Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

με εχετε μπερδεψει..
Λεει ο Αρμαγεδον για να παιξουν στα 3200 θελει αυτο,  εχουμε τις ιδιες μνημες αυτουνου δε παιζουν ενω εμενα παιζουν 3200.
Ερχεσαι εσυ και μου λες να ψαχνω samsung κλπ κλπ για να παιξουν στα 3200; Εμενα πως παιζουν στα 3200;
Δε καταλαβαινω :p

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

με εχετε μπερδεψει..
Λεει ο Αρμαγεδον για να παιξουν στα 3200 θελει αυτο,  εχουμε τις ιδιες μνημες αυτουνου δε παιζουν ενω εμενα παιζουν 3200.
Ερχεσαι εσυ και μου λες να ψαχνω samsung κλπ κλπ για να παιξουν στα 3200; Εμενα πως παιζουν στα 3200;
Δε καταλαβαινω :p

 

 

Βρεεε συ δεν τα είπαμε σε προηγούμενο ποστ

a) έχεις μνήμες samsung B-bie (τελικά δεν έχεις)

β) o cpu σου έχει καλύτερο controller επειδή είναι X

γ) η asus έχει κάνει καλύτερη δουλειά στο bios της μητρικής σου

 

μένει το β και το γ , πως ελέγχονται αυτά με αλαξοκολιές τις ραμ σου με τις ραμ μου και γράφουμε αποτελέσματα , μετά αλαξοκολιές τους cpu στις μητρικές και βγάζουμε πόρισμα , προς το παρών εγώ κλείνω στο β

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

με εχετε μπερδεψει..
Λεει ο Αρμαγεδον για να παιξουν στα 3200 θελει αυτο,  εχουμε τις ιδιες μνημες αυτουνου δε παιζουν ενω εμενα παιζουν 3200.
Ερχεσαι εσυ και μου λες να ψαχνω samsung κλπ κλπ για να παιξουν στα 3200; Εμενα πως παιζουν στα 3200;
Δε καταλαβαινω :p

 

Εγώ δεν απάντησα στο πώς παίζουν στα 3200, αλλά πώς βλέπεις τί die έχεις.

Λένε ότι οι Samsung B-die κλοκάρουν καλύτερα, γι' αυτό ο κόσμος τις ψάχνει.

Προφανώς αν με άλλα τσιπάκια παίζεις σε καλή συχνότητα/χρονισμούς, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, gdp77 said:

Για 115€ δεν ρωτάς. Απλά αγοράζεις. Είναι απίστευτη προσφορά....

 

Ανακαλώ. 150+ έχει στο skroutz. Οπότε δεν είναι απίστευτη προσφορά, είναι απλά μια πολύ καλή προσφορά

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

Εγώ δεν απάντησα στο πώς παίζουν στα 3200, αλλά πώς βλέπεις τί die έχεις.

Λένε ότι οι Samsung B-die κλοκάρουν καλύτερα, γι' αυτό ο κόσμος τις ψάχνει.

Προφανώς αν με άλλα τσιπάκια παίζεις σε καλή συχνότητα/χρονισμούς, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι.

πχ εγώ τώρα θα αγοράσω με το καλό το παρακάτω kit για να δούμε σε κανένα μήνα τι θα δω (o ι5 controller που έχει ο 1700 θα τα καταφέρει :p )

F4-3200C14D-16GVK (καθαρά samsung B-die έχουν)

https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23491

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

εφοσον εχουμε τις ιδιες μνημες, ελα απο το σπιτι μου να δουμε αν 4χ8 παιζουν στα 3200 και αν ναι, ΜΠΟΡΕΙ να σκεφτω να τις παρω :p

 

 

όταν μου έρθουν και τις βάλω και δω τι γίνεται σε ένα μήνα , φυσικά θα κανονίσω να βρεθούμε να δούμε τι γίνεται :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ανακαλώ. 150+ έχει στο skroutz. Οπότε δεν είναι απίστευτη προσφορά, είναι απλά μια πολύ καλή προσφορά

 

 

 

Καλή τιμή είναι μιας και δεν έχει μεταφορικά για τους περισσότερους  και είναι απο φυσικό κατάστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

για τις μνήμες μην τα ξαναλέμε πρέπει να είναι B-Die για να πάνε 3200

 

edit εγώ παρήγγειλα :p

https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23491

 

Δέν είναι αποκλειστικό προνόμιο των B-die , τα 3200 στις μνήμες.

Υπάρχουν και άλλα variation από Samsung chips , που μπορούν να τρέξουν εκεί.

 

Ειδικά πλέον , με τα βελτιωμένα AGESA codes που έχουν περάσει στα τελευταία bios των μητρικών.

 

./

 

Κοίτα να δείς που "καταντήσαμε" , να θέλουμε 250,00 ευρώ για ένα κιτάκι 16GB 3200CL14 !!!

(Υπήρχαν και άλλες επιλογές για B-die σε αυτά τα χρήματα ... και λιγότερα).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

fc25788b430f3d90ba98a1b3b4d80c7d.png

ιδιες μνημες εχουμε;
Ωραια ΔΕ μου λες το b-die πως το βλεπουμε.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Στην παραπάνω φωτογραφία λέει Manufacturer: Hynix, Die Density/Count: 8Gb M-die.

Ψάχνεις για Manufacturer: Samsung, Die Density/Count: #Gb B-die.

 

Σωστά σου απάντησε ο minast.

 

Εδώ ένα τυπικό screenshot από Samsung B-die

500x1000px-LL-ec001d3d_GSKILL3600MHZ32GB

 

Επίσης στο PART NUMBER , το γράμμα μετά το W , καθορίζει το revision των ram chips (για τα Samsung).

WD = D-die

WE = E-die

WB = B-die

 

 

ΑΛΛΑ ...

Δύο επισημάνσεις.

 

Πολύ καλό utility το Typhoon Burner , αλλά είναι software.

Που σημαίνει ότι βασίζεται , στο τί ? , έχει γράψει π.χ. η Samsung στο spd.

 

Που σημαίνει , ότι στην πράξη μπορεί να εκπλαγούμε !!!

και το τσιπάκι που είναι στο pcb της μνήμης να είναι διαφορετικό (Το έχω δεί με τα μάτια μου , βγάζωντας τις ψύκτρες από τις μνήμες).

Η συγκεκριμένη παρατήρηση αφορά (μέχρι στιγμής) τα D-die και E-die.

 

Επίσης , μήν κάνετε "θεό" τη λίστα του reddit.

Εχει λάθη.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

 

Αυτά

και ελπίζω να μήν σας μπέρδεψα.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TASOS said:

 

Δέν είναι αποκλειστικό προνόμιο των B-die , τα 3200 στις μνήμες.

Υπάρχουν και άλλα variation από Samsung chips , που μπορούν να τρέξουν εκεί.

 

Ειδικά πλέον , με τα βελτιωμένα AGESA codes που έχουν περάσει στα τελευταία bios των μητρικών.

 

./

 

Κοίτα να δείς που "καταντήσαμε" , να θέλουμε 250,00 ευρώ για ένα κιτάκι 16GB 3200CL14 !!!

(Υπήρχαν και άλλες επιλογές για B-die σε αυτά τα χρήματα ... και λιγότερα).

 

 

Για γράψε μου κάνα δυο τρία άλλα που έχουν samsing-b-die ή και καλύτερα μιας και έχεις δοκιμάσει ποιο πολλά !

Σε εμένα έχουν παραγγελθεί στα 240€ την προηγούμενη τιμή που τα είχε το Msystems .

Τώρα αυτές που παρεγγειλα βρε Τάσο είναι Samsung b-die ? Θέλω να πειραματιστο για να δούμε τι ισχύει και τι όχι 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Για γράψε μου κάνα δυο τρία άλλα που έχουν samsing-b-die ή και καλύτερα μιας και έχεις δοκιμάσει ποιο πολλά !

Σε εμένα έχουν παραγγελθεί στα 240€ την προηγούμενη τιμή που τα είχε το Msystems .

Τώρα αυτές που παρεγγειλα βρε Τάσο είναι Samsung b-die ? Θέλω να πειραματιστο για να δούμε τι ισχύει και τι όχι 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου

 

καλέ μου άνθρωπε με τα 250€ με σήκωσες απ'τον καναπέ!!! σε τι τιμές (γενικά φτάσαμε)!!!

 

πάρε αυτές εδώ https://www.skroutz.gr/s/8859001/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3466MHz-F4-3466C16D-16GTZ.html

σε 15 μέρες θα τις έχεις  210 θα σου πάνε με μεταφορικά, επειδή τις έχω φρέσκες στο μυαλό αλλά και στα χέρια μου,

μέσα στο ΣΚ θα ανεβάσω καιsreenshot κατά 99,99% είναι samsung b-die! Αν δω καμιά άλλη θα σου πω.

Με αγάπη :hehe:

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/649ay8/ram_collection_thread_please_post_your_ram/

Spoiler

sZMJZpW.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, idonthave said:

 

καλέ μου άνθρωπε με τα 250€ με σήκωσες απ'τον καναπέ!!! σε τι τιμές (γενικά φτάσαμε)!!!

 

πάρε αυτές εδώ https://www.skroutz.gr/s/8859001/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3466MHz-F4-3466C16D-16GTZ.html

σε 15 μέρες θα τις έχεις  210 θα σου πάνε, επειδή τις έχω φρέσκες στο μυαλό αλλά και στα χέρια μου, μέσα στο ΣΚ θα ανεβάσω και

sreenshot κατά 99,99% είναι samsung b-die!

χαχαχαχαχ

πλέον κοιτάω και το μαγαζί , θέλω να είναι σχετικά αξιόπιστο

επίσης δεν βιάζομαι μέχρι να έρθουν σε κανένα μήνα (εγώ τις έκλεισα στα 240 ευρώ) μπορεί να έχουν πάει 300 ευρώ :p YOLO παίδες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο αξιόπιστο κι αν είναι 30€ παραπάνω για "υποδεέστερες" μνήμες (όσον αφορά ψύξη και OC αν κάνεις) δεν θα έπαιρνα.

Από εκεί έχω πάρει τις μνήμες, μια χαρά είναι, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει κάτι για το techstores άλλα όπως αγαπάς :p .

:)

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, idonthave said:

Όσο αξιόπιστο κι αν είναι 30€ για "υποδεέστερες" μνήμες (όσον αφορά ψύξη και OC αν κάνεις) δεν θα έπαιρνα.

Από εκεί έχω παει τις μνήμες, μια χαρά είναι, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει κάτι για το techstores άλλα όπως αγαπάς.

:)

 

Δεν έχω ακούσει κάτι πρώτη φορά το ακούω και ακούω καλά λόγια  κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω :)

τώρα όσο για το υποδεέστερες στην ψύξη δεν νομίζω ότι είναι , αν θα πηγαίνουν παραπάνω από 3200 δεν με ενδιαφέρει με ενδιαφέρουν προς το παρόν τα 3200

αν έβαζες ποιο σύντομα το ποστ απλά κατέβασε typhoon και κάντο μία στα γρήγορα να δούμε αν είναι πάρω και εγώ να κάνω δοκιμή

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

 

 

Καλή τιμή είναι μιας και δεν έχει μεταφορικά για τους περισσότερους  και είναι απο φυσικό κατάστημα.

 

Ναι δεν διαφωνώ. Ήδη την τσίμπησε ο bro που αγοράζει τώρα κομμάτια για την αναβάθμισή του και του την πρότεινα. Απλά από 209-->115 μου είχε φανεί απίστευτο. Ενώ από 154 (τιμή skroutz) --> 115 είναι πολύ καλή προσφορά ασυζητητί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για μητρική λέμε

η περιγραφή της asrock στο eshop με τις φωτογραφίες δεν είναι ίδιες 

 η περιγραφή είναι για αυτή

http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty X370 Professional Gaming/

 

οι φωτογραφίες για αυτή

http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty X370 Gaming K4/index.asp

 

αν ισχύει για την πρώτη παραγγέλνω τώρα...αλλίως....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.