Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Ενδιαφέρομαι για αγορά ryzen 5 3600 κ θέλω να μάθω αν εκτός gaming μπορώ να δουλέψω κ photoshop - Sony Vegas? 

Είναι αρκετά καλός all-around επεξεργαστής. Ειδικά εάν στο Vegas χρησιμοποιείς CPU rendering, είναι σημαντικά καλύτερος από προηγούμενης γενιάς τετραπύρηνους.

Το Photoshop για τις περισσότερες εργασίες είναι σχετικά ελαφρύ στον επεξεργαστή, αλλά ευνοείται από ακρετή και γρήγορη RAM.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για αυτό ρώτησα.. [emoji4][emoji4]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι αρκετά καλός all-around επεξεργαστής. Ειδικά εάν στο Vegas χρησιμοποιείς CPU rendering, είναι σημαντικά καλύτερος από προηγούμενης γενιάς τετραπύρηνους.
Το Photoshop για τις περισσότερες εργασίες είναι σχετικά ελαφρύ στον επεξεργαστή, αλλά ευνοείται από ακρετή και γρήγορη RAM.
Μόλις τοποθετηθεί θα ζητήσω βοήθεια για να μ πείτε τι να κάνω.. [emoji4][emoji4][emoji4]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vadergr said:

Με εξαιρεση την MAX σειρά της MSI, υπάρχουν απο ASUS/GIGABYTE νέες Β450 μητρικές που ειναι ειναι ετοιμες για τη νεα φουρνια ryzen (3xxx) χωρίς αναβαθμιση bios?

 

Αν εννοείς νέα revisions υφιστάμενων μητρικών, νομίζω όχι. Το αν χρειάζεται αναβάθμιση bios ή όχι, εξαρτάται πότε βγήκε από το εργοστάσιο η μητρική που αγοράζεις. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ωραία τα πέταξα όλα αλλά έκανα το κλασικό λάθος πάμε γιούρια ?Οι θύρες 5+6 sata στην Tomahawk Max απενεργοποιούντε όταν βάλεις Nvme κάτι στο m2 ?

οπότε επειδή τα θέλω όλα λέω να πάρω το RaidSonic Icy Box PCIe 3.0 x4 to SSD M.2 [IB-PCI214M2-HSL]  να τον κοτσάρω εκεί . Τι λέτε  ?

Ακολουθούν φωτογραφίες το ίδιο με πριν απλά άλλη μητρηκή και Cpu

 

Spoiler

 

IMG_20191128_012943_1.thumb.jpg.fdddea30e47f3ad31c758720dd5a66ea.jpg

 

 

IMG_20191128_004731.thumb.jpg.8a78dcf46672647af2029b338cab9222.jpg

 

IMG_20191128_002630.thumb.jpg.23ae9f844adfe899a7645e558dda9a9e.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

οπότε επειδή τα θέλω όλα λέω να πάρω το RaidSonic Icy Box PCIe 3.0 x4 to SSD M.2 [IB-PCI214M2-HSL]  να τον κοτσάρω εκεί . Τι λέτε  ?

 

Πρόσεξε γιατί πάλι για γιούρια πας. Δεν έχεις άλλο PCIe 3.0 x 4 slot. Όλα τα υπόλοιπα είναι PCIe 2.0. H κάρτα που θες να πάρεις θα παίξει, αλλά δεν ξέρω με τι απώλεια επιδόσεων για τον NVMe

 

Η καλύτερη λύση, όπως είναι τα πράγματα, είναι η αγορά κάποιας κάρτας PCIe sata 6 controller για να βάλεις εκεί τους 2 μηχανικούς. Άλλωστε, μια που ο NVMe σου είναι φαντάζομαι και boot drive, δεν ξέρεις τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις μετακινώντας τον σε PCIe κάρτα.

 

Μπορείς να δεις τις επιλογές σου εδώ: https://www.skroutz.gr/c/134/pc-controlers.html?keyphrase=sata+6&o=sata+6+controller

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^^

σωστός και η άλλη λύση αυτή, γενικά είχα κάποιους ενδιασμούς, αλλά ήθελα να το ακούσω από κάποιον , λόγο περασμένης ώρας και με κάποιες εργατώρες βγάλε βάλε κοιμάμαι όρθιος ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ARMAGEDDON said:

^^

σωστός και η άλλη λύση αυτή, γενικά είχα κάποιους ενδιασμούς, αλλά ήθελα να το ακούσω από κάποιον , λόγο περασμένης ώρας και με κάποιες εργατώρες βγάλε βάλε κοιμάμαι όρθιος ...

Καλοδούλευτος ο 3900X. Ζηλεύω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

Μπορείς να δεις τις επιλογές σου εδώ: https://www.skroutz.gr/c/134/pc-controlers.html?keyphrase=sata+6&o=sata+6+controller

 

@ARMAGEDDON Δεν υπάρχει όμως μεγάλη ποικιλία στο παραπάνω link και ξεκινάνε από 40+ €

 

Δες και εδώ από 6$:

 

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=200002347&initiative_id=AS_20191127205317&SearchText=sata+3+controller

 

εφόσον μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες παραπάνω για την παράδοση.

 

Δες και από amazon.co.uk οικονομικότερες επιλογές με 4 και 6 sata (προβλέπω να τα χρειάζεσαι)

 

https://www.amazon.co.uk/s?k=sata+3+controller&ref=nb_sb_noss_2

 

Γενικά βλέπω στην Ελλάδα μικρή ποικιλία και αυξημένες τιμές.

 

Αν είναι να δώσεις ~40 ευρώ, αυτή είναι η καλύτερη επιλογή σου με 6 sata ports σε PCIe 2.0

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

Για αρχή θα πάρω ένα από Ελλάδα που με καίει και θα παραγγείλω από Amazon κάποιο

Παίζει από Amazon να σου έρθει και πιο γρήγορα πάντως και είναι πολύ καλύτερες επιλογές. Για Amazon uk μιλαω

Link to comment
Share on other sites

βρήκα από έναν γνωστό το DELOCK 89270 με τα 2 sata το έβαλα πάνω στο κάτω κάτω slot και φένεται να είμαι κομπλέ για πρόσβαση στα αρχεία έβαλα δυο μηχανικούς παλιούς που έχω εκεί

αλλά προσοχή με τα pci express το παραπάνω είναι x1 dual οπότε μέχρι 5Gbps

image.thumb.png.3f86ba5930b30a640b557c58e5455a72.png

 

οπότε επισκεύφθηκα τον κινέζο https://www.aliexpress.com/item/4000096761876.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.44874c4dxX18Gq&fbclid=IwAR3UfkpFtYxvAXKixCZ5pUM04FpGqeK8Y9xA84Huc3IdkRdasOzPmWJN4-g

για να πάρω x4 φτηνό ? 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Εξήγησέ μου λίγο: Αφού δεν έχεις PCIe Gen3, το σκεπτικό σου είναι ότι θα παίξει PCIe Gen2 x 4, ήτοι 1,6 GBps ;

Link to comment
Share on other sites

Πάει ο Στρατός με έκανε να ξεχάσω και αυτά που ήξερα δεν μου έβγαιναν τα νούμερα, ο μηχανικός δίσκος άντε θέλει 150Megabytes/s το πολύ αυτό δίνει έως 375 MB/s επειδή είναι 3Gbps κάθε sata πες 2,5Gbps αλλά σου λέει όταν φορτώνουν στο bios ότι ο αντάπτορας είναι στα 5Gbps , θεωρητικά αντέχει 4 μηχανικούς που πάνε με 150 αλλά τελικά τι πρόβλημα είχα εγώ :hehe:

Spoiler

 

έχω 2 ξεχασμένους WD sata 2 :tomato::tomato::tomato:οαχοαοχαοχαοχοαχοαχοαχοαχοοαχοαχοαχοαχοαχοοαχοαχοαχοαχοοαχοαχοαχοαχ και θέλω να τρέξουν ως sata III

άστο έχω κάψει φλάτζα

image.png.f0f9fe94d277e1a4e15ec03da09c9be1.png   image.png.0ec4f18e99debab9db2cdc51f5638783.png επίσης ξεκίνησε και η αντίστροφη μέτρηση κρίμα :tomato:

 

 

πάντως δεν είναι κακό τo παραπάνω με 5 θυρούλες σε pci χ4 για max ταχύτητες ότι έστω θέλεις να βάλεις μόνο 5 SSD*500MB/s =  2500 MB/s = 20Gbps λογικά θα δουλεύουν όλα μαζί κομπλέ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ARMAGEDDON said:

 

  Hide contents

 

image.png.f0f9fe94d277e1a4e15ec03da09c9be1.png   image.png.0ec4f18e99debab9db2cdc51f5638783.png επίσης ξεκίνησε και η αντίστροφη μέτρηση κρίμα :tomato:

 

 

 

Μην τους αλλαξεις γι'αυτο παντως. Το estimated remaining lifetime του hd sentinel ειναι καθαρα αυθαιρετο και δεν δειχνει κατι για την κατασταση του δισκου. Το λέει και στις οδηγιες του προγράμματος οτι εχει καθορισει τα 5 χρονια σε ωρες λειτουργιας (365x5=1825 μερες) σαν οριο καθως μετα θεωρει οτι ο δισκος ειναι γερασμένος. Για αυτο σου βγαζει αυτο το νουμερο που μειώνεται καθε μερα. Αν δεν παρουσιασει καποιο προβλημα ο δισκος θα σταματήσει στο more than 100 days remaining

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό μου. Ακόμα 2x8GB Flare-X 3200.
Απλώς τις κούμπωσα και δεν άλλαξα τίποτα.

4x8 Single Rank (3200 CL14) σε Χ370 με 1ης γενιάς Ryzen. Not Bad. ?

image.png.f58e8c2db6a74870d8e4bd50a81b0666.png

cachemem2.thumb.png.cf9653370ca9691d43f88f276ea64fab.png

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το Χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό μου. Ακόμα 2x8GB Flare-X 3200.
Απλώς τις κούμπωσα και δεν άλλαξα τίποτα.
4x8 Single Rank (3200 CL14) σε Χ370 με 1ης γενιάς Ryzen. Not Bad. [emoji41]
image.png.f58e8c2db6a74870d8e4bd50a81b0666.png
cachemem2.thumb.png.cf9653370ca9691d43f88f276ea64fab.png
 
 
 
Την ίδια ακριβώς κίνηση έκανα πριν 6 μήνες. Χωρίς κανένα θέμα. Με γεια

Sent from my MI 9 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έβγαλε την πίστη λίγο η Asus Tuf gaming plus wifi ας ενημερώσω μία

 

ΑΝ τυχών πάρετε καμία X570 με WiFi καλό είναι να μπείτε στο bios πριν κάνετε εγκατάσταση windows και να απενεργοποιήσετε WiFi - Bluetooth κλπ ώστε να μην σας πετάξει BSOD κατά την επανακίνηση μετά την εγκατάσταση windows με κωδικό bugcode ndis driver blue screen

 

Πραγματικά παιδικές ασθένειες των windows, άντε να βγουν τα επόμενα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.