Jump to content



Ποιόν Noctua: Redux ή Industrial


psyber

Recommended Posts

Ρωτας τωρα και εσυ πως στεκεται ....  δεν ξερω , δεν τον εχω  .  Οπτικα και απτα στοιχεια του ομως βλεπω οτι ειναι ακομα ενας ανεμιστηρας της σειρας . 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος psyber έγραψε:

για αυτο το πακετάκι τι εχουνε να πουνε οι κοριτσαρες και οι αγορίνες;

 

Corsair Ml140 140mm Premium Magnetic Levitation FAN - Twin Pack - Ανεμιστηρας κουτιου (PER.643514)

Τα 37dB που λεει, παλια στο Texas

Η αεροψυκτρα μου εχει πολυ λιγοτερα

 

Να κοιτας μεχρι 25db, και πολλα λεω

Link to comment
Share on other sites

Σαν ανεμιστήρες κουτιού που θέλεις να τους χρησιμοποιήσεις, γιατί ψάχνεσαι για ανεμιστήρες με 3mm στατική πίεση?

Ότι και να κάνεις για να έρθουν αυτά -τα αχρείαστα mm- θα φέρουν παρέα και τη φασαρία!

Οι συγκεκριμένοι που έβαλες είναι μικτής σχεδίασης (συνδυάζουν και air flow και πίεση) αλλά αθόρυβοι δεν είναι !

Και ο θόρυβος απ΄' ότι καταλαβαίνω είναι βασικό θέμα για σένα, οπότε η φυσική λέει . . . μην ψάχνεις σε υψηλής απόδοσης ανεμιστήρες με μεγάλη πίεση _δεν την χρειάζεσαι! _ κοίτα σε ανεμιστήρες με προσανατολισμό στο αθόρυβο air flow, κάτω από συνθήκες χαμηλής "στατικής" πίεσης και θα είσαι εντάξει, άλλωστε το case που έχεις μπορεί να μην είναι το ευάερο κουτί, αλλά δεν είναι και . . .  serverοκουτο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως πλέον τα κουτιά που έχουν πρόσοψη "κλειστή" (non mesh) όπως το δικό σου και το δικό μου (ακόμα χειρότερα - h440) απαιτούν static pressure fans . Toν industrial που έχεις δεν είναι PWM? Ελπίζω να κατάλαβα καλά... θέλεις για front intake έτσι?

Αν δεν είναι ο PWM δώστον πίσω και άλλαξε με PWM (χαμηλός θόρυβος και καλή απόδοση) και πάρε και άλλον έναν σίγουρα θα δεις βελτίωση.

Αν θες κάτι ποιο  κάτω σε τιμή πας  cougar vortex , cm jetflow , scythe , noiseblocker nb-eloop.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κ γω θεμα με το θορυβο (εκ γενετης μεγαλη ευαισθησία) κ επειδη εχω το κουτι διπλα μου πανω στο γραφειο θα σου προτεινω τους MP της Phanteks(PWN ειναι)

 

Στις ιδιες στροφες με τους noctua ειναι το ιδιο ησυχοι(αν οχι λιγο καλυτεροι) αλλά κ ζμπρωχνουν περισσοτερο αερα

 

Το ιδιο κουτι εχουμε(για τον σκελετο εννοω) οποτε μπορω με σιγουρια να σου τους προτεινω.

 

Επισης εχω χαλασει μια μικρη περιουσια κ πρεπει να εχω πανω απο 50 fans στην αποθηκη(κ λιγους λεω) :hehe:

 

Με τους MP βρηκα τη χρυση τομη

 

Εννοειται οτι θα υπαρχουν κ αλλοι που κανουν καλη δουλεια

 

PHANTEKS PH-F140MP

 

 

PER.642588_1.jpgPER.816214_1.thumb.jpg.f93dd920b83b6cc98ab46b0f466cc2c9.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για αυτο το πακετάκι τι εχουνε να πουνε οι κοριτσαρες και οι αγορίνες;
 
http://www.e-shop.gr/corsair-ml140-140mm-premium-magnetic-levitation-fan-twin-pack-p-PER.643514


Οι καλύτεροι ανεμιστήρες που πήρα ποτέ, έχω βάλει 2 τέτοιους (το μοντέλο με το red led) για έξοδο πάνω στο κουτί. Βέβαια εμένα μου ήρθαν γύρω στα 60€ το ζεύγος...
Ήθελα να έχουν και στατική πίεση γιατί το φίλτρο μου εκεί είναι μάλλον πυκνό.

Το πρώτο πράγμα που πρόσεξα, εκτός από την έκδηλη ποιότητά τους, είναι το βάρος τους. Για αυτό μάλλον ευθύνεται ο όλος μηχανισμός με την μαγνητική ανύψωση. Συνήθως όταν παίζω τους βάζω στα ~1400rpm, και αλλάζοντας μόνο αυτό στο κουτί έχω δει διαφορά της τάξης των 5-7 βαθμών στην κάρτα γραφικών, σε σχέση με κάτι μουφοxilence που είχαν ξεμείνει πάνω.
Ουσιαστικά τους πήρα για τυχώντα καλοκαιρινά bench, όταν τους βάζω full νιώθω ότι θα πάρει και μένα ο αέρας.

Για τις στροφές τους αναλογικά τα πάνε πολύ καλά στο θέμα του θορύβου, αλλά πρόσεξε:
Επ' ουδενί μην τους πάρεις αν δεν έχεις fan controller.
Ο θόρυβος στις πλήρεις στροφές είναι too much.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα τον be quiet 140mm silent wings 3 στις 1600 rpm PWM. Πολύ καλός θα έλεγα. Αρκετά solid στην αίσθηση και οι αποσπώμενες άκρες ανάλογα με το μοντάρισμα που θα επιλέξει ο χρήστης είναι ωραία προσθήκη. Στις 1600 στροφές έχει πολύ καλύτερο θόρυβο από ότι ο phanteks ph-f140sp στις 1200. Και είναι πολύς ο αέρας που μεταφέρει! Στις 1000 που τον έχω εγώ είναι άψογος ακουστικά. περίμενα βέβαια να έχει αντάπτορα στα 5 ή 7 volt που δείχνει ένας τύπος που τον κάνει unboxing στο youtube αλλά δεν έχει.

 

Τώρα ρε μάγκες για πείτε καμια συμβουλή για βελτίωση του airflow στο phanteks evolv atx. Ο Jay εδω πέρα έχει τον πίσω fan να χτυπάει προς το εσωτερικό του κουτιού και για exhaust μονο του ανεμιστήρες του ψυγείου. Εσείς τι λέτε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.