Jump to content



Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

Καλησπερα.Θελω να αγορασω ενα μικρο σετ 2,3,4,5,6,8 τρυπανια κοβαλτιου. Ειχα τα izar τιμια μπορω να πω.Αγορασα και τα dexter που εχει βγαλει, τρυπανε αρκετα καλα μπορω να πω αλλα εχω σπασει ήδη δυο τρυπανια 2 και 4mm με την πρωτη εφαρμογη οποτε δεν μου κανουν. Εχει κανεις στο μυαλο ποιοτικα τρυπανακια ακουω προτασεις 

Καλό θα ήταν να μπει στο σωστό thread ώστε να τα βρίσκουμε εύκολα.

Τώρα όσον αφορά τα σπασίματα. Αν θες καλά τρυπάνια θα πας σε κοβαλτίου, αλλά όσο αυξάνεται η περιεκτικότητα σε κοβάλτιο, τόσο πιο εύκολα σπάνε.

Τόσο μικρά νούμερα θέλουν προσοχή, ειδικά το 2αρι θέλει σταθερό χέρι η κολονάτο δράπανο. Μήπως τα ζορίζεις πολύ; Τι τρυπάς και σπάνε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Stavros Apo said:

Καλησπερα.Θελω να αγορασω ενα μικρο σετ 2,3,4,5,6,8 τρυπανια κοβαλτιου. Ειχα τα izar τιμια μπορω να πω.Αγορασα και τα dexter που εχει βγαλει, τρυπανε αρκετα καλα μπορω να πω αλλα εχω σπασει ήδη δυο τρυπανια 2 και 4mm με την πρωτη εφαρμογη οποτε δεν μου κανουν. Εχει κανεις στο μυαλο ποιοτικα τρυπανακια ακουω προτασεις 

 

Φίλε μου εγω είχα πάρει αυτά https://www.stereotiki.gr/store4/benman-74667-hss-cobalt-5.html#/product/2026

το 2014. Αξίζουν τα λεφτά τους, μέχρι σήμερα δεν έχουν καταλάβει τίποτα. Τρυπάνε σίδερο σαν βούτυρο. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο ´ο,τι βλέπω δεν έχουν τη σωστή φωτογραφία στο site τους. Απο αυτό το link τα είχα αγοράσει, αλλα τα δικά μου είναι τα maxpower. Είναι χρυσά και μαύρα, το πιο βασικό είναι οτι η μύτη τους δεν είναι η κλασική. Έχει μικρότερη κλίση και έχει δυο εγκοπές μπροστά, οι οποίες τρώνε μεγαλύτερη επιφάνεια απο το μέταλλο, με αποτέλεσμα να αρχίζει αμέσως να τρώει και να μην περιμένεις μόνο το κέντρο της μύτης να τρυπήσει. Αυτό βοηθάει πολύ και στο inox που είναι πολύ σκληρό, και βέβαια στα πιο μαλακά μέταλλα, πάντα βέβαια με τη βοήθεια λαδιού.

 

3173F148-8E03-42B6-9C9D-A9D898A58779.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα ηθελα να μου πειτε που μπωρο να βρω μυτες μικρές χυμα;

 

Τωρα οσο αναφορα τα παρακατω που πoσταρω το κιτρινο ειναι απο πρακτικερ και τα υπολοιπα απο μερλιν ειναι τα βασικα σε ολες τις βιδες που ειναι η σειρα PH-01,02,03 και PZ01,02,03, επισης και για τα μικρα βιαδακια που ειναι χρησιμα τις σειρας PH0 και PH00 !!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, dukepapas said:

Βασικα θα ηθελα να μου πειτε που μπωρο να βρω μυτες μικρές χυμα;

 

Τωρα οσο αναφορα τα παρακατω που πoσταρω το κιτρινο ειναι απο πρακτικερ και τα υπολοιπα απο μερλιν ειναι τα βασικα σε ολες τις βιδες που ειναι η σειρα PH-01,02,03 και PZ01,02,03, επισης και για τα μικρα βιαδακια που ειναι χρησιμα τις σειρας PH0 και PH00 !!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

 

Εγώ παίρνω αυτές τις dewalt https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B0012602IG/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1524555268&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=dt7908&dpPl=1&dpID=41dyFqIQoYL&ref=plSrch  οι οποίες είναι πολύ γερές και δεν παθαίνουν τίποτα.

 

Βλέπω οτι τις έχουν και στην Ελλάδα μία-μία αν θες λιγότερες https://www.skroutz.gr/c/961/spare-parts.html?keyphrase=dt7908

 

Αυτές είναι PZ2, που είναι το πιο διαδεδομένο νούμερο για ξυλόβιδες που χρησιμοποιώ εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Εχει και ενας στη θεσαλλονικη για μεμονωμένες οπως θελω εγω αλλα δεν εχω ρωτησει για μεταφορικα......ευχαριστώ boy για την πληροφορία.

 

Αυτα που δεν βρισκω ειναι τα εξης..... 2X PH2 - 2X PZ0 σε μακριες μυτες  ........PH0-PZ0.

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος dukepapas έγραψε:

Βασικα θα ηθελα να μου πειτε που μπωρο να βρω μυτες μικρές χυμα;

 

Τωρα οσο αναφορα τα παρακατω που πoσταρω το κιτρινο ειναι απο πρακτικερ και τα υπολοιπα απο μερλιν ειναι τα βασικα σε ολες τις βιδες που ειναι η σειρα PH-01,02,03 και PZ01,02,03, επισης και για τα μικρα βιαδακια που ειναι χρησιμα τις σειρας PH0 και PH00 !!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

 

τις stanley του πρακτικερ τις είχα πάρει πριν λιγο καιρό, ενα πακέτο  ph2 και ενα pz2.

παρόλο που υποτίθεται κάνουν και για παλμικό όταν τις χρησιμοποίησα με το παλμικό lidl άρχισαν να φθείρονται απο την πρώτη βίδα.

 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλαβει δεν θελει παλμικο οταν βιδώνεις κατι και οχι με ρευμα δραπανο τα τσακιζει ολα...... μονο με μπαταρια και να βαλεις μια μετρια αντίσταση στο 6 πχ στο βίδωμα ετσι ωστε οταν παει να κωλώσει να μην σου φαει την μύτη, αλλιως ανοίγεις μια τρύπα με τα τρυπάνια και μετα βιδωνεις την βιδα για λιγότερη αντίσταση.(δυστυχώς διπλός κόπος)

Link to comment
Share on other sites

@dukepapas καποιο λαθος κανεις στη διαδικασια. Αλιμονο να μη βιδωναμε με παλμικο κ αλιμονο να μην μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τη μεγιστη ροπη ενος δραπανοκατσαβιδου.

 

Δυο μπορω να σκεφτω. Ή βαζεις λαθος μυτη ή οι βιδες που χρησιμοποιεις ειναι κακιστης ποιότητας :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ολες οι μύτες απο συλογες δεν ειναι και οτι καλύτερο ιδίως οταν μια καλη μυτη κανει οσο ολο το σετ...................... ναι οντως πολες φορες βίδωνα με οτι ναναι δεν ηξερα οτι υπηρχαν η PH και PZ

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2018 at 11:06 ΜΜ, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

Τελικά πήρα Izar για ακόμη μια φορά είχα βέβαια και την επιλογή να πάρω για inox αλλά επειδή χρησιμοποιώ μόνο σίδερο έκανα την σωστή επιλογή.. Και σε καλή τιμή από Πειραιά 

IMG_20180501_230353.jpg

Aπ τις καλυτερες,αν οχι η καλυτερη , επιλογες που μπορουσες να κανεις...;)

Ειναι απ τις κορυφαιες εταιρειες στα τρυπανια, τα μονα που εχω ευχαριστηθει ως τωρα...:)

Σε ποιο μαγαζι τα βρηκες? ειναι λιγο δυσευρετα τελευταια!!!!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε ο Παναγοπουλος ειναι εκτος ακτινας δρασης μου:), ενω ο Πειραιας βολευει!!!!!!!!!

IMG_2927.thumb.JPG.c5e7fd46d504b3b333d5fcf85f313e77.JPG

Τελικα κ αυτο ,που υποτιθεται ειναι απ τα καλα  ΔΕΝ!!!!!:(...Ελαχιστη αντοχη κ 0 σκληροτητα ...

Οποτε αν θελετε να κανετε δουλεια με σπρευ , πατε σε ενα που φτιαχνει χρωματα αυτοκινητου κ σας φτιαχνει ενα ακρυλικο διπλης  !!!!!!!!

IMG_2928.thumb.JPG.595a764d85dd51ee651988ddf3d27697.JPGIMG_2929.thumb.JPG.91ca5a8c56389b3e285df202595c464c.JPG

Τιμη απο 8 εως 10 ,αλλα εχετε το κεφαλι σας ησυχο!!!!!!!!!!!!!Μερα με τη νυχτα η διαφορα τους σε ποιοτητα χρωματος.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dukepapas έγραψε:

 

Ειναι λαθος το λινκ που εβαλες δεν ξερω αν πείρες το τελευταίο μοντελο που ειχα ποσταρει και εγω PBSD 600 A1 γιατι το λινκ που έβαλες λεει 533x75mm κανονικά παίρνει  75 x 457mm.

https://www.ebay.co.uk/itm/163031717537?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

 

τσουκ @dukepapas! πρόκειται για το PBS 900 c3  

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2018 at 12:27 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Στο Παναγόπουλο, Αγία παρασκευή !   :p

Τελικά αυτό το μαγαζί έχει τα πάντα ! :T: 

Κανένα λινκ υπάρχει;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να έχει site...πήγαινε μια βόλτα απο εκεί να χαζέψεις...ή παρε τους τηλ αν έχεις κάτι συγκεκριμενο στο μυαλό σου να τους ρωτήσεις αν το έχουν εκει............

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.