Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

On 11/17/2017 at 10:59 PM, ARMAGEDDON said:

Για να ελέγξουμε την σταθερότητα πολυπύρηνων μηχανημάτων όπως είναι και ο RYZEN δεν πρέπει να αρκεστούμε στα κλασικά προγράμματα που χρησιμοποιήσουμε τόσο καιρό όπως prime95 - linx κλπ κλπ

Πάμε ένα βήμα παραπέρα και βρίσκουμε κάτι ποιο ολοκληρωμένο που είναι το rendering το οποίο μας δείχνει και την σταθερότητα του O/C μας σε CPU και σε ram !

Κατεβάζουμε το blender κανονικό πρόγραμμα 3D που είναι δωρεάν, και κατεβάζουμε από τα demo files την BMW ή όποιο άλλο θέλουμε, η BMW παίρνει γύρω στα 5 λεπτά για να ολοκληρωθεί το render στα 3,8 με 1700 .

 

 

Edit επίσης και με 1.365 το βγάζει αλλά στο handbrake τρώει freeze πότε το αφήνω στο 1.3750

 

Άρα αφου περνάειτο blender με 1.365v και στο handbrake κολλάει, δεν αποτελει αξιοπιστο τρόπο έλεγχο σταθερότητας. Στο prime95 σε πόση ώρα σου βγάζει error στα 1,365v ?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Eddie said:

 

Άρα αφου περνάειτο blender με 1.365v και στο handbrake κολλάει, δεν αποτελει αξιοπιστο τρόπο έλεγχο σταθερότητας. Στο prime95 σε πόση ώρα σου βγάζει error στα 1,365v ?

 

Σε συνδυασμό αυτόν των δύο blender & handbrake (βάζεις ρυθμίσεις να βαράει κόφτες 1080p 30fps klp) (δικιά μου παράληψη να το ξεκαθαρίσω) .... πρέπει να έχει να κάνει με τα instructions που εκτελεί στο εκάστοτε πρόγραμμα το Prime95 πλέον είναι για να ελέγξεις την μέγιστη θερμοκρασία γιατί όντος ρίχνει φάπες στον CPU .

θέλουμε stable όσο ποιο γρήγορα γίνεται σε πραγματικές συνθήκες το prime μπορεί να μην εντοπίσει σφάλμα κλπ ενώ σε ένα project στο Blender η στο handbrake ελέγχεις πραγματικές συνθήκες της καθημερινότητάς σου ... τι να πω άβηση η ψυχή των ηλεκτρονικών .
Και εγώ είμαι υπέρ του prime αλλά όχι υπερβολές 1-2-3-4 ώρες prime δεν έκανα ποτέ, τώρα ποιο εύκολα πράματα πας να τρέξεις ένα blender η ένα handbrake και σου κρασάρει το σύστημα είσαι ασταθείς δεν σου κρασάρει είσαι σταθερός (δεν πρόκειται να κάνει κάτι το μηχάνημα ποιο βαρύ από 3D render η video render) .

Όλο το σλόγκαν στο κεφάλι μου είναι να δοκιμάσω το πισί σε πραγματικά προγράμματα (μιας και πλέον είναι πολυπύρηνα ποιο πολύπλοκα από πριν)

Αυτή την στιγμή φέρε μου όποιο Ryzen μπρίκι θες και σε μια ώρα στο έχω Rock Stable χρησιμοποιώντας μόνο Blender και Handbrake

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

συνδυασμό αυτόν των δύο blender & handbrake (βάζεις ρυθμίσεις να βαράει κόφτες 1080p 30fps klp) .... πρέπει να έχει να κάνει με τα instructions που εκτελεί στο εκάστοτε πρόγραμμα

 

Επειδή δεν κατάλαβα μπορεις να μου το εξηγήσεις ή να μου στείλεις ενα λινκ να διαβάσω για το τι εννοεις κόφτες και πώς ακριβώς ελέγχεις το stability?  Ok , καταλαβαινω το να μην κολλήσει crashαρει , αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι δεν θα χει artifacts/glitches ? Καθεσαι και το ελέγχεις οπτικά μετά?

 

Χρησιμοποιώ το handbrake για κανονικο transcoding και οχι benchmark γι'αυτο και η απορία.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddie said:

 

Επειδή δεν κατάλαβα μπορεις να μου το εξηγήσεις ή να μου στείλεις ενα λινκ να διαβάσω για το τι εννοεις κόφτες και πώς ακριβώς ελέγχεις το stability?  Ok , καταλαβαινω το να μην κολλήσει crashαρει , αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι δεν θα χει artifacts/glitches ? Καθεσαι και το ελέγχεις οπτικά μετά?

 

Χρησιμοποιώ το handbrake για κανονικο transcoding και οχι benchmark γι'αυτο και η απορία.

 

Το πήγες πολύ παραπέρα αν δοκιμάσεις στο handbrake διάφορα preset που έχει έτοιμα θα δεις πχ οτι στο Fast 720p30 (H.264) έχω average cpu utilization ~90% (δεν μου αρέσει το 90 θέλω να βλέπω 99%) ενώ στο preset Fast 1080p30 (H.264) βλέπω 99% cpu utilization από το task manager το 99% είναι οι κόφτες που αναφέρω δεν είναι nvidia κάρτες που λένε και 110% στο gpu utilization :D .

Δοκίμασε το οπτικά , άνοιξε task manager και δοκύμασε τα δύο έτοιμα preset , δεν χρειάζεται παραπάνω από 40sec για να πιάσει max cpu utilization στο hand brake o cpu

 

edit όταν δεν είναι stable στα πρώτα 10 λεπτά μου πετάει BSOD

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι εννοεις, ετσι ειναι, στα γρηγορα presets συνηθως δεν εχεις 100% αξιοποιηση των πυρήνων αν βάλεις ομως κάποιo hq/shq εχεις κατευθειαν 100% utilization

 

θεωρω όμως οτι οπως σου πα και πιο πριν ο συλλογισμος σου ειναι λάθος καθώς μπορει να υπαρξει error και να μην το βρουν.

 

Θεωρώ πολύ καλυτερη επιλογη το συνδιασμο prime95 για 2-6 ώρες (μετά τη 1:30 δεν μου χει βγάλει ποτε error και συνηθως ενα 3ωρο ειναι αρκετο) και μετά memtest for windows μέχρι το 400%

 

Και στο λέω για σύστημα που το αφήνω να κανει transcoding στο handbrake για 3-4 μέρες στο hanbrake

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, vayper said:

 

είναι διαφορετικές μητρικές οι 2 παραπάνω η asrock είναι mATX και B350  και η asus X370 και ATX

Εξαρτάται σε τι case θέλεις να στήσεις το pc πρώτο και βασικοτερο αλλα και τι χρειάζεσαι η B350 έχει 4 x sata 1 x PCIEx16 και 5 x usb3 η X370 έχει 8 x sata 2x PCIEx16 και 6 x usb3...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος TASOS έγραψε:

 

Θα δοκιμάσεις να ανεβάσεις μνήμες ή θα μείνεις στα 2666 ?

Δέν ξέρω και τί ντιμάκια έχεις.

 

 

Θα παιξω σιγουρα τις επομενες ημερες και με τις μνημες και με αλλα bench. Ειναι hyperX της kingston 2X 4GB και Part number: KXH2666C15D4/4G.Προσωρινα μεχρι να παρω ενα σετ με υψηλοτερους χρονισμους θα βολευτω με αυτες!

Link to comment
Share on other sites

 

Οποιος ψάχνεται για μητρική για RYZEN το E-SHOP έβγαλε σε προσφορά την ASROCK X370 GAMING X στα 115€ !!!!

 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-x370-gaming-x-retail-p-PER.529007

 

Όποιος ψάχνεται για TR4 και Threadripper έχει βγάλει την ASROCK X399 TAICHI στα 299€

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-x399-taichi-retail-p-PER.529001

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, SpirosKGR said:

Αξίζει η Asrock Χ370? Μπορεί να pushαρει μνήμες πάνω απο 3000-3200 ; 

 

για τις μνήμες μην τα ξαναλέμε πρέπει να είναι B-Die για να πάνε 3200

 

edit εγώ παρήγγειλα :p

https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23491

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

πως το βλεπουμε αυτο;
Εγω δλδ που μπορω να το δω;

θα κατεβάσεις αυτό εδώ

http://www.softnology.biz/files.html

 

θα το τρέξεις και θα πατήσεις read , μετά κάνε ένα ps και βάλτο εδώ

5a15e27915618_.thumb.jpg.7150a42411022b09f1f345437f46c9c8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

fc25788b430f3d90ba98a1b3b4d80c7d.png

ιδιες μνημες εχουμε;
Ωραια ΔΕ μου λες το b-die πως το βλεπουμε.

 

 

χαοαοαοχοαχοαοχοαχοαο τελικά είδατε τι κάνει το X στο τέλος . να σου πω θέλεις τις ram να τις κάνεις setaki :p κατα πόσο θα τρέχουν στα 3200 δεν ξέρω αλλά μπορούμε να δοκιμάσουμε :D

εκεί που λέει Die Density/Count

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

fc25788b430f3d90ba98a1b3b4d80c7d.png

ιδιες μνημες εχουμε;
Ωραια ΔΕ μου λες το b-die πως το βλεπουμε.

Στην παραπάνω φωτογραφία λέει Manufacturer: Hynix, Die Density/Count: 8Gb M-die.

Ψάχνεις για Manufacturer: Samsung, Die Density/Count: #Gb B-die.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.