Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Καλημέρες παιδια.

Ετρεξα χτες 12 ωρες prime95 small FFT χωρις κανενα error σε 1700X και ASUS ROG Strix X370-F με multiplier 38 και με manual Vcore στα 1.2815. 'ΟΛA τα υπολοιπα sto ΒΙΟS default ακομα και οι μνημες στο auto.

Το θέμα ειναι πως σε idle to CAM εδειχνε γυρω στα 1.275 vcore , ενω οταν ετρεχε το prime95 επεφτε στα ~1.205. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Οσο για το o/c κρινετε ειναι οκ ή παραείναι χαμηλη η ταση? Ισως να πειράξω LLC?

Επισης μηπως να προτιμήσω offset vcore? Οταν σεταρω offset το VID παει αυτοματα 1.375 το οποιο ειναι αρκετά ψηλό. Μπορώ βεβαια να βαλω αρνητικο offset αλλα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευει αυτο. Θελει να ρυθμιστουν pstates?

Στα windows τι power plan να εχω? Ryzen Balanced ή High Performance?

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Warlord said:

Καλημέρες παιδια.

Ετρεξα χτες 12 ωρες prime95 small FFT χωρις κανενα error σε 1700X και ASUS ROG Strix X370-F με multiplier 38 και με manual Vcore στα 1.2815. 'ΟΛA τα υπολοιπα sto ΒΙΟS default ακομα και οι μνημες στο auto.

Το θέμα ειναι πως σε idle to CAM εδειχνε γυρω στα 1.275 vcore , ενω οταν ετρεχε το prime95 επεφτε στα ~1.205. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Οσο για το o/c κρινετε ειναι οκ ή παραείναι χαμηλη η ταση? Ισως να πειράξω LLC?

Επισης μηπως να προτιμήσω offset vcore? Οταν σεταρω offset το VID παει αυτοματα 1.375 το οποιο ειναι αρκετά ψηλό. Μπορώ βεβαια να βαλω αρνητικο offset αλλα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευει αυτο. Θελει να ρυθμιστουν pstates?

Δες το tutorial της asus για να σου λυθούν οι απορίες για ryzen oc

 

 

 

6 hours ago, Warlord said:

Στα windows τι power plan να εχω? Ryzen Balanced ή High Performance?

 

Ryzen balanced

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, gdp77 said:

Δες το tutorial της asus για να σου λυθούν οι απορίες για ryzen oc

 

 

 

 

Ryzen balanced

 

Ακομα και με τον τροπο αυτο εχω vdroop απο 1.35 idle se 1.275 full load. Ακομα κ σε stock ΒΙΟS εχω vdroop..

Παντως οπως και ναχει οι τασεις στο βιντεο ειναι παραπανω αποσο χρειαζεται ο cpu μου. Επισης αλλο cpu αλλη mobo και αλλο αποτελεσμα θελει ο τυπος να πετυχει. 1800x σε CH6 στα 4.

Θελω πρωτα να βρω την Minimum ταση για 3.8 και μετα να δω τι κανουν οι ram.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Warlord said:

 

Ακομα και με τον τροπο αυτο εχω vdroop απο 1.35 idle se 1.275 full load. Ακομα κ σε stock ΒΙΟS εχω vdroop..

Παντως οπως και ναχει οι τασεις στο βιντεο ειναι παραπανω αποσο χρειαζεται ο cpu μου. Επισης αλλο cpu αλλη mobo και αλλο αποτελεσμα θελει ο τυπος να πετυχει. 1800x σε CH6 στα 4.

Θελω πρωτα να βρω την Minimum ταση για 3.8 και μετα να δω τι κανουν οι ram.

 

για να συνεννοούμαστε βάλε hwinfo64 και δώσε ένα print scn σε full load και σε idle

αν και κατα 99% είσαι οκ

 

τυπικά για full load

καρφωτά στα 1,3750

ryzentashs.jpg.4b423b07064a3f1ba914284e7

 

και με ofset πάλι ρυθμισμένο για 1,38 full load

image.thumb.png.b15ed42fb04bdf794415da210b8500a1.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1700X

RAM - ΟΛΑ Default

Multiplier - 38

Vcore BIOS - καρφωτα 1.28125

Core Performance Boost - Auto

Global C-States - Disabled

LLC: Auto (δοκιμασα και με LLC1/2/3 και παλι το ιδιο ακριβως vdroop)

 

IDLE:

idle.thumb.JPG.44ce34397d24c1d0f08500115896b61c.JPG

 

FULL LOAD:

full_load.thumb.JPG.4ee63927f4368b366008b4487f58f5a6.JPG

Έγινε επεξεργασία από Warlord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είσαι οκ το CPUz μετράει ότι να νε !!!

επίσης απενεργοποίηση το core perfomance boost κάνει και αυτό κάτι σκαμπανεβάσματα στις τάσεις

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

είσαι οκ το CPUz μετράει ότι να νε !!!

επίσης απενεργοποίηση το core perfomance boost κάνει και αυτό κάτι σκαμπανεβάσματα στις τάσεις

Ειναι οκ το o/c? Το vdroop ειναι normal?

Το CPU-Z γιατι δειχνει οτι ναναι?

To Core performance boost γνωριζω πως το απενεργοποιουμε στα offset voltages. Το ιδιο κανουμε και γα τα καρφωτα?

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

γιατί απλά είναι ποιο πολύπλοκοι :D

Δεν βλέπεις και εμένα παραπάνω με 1,37 -1,38 τον βλέπεις τον cpu σε full load 1.312v - 1.319v (cpu core voltage)

 

edit to cpuz δείχνει συνήθως το VDDCR CPU

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

γιατί απλά είναι ποιο πολύπλοκοι :D

Δεν βλέπεις και εμένα παραπάνω με 1,37 -1,38 τον βλέπεις τον cpu σε full load 1.312v - 1.319v (cpu core voltage)

 

ναι το παρατηρησα. Οποτε ειναι νορμαλ ετσι?

Εσυ δινεις manual ή offset?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Warlord said:

 

ναι το παρατηρησα. Οποτε ειναι νορμαλ ετσι?

Εσυ δινεις manual ή offset?

 

Πλέον με offset έτσι για το χαβαλέ ξαναδές το post παραπάνω με τις φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

Πλέον με offset έτσι για το χαβαλέ ξαναδές το post παραπάνω με τις φωτογραφίες

Τι οφφσετ βαζεις? Απ'οτι γνωριζω το offset VID του 1700 με τους 1700Χ/1800Χ ειναι διαφορετικό. 1.18 για τον 1700 και 1.35 για τους Χ.

Αρα αν δωσω με οφφσετ θαχω αρκετα παραπανω ταση απο οσο χρειαζεται ο cpu για να τρεχει σταθερα στα 3.8..

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Warlord said:

Τι οφφσετ βαζεις? Απ'οτι γνωριζω το offset VID του 1700 με τους 1700Χ/1800Χ ειναι διαφορετικό. 1.18 για τον 1700 και 1.35 για τους Χ.

Αρα αν δωσω με οφφσετ θαχω αρκετα παραπανω ταση απο οσο χρειαζεται ο cpu για να τρεχει σταθερα στα 3.8..

ίσως , αλλά αν δώσεις με offset έχεις μικρότερο VID, παρακάτω βλέπεις με offset ρύθμιση στα 1,38v στα 3,8GHz

image.thumb.png.f4a358d2155804a2ea57e84c8b492c3b.png

 

ενώ καρφωτά

image.thumb.png.14fb5fabf733425a841e2fb965eb1b31.png

 

κατα τα άλλα πάνω κάτω τα ίδια είναι

 

edit

ίσως είναι αυτό που λες

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, νέος κάτοχος ryzen συστήματος και έχω ένα θεματάκι. Η μητρική της υπογραφής αναβαθμίστηκε στο latest bios 4.30 με το που έστησα το PC καθώς δεν έπαιζε το xmp της μνήμης. Μετά το bios update, πήρε τις ρυθμίσεις του XMP (2993) και μετά το reboot. bootαρε κανονικά στα windows. Πολλές φορές όμως μετά απο restart ή κλείσιμο και άνοιγμα του υπολογιστή, σαν να έκανε πολλαπλά μικρά reboots κατά το startup. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά δεν άνοιγε αμέσως το PC, ακουγόταν το ρελέ του τροφοδοτικού να ανοίγει και να κλείνει σαν να έκανε στο καπάκι 2 μικρά reboot το PC και έπειτα έμπαινε κανονικά στα windows. Να πω οτι η μητρική δεν έκανε reset τη συχνότητα των μνημών, παρέμενε στην τιμή του XMP. Απο περιέργεια έκανα reset το bios και γύρισε η συχνότητα των μνημών στο auto και δεν έχω ξαναβρεί μπροστά μου αυτή την περίεργη συμπεριφορά.

 

Έχει θέμα η μητρική; Κάνω κάτι εγώ λάθος; Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα.

 

Επίσης πέρα από τα default settings του bios είναι recommended να πειράξω κάτι; 

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, νέος κάτοχος ryzen συστήματος και έχω ένα θεματάκι. Η μητρική της υπογραφής αναβαθμίστηκε στο latest bios 4.30 με το που έστησα το PC καθώς δεν έπαιζε το xmp της μνήμης. Μετά το bios update, πήρε τις ρυθμίσεις του XMP (2993) και μετά το reboot. bootαρε κανονικά στα windows. Πολλές φορές όμως μετά απο restart ή κλείσιμο και άνοιγμα του υπολογιστή, σαν να έκανε πολλαπλά μικρά reboots κατά το startup. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά δεν άνοιγε αμέσως το PC, ακουγόταν το ρελέ του τροφοδοτικού να ανοίγει και να κλείνει σαν να έκανε στο καπάκι 2 μικρά reboot το PC και έπειτα έμπαινε κανονικά στα windows. Να πω οτι η μητρική δεν έκανε reset τη συχνότητα των μνημών, παρέμενε στην τιμή του XMP. Απο περιέργεια έκανα reset το bios και γύρισε η συχνότητα των μνημών στο auto και δεν έχω ξαναβρεί μπροστά μου αυτή την περίεργη συμπεριφορά.
 
Έχει θέμα η μητρική; Κάνω κάτι εγώ λάθος; Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα.
 
Επίσης πέρα από τα default settings του bios είναι recommended να πειράξω κάτι; 
 
ευχαριστώ!
Κάνει training τις μνήμες. Μου το κάνει και μένα μερικές φορές και οφείλεται σε θέματα συνεργασίας μητρικης-cpu-μνημες. Αν τις γυρίσεις 2133 θα δεις ότι δεν θα το κάνει. Μπορείς να παίξεις τις.μνημες @ 1.4v 2933 και να δεις αν φτιάχνει ή να δοκιμάσεις να περάσεις καρφωτα τα timings χωρίς xmp. Αν συνεχίσει να το κάνει , είτε ζεις με αυτό είτε αν δεν το ανέχεται κατεβάζεις συχνότητα μνημών μέχρι να το σταματήσει.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

Κάνει training τις μνήμες. Μου το κάνει και μένα μερικές φορές και οφείλεται σε θέματα συνεργασίας μητρικης-cpu-μνημες. Αν τις γυρίσεις 2133 θα δεις ότι δεν θα το κάνει. Μπορείς να παίξεις τις.μνημες @ 1.4v 2933 και να δεις αν φτιάχνει ή να δοκιμάσεις να περάσεις καρφωτα τα timings χωρίς xmp. Αν συνεχίσει να το κάνει , είτε ζεις με αυτό είτε αν δεν το ανέχεται κατεβάζεις συχνότητα μνημών μέχρι να το σταματήσει.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

Τέλεια! νόμιζα οτι είχε θέμα η μητρική και είχα αγχωθεί. Τις κατέβασα, θα κάνω κάποια στιγμή δοκιμή με καρφωτά timings/freq/volt από περιέργεια. Κρίμα όμως γιατί σε παρόμοιο build φίλου μου με ακριβώς ίδια μνήμη και επεξεργαστή αλλά με την ab350m pro 4 μητρική παίζει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

 
Τέλεια! νόμιζα οτι είχε θέμα η μητρική και είχα αγχωθεί. Τις κατέβασα, θα κάνω κάποια στιγμή δοκιμή με καρφωτά timings/freq/volt από περιέργεια. Κρίμα όμως γιατί σε παρόμοιο build φίλου μου με ακριβώς ίδια μνήμη και επεξεργαστή αλλά με την ab350m pro 4 μητρική παίζει τέλεια.
Σου είπα είναι συνδυασμός cpu-μητρικης-μνημης. Ακόμα και ίδιο CPU μπορεί να έχει διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με το revision. Επίσης ακόμα.και ίδιες μνήμες αν είναι άλλο revision έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Εγώ είχα θέμα με τι σύστημα της υπογραφής. Έβγαλε νέο bios η Asus, που έβαζε καρφωτα τις μνήμες 1.4v από μόνο του και βελτιώθηκε κατά πολύ το θέμα (μου το κάνει 1/10). Με νέο bios ελπίζω να βελτιωθεί και άλλο.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, haris013 said:

 

Τέλεια! νόμιζα οτι είχε θέμα η μητρική και είχα αγχωθεί. Τις κατέβασα, θα κάνω κάποια στιγμή δοκιμή με καρφωτά timings/freq/volt από περιέργεια. Κρίμα όμως γιατί σε παρόμοιο build φίλου μου με ακριβώς ίδια μνήμη και επεξεργαστή αλλά με την ab350m pro 4 μητρική παίζει τέλεια.

Με τις trident-z θα είχες πιθανότατα απροβλημάτιστα αποτελέσματα. Εγώ είδα και έπαθα με τις corsair (την πάτησα διότι ήταν στο memory QVL list της Asus, αλλά μου ήρθαν με νεότερο revision και δεν έπαιζαν και τόσο απροβλημάτιστα). Οι g.skill trident-z έχουν καλύτερα αποτελέσματα και ακόμα καλύτερα οι Flare-x αλλά είναι πανάκριβες. Στον αδερφό μου που ανάβάθμισε μετά απο μένα, έβαλα trident-z και όλα πήγαν ρολόι. Αν κάποια στιγμή επανέλθουν οι τιμές μνημών σε φυσιολογικά επίπεδα, μπορεί να σουτάρω τις corsair και να παω σε g.skill. Εκτός και αν μέχρι τότε με σώσει κάποιο bios της asus. Μέχρι τότε, απλά θα ζω με 2-3 boot cycles κάθε 10 φορές που ανάβω το συστημα.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.