Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

άκυρο μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως διαφορετικά τσιπάκια έχουν διαφορετικές επιδόσεις στην ίδια συαχνότητα

και παραπλήσια timings ( στο Pi)

 

samsung B-die παρακάτω (με offset τάση cpu)

Screenshot_1.thumb.jpg.26a2718683657a016fc5b3773f49ef87.jpg

Screenshot_2.thumb.jpg.c3fd4f36c1ad88aebbceb29764ed950b.jpg

 

και με τις team group (καρφωτή τάση)

5a215915bc485_pi32mb.jpg.14f815884d5fb40

 

με βλέπω να τσανα κουμπώνω τις teamgroup να δω τι timings βάζει το mobo (στις επιλογές)

 

 

εδιτ

λέτε να παίζει ρόλο το offset ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

 

Πάντως η σχετική ειδησεογραφία αναφέρεται σε όλους τους επεξεργαστές και όχι τους παλιούς και μάλιστα όλο και πιο συχνά διαβάζω για πτώση επιδόσεων της τάξης 30-35%.

 

To patch τουλάχιστον για το Linux (τα windows είναι ακόμα ξεβράκωτα), εφαρμόστηκε σε όλους τους x86_64 επεξεργαστές, με την λογική ότι, όλοι ένοχοι μέχρι απόδειξης του αντιθέτου. Σωστό. Εδώ και και μερικές μέρες όμως βγήκε η AMD και έδωσε στοιχεία που υποτίθεται ότι αποδεικνύουν ότι οι επεξεργαστές τους λόγο αρχιτεκτονικής, δεν έχουν αυτό το πρόβλημα.

Παρόλ' αυτά όμως, δεν έχουν εξαιρεθεί από το `cpu_insecure` bug. Και εκεί έχει ξεκινήσει όλη η παραφιλολογία και τα σενάρια συνωμοσίας, τα οποία δεν λέω ότι έχουν βάση, αλλά πράγματι είναι σα να προσπαθεί η αγορά να σώσει την intel από το γκρεμό. Ακόμα και η AMD είναι μαζεμένη, με απλές ανακοινώσεις ότι αυτοί είναι απλά ΟΚ.

Περίεργο θέμα, θα δείξει.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση σε πιο σχετικό θέμα, πάντως φαίνεται ότι η Microsoft θα κυκλοφορήσει το patch την ερχόμενη εβδομάδα, ενώ έχει προγραμματίσει και συντήρηση σε Azure κλπ, πιθανόν λόγω του ίδιου.

Κατά τα άλλα, τα σενάρια στα οποία γίνεται αισθητή η επιβάρυνση είναι συγκεκριμένα, με παραδείγματα όπως το gaming να φαίνεται ότι δεν επηρεάζονται ιδιαίτερα:

 

Για τους AMD που είναι και σχετικό με το θέμα, ορίστε το patch που πρότεινε ο Tom Lendacky της AMD, και δεν ενσωματώθηκε στον kernel:

https://lkml.org/lkml/2017/12/27/2

(Εφαρμόζει το flag μόνο εάν ο κατασκευαστής δεν είναι AMD).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jaco said:

Και εκεί έχει ξεκινήσει όλη η παραφιλολογία και τα σενάρια συνωμοσίας, τα οποία δεν λέω ότι έχουν βάση, αλλά πράγματι είναι σα να προσπαθεί η αγορά να σώσει την intel από το γκρεμό. Ακόμα και η AMD είναι μαζεμένη, με απλές ανακοινώσεις ότι αυτοί είναι απλά ΟΚ.

Περίεργο θέμα, θα δείξει.

Καλά AMD και INTEL τρώγονται για τα μάτια του κόσμου. Από πίσω υπάρχουν κρυφές συμφωνίες και συνεργασίες που εξυπηρετούν είτε τον ένα είτε τον άλλο (πιστεύω όλα ξεκινάνε από την ανταλλαγή αδειών x86 και AMD64 αντίστοιχα). Ας μην μιλήσουμε και για την ανεξήγητη συνεργασία AMD gpus ενσωματωμένα στα καινούρια intel chips. Εντάξει το χρήμα είναι γλυκό, αλλά όχι όταν βγάζεις τα μάτια σου....

4 hours ago, ARMAGEDDON said:

εδιτ

λέτε να παίζει ρόλο το offset ?

1) Στη θέση σου θα άνοιγα διαφορετικό θέμα, ώστε να μπορεί να αξιοποιηθεί και για future reference, καθώς είναι και εξεζητημένο και ενδιαφέρον.

2) Η καρφωτή τάση μπορεί να παίζει ρόλο. Δεν ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι (καθώς το έχω διερευνήσει και εγώ) ότι με καρφωτή τάση και οι τάσεις και οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν πολύ. Η offset τάση είναι πολύ πιο efficient.

3) Πέρα από το super pi έχεις και σε άλλα μετροπρογράμματα τέτοιες διαφορές; Πρέπει να πειραματιστείς για να καταλήξουμε κάπου... Τρέξε π.χ. cinebench, cpu-z κτλ.

Link to comment
Share on other sites

οι μνήμες σε λίγες μέρες θα φύγουν (teamgroup θα κάνω μια προσπάθεια αν δεν βαριέμε αλλιώς βλέπουμε)

προς ενημέρωση ξανακατέβασα το pi και μετά το έτρεξε στα 10 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα (δεν ξέρω αν έχει φάει κάποια bugia αν υπάρχει κάποιο περίεργο update τον windows κλπ που τρέχουν τώρα πολλά πράματα)

(εδιτ : ψάχνω ψύλλος στα άχυρα τώρα στα υπόλοιπα νορμάλ το βλέπω)

 

παιδιά σαν είδηση με τους Intel κλπ το bug αυτό που υπάρχει ή σαν θέμα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Gaming And Streaming: Intel Core i5 & AMD Ryzen 5

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9R

 

Quote

A glance at the 99th percentile FPS chart tells us that Ryzen 5 1600X delivers the smoothest gaming experience during our streaming session. It also has plenty of reserves left in the tank, even during the streaming workload. In other words, you could probably increase the encoding preset to a higher level than the competing processors.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αλόχες και καλή χρονιά!

 

Έστησα το μηχάνημα με την 

ASRock Mini-ITX Motherboards X370 GAMING-ITX/AC + Ryzen 7 1700 + G.SKILL F4-3200C14D-16GTZ.

Στο 1ο boot, το DRAM frequency ήταν στο DDR4-2133 (automatic),  έκανα όλα τα bios updates αλλά παρέμενε DDR4-2133, επέλεξα το παρακάτω από την εικόνα (δεν μου έχει κάνει θέμα crashing/bsod όσο καιρό το έχω έτσι). Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

 

Δυστυχώς δεν μου λειτουργεί το taiphoon burner για να δω πληροφορίες των dimm...

 

2018-01-04 11.42.41.jpg

2018-01-04 11.42.25-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν δουλεύει είσαι οκ ! ... (η μητρική είναι γούτσου γούτσου δεν θα της έκανα πολλά πειράματα)

με δικιά σου ευθύνη

τώρα από εκεί και πέρα για το κάτι παραπάνω μπορείς να δοκιμάσεις και χειροκίνητα να θέσεις 3200 και να βάλεις τα timings 14-14-14-34 μετά τάση 1.350v έως 1.360v Ram voltage και τέλος Soc voltage MAX 1.100 volt , και να δεις αν ανοίγει ... γενικά τσέκαρε τον οδηγό που έχουν γράψει τα παιδιά στο insomnia κλπ κλπ και άλλους οδηγούς στο internet

 

συνεχίζουμε με τον ανώμαλο (εμένα) @gdp77

τελικά έπρεπε να κλείσω steam και origin, να ξανακατεβάσω το pi και βουαλά, ότι νά νε windows

Screenshot_4.thumb.jpg.6fcdaadbcd7a34fa16cfab68a0d090bc.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@MD1032

 

Οι ρυθμίσεις αυτές που βλέπω στην photo είναι ok. (Έχω στήσει σε asrock στον bro και είναι ακριβώς ίδιες)

 

Quote

Δυστυχώς δεν μου λειτουργεί το taiphoon burner για να δω πληροφορίες των dimm...

 

Περίεργο....

 

@ARMAGEDDON

 

Άρα αυτά τα background προγράμματα σε επηρέαζαν; Γιατί τέτοιες διαφορές με τις μνήμες, ήταν ανεξήγητες.....

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gdp77 said:

@MD1032

 

Οι ρυθμίσεις αυτές που βλέπω στην photo είναι ok. (Έχω στήσει σε asrock στον bro και είναι ακριβώς ίδιες)

 

 

Περίεργο....

 

@gdp77 Τελικά δούλεψε (go figure), έδειξε τα παρακάτω

snap04012018135705.png

snap04012018135655.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μια χαρά τα πάει η αναβάθμιση που έκανα με όσο το δυνατόν χαμηλό κόστος.

ΟC στην CPU σταθερό στα 4Ghz με τον Stock Cooler και φθηνές Hyper-x μνήμες που παίζουν απροβλημάτιστα στα 3200 από τα 2666 που είναι by Default.

Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα Low Budget σύστημα ? :hehe:

 

ryzen1200-bench.thumb.jpg.472f86f12bccd70cc1e2c94d7d8d052c.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2018 at 2:44 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

άκυρο μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως διαφορετικά τσιπάκια έχουν διαφορετικές επιδόσεις στην ίδια συαχνότητα

και παραπλήσια timings ( στο Pi)

 

samsung B-die παρακάτω (με offset τάση cpu)

Screenshot_1.thumb.jpg.26a2718683657a016fc5b3773f49ef87.jpg

Screenshot_2.thumb.jpg.c3fd4f36c1ad88aebbceb29764ed950b.jpg

 

και με τις team group (καρφωτή τάση)

5a215915bc485_pi32mb.jpg.14f815884d5fb40

 

με βλέπω να τσανα κουμπώνω τις teamgroup να δω τι timings βάζει το mobo (στις επιλογές)

 

 

εδιτ

λέτε να παίζει ρόλο το offset ?

 

Ειδικά το superpi , ΔΕΝ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ώς μέτρο σύγκρισης , σε σύστημα που τρέχει με καθημερινές ρυθμίσεις (άρα μπορεί να τρέχει το οτιδήποτε στο backround) τη στιγμή που τρέχεις το bench.

 

Επίσης το σενάριο "παραπλήσια timings" δέν παίζει καθόλου.

Για να συγκρίνεις μνήμες ... θα πρέπει να έχεις δίπλα-δίπλα , τουλάχιστον τα primary και secondary timings (για να μήν πώ και tertiary ... σέ κάποιες μητρικές).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Dagalidis said:

Νομίζω πως μια χαρά τα πάει η αναβάθμιση που έκανα με όσο το δυνατόν χαμηλό κόστος.

ΟC στην CPU σταθερό στα 4Ghz με τον Stock Cooler και φθηνές Hyper-x μνήμες που παίζουν απροβλημάτιστα στα 3200 από τα 2666 που είναι by Default.

Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα Low Budget σύστημα ? :hehe:

 

 

 

Κάτι τέτοιο θα ήταν αναβάθμιση σε σχέση με ένα 2500k στα 4.5; Εγκυκλοπαιδικά.. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ήρθε ο καιρός να αλλάξω RAM επιτέλους και θέλω βοήθεια.

Δεν το ψάχνω καθόλου το θέμα και θα τις δουλέψω -το πιο πιθανόν- στο XMP profile όπως και τις τωρινές μου.

Αυτή τι στιγμή φοράω τα 16(από τα 32GB) G-Skill Ripjaw 4 (F4-2400C15Q-32GRK)

Η μητρική μου είναι μια Asus Prime X370 Pro.

 

Είμαι μεταξύ των παρακάτω:

  • G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-32GVK)
  • G.Skill Trident Z 32GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-32GTZ)

 

Τυχαίνει να έχει κάποιος συνδυασμό της μητρικής μου ή κάποια από τις RAM που γράφω?

Tι εμπειρία έχετε και αν έχετε κάποια διαφορετική πρόταση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2018 at 5:33 ΜΜ, το μέλος racer έγραψε:

 

Κάτι τέτοιο θα ήταν αναβάθμιση σε σχέση με ένα 2500k στα 4.5; Εγκυκλοπαιδικά.. :whistling:

Φυσικα.

Ποιο καινουργια πλατφορμα και ευκολοτερα αναβαθμισημη

και το βασικοτερο low budget.

Ο 2500κ αν καει η μητρικη τι κανεις?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια!!!!

 

Και γω πλεον ειμαι σε Ryzen build!

Συνθεση Ryzen 5 1600, Asus x370 prime pro, Gskill Aegis 8gb 3000mhz.

 

Εκανα και Bios update μεσω ιντερνετ.2 ερωτησουλες εχω.

1) στις επιλογες για τις μνημες εχω να επιλεξω 2933 και 3066 και οχι 3000.Τις τρεχω κανονικα στα 2933.Στις 3066 δε δοκιμασα.Λογικα θα ναι κομπλε.Σε εσας εχει επιλογη 3000?

2) Ασχετη ερωτηση με τους Ryzen.Πηρα αυτο το δισκο.

https://www.skroutz.gr/s/7602220/Western-Digital-Blue-2TB.html?from=account_notifications_price_drop

Δεν ξερω αν πρεπει να του κανω firmware update και πως γινετε.Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια!!!!
 
Και γω πλεον ειμαι σε Ryzen build!
Συνθεση Ryzen 5 1600, Asus x370 prime pro, Gskill Aegis 8gb 3000mhz.
 
Εκανα και Bios update μεσω ιντερνετ.2 ερωτησουλες εχω.
1) στις επιλογες για τις μνημες εχω να επιλεξω 2933 και 3066 και οχι 3000.Τις τρεχω κανονικα στα 2933.Στις 3066 δε δοκιμασα.Λογικα θα ναι κομπλε.Σε εσας εχει επιλογη 3000?
2) Ασχετη ερωτηση με τους Ryzen.Πηρα αυτο το δισκο.
https://www.skroutz.gr/s/7602220/Western-Digital-Blue-2TB.html?from=account_notifications_price_drop
Δεν ξερω αν πρεπει να του κανω firmware update και πως γινετε.Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη
Για το 1) που ρωτάς, αυτές είναι οι ταχύτητες που υποστηρίζει ο imc λόγω των εσωτερικών ρολογιών και πολλαπλασιαστών. Είναι normal να μην βλέπεις 3000

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ...

Γύρισε ο τροχός να Γ@@@σει και ο φτωχός... :hehe:

 

Κατακαημένη Intel τι σού΄μελε να πάθεις.

Όλες οι φάπες μαζεμένες πέφτουνε λες και πληρώνει αναδρομικά τα λάθη 15 ετών.... ;)

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.