Jump to content



intel kaby lake or coffe lake?


Recommended Posts

Καλησπερα, πέρασαν 3 χρονια σχεδον απο την αγορα τοθ 4790k και λεω για αναβαθμιση. αξιζει μεταβαση σε 7700κ η να περιμενω τον αντιστοιχο 8th gene coffe lake??

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη γεννιά της Intel πιθανότατα λόγο AMD δεν θα ειναι τα ψίχουλα που δίνει τα τελευταία χρόνια απο γεννιά σε γεννιά. Κράτα τον για κανα χρονάκι ακόμα, δεν θα το μετανειώσεις. Είναι η χειρότερη περιοδο ever να πας στο 1151 - Z270 - kabylake.

Link to comment
Share on other sites

καθαρα για gaming και τιποτε αλλο. απλα επειδη περασαν σχεδον τρια χροπια φοβαμαι μην χασει την μεταπωλητικη του αξια. δηλαδη σε παιχνιδια δεν θα παρω καμια 10αρια frames με το νεο συστημα?battlefield 1 , recon wildland κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το pc είναι της υπογραφής σου τότε κομπλέ είσαι...τώρα για απόδοση θα κερδίσεις αλλά μικρά πράγματα...δεν νομίζω να  δεις κάν την διαφορά εκτός αν είσαι κλασσικός ψείρας pc master race και κοιτάς συνέχεια fps κλπ...:p Λίγο πολύ οτι είπε ο hellmar περίμενε!,έρχονται θαρρώ ωραία πράγματα και από τις 2 εταιρίες....!

Link to comment
Share on other sites

ναι το pc της υπογραφης ειναι. οκ μια χαρα τοτε. Ευχαριστω για τις συμβουλες.
μια 1080ti θα εδινε πολυ περισοτερο απο την αναβαθμιση του cpu ετσι? ποσο της % ειναι γρηγοροτερη η 1080ti apo tin 1080?γιατι πλεον εχω και μια 4κ 65 και παιζω κ καναπεδατος. οποτε θελω και solid 60fps σε need for speed κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kakao83 said:

ναι το pc της υπογραφης ειναι. οκ μια χαρα τοτε. Ευχαριστω για τις συμβουλες.
μια 1080ti θα εδινε πολυ περισοτερο απο την αναβαθμιση του cpu ετσι? ποσο της % ειναι γρηγοροτερη η 1080ti apo tin 1080?γιατι πλεον εχω και μια 4κ 65 και παιζω κ καναπεδατος. οποτε θελω και solid 60fps σε need for speed κτλ. 

Τα νούμερα Stock vs Stock δείχνουν +30-35%

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι συνεχιζω να πιστευω οτι 25% θα ειναι η διαφορα κατα μεσο ορο. Αφου θα εδωσες σχεδον 3κ για την τηλεοραση εγω δεν θα εδινα κοροιδιστικα λεφτα για την ti...Αν ειχες καμμια 980ti ισως.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Πάρε Ti παρα CPU και εγώ με 3770Κ είμαι και 1080p για Games δεν θες κάτι παραπάνω..

Βέβαια άμα θες CPU μπορείς να πας σε 6900Κ και τα σχετικά εκεί σίγουρα δεν θα έχεις ανάγκη τίποτα παραπάνω!

Εγώ βέβαια θα παω σε Ryzen (2ο PC καθαρά Workstation)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/03/2017 at 4:49 PM, kakao83 said:

Καλησπερα, πέρασαν 3 χρονια σχεδον απο την αγορα τοθ 4790k και λεω για αναβαθμιση. αξιζει μεταβαση σε 7700κ η να περιμενω τον αντιστοιχο 8th gene coffe lake??

KAKAO εισαι EBAYER τιτανομεγιστος.

Έγινε επεξεργασία από wiznick
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 14/3/2017 at 7:22 ΜΜ, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Η επόμενη γεννιά της Intel πιθανότατα λόγο AMD δεν θα ειναι τα ψίχουλα που δίνει τα τελευταία χρόνια απο γεννιά σε γεννιά. Κράτα τον για κανα χρονάκι ακόμα, δεν θα το μετανειώσεις. Είναι η χειρότερη περιοδο ever να πας στο 1151 - Z270 - kabylake.

με αυτή την λογική δεν αγοράσεις πότε τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gunsnrose123 έγραψε:

με αυτή την λογική δεν αγοράσεις πότε τίποτα 

Δεν πάει έτσι, ανάλογα με την ανάγκη πάει. Αν δεν είναι επιτακτική ανάγκη, αξίζει να περιμένεις κάτι που έρχεται, αν δείχνει φυσικά να έχει νόημα. Αν όμως η ανάγκη είναι η μεταπωλητική αξία, τότε πούλα τον το συντομότερο και τον αλλάζεις ξανά όταν θέλεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος jpavly έγραψε:

Δεν πάει έτσι, ανάλογα με την ανάγκη πάει. Αν δεν είναι επιτακτική ανάγκη, αξίζει να περιμένεις κάτι που έρχεται, αν δείχνει φυσικά να έχει νόημα. Αν όμως η ανάγκη είναι η μεταπωλητική αξία, τότε πούλα τον το συντομότερο και τον αλλάζεις ξανά όταν θέλεις. 

ναι άλλα αυτό που περιμένεις να έρθει μπορεί να μην αξίζει την αναμονή και η μεταπωλητική αξία στα προϊόντα τεχνολογίας πέφτει πολύ γρήγορα  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
2 hours ago, gunsnrose123 said:

Μπαρούφα μυρίζει, δεν έχω ακούσει τίποτα για αλλαγή στο release schedule ( θα μπορούσε να γίνει, αν τελικά κάνουν τώρα γρήγορα release τα περισσότερα νέα μοντέλα i9, αλλά δεν το κόβω ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Μπαρούφα μυρίζει, δεν έχω ακούσει τίποτα για αλλαγή στο release schedule ( θα μπορούσε να γίνει, αν τελικά κάνουν τώρα γρήγορα release τα περισσότερα νέα μοντέλα i9, αλλά δεν το κόβω ).

Bill δηλαδή να περιμένουμε κάποιον i7 6core στην mainstream πλατφορμα ( Ζ 3;70 ) σε τιμή επιπέδου 6700-7700Κ μεσα στη χρόνια ή τελικά θα είναι πάλι 4c/8thr;

Link to comment
Share on other sites

Το πλάνο ήταν ( και πιστεύω πως παραμένει, δεν έχω λάβει τίποτα περί αλλαγής σε αυτό ) 6c/12t @ Z270 ( και εισαγωγή ενός Z370 έτσι για το γαμώτο ).
340-389$/€

 

Οικονομικά τους βολεύει να καθυστερήσουν τους Coffee, αλλά στο μερίδιο αγοράς θα ήταν αρνητικό το επίκτυπο αυτού.

 

Δυνατό ρόλο σε όλα θα παίξει η τιμολόγηση των Threadripper και η διαθεσιμότητα αυτών καθώς και οι όποιες αλλαγές ( αν γίνουν ) στους Ryzen 7 & 5 τιμολογιακά μετά την εισαγωγή των TR στα ράφια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.