Jump to content



WAMTA Season 2 Race #3 - MONZA - 12/3/2017


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Παναγιώτη έχω ξαναγράψει οτι δεν έχω τις γνώσεις σου.Εγώ απλά σχολιάζω τι βλέπω με τα όσα λίγα ξέρω.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται για επικίνδυνη οδήγηση.Η απόφαση βγήκε κ είναι σεβαστή.Ο Θέμης αν θέλει μπορεί να ασχοληθεί παραπάνω.Εγώ τοποθετήθηκα ως εξωτερικός παρατηρητής,μιας κ δεν με αφορά.Ακόμη κ για τη δική μου ποινή είπα κ παραπάνω οτι εμπιστεύομαι τα παιδιά.

 

 


@sosna σ' ευχαριστώ για το ανέβασμα και το μοντάρισμα του video! Αν και σε επικαλέστηκα με την ιδιότητα του συνηγόρου χαριτολογώντας, τελικά το βίντο που ανέβασες είναι ιδιαίτερα εκπαιδευτικό και από τη μεριά μου μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να εκφράσω την γώμη μου και τη συγκεκριμένη οδηγική συμπεριφορά!

 

@rapid_fast Εννοείται πως δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου (μέχρι να ανακοινωθούν οι ποινές δεν ήξερα καν ότι ήσουν εσύ ο άλλος εμπλεκόμενος) και σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα πως θα έπρεπε να κάνω report σε αυτόν που με χτύπησε, καθώς - κατά την προσωπική μου άποψη - ήταν racing incident, δηλαδή φαντάστηκα πως ίσως δεν είχες άλλη επιλογή, φοβούμενος πως αν πατήσεις φρένο θα πέσουν τα GT4 πάνω σου.

 

@akis_z80, @Stelios F. Καταρχήν, έπρεπε να με ενημερώσετε νωρίτερα πως υπάρχει report για μένα, πριν βγάλετε τα τελικά αποτελέσματα, σύμφωνα με τους κανόνες που εσείς οι ίδιοι ορίσατε! Απ' ό,τι καταλαβαίνω όμως δεν υπήρχε report, αλλά θεωρήσατε την οδηγική συμπεριφορά μου "κραυγαλέο λάθος" , όπως χαρακτηριστικά αναφέρετε στην πρώτη σελίδα αυτού του thread, για να μου επιβάλλετε την ποινή, χωρίς να μου ζητήσετε να δικαιολογηθώ πρώτα.

 

Σεβαστή η απόφασή σας, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το σκεπτικό της "επικίνδυνης οδήγησης" ή όποιο άλλο είναι αυτό που σας οδήγησε στο να ρίξετε το φταίξιμο σε μένα και να μην το χαρακτηρίσετε "racing incident". 

 

Χωρίς να έχει και ιδιαίτερη σημασία, εγώ θα εκφράσω την άποψή μου και θα πω πως ανακουφίστηκα που είδα το παραπανω βίντεο και κατάλαβα πως δεν έχω ακόμα αλτσχάιμερ... 

 

Θα δικαιολογηθώ λέγοντας πως βλέπω (δείτε το από τη δική μου κάμερα για να δείτε τι βλέπω) να είμαι πολύ προσεχτικός πριν την είσοδο της Τ1, έχω περάσει καθαρά στην ευθεία τον rapidfast πριν τη δεξιά πρώτη στροφή, ο rapidfast στα αριστερά μου μου δίνει όλο το χώρο για να πάρω την εσωτερική και να περάσω μπροστά, μέχρι εδώ όλα καλα. Είμαι έτοιμος να πάρω την αριστερή στροφή, βλέπω το βελάκι του assetto corsa να δείχνει πως ο rapidfast μου δίνει χώρο και πηγαίνει πίσω μου (φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που λέω στο 40ο δευτερόλεπτο του παραπάνω βίντεο) και τότε αποφασίζω να πατήσω το γκάζι ακολουθώντας τη γραμμή του μπροστινού αυτοκινήτου, θεωρώντας (προφανώς έκανα λαθος εκτίμηση, με ξεγέλασε που με άφησε να πάρω την εσωτερική τόσο εύκολα στην 1η δεξιά) πως η κίνηση του rapidfast να με αφήσει να περάσω μπροστά ήταν για να μη μπλεχτούμε σε μάχη από την πρώτη στροφή. Από εδώ και πέρα, δεν έχω να πω τίποτα... Τελικά ο rapid δεν πατησε φρένο όσο έπρεπε για να μη με χτυπήσει και είχαμε την κατάληξη που είχαμε.

Αν εσείς βλέπετε κάτι άλλο από αυτό που λέω, οκ, no prob. ας το λήξουμε εδώ...

 

Πιστεύω πως είναι από τις περιπτώσεις που ποστάρουν στα διάφορα blogs και κάποιοι λένε πως φταίει ο ένας, κάποιοι λένε πως φταίει ο άλλος και άλλοι λένε πως δε φταίει κανένας. Προφανώς στο cup αυτό οι διοργανωτές εξάντλησαν την αυστηρότητά τους βασιζόμενοι στους κανόνες του cup και όχι στους κανόνες της FIA ή δενξερωγωτι ποιας διοργανώτριας αρχής και αυτό είναι σεβαστό.

 

Ελπίζω μόνο να μην μας παρακολουθεί κανένας από τους συνομωσιολόγους  γιατί θα σκεφτόταν πως ίσως να είμαι και το θύμα που είχε την ατυχία να είναι στην ίδια ομάδα με τον πιο επικίνδυνο οδηγό που έχει απογοητεύσει με την απόδοσή του όλο το φίλαθλο και αγωνιστικό κοινό και τυγχάνει να είναι και ένας εκ των διοργανωτών και η τιμωρία μου να είναι στοχευμένη για να ρίξει στάχτη στα μάτια των άλλων οδηγών περι αμεροληψίας κλπ...:hehe:

 

Προσωπικά με κάλυψε το βίντεο του @sosna.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω φρενο πατούσα.. αν δεν με χτυπούσε απο πισω το αμαξακι νομίζω δεν θα γυριζες καν..
Αλλα το παράκανα στο φρένο για να μην χτυπησουμε και μπλοκαραμε ολη τη στροφη
Τα βέλη δείχνουν οτι ναναι.. πάντα άφηνε χώρο όταν εχεις πέσει με αλλον σε στροφή εκτος αν τον βλέπεις στον καθρέφτη.


Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Anthemius said:

Σεβαστή η απόφασή σας,

Thanks.

 

11 minutes ago, Anthemius said:

Ελπίζω μόνο να μην μας παρακολουθεί κανένας από τους συνομωσιολόγους  γιατί θα σκεφτόταν πως ίσως να είμαι και το θύμα που είχε την ατυχία να είναι στην ίδια ομάδα με τον πιο επικίνδυνο οδηγό που έχει απογοητεύσει με την απόδοσή του όλο το φίλαθλο και αγωνιστικό κοινό και τυγχάνει να είναι και ένας εκ των διοργανωτών και η τιμωρία μου να είναι στοχευμένη για να ρίξει στάχτη στα μάτια των άλλων οδηγών περι αμεροληψίας κλπ...:hehe:

Αρχίζεις και ξεφεύγεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@akis_z80 @Stelios F.

 

Ένσταση για " 3 δευτερόλεπτα καθώς χρησιμοποίησε το escape route στην Τ1 αλλά δεν έκοψε αρκετά. "

 

2 φορές έγινε και πάντα τσέκαρα το δέλτα να μου βγει πιο αργό το σέκτορ

 

1. 20ο γύρο 

όπου +0.2 από το πιο γρήγορο

 

85f2e18ab100e0e79dd756a831cfed88.png

 

και 31ο 

όπου

 

fe7ca8d808e3757404bcf3ad592a1399.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, liakjim said:

@akis_z80 @Stelios F.

 

Ένσταση για " 3 δευτερόλεπτα καθώς χρησιμοποίησε το escape route στην Τ1 αλλά δεν έκοψε αρκετά. "

 

2 φορές έγινε και πάντα τσέκαρα το δέλτα να μου βγει πιο αργό το σέκτορ

 

1. 20ο γύρο 

όπου +0.2 από το πιο γρήγορο

 

85f2e18ab100e0e79dd756a831cfed88.png

 

και 31ο 

όπου

 

fe7ca8d808e3757404bcf3ad592a1399.png

 

 

Γιατί θέλετε να κάνετε τη ζωή μας δύσκολη?

 

Το ίδιο θα έχανες αν έτρωγες terminal understeer και πήγαινες κανονικά από τη στροφή?

 

Αντί να το συγκρίνεις με το χρόνο που θα έκανες με το λάθος το συγκρίνεις με το χρόνο που θα έκανες αν την έπαιρνες τέλεια.

 

Από εδώ και πέρα απαντήσεις θα γίνονται μόνο σε posts που θα αποφασίσουμε πως θα ξαναεξεταστούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

@sosnaβλέπω το βελάκι του assetto corsa να δείχνει πως ο rapidfast μου δίνει χώρο και πηγαίνει πίσω μου (φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που λέω στο 40ο δευτερόλεπτο του παραπάνω βίντεο)

To βελάκι πρέπει να πάει τέρμα πίσω για να έχεις καθαρίσει.

Εσένα έφτασε ώρα 7. Πρέπει να πάει σαν το βελάκι που είναι ώρα 6

 

20170316193020_1.jpg

 

Λύση :

 

Επειδή 'οντως είναι δύσκολο, βάζεις το crew chief το οποίο σου φωνάζει όταν δεν έχεις καθαρίσει.

Για καλύτερα αποτελέσματα , μπορείς να ανεβάσεις λίγο το μήκος του αντίπαλου , εγώ το έχω στα 5 μέτρα

 

a860d3f5bf78226541e0cd23244717ab.png

 

 

6f01b129ccf147509260f538db0001ee.png

πριν 7 λεπτά, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Γιατί θέλετε να κάνετε τη ζωή μας δύσκολη?

 

Το ίδιο θα έχανες αν έτρωγες terminal understeer και πήγαινες κανονικά από τη στροφή?

 

Αντί να το συγκρίνεις με το χρόνο που θα έκανες με το λάθος το συγκρίνεις με το χρόνο που θα έκανες αν την έπαιρνες τέλεια.

 

Από εδώ και πέρα απαντήσεις θα γίνονται μόνο σε posts που θα αποφασίσουμε πως θα ξαναεξεταστούν.

:weep::flowers:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Thanks @liakjim. Κάπου πρόσφατα το διάβαζα γι αυτό το crew chief app που το συζητούσατε.  Πρέπει να το δοκιμάσω! 

 

Πάντως για να μην αφήνω λάθος εντυπώσεις και δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο, το "μάθημα" για μένα από το συγκεκριμένο συμβάν (και για όλους όσους παρακολουθούν τα incidents) είναι η απόκτηση γνώσεων και κυρίως εμπειρίας! Μετά την ανάλυση του συμβάντος και την ποινή που πήρα, αν ξαναβρισκόμουν στην ίδια κατάσταση, "ΔΕΝ" θα υπέθετα πως ο αυτός που βρίσκεται πλάι και πίσω μου θα φρενάρει τόσο ώστε να αποφύγει τη σύγκρουση, με το σκεπτικό πως την ευθύνη την έχει αυτός που βρίσκεται πίσω, και επομένως δε με νοιάζει ότι κι αν γίνει επειδή έχω δίκιο. Τα λόγια των μαμάδων μας όμως, που μας έλεγαν "εσύ μπορεί να εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου στην οδήγηση, αλλά να μην εμπιστεύεσαι ποτέ τους άλλους οδηγούς, μπορεί να οδηγούν χωρίς δίπλωμα, να είναι μεθυσμένοι, κλπ" αποδεικνύονται για άλλη μια φορά σοφά!

 

Είτε στο δρόμο, είτε στις πίστες, ο καλύτερος οδηγός δεν είναι ο πιο γρήγορος, αλλά αυτός που έχει τα καλύτερα αντανακλαστικά μπορεί και αποφεύγει συμβάντα για τα οποία δε φταίει αυτός! Αυτό έμαθα σήμερα!

 

@Stelios F. Αν πίστευα πως δεν έχεις χιούμορ δε θα σε πείραζα... ΟΚ! τέρμα το FUN CUP! Παμε για Real WAR!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ Στέλιο αν σε πείραξε αυτό που ανέβασα.Το ανέφερα 2 φορές.

 

Απλά όπως έχω μεγάλες απαιτήσεις οδηγικής συμπεριφοράς από μένα έτσι έχω κ από σένα.

 

Δεν είναι δυνατό στον 1ο αγώνα να κάνω ριπόρτ τον εαυτό μου για να τιμωρηθώ επειδή έκανα χοντράδες κ συ να μην θεωρείς οτι ως διοργανωτής οφείλεις να κάνεις το ίδιο.Δε βρίσκω σωστό το να μου απαντάς ''ας έκανες ριπόρτ''.

 

Δεν έκανα ριπόρτ φίλε μου γιατί πιστεύω οτι είσαι δίκαιος.Αφού μου είπες οτι ακόμη κ για ριπόρτ που σε αφορούν θα έχεις γνώμη -που δεν θα έπρεπε-.

 

Όπως έγραψα ήδη -3 φορές- εμπιστεύομαι τις κρίσεις σας,ο αγώνας ανήκει στο παρελθόν,οι αποφάσεις σας είναι σεβαστές κ σόρρυ ξανά για τις απαιτήσεις μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sosna εγώ θα τον έκανα report γιατί δε κατάφερε με το που ξαναμπήκε να φύγει κανονικά, 4κίνητο και του γύρισε από τη μια στην άλλη του noob λες και ήταν καροτσάκι super market :hehe: Εκεί δεν είχα και καλή ορατότητα λόγω της κολώνας όπως φαίνεται από το incar, περίμενα ότι θα έφευγε και θα βγαίναμε πλάι πλάι. Για το πριν μπει στη πίστα το ίδιο θα έκανα και εγώ 9/10 φορες, το αυτοκίνητο δεν είχε σταματήσει τελείως, να μην έμπαινα για να μην ενοχλήσω αυτόν που με χτύπησε αποκλείεται και το ότι του γύρισε και μπλόκαρε το apex είναι απλά λάθος. Το tc συμπεριφέρεται περίεργα σε χαμηλές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Φαγωθήκατε όλοι με τον @Stelios F. επειδή οδηγεί υποδειγματικά και είναι ο μόνος από την κατηγορία του που δεν πήρε κάποια ποινή κατά τη διάρκεια αυτού του αγώνα! Η ζήλια θα σας φάει! :D:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι το μεμπτό .
Ο Στέλιος χτυπήθηκε από τον Μρ Ρουζ από πίσω και το αμάξι πήγε και στάθηκε εκεί που πήγε.
Καταρχάς αφενός βγήκαν κίτρινες σημαίες, αφετέρου το ερχόμενο αμάξι είχε έναν αιώνα να αποφύγει ή να σταματήσει , όπως θα γίνονταν και στην πραγματικότητα.
Δεν καταλαβαίνω τί λέτε τόση ώρα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@sosnaέκανες αυτορεπόρτ, μπράβο! Το έχεις αναφέρει τουλάχιστον 2 φορές μέχρι τώρα. Είναι τελείως ανορθόδοξο και δεν μπορείς να περιμένεις από κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο και μάλιστα να πέφτεις και από τα σύννεφα που δεν το έκανε. Ας του έκανες report.  No report σε cup = δεν το θεωρώ άξιο ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, liakjim said:

 

 

20170316170409_1.jpg

 

 

 

 

 

 


Εφυγες τωρα για αυτο το MOD

http://www.racedepartment.com/downloads/shreds-smoke-mod.7054/

Ετσι επρεπε να ηταν by default το AC

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, akis_z80 said:

@sosnaέκανες αυτορεπόρτ, μπράβο! Το έχεις αναφέρει τουλάχιστον 2 φορές μέχρι τώρα. Είναι τελείως ανορθόδοξο και δεν μπορείς να περιμένεις από κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο και μάλιστα να πέφτεις και από τα σύννεφα που δεν το έκανε. Ας του έκανες report.  No report σε cup = δεν το θεωρώ άξιο ελέγχου.

μπα δεν είμαι φίλος του ριπόρτ,θενξ για την παραίνεση όμως.

 

θα προσπαθώ να μην επαναλαμβάνομαι έχεις δίκιο -θενξ για τα καλά σου λόγια,το ξέρω οτι είμαι υπέροχος :hehe::kiss2:-.

 

τα σύνεφα έπεσαν πάνω μου :hehe:

 

η ορθοδοξία σώζει λένε οι παπάδες :amen:

 

φτάσαμε 7 σελίδες οπότε ήγγικεν η ώρα να σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Anthemius said:

Σταματήστε τις ύβρεις και οι δυο σας!  Ένα είναι το ορθόδοξο! :amen:

βασικά 3 προτάσεις έγραψα κ μετά την απάντηση του Στέλιου ακόμη ένα πόστ χωρίς διάθεση για παρεξηγήσεις,που προσπαθούσα να εξηγήσω το σκεπτικό μου.Απλά έχουμε διαφορετική οπτική,τίποτε περισσότερο,τίποτε λιγότερο.

 

Όπως ξανάπα σέβομαι τη δουλειά που ρίχνουν τα παιδιά για να μπορούμε να τρέχουμε.

 

Ο αγώνας πέρασε οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.