Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Ο Cpu σου έχει ένα τεράστιο X στο τέλος του ονόματος του .

Οι ram που έχεις είναι μάλλον samsung b-die ή ο controller που έχει ο cpu σου είναι καλύτερος λόγου του X ή και τα δύο μαζί ... Απλά πράματα όπως σου είπα αν δε το θες εδώ είμαι :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Με τους ryzen παίζεις με τις πιθανότητες και τι contreollers εχει μέσα το τσιπ εδώ υπάρχουν άτομα που έχουν αγοράσει συμβατές μνήμες ας που 3200 και πάνω από 2400 δεν πάνε κλπ κλπ αν θέλεις να σου φέρω κάποια στιγμή το στοκ μου να δοκιμάσεις , αν τρέξει στο δικό σου πισι στα 3200 πάει να πει ότι έχεις καλύτερο controller ο cpu σου ! Όποιος περνάει τα 2666 είναι οκ πιστεύω με την επόμενη γενιά να έχουμε καλύτερους κοντρολλερς 

 

Τι τάση δίνεις για 3,9 να δοκιμάσω πόσο θέλω εγώ να δούμε ...λογικά θα θέλω δύο κλικ 1,4

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON

 

Ναι παίζει ρόλο ο controller του τσιπ αλλά για μικροδιαφορές. Ας πούμε +- 100ΜΗz στις μνήμες. Απόδειξη οι τεράστιες διαφορές στη συμβατότητα με μνήμες πριν και μετά το AGESA 1.0.0.6b.

 

Θα πρότεινα να βάλεις τον ryzen default και να δεις πόσο ανεβαίνουν οι μνήμες σου. Για πες και ποιο revision μνημών έχεις; Είσαι με micron ή hynix; Επίσης ρευματάκι στο SOC έχεις δώσει; Είναι πολύ σημαντικό για σταθεροποίηση. Η αίσθησή μου είναι ότι τα 2933 με το mobo και τις μνήμες σου μπορείς να τα έχεις σταθερά. Επίσης δοκίμασε στο bios να ρυθμίσεις και καρφωτά (manual) τις μνήμες, αλλά και με το DOCP μήπως παίζει καλύτερα η μια επιλογή σε σχέση με την άλλη.

 

@GoMaR

 

Μετά το oc το cpu σου αλλάζει συχνότητα ανάλογα με τον φόρτο ή μένει καρφωμένο στα 3.9; Δεν θυμάμαι πώς λέγεται αυτό p-states, c-states, κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Μένει καρφωμένο. Δε ξέρω ποια ειναι η επιλογή. Αλλά από όσο ξέρω δε πειράζει να το έχω έτσι...σωστά;
Όχι δεν παθαίνει τίποτα, απλά δεν είναι efficient. Εγώ θέλω να ψαχτω να τα φτιάξω τα c-states όταν κάνω oc

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 έχουν δοκιμασθεί σχεδόν όλα πλέον , ελέγχω την σταθερότητα του συστήματος με το blender BMW demo και με handbrake fast1080p να κοπανάει κόφτες ο cpu , στα 2993 ανοίγει το pc από τις αρχές αλλά δεν έβρισκα χρόνο να το τεστάρω αλλά δεν είναι σταθερό .

Τώρα για τα p states πάρε έναν μετρητή ρεύματος και μάλλον θα απογοητευτείς στο idle, σε stock και με o/c σε μένα πάνω κάτω το ίδιο είναι 130-140watt και με o/c idle έχω 130watt αντίστοιχα.

Μόνο η and μπορεί να το κάνει αυτό

ram το σίγουρο είναι ότι δεν είναι samsung άρα θα είναι hynix οι συγκεκριμένες δεν έχω ακούσει να έβγαιναν με micron

CMK16GX4M2B3200C16 v5.39 hynix

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Τώρα για τα p states πάρε έναν μετρητή ρεύματος και μάλλον θα απογοητευτείς στο idle, σε stock και με o/c σε μένα πάνω κάτω το ίδιο είναι 130-140watt και με o/c idle έχω 130watt αντίστοιχα.

Μόνο η and μπορεί να το κάνει αυτό

Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο. Θα το διερευνήσω περαιτέρω... Υποθέτω έχεις περάσει AMD drivers, είσαι με AMD ryzen balanced power profile και με ενημερωμένα windows;

 

22 minutes ago, ARMAGEDDON said:

ram το σίγουρο είναι ότι δεν είναι samsung άρα θα είναι hynix οι συγκεκριμένες δεν έχω ακούσει να έβγαιναν με micron

CMK16GX4M2B3200C16 v5.39 hynix

Υπάρχει κάποιο revision που έβγαινε και με micron. Πάντως όχι το δικό σου. Λογικά με hynix είσαι.

 Λοιπόν για δοκίμασε και αυτό που έκανε τη διαφορά σε μένα.

 

Αυτή τη στιγμή δίνεις καρφωτά timings και ρεύματα στις μνήμες ή με DOCP ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ το typhoon burner και να βρείτε σχεδόν όλες τις πληροφορίες για τις μνήμες που έχετε

http://www.softnology.biz/files.html


οι μνήμες που έβαλε ο armageddon με βάση το παρακάτω είναι με hynix 

Spoiler


CMK16GX4M2B3200C16.png

 

αν έχουν κι άλλα revision μπορεί να έχουν κι άλλον κατασκευαστή

 

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μένει καρφωμένο. Δε ξέρω ποια ειναι η επιλογή. Αλλά από όσο ξέρω δε πειράζει να το έχω έτσι...σωστά;

έχεις δοκιμάσει μέσα από τα windows τις επιλογές μέγιστες επιδόσεις/εξισορρόπηση ενέργειας,

να δεις αν έχει διαφορά και δεν είναι μόνιμα καρφωμένο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, idonthave said:

έχεις δοκιμάσει μέσα από τα windows τις επιλογές μέγιστες επιδόσεις/εξισορρόπηση ενέργειας,

να δεις αν έχει διαφορά και δεν είναι μόνιμα καρφωμένο ?

Για τους ryzen είναι σίγουρο ότι είναι καρφωμένα εκεί που κάνεις oc. Μόνο από bios με τα p-states ρυθμίζεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον σενάριο για όσους έχουν ryzen, θέλουν linux και θέλουν και windows (ακόμα και για gaming) ταυτόχρονα την ίδια στιγμή, είναι το kvm το οποίο προσφέρει GPU passthrough. Δεν το έχω δοκιμάσει και θα αργήσω μάλλον να το κάνω, αλλά βρήκα αυτό το βίντεο

 

 

Ο τύπος είναι πάρα πολύ κουραστικός από την πρώτη στιγμή, δεν ξέρω αν θα αντέξετε να το δείτε όλο.

 

Υπάρχει όμως το ίδιο concept σε ένα άλλο βίντεο για intel που το παλικάρι δείχνει και αποτελέσματα από benchmarks, τα οποία δείχνουν ότι το VM με pci-e passthrough υπολείπεται ένα 3-5% από ότι να έτρεχε το παιχνίδι σε native windows. Πάρα πολύ καλά.

 

 

Edit: Υπόψιν ότι απ' ότι διαβάζω υπάρχουν κάποια προβλήματα με τα B350 chipsets, γιατί:
 

Quote

Unfortunately, b350 isn't ideal for iommu because the pcie x16 provided by the cpu apparently can't be split

 

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καθίστε να βγάλω την Δευτέρα τους φρονιμίτες και θα παραγγείλω και εγώ άλλες μνήμες :p

Θα βγω στην πιάτσα σαν μαυρογορίτης να πουλήσω τις παλιές ok :D

200E από 145-150ε που τις πήρα , πρέπει να μεγαλώσω το E-penis μου :p , μου δημιουργήσατε ψυχολογικά @GoMaR :p !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

να σας πω στο τασκ manager τρεμοπαίζει η συχνότητα ? δεν θυμάμαι έχω πάθει αμνησία τώρα

cpuz - ryzen master - hwinfo το δείχνει σταθερό ... ? θυμόμουν ότι ήταν σταθερό, σε full load σταθεροποιήται ??? ερε ψυχολογικά βραδιάτικα

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σου έλεγα ρε συ και μου λες να μη κοιτάω τη συχνότητα των windows και του cpu-z??

Παρόλο που στο βιος εχω bclk (η πως λέγεται) στα 100, στο cpuz μου παίζει στο 99.5 περίπου και η συχνότητα είναι 3870- 3890.

Επίσης σου έλεγα πως τέτοια θέματα δεν είχα με intel

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GoMaR said:

Αυτό δε σου έλεγα ρε συ και μου λες να μη κοιτάω τη συχνότητα των windows και του cpu-z??

Παρόλο που στο βιος εχω bclk (η πως λέγεται) στα 100, στο cpuz μου παίζει στο 99.5 περίπου και η συχνότητα είναι 3870- 3890.

Επίσης σου έλεγα πως τέτοια θέματα δεν είχα με intel

 

Άκου το διευθέτησα το θέμα πριν το fall creators update δεν το έκανε μετά το fall creators update των windows το κάνει ρώτησα τα παιδιά στο oc

http://www.overclock.net/t/1626011/my-experience-with-the-asus-prime-x370-pro/5920#post_26456547

 

post #5925 of 5942 (η ερώτηση που έκανα)

post #5926 of 5942 (η απάντηση)

 

edit

ενταξ δεν ασχολούμαστε όλη την ώρα με το τασκ manager τι λέει έχουμε και άλλες δουλιές , αλλά όπως βλέπεις η microsoft φταίει :p@GoMaR

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.