι πίσω προσέξανε δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να τιμωρηθεί. 

 

Υ.Γ: Όντως ξεκίστηκες στα cuts :p

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω γενικά για τα incidents στην T1. Όποιος δημιουργεί ατύχημα ηθελημένα ή άθελά του στις πρώτες στροφές του πρώτου γύρου τρώει μεγαλύτερη από τη συνηθισμένη ποινή δεδομένου ότι έχουμε 60 λεπτά αγώνα μπροστά μας.

Συμπέρασμα: Τεράστια προσοχή στις πρώτες στροφές, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα χάσουμε θέσεις.

 

@Anthemius είχαμε πει ρητά ότι ιδίως στην Τ1 που θα είμαστε δίπλα δίπλα με άλλο όχημα, ο καθένας ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ και δε σημαδεύει το apex. Εσύ σημάδεψες το apex ενώ υπήρχε καθαρή επικάλυψη με το αυτοκίνητο του rapidfast.

YKTx4dX.jpg

 

Για τα penalties στο pit lane entry όποιος έχει ένσταση παρακαλώ να στείλει σε μένα και το Στέλιο βίντεο ή το τμήμα του ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ replay που δείχνει ότι μπαίνει στα pits πιο αργά απ όσο καταγράψαμε εμείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.