Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

 

απο εδώ @Warlordπου θα βρεις να τα κλείσεις

http://www.insomnia.gr/topic/650703-am4-ryzen-cpu-ram-overclocking-thread/

 

άνοιξε Hwinfo και τσέκαρε @gdp77 @Warlord

τσέκαρε εδώ την φωτογραφία που βάζω από HWinfo

 

τα λέω στα γρήγορα bios settings

1700 -  3.8Ghz

cpu voltage 1.3750v καρφωτό χωρίς osfet

soc voltage 1.1v

ram δεν ασχολούμαστε τώρα

ryzentashs.thumb.jpg.3365172d7490b5c5acbcf9d9d3611927.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ARMAGEDDON said:

τα λέω στα γρήγορα bios settings

1700 -  3.8Ghz

cpu voltage 1.3750v καρφωτό χωρίς osfet

soc voltage 1.1v

Δεν ξέρω τις απαιτήσεις του cpu σου επειδή έχεις 8πύρηνο και σίγουρα θες παραπάνω ρεύμα από μένα που έχω 6πύρηνο. Εγώ πάντως με offset + 0.0315 είμαι ήδη στα 3.9 (τεστάρω 4 atm) με πολύ χαμηλά ρεύματα και temps. Δες hwinfo (έχοντας τρέξει browser, prime95 και idle)

 

hwinfo3.thumb.JPG.19de48dd8e79cf63ca0717b8ffd3956d.JPG

 

Όπως βλέπεις max ο επεξεργαστής παίρνει 1.269v (θυμίζω με offset ρύθμιση + 0.03125), δηλαδή απέχω πάρα πολύ από το "ψυχολογικό όριο" 1.35v (που έχει πει η AMD ότι είναι safe για 24/7), ενώ δεν έχω ακουμπήσει καν το όριο 1.35-1.45 που λέει η AMD ότι είναι μεν safe, αλλά με μείωση ζωής επεξεργαστή για 24/7. (Προσωπικά από διάβασμα που έχω ρίξει θεωρώ ότι μέχρι 1.45 με καλή ψύξη ο επεξεργαστής δεν πρόκειται να νιώσει για τουλάχιστον 5 χρόνια, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).

 

Με τις ρυθμίσεις που ακολουθούν, έχω max temp 51 βαθμούς (θερμοκρασία δωματίου 20) σε prime95 όπως αναλύω εδώ.

 

(standby για photo από bios)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το DOCP τι ειναι? αυτοματο o/c? Το mobo μου εχει το standard κιαλλα 5 πιο σφιχτα ας το πουμε που αλλαζουν και το APU. Εγω τοσο καιρο manual το ειχα κ εβαζα x38 στο cpu και 2933 στις ram.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το DOCP τι ειναι? αυτοματο o/c? Το mobo μου εχει το standard κιαλλα 5 πιο σφιχτα ας το πουμε που αλλαζουν και το APU. Εγω τοσο καιρο manual το ειχα κ εβαζα x38 στο cpu και 2933 στις ram.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Το docp ειναι η ονομασία που δίνει η Asus στο xmp. Αφορα στην αυτόματη ρύθμιση μνημών , όχι OC επεξεργαστή. (Μακριά από αυτόματα OC, πάνε τα ρευμΑτα στο θεό άσκοπα).

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το docp ειναι η ονομασία που δίνει η Asus στο xmp. Αφορα στην αυτόματη ρύθμιση μνημών , όχι OC επεξεργαστή. (Μακριά από αυτόματα OC, πάνε τα ρευμΑτα στο θεό άσκοπα).

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Αρα καλα κανω και το αφηνω manual σωστα;

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλα κανω και το αφηνω manual σωστα;

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Αν εννοείς το OC του επεξεργαστή, ναι κατά την άποψη μου καλά κάνεις και το έχεις manual, αρκεί να έχεις βρει τις βέλτιστες ρυθμίσεις.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το OC του επεξεργαστή, ναι κατά την άποψη μου καλά κάνεις και το έχεις manual, αρκεί να έχεις βρει τις βέλτιστες ρυθμίσεις.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Συγνωμη ενοοω οσον αφορα το DOCP. Να το ενεργοποιησω; H να το αφησω manual? Εχω σεταρει manually 2933 και 1.35v vram. Εχει διαφορα; Εκτος αν το DOCP κανει καποιο optimization παραπανω (πχ στα timings)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Warlord said:

Συγνωμη ενοοω οσον αφορα το DOCP. Να το ενεργοποιησω; H να το αφησω manual? Εχω σεταρει manually 2933 και 1.35v vram. Εχει διαφορα; Εκτος αν το DOCP κανει καποιο optimization παραπανω (πχ στα timings)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Υποτίθεται ότι σου σετάρει αυτόματα τις μνήμες σύμφωνα με το profile του κατασκευαστή. Σε κάποιους δεν λειτουργεί σωστά και πρέπει να δώσουν καρφωτά τιμές. Σε όσους λειτουργεί, δεν υπάρχει λόγος να μην το χρησιμοποιήσεις, μια που σου ρυθμίζει σύμφωνα με τον κατασκευαστή των μνημών όλα τα timings (και πίστεψέ με είναι δεκάδες οι ρυθμίσεις)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gdp77 said:

Υποτίθεται ότι σου σετάρει αυτόματα τις μνήμες σύμφωνα με το profile του κατασκευαστή. Σε κάποιους δεν λειτουργεί σωστά και πρέπει να δώσουν καρφωτά τιμές. Σε όσους λειτουργεί, δεν υπάρχει λόγος να μην το χρησιμοποιήσεις, μια που σου ρυθμίζει σύμφωνα με τον κατασκευαστή των μνημών όλα τα timings (και πίστεψέ με είναι δεκάδες οι ρυθμίσεις)

 

Καλημέρες! Μάλιστα κατάλαβα. Επομένως αξίζει τον κόπο να του δώσω μια ευκαιρία. Ποίο απόλα τα DOCP να σετάρω? Έχει DOCP Standard και μετά DOCP από 1 έως 5.

 

Εντωμεταξύ χτες προσπαθουσα να βρω το sweet spot του 1700Χ@3.8 σε τάση αλλά παρατήρησα μία ασυνέπεια. Ας πούμε έτρεχε prime95 (small fft) μία ώρα στα 1.275 και κράσαρε, ανέβαζα στα 1.280 και κράσαρε στα 2 λεπτά, ανέβαζα στα 1.285 άντεχε μισή ώρα, μετα 1.290 κ αντεχε 10 λεπτά κ.ο.κ. Τελευταίο τεστ όσο πρόλαβα χτες δηλαδή έφτασα μέχρι 1.319 όπου αντεξε περίπου 2 ώρες και κρασαρε (θερμοκρασία έφτσα 62-63C). Θα δοκιμάσω απόψε 1.325. Μήπως αυτή η ασυνέπεια οφείλεται στην απουσία DOCP? Δεν υποτίθεται πως όσο ανεβάζεις τάση γίνεται όλο και πιο stable (άρα αντέχει όλο και πιο πολύ στο prime95)? Υποψην ακόμα και στα 1.275 το IntelBurnTest σε Standard και σε High τελειώνει επιτυχώς.

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

 

13 minutes ago, Warlord said:

 

Καλημέρες! Μάλιστα κατάλαβα. Επομένως αξίζει τον κόπο να του δώσω μια ευκαιρία. Ποίο απόλα τα DOCP να σετάρω? Έχει DOCP Standard και μετά DOCP από 1 έως 5.

 

Εντωμεταξύ χτες προσπαθουσα να βρω το sweet spot του 1700Χ@3.8 σε τάση αλλά παρατήρησα μία ασυνέπεια. Ας πούμε έτρεχε prime95 (small fft) μία ώρα στα 1.275 και κράσαρε, ανέβαζα στα 1.280 και κράσαρε στα 2 λεπτά, ανέβαζα στα 1.285 άντεχε μισή ώρα, μετα 1.290 κ αντεχε 10 λεπτά κ.ο.κ. Τελευταίο τεστ όσο πρόλαβα χτες δηλαδή έφτασα μέχρι 1.319 όπου αντεξε περίπου 2 ώρες και κρασαρε (θερμοκρασία έφτσα 62-63C). Θα δοκιμάσω απόψε 1.325. Μήπως αυτή η ασυνέπεια οφείλεται στην απουσία DOCP? Δεν υποτίθεται πως όσο ανεβάζεις τάση γίνεται όλο και πιο stable (άρα αντέχει όλο και πιο πολύ στο prime95)? Υποψην ακόμα και στα 1.275 το IntelBurnTest σε Standard και σε High τελειώνει επιτυχώς.

 

1) Για πες μητρική και μνήμες που έχεις.

2) Δίνεις τάση καρφωτά στον επεξεργαστή ή με offset? Δοκίμασε με offset. Εμένα μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με το calibration (τις αυξομειώσεις τάσης που χρειάζεται το cpu, ανάλογα με το φορτίο, γι'αυτό έχεις και την ασυνέπεια που περιγράφεις). Βασικά αν μπορείς θα ήθελα screenshots από όλες τις ρυθμίσεις που έχεις στο bios.

3) Θα έλεγα να δοκιμάσεις με DOCP, το οποίο λογικά θα σετάρει σωστά τις μνήμες σου και το ρεύμα στο SOC (που είναι βασικό για τη σωστή υποστήριξη των μνημών). Εφόσον σου παίζει το DOCP (ή όπως το ονομάζει η μητρική σου), δεν υπάρχει λόγος να δίνεις καρφωτά τις ρυθμίσεις των μνημών. Τρέξε και ένα memtest για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι οι μνήμες σου υπεύθυνες.

4) ψάξε και στο youtube μήπως βρεις κάποιο επίσημο tutorial για overclocking ryzen από τον κατασκευαστή της μητρικής (η asus έχει επίσημο tutorial που δίνει χρήσιμα hints όπως την απενεργοποίηση του core boost όταν κάνεις oc κτλ.) Πέρα από τις τάσεις υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ανάλογα τον κατασκευαστή για να έχεις επιτυχία.

5) την ώρα που τρέχεις το prime να έχεις ανοικτό κάποιο monitoring tool π.χ. hwinfo και να παρατηρείς τι τάσεις παίρνει ο επεξεργαστής. Μήπως λόγω λάθος ρύθμισης calibration, πάνε στο θεό οι τάσεις και δεν είναι αυτές που νομίζεις ότι δίνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gdp77 said:

 

 

1) Για πες μητρική και μνήμες που έχεις.

2) Δίνεις τάση καρφωτά στον επεξεργαστή ή με offset? Δοκίμασε με offset. Εμένα μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με το calibration (τις αυξομειώσεις τάσης που χρειάζεται το cpu, ανάλογα με το φορτίο, γι'αυτό έχεις και την ασυνέπεια που περιγράφεις). Βασικά αν μπορείς θα ήθελα screenshots από όλες τις ρυθμίσεις που έχεις στο bios.

3) Θα έλεγα να δοκιμάσεις με DOCP, το οποίο λογικά θα σετάρει σωστά τις μνήμες σου και το ρεύμα στο SOC (που είναι βασικό για τη σωστή υποστήριξη των μνημών). Εφόσον σου παίζει το DOCP (ή όπως το ονομάζει η μητρική σου), δεν υπάρχει λόγος να δίνεις καρφωτά τις ρυθμίσεις των μνημών. Τρέξε και ένα memtest για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι οι μνήμες σου υπεύθυνες.

4) ψάξε και στο youtube μήπως βρεις κάποιο επίσημο tutorial για overclocking ryzen από τον κατασκευαστή της μητρικής (η asus έχει επίσημο tutorial που δίνει χρήσιμα hints όπως την απενεργοποίηση του core boost όταν κάνεις oc κτλ.) Πέρα από τις τάσεις υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ανάλογα τον κατασκευαστή για να έχεις επιτυχία.

5) την ώρα που τρέχεις το prime να έχεις ανοικτό κάποιο monitoring tool π.χ. hwinfo και να παρατηρείς τι τάσεις παίρνει ο επεξεργαστής. Μήπως λόγω λάθος ρύθμισης calibration, πάνε στο θεό οι τάσεις και δεν είναι αυτές που νομίζεις ότι δίνεις.

 

1) Mobo: ASUS ROG Strix X370-F Gaming (με το πιο προσφατο BIOS) και RAM: G.Skill F4-3000C15D-16GTZR

2) Τάση καρφωτά χωρίς LLC/Offset. Screenshot θα βγάλω απόψε γιατί είμαι δυστυχώς γραφείο τωρα. Βασικά το LLC δεν το βρήκα στο bios. Το offset τι ακριβώς κάνει?

3) DOCP το ονομάζει η ASUS. Να βάλω το Standard?

4) Οκ θα ψάξω μηπως βρω κατι. Ευχαριστω!

5) Ναι έχω πάντα το hwinfo ανοιχτο να κανω monitor τασεις και θερμοκρασίες, το οποιο στο maximum του cpu core voltage πάντα δείχνει ελάχιστα λιγότερο από όσο το έχω σετάρει από το bios.

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Warlord said:

 

1) Mobo: ASUS ROG Strix X370-F Gaming και RAM: G.Skill F4-3000C15D-16GTZR

2) Τάση καρφωτά χωρίς LLC/Offset. Screenshot θα βγάλω απόψε γιατί είμαι δυστυχώς γραφείο τωρα. Βασικά το LLC δεν το βρήκα στο bios. Το offset τι ακριβώς κάνει?

3) DOCP το ονομάζει η ASUS. Να βάλω το Standard?

4) Οκ θα ψάξω μηπως βρω κατι. Ευχαριστω!

5) Ναι έχω πάντα το hwinfo ανοιχτο να κανω monitor τασεις και θερμοκρασίες, το οποιο στο maximum του cpu core voltage πάντα δείχνει ελάχιστα λιγότερο από όσο το έχω σετάρει από το bios.

1) Ωραία λογικά θα έχουμε παρόμοιες ρυθμίσεις.

2) Υπάρχει το LLC αλλά ίσως να μην χρειαστεί να το πειράξεις, λογικά στο auto θα είναι. Το πρόβλημα σου ίσως είναι ότι δεν δίνεις τάσεις με offset σύμφωνα με επίσημο βίντεο της asus. Δες το βίντεο που ακολουθεί (στο χρονικό σημείο που εξηγεί γιατί είναι καλύτερο το offset mode (επίσημο βίντεο της asus)

4) Δες το παραπάνω βίντεο από την αρχή και ακολούθα τις υποδείξεις του

5) τα 3.7 τα πιάνεις σταθερά και, αν ναι, με ποιες τάσεις;

6) Επειδή έχεις 8πύρνηνο ίσως τελικά να χρειάζεσαι και τα ρεύματα που λέει ο @ARMAGEDDON πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

1) Ωραία λογικά θα έχουμε παρόμοιες ρυθμίσεις.

2) Υπάρχει το LLC αλλά ίσως να μην χρειαστεί να το πειράξεις, λογικά στο auto θα είναι. Το πρόβλημα σου ίσως είναι ότι δεν δίνεις τάσεις με offset σύμφωνα με επίσημο βίντεο της asus. Δες το βίντεο που ακολουθεί (στο χρονικό σημείο που εξηγεί γιατί είναι καλύτερο το offset mode (επίσημο βίντεο της asus)

4) Δες το παραπάνω βίντεο από την αρχή και ακολούθα τις υποδείξεις του

5) τα 3.7 τα πιάνεις σταθερά και, αν ναι, με ποιες τάσεις;

6) Επειδή έχεις 8πύρνηνο ίσως τελικά να χρειάζεσαι και τα ρεύματα που λέει ο @ARMAGEDDON πιο πάνω.

 

4) Αυτο το βιντεο μολις ειχα ξεκινήσει να βλεπω :D

5) Δεν εχω δοκιμάσει 3.7 καθόλου. Θέλω να πετύχω 3.8 εστω και με 1.35 maximum. Αν δεν.. τοτε μονο θα πεσω στα 3.7

 

ΟΚ θα ποσταρω το βραδυ screenshot απο BIOS! Ευχαριστω για την βοήθεια και τις συμβουλες!

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/19/2017 at 11:19 AM, ARMAGEDDON said:

Τα λέω στα γρήγορα bios settings

1700 -  3.8Ghz

cpu voltage 1.3750v καρφωτό χωρίς osfet

soc voltage 1.1v

ram δεν ασχολούμαστε τώρα

ryzentashs.thumb.jpg.3365172d7490b5c5acbcf9d9d3611927.jpg

 

 

επιτέλους παρέλαβα τις μνήμες φρέσκιες από το εργοστάσιο DEC 2017 γράφουν πάνω (κατευθείαν XMP profile κλπ έπαιξαν χωρίς πρόβλημα)

5a47c118e454a_letsdoit.thumb.jpg.2e6b0902f8b140134afd64802dae3950.jpg

 

τώρα είπα να δοκιμάσω O/C τον CPU με offset Voltage και μου έπεσαν τα μαλιά

τον κλείδωσα με offset 0,1625+ κάτι τέτοιο στα 1,350ν και σε rendering έχω τα παρακάτω αποτελέσματα ...

5a47c342dfb4e_renderingwithosfet.thumb.jpg.d6e5da152055ce41b631dac3cc834040.jpg

 

συνοπτηκά  με το προηγούμενο για να μην ψάχνετε πέρα δώθε

δείτε διαφορά με offset  και χωρίς ειδηκά το vID core

 

DATA123.thumb.jpg.4ac735358088dadf4fdf60914e37f23b.jpg

 

 

:hmm:

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν το έχω δει ακόμα στα νέα.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux-415-x86pti&num=1

 

Τώρα ισως εξηγείται και γιατί ο Krzanic ξεφορτώθηκε τις μισές μετοχές της intel που είχε.

https://www.fool.com/investing/2017/12/19/intels-ceo-just-sold-a-lot-of-stock.aspx

 

Απαράδεκτη πάντως η αντίδραση από τους kernel devs που θεωρούν ότι όλοι οι χ86 έχουν το bug, ενώ οι AMD αποδεδειγμένα δεν το έχουν και θα πρέπει τώρα να περιμένουν patches, όποτε.

 

Το πλήγμα για τους intel θα είναι 50% κάτω στις επιδόσεις, γιατί το bug διορθώνεται μόνο με software patches, που σημαίνει έξτρα εντολές σε κάθε πρόσβαση στην μνήμη. Είναι καταστροφικό για την intel ειδικά όταν βγουν τα benchmarks που οι AMD δεν θα επηρεάζονται από το bug.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Jaco said:

Μιας και δεν το έχω δει ακόμα στα νέα.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux-415-x86pti&num=1

 

Τώρα ισως εξηγείται και γιατί ο Krzanic ξεφορτώθηκε τις μισές μετοχές της intel που είχε.

https://www.fool.com/investing/2017/12/19/intels-ceo-just-sold-a-lot-of-stock.aspx

 

Απαράδεκτη πάντως η αντίδραση από τους kernel devs που θεωρούν ότι όλοι οι χ86 έχουν το bug, ενώ οι AMD αποδεδειγμένα δεν το έχουν και θα πρέπει τώρα να περιμένουν patches, όποτε.

 

Το πλήγμα για τους intel θα είναι 50% κάτω στις επιδόσεις, γιατί το bug διορθώνεται μόνο με software patches, που σημαίνει έξτρα εντολές σε κάθε πρόσβαση στην μνήμη. Είναι καταστροφικό για την intel ειδικά όταν βγουν τα benchmarks που οι AMD δεν θα επηρεάζονται από το bug.

Το σχολιάσαμε σε ένα διπλανό θέμα, δεν είχα πάρει είδηση όμως την πώληση των μετοχών!

Προς το παρόν περιμένουμε περισσότερα δεδομένα, πάντως δεν είναι ένα απλό θέμα Intel vs AMD και σίγουρα περιμένουμε μεγάλη δημοσιότητα και μεγάλη κινητικότητα όταν κυκλοφορήσουν οι αναλυτικές πληροφορίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι Ryzen μάλλον τελικά θα απολαύσουν την επιβράβευση που τους αναλογεί όταν γλυτώσουν κι από αυτόν τον γύρο ελέγχων. Όμως, το θέμα της πώλησης των μετοχών στην Intel δεν μπορεί να αξιολογηθεί μόνο υπό το πρίσμα αυτού του πρόσκαιρου προβλήματος. Η πορεία της μετοχής δεν πρέπει να επηρεαστεί σε ορίζοντα πενταετίας πάνω από μερικά σεντς από ένα kernel patch που επιβαρύνει ειδικά τους παλαιότερους επεξεργαστές. Συνεπώς, είτε ο Krzanic χρειαζόταν γρήγορα λεφτά (ποιος δε χρειάζεται άμεσα 11 εκατομμύρια) είτε δεν έχει τεράστια εμπιστοσύνη στην ικανότητα της Intel να συμβαδίσει μεσοπρόθεσμα με τον εντεινόμενο ανταγωνισμό από όλες τις πλευρές. Ίσως πάλι απλά να προμηνύεται αλλαγή στρατηγικής και αλλαγή ηγεσίας... θα δείξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, acct said:

Η πορεία της μετοχής δεν πρέπει να επηρεαστεί σε ορίζοντα πενταετίας πάνω από μερικά σεντς από ένα kernel patch που επιβαρύνει ειδικά τους παλαιότερους επεξεργαστές.

 

Πάντως η σχετική ειδησεογραφία αναφέρεται σε όλους τους επεξεργαστές και όχι τους παλιούς και μάλιστα όλο και πιο συχνά διαβάζω για πτώση επιδόσεων της τάξης 30-35%. Αν ισχύει, μιλάμε για κοσμοιστορικό γεγονός που θα αλλάξει πολλές ισορροπίες, τόσο χρηματιστηριακές, όσο και στα ποσοστά των πωλήσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.