Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πολύ ωραίο adpanos !

ειδικά η ρύθμιση Core Performance Boost  και C states που τα έχουν στην asus σε άλλη μεριά ( του BIOS βάλτε ρε στόκια μαζί κοντά στην ίδια σελίδα που αλλάζεις τον multiplier  !!!)

βοήθησαν αυτές οι δύο ρυθμίσεις να μην ανεβοκατεβένει τρελά στο Task manager η συχνότητα

 

βρε @TASOS

εδώ το CPUz λέει ότι είναι single rank , τι να πιστέψω ?

5a23e9739126f_.thumb.jpg.442db4a273f5bc8cb7a8a5ad35d17686.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι καλύτερο πρόγραμμα για να τσεκάρεις τις Ram σε RYZEN ?

HCI memtest - ή -  TPU MemTest64

 

Mε το TPU MemTest64 έβγαλε 45 λεπτά χωρίς error (όπου και το έκλεισα να κάνω καμιά άλλη δουλειά)

επίσης παρατήρησα full load τον cpu με τον TPU ενώ με της HCI κυμαίνεται κάτω από 15%

αχ αυτοί οι RYZEN μας έχουν κάνει να αναθεωρήσουμε τα πάντα από την αρχή :p

@TASOS Τι έχεις να πεις ? (ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για τα ανελέητα spam του ονόματός σου)

 

Spoiler

5a2423c454641_techpowerupMemTest64v1.thumb.jpg.eea050879406ba0e24d6875bdfc2fe65.jpg

 

:jester:AMD:jester:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

βρε @TASOS

εδώ το CPUz λέει ότι είναι single rank , τι να πιστέψω ?

5a23e9739126f_.thumb.jpg.442db4a273f5bc8cb7a8a5ad35d17686.jpg

 

Από τη στιγμή που επιβεβαιώνεις ότι το pcb έχει 8 τσιπάκια πάνω , και αφού το cpu-z το διαβάζει ώς single rank.

Είναι έτσι.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ποιο είναι καλύτερο πρόγραμμα για να τσεκάρεις τις Ram σε RYZEN ?

HCI memtest - ή -  TPU MemTest64

 

Mε το TPU MemTest64 έβγαλε 45 λεπτά χωρίς error (όπου και το έκλεισα να κάνω καμιά άλλη δουλειά)

επίσης παρατήρησα full load τον cpu με τον TPU ενώ με της HCI κυμαίνεται κάτω από 15%

αχ αυτοί οι RYZEN μας έχουν κάνει να αναθεωρήσουμε τα πάντα από την αρχή :p

@TASOS Τι έχεις να πεις ? (ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για τα ανελέητα spam του ονόματός σου)

 

  Reveal hidden contents

 

:jester:AMD:jester:

 

 

... και τα δύο προγράμματα καλά είναι.

Σε πολλά προγράμματα το memory testing γίνεται σε single thread.

 

Από τη στιγμή που ολοκληρώνεις επιτυχώς το superpi 32M , δέν νομίζω ότι υπάρχει θέμα με τις μνήμες σου.

 

Το να τεστάρεις , με περισσότερα από ένα , cpu threads , τις μνήμες ... πιό πολύ τσεκάρεις τις δυνατότητες του IMC , παρά τις μνήμες καθεαυτές.

Γνώμη μου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlexanderK said:

νέο bios για asus prime x370 pro

Και για Asus ROG Strix B350-f Gaming...

Μαζί τα βγάζουν....

improves system stability λέει.... Εγώ καλά νομίζω ότι είμαι... Να αναβαθμίσω;

Πες ρε φίλε τι ακριβώς "improves"..... Να μην κάνουμε άσκοπα updates.

Πάντα μου την έδινε αυτό με τα bios, ποτέ δεν λένε αναλυτικά change-log....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντε να βάλω και εγώ ένα ταπεινό δικό μου με τον Ryzen 3 1200 που έστησα προχθές με τις "φθηνές" HYPERX HX426C15FBK2/8 8GB (2X4GB) DDR4 2666MHZ που έχω => http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx426c15fbk2-8-8gb-2x4gb-ddr4-2666mhz-ddr4-hyperx-fury-dual-channel-kit-p-PER.557489

 

meminfo.thumb.jpg.1978afa67097c2559199a64b0bb9f379.jpg moboinfo.thumb.jpg.a23cf4a6fda3059e0e9040e631b5922c.jpg

snap1218201753745PM.thumb.png.bb54757dfec8eb86b06b24025f852f46.png

Έγινε επεξεργασία από Dagalidis
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και ένα Super Pi...

superpi.thumb.jpg.4b682f262b0f347f11edaf820740e116.jpg

 

Είναι σταθερό σε ότι δοκίμασα (Memtest - Super Pi - Prime 95 για 2ωρο - κτλ).

Vcore στα 1.3 για τα 4GHz και μνήμες στα 1.3V για περισσότερη σταθερότητα, αν και στα 1.2V πάλι σταθερές μοιάζουν.

Για τα 360 Euro που έδωσα για  συνολικά για μητρική - CPU - Μνήμες και PSU νομίζω πως αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματά του.

 

Μελλοντικά όταν βγουν οι Ryzen 2 θα βάλω μία 8C/16T CPU και θα είμαι οκ... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω Ryzen 1700Χ (με NZXT Kraken X62), ΑSUS ROG Strix X370-F Gaming και G.Skill F4-3000C15D-16GTZR.

 

O cpu ειναι στα 3.8GHz με 1.30v LLC Auto και περιπου 2 ωρες prime95 small FFT χωρίς errors έχοντας φτάσει max 58C. Σημερα θα δοκιμάσω να τεστάρω και σε χαμηλότερη ταση. To LLC όμως να το πειράξω? Πως?

 

Οσο για τις ram τρεχουν στα 2933 με vram auto, το οποιο αποσο ειδα ειναι 1.35v (default στα 2133 ήταν στα 1.2). Το θέμα ειναι πως ειναι CL15. Διαβαζω πως οι Ryzen θελουν ζυγα CL (14-16 κλπ) Να δοκιμασω 14 και μετα αν δω instability 16? H' με τα AGESA updates τα θεματα αυτα έχουν λυθει? Οσο για o/c να παιξω με συχνότητα ή timings? Να αυξήσω vram και πότε? Δοκιμασα το Σ/Κ να τις τρεξω στα 3200 και είδα instabilities και crashαρισματα στο gaming. Το καλυτερο ram stress test παραμένει το super pi? Αν τελικα αφησω to o/c και αφήσω default timings και ονομαστικη συχνοτητα στα 2933 να δοκιμάσω να μειώσω το vram στα 1.2?

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Το LLC στις Asus καλό είναι μέχρι lvl2 μακριά από lvl3-4-5 δίνει τρελές τάση η Mobo για να κρατήσει ας πούμε το 1.300v ...

Στη Prime χ370 έχω δει να δείνει μέχρι και 1,5volt στο lvl3-4-5 (είναι η χαζό τάση που δείχνει το cpuz που πάει πάνω κάτω) αλλά δεν έχει σχέση με την τάση που λαμβανει ο CPU , ο cpu θα λάβει ότι του έχεις πει ..

 

Είναι η τάση στην γραμμή load line κάτι σαν buffer ας πούμε που μετά ξαναπερναει πάλι από μετασχηματισμό για να πάρει την σωστή τάση ο cpu ...

 

Είναι αρκετά περίεργοι άνοιξε hwinfo και παρακολουθώ τάσεις θα βγάλω και από μένα να υπογραμμίσω λίγο τις τάσεις ποια είναι η τάση γραμμής και ποια τάση παίρνει στο τέλος το cpu

 

Τις ram δεν νομίζω να χρειάζεται να πειράξεις κάτι εφόσον θεωρείς ότι είσαι σταθερός στα 2933

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Warlord said:

Αν τελικα αφησω to o/c και αφήσω default timings και ονομαστικη συχνοτητα στα 2933 να δοκιμάσω να μειώσω το vram στα 1.2?

Όχι, τα 1.2 είναι για τις default 2133 μνήμες. Στη συχνότητα που τις παίζεις το default είναι 1.35. Αν θες να ανεβάσεις και άλλο μνήμες (timings ή MHz), μπορείς να δοκιμάσεις να τους δώσεις και 1.4 (θεωρητικά μέχρι 1.5 είναι safe).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Το LLC στις Asus καλό είναι μέχρι lvl2 μακριά από lvl3-4-5 δίνει τρελές τάση η Mobo για να κρατήσει ας πούμε το 1.300v ...

Στη Prime χ370 έχω δει να δείνει μέχρι και 1,5volt στο lvl3-4-5 (είναι η χαζό τάση που δείχνει το cpuz που πάει πάνω κάτω) αλλά δεν έχει σχέση με την τάση που λαμβανει ο CPU , ο cpu θα λάβει ότι του έχεις πει ..

 

Είναι η τάση στην γραμμή load line κάτι σαν buffer ας πούμε που μετά ξαναπερναει πάλι από μετασχηματισμό για να πάρει την σωστή τάση ο cpu ...

 

Είναι αρκετά περίεργοι άνοιξε hwinfo και παρακολουθώ τάσεις θα βγάλω και από μένα να υπογραμμίσω λίγο τις τάσεις ποια είναι η τάση γραμμής και ποια τάση παίρνει στο τέλος το cpu

 

Τις ram δεν νομίζω να χρειάζεται να πειράξεις κάτι εφόσον θεωρείς ότι είσαι σταθερός στα 2933

 

Συστήνεις δηλαδή να παίξω με LLC1-2 ή καλύτερα να το αφήσω στο auto?

 

Το ο/c στις ram θα έδινε καλύτερα fps στα games? Αν όχι τότε δεν αξίζει τον κόπο για την χρήση που θέλω. Αν ναι όμως να το δοκιμάσω.

4 minutes ago, gdp77 said:

Όχι, τα 1.2 είναι για τις default 2133 μνήμες. Στη συχνότητα που τις παίζεις το default είναι 1.35. Αν θες να ανεβάσεις και άλλο μνήμες (timings ή MHz), μπορείς να δοκιμάσεις να τους δώσεις και 1.4 (θεωρητικά μέχρι 1.5 είναι safe).

 

Προτιμότερο είναι πρώτα να βρώ το όριο στην συχνότητα ή στα timings? Όσον αφορά το CL15 να το αφήσω ως έχει ή να σετάρω ζυγό νούμερο?

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου μητρική έχω δει ότι το auto παει μέχρι μέχρι lvl2 (από μετρήσεις)

Στην δικιά σου δεν γνωρίζω αλλά επειδή είναι Asus την ίδια φιλοσοφία θα έχει οπότε το αφήνεις μην πεδευεσε απλά απενεργοποίησε τα περί εξοικονόμηση ενέργειας κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Warlord said:

Προτιμότερο είναι πρώτα να βρώ το όριο στην συχνότητα ή στα timings?

Εγώ θα έλεγα πρώτα συχνότητα που είναι πιο εύκολο. Τα timings θέλουν ψάξιμο πολύ (άσε που πρτακτικά δεν κερδίζεις και κάτι).

 

6 minutes ago, Warlord said:

Όσον αφορά το CL15 να το αφήσω ως έχει ή να σετάρω ζυγό νούμερο?

Εγώ με DOCP 2933 παίζω και δεν ασχολήθηκα με καμία ρύθμιση μνημών. Σε κάποια φάση πειραματισμών στη δικιά μου μητρική είδα ότι ακόμα και καρφωτά να περάσεις CL15  το πήγαινε 16 αυτόματα. Με μονό CL δεν παίζει η πλατφόρμα πάνω από 2666.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Στην δικιά μου μητρική έχω δει ότι το auto παει μέχρι μέχρι lvl2 (από μετρήσεις)

Στην δικιά σου δεν γνωρίζω αλλά επειδή είναι Asus την ίδια φιλοσοφία θα έχει οπότε το αφήνεις μην πεδευεσε απλά απενεργοποίησε τα περί εξοικονόμηση ενέργειας κλπ

 

Ποια δηλαδή εννοείς? :) Συγνώμη έχω να ασχοληθώ με ο/c απτο 2009 με το σύστημα της υπογραφής :p

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Στην δικιά μου μητρική έχω δει ότι το auto παει μέχρι μέχρι lvl2

Εγώ πάντως έχω ρυθμίσει ρεύμα στο cpu  με offset +0.03125, δεν έχω πειράξει καθόλου το calibration (auto το έχω) και με παρακολούθησει ρευμάτων όντως είναι συνεπή τα ρεύματα που δίνονται στον επεξεργαστή και δεν ξεπερνιέται ποτέ το offset. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gdp77 said:

Εγώ θα έλεγα πρώτα συχνότητα που είναι πιο εύκολο. Τα timings θέλουν ψάξιμο πολύ (άσε που πρτακτικά δεν κερδίζεις και κάτι).

 

Εγώ με DOCP 2933 παίζω και δεν ασχολήθηκα με καμία ρύθμιση μνημών. Σε κάποια φάση πειραματισμών στη δικιά μου μητρική είδα ότι ακόμα και καρφωτά να περάσεις CL15  το πήγαινε 16 αυτόματα. Με μονό CL δεν παίζει η πλατφόρμα πάνω από 2666.

 

Οπότε παίζει να μου το αλλάζει και μένα σε 16 και να μην το έχω προσέξει. Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα ελέγξω.

 

Οκ θα δοκιμάσω 3200 στα 1.4v απόψε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.