Jump to content



Αγορά από us και εκτελωνισμος?


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα! Έκανα μια παραγγελία από performance-pcs και τώρα καλούμε να πληρώσω εκτελωνισμος! Η παραγγελία είναι 4.5lbs αξία 225$ από 250 λόγω έκπτωσης και 65$ μεταφορικά για watercooling parts, όλα ακρυλικα-πλαστικά, 6 ρακόρ και σωλήνα υδροψυξης! Με πήραν τηλέφωνο ότι θέλουν την απόδειξη αγοράς για να δουν τι έχει μέσα το δεμα και τώρα μου ζητούν 120€ για εκτελωνισμος κτλ και να πάω να το πάρω εγώ από Σπάτα! Αν θέλω να το αναλάβει εκτελωνιστης το ποσό πάει 200€! Πάνε καλά? Ότι νανε χρεώνουν? Τι να κάνω? Μέχρι την Τετάρτη θα το κρατήσουν και μετά μου είπαν ότι θα επιστραφεί πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Η 80€ χρεωση για να στο εκτελωνισουν ειναι στανταρ. 

Απο εκει και περα, εφοσον παραγγειλες εκτος Ευρωπης, θα επρεπε να περιμενεις οτι -ισως- περασεις τελωνειο, ειδικα αν το πακετο εχει αξια 100 Δολλαριων/Ευρω και επανω.

 

Για το ποσο των δασμων, δεν ξερω πως το κανουν. Παντως υπολογισε θα πληρωσεις ΣΙΓΟΥΡΑ 23% επανω συν τελη τελωνειων (αν θυμαμαι κανα 10-20αρι)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε το ήξερες ότι θα πέρναγες τελωνείο αφού το Performance pcs είναι Αμερική;

Λογικά σε αυτά τα λεφτά έιναι το ΦΠΑ 24%, δασμοί και τα έξοδα εκτελωνισμού και νομιζω αποθήκης

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με κάποια κουριερ (DHL, UPS) στα έστειλαν, κι αυτές δεν χαρίζονται στο ελάχιστο... Σου χρεώνουν φόρο, έξοδα αποθηκευσης και διάφορες σαχλαμάρες κτλ

 

Βασικά δεν έχεις και πολλές επιλογές...οι παραγγελίες από Αμερική διατρέχουν σοβαρό κίνδυνο τελωνείου... Γι αυτο πρέπει να συνεοννοησε από πριν με τον πωλητή για το πώς θα το στείλει, τι αξία θα δηλώσει, περιγραφή κι ο Θεός βοηθός. Τα περισσοτερα μαγαζιά-επιχειρησεις πάντως δεν κάνουν μαϊμουδιες, δηλώνουν ολοκληρη την αξία...

 

Στο διαταυτα., αν θες να γλυτώσεις το 80αρι, πας αροδρομιο και κάνεις εσύ τι διαδικασία (υπολογίζεις 2-3 ώρες), από γραφείο σε γραφείο πηγαίνεις. Σε κατευθύνουν εκεί, δεν είναι κάτι το ζόρικο. 

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω παραγγείλει από εκεί, και είναι πολλές, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και για ποσά πολλαπλασια του τωρινου και πολύ βαρυτερα και πάντα πληρώνω 4-5€. Τώρα τι έγινε? Με ups πάντα τα έστελνα όπως και τώρα! Τώρα πάει 39% φόροι κτλ! Ούτε καν 24%, και για τι? Απλά πλαστικά! Που να έφερνα αμάξι...

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μου κάνει δύσκολο να έφερες απο Αμερική με UPS τέτοια ποσά σε παραγγελία και να μη πέρασες τελωνείο. Εκτός αν εσύ παράγγειλες από εκει και έχουν κάνει ευρωπαϊκή αποθήκη και στα στείλανε. Δε βρίσκω άλλο τρόπο με UPS να τη γλυτώσεις.

 

Για το σχόλιο σου για τα πλαστικά. Δεν εχει σημασία ακόμα και να έφερνες χαρτοπετσέτες η αξία μετράει και σε αυτήν πάει ο φόρος και οι δασμοί.

Δηλαδή αν παράγγελνες πλαστικούς σωλήνες από Ελλάδα δε θα πλήρωνες το 24% πχ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Συγνώμη αλλά μου κάνει δύσκολο να έφερες απο Αμερική με UPS τέτοια ποσά σε παραγγελία και να μη πέρασες τελωνείο. Εκτός αν εσύ παράγγειλες από εκει και έχουν κάνει ευρωπαϊκή αποθήκη και στα στείλανε. Δε βρίσκω άλλο τρόπο με UPS να τη γλυτώσεις.

 

Για το σχόλιο σου για τα πλαστικά. Δεν εχει σημασία ακόμα και να έφερνες χαρτοπετσέτες η αξία μετράει και σε αυτήν πάει ο φόρος και οι δασμοί.

Δηλαδή αν παράγγελνες πλαστικούς σωλήνες από Ελλάδα δε θα πλήρωνες το 24% πχ? 

 

Δεν έχω λόγω να πω ψέμματα για ups! Απλά είχα κάνα 3χρόνο να παραγγείλω από αμερικη και τώρα μου έχει έρθει κεραμιδα! Και σε όσα ευρωπαικα μαγαζιά έψαξα δεν έβρισκα αυτό που ήθελα!

 

πριν 40 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Γυρεύοντας πήγαινες

Δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να παραγγέλνω διαρκώς απο αμερική η γενικά 3ες χώρες να σας πώ απο τις αρκετές εμπειρίες μου και το ψάξιμο..
1ον.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πάρεις δέμα μεσω COURIER απο τρίτη χώρα χωρίς τελωνείο.ΚΑΜΙΑ.Αν έγινε σημαίνει οτι έκανε τρομερό λάθος η courier πράγμα σπάνιο-απίθανο.Πολλοί μπερδεύουν την UPS με το USPS Που είναι το United States Postal Service(με λίγα λόγια το ταχυδρομείο της αμερικής)
2ον.Το ποσό παλιά ήταν για μέχρι 50euro ΜΑΖΙ με την αξία για τα μεταφορικά δεν υπήρχε τελωνείο.Πλέον έμαθα -μου είπαν οτι αυτό έπεσε στα 20-25.
3ον.Μερικά έξοδα είναι standard δηλαδή τα 80euro είναι αυτά που θέλει ο τελωνειακός απο εκει ξεκινάνε να μετράνε κα ιανεβαίνει ανάλογα με φόρους-λοιπές χρεώσεις
4ον.Αν ενα δέμα σταματήσει στο τελωνείο απο USPS πολύ πιθανό να έχεις ενα πολύ μικρό τελωνείο.3-5-10euro(Για κάτι Defi gauges αξίας 500-600euro είχε δώσει φίλος 8euro).Ο ξαδερφός μου έφαγε 130euro τελωνείο για κάτι που κόστιζε 70 euro +60 μεταφορικά.
5ον.Το αν θα σταματήσει το πακέτο σου τελωνείο είναι ΖΑΡΙ...Είναι συνάρτηση μεγέθους-κόστους-βάρους-τύχης.(Αυτό για το USPS γιατί αν είναι DHL θα σταματήσει 10000%)
6ον.Τρόπος για να αποφύγεις το τελωνείο 100% δεν υπάρχει.Αλλα εαν το στείλεις με απλό ταχυδρομείο...(αν βιάζεσαι πάρτο απο ελλάδα η ευρώπη) δηλώσεις πιο μικρή αξία και το προιόν δεν είναι πολύ βαρυ Η πολύ μεγάλο δεν θα περάσει τελωνείο κατα πάσα πιθανότητα.Δεν έχω πληρώσει τελωνείο ούτε 1 φορά και εχω φέρει εξαρτήματα για αμάξια,ρολόγια 300++,κάμερες 300+.Ενα άλλο tip αλλ ΚΑΝΕΙΣ δεν σου εγγυάται οτι πάλι δεν θα περάσει είναι να έχει και "mark as a gift".Τώρα αν είναι mark as a gift με αξία 50euro και είανι σε μέγεθος 65αρας Tv....Ε μην περιμένεις να στο αφήσουν έτσι:D.
7o.Εαν επίσης θέλετε να δηλώσετε μικρότερη αξία να κάνετε ΔΥΟ πληρωμές...Δηλαδή κάτι που κάνει 500euro...Βάζεις στον seller 20-50euro και μετά απο 1 μέρα πχ 480-450 ωστε αμα σταματήσει και σας ζητήσουν αποδειξη πληρωμής να δούνε τα 50 και όχι 500.Να θυμάστε οτι ΟΥΤΕ αυτό είναι εγγύηση μιας και το τελωνείο είναι ακόμα ενα πράγμα που ΜΠΑΖΕΙ...Φίλος πήρε απο ιαπωνία μια τουρμπίνα με κανονικό κόστος 1300-1500euro...Δήλωσε 100-200euro και μια γυναίκα τελωνιακός απο θεσσαλονική του έλεγε..."Δεν θα με κοροιδέψετε κύριε αυτό εδώ είναι τουρμπίνα για αυτοκίνητο και κοστίζει πάνω απο 1000euro...


Καντε λοιπόν οτι καλύτερο μπορείτε και όσο πιο προσεκτικά και πάρτε το ρίσκο....Δεν θα βρείτε λογική στο τελωνείο-ελλάδιστάν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 21/4/2017 at 3:20 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:

Επειδή τυχαίνει να παραγγέλνω διαρκώς απο αμερική η γενικά 3ες χώρες να σας πώ απο τις αρκετές εμπειρίες μου και το ψάξιμο..
1ον.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πάρεις δέμα μεσω COURIER απο τρίτη χώρα χωρίς τελωνείο.ΚΑΜΙΑ.Αν έγινε σημαίνει οτι έκανε τρομερό λάθος η courier πράγμα σπάνιο-απίθανο.Πολλοί μπερδεύουν την UPS με το USPS Που είναι το United States Postal Service(με λίγα λόγια το ταχυδρομείο της αμερικής)
2ον.Το ποσό παλιά ήταν για μέχρι 50euro ΜΑΖΙ με την αξία για τα μεταφορικά δεν υπήρχε τελωνείο.Πλέον έμαθα -μου είπαν οτι αυτό έπεσε στα 20-25.
3ον.Μερικά έξοδα είναι standard δηλαδή τα 80euro είναι αυτά που θέλει ο τελωνειακός απο εκει ξεκινάνε να μετράνε κα ιανεβαίνει ανάλογα με φόρους-λοιπές χρεώσεις
4ον.Αν ενα δέμα σταματήσει στο τελωνείο απο USPS πολύ πιθανό να έχεις ενα πολύ μικρό τελωνείο.3-5-10euro(Για κάτι Defi gauges αξίας 500-600euro είχε δώσει φίλος 8euro).Ο ξαδερφός μου έφαγε 130euro τελωνείο για κάτι που κόστιζε 70 euro +60 μεταφορικά.
5ον.Το αν θα σταματήσει το πακέτο σου τελωνείο είναι ΖΑΡΙ...Είναι συνάρτηση μεγέθους-κόστους-βάρους-τύχης.(Αυτό για το USPS γιατί αν είναι DHL θα σταματήσει 10000%)
6ον.Τρόπος για να αποφύγεις το τελωνείο 100% δεν υπάρχει.Αλλα εαν το στείλεις με απλό ταχυδρομείο...(αν βιάζεσαι πάρτο απο ελλάδα η ευρώπη) δηλώσεις πιο μικρή αξία και το προιόν δεν είναι πολύ βαρυ Η πολύ μεγάλο δεν θα περάσει τελωνείο κατα πάσα πιθανότητα.Δεν έχω πληρώσει τελωνείο ούτε 1 φορά και εχω φέρει εξαρτήματα για αμάξια,ρολόγια 300++,κάμερες 300+.Ενα άλλο tip αλλ ΚΑΝΕΙΣ δεν σου εγγυάται οτι πάλι δεν θα περάσει είναι να έχει και "mark as a gift".Τώρα αν είναι mark as a gift με αξία 50euro και είανι σε μέγεθος 65αρας Tv....Ε μην περιμένεις να στο αφήσουν έτσι:D.
7o.Εαν επίσης θέλετε να δηλώσετε μικρότερη αξία να κάνετε ΔΥΟ πληρωμές...Δηλαδή κάτι που κάνει 500euro...Βάζεις στον seller 20-50euro και μετά απο 1 μέρα πχ 480-450 ωστε αμα σταματήσει και σας ζητήσουν αποδειξη πληρωμής να δούνε τα 50 και όχι 500.Να θυμάστε οτι ΟΥΤΕ αυτό είναι εγγύηση μιας και το τελωνείο είναι ακόμα ενα πράγμα που ΜΠΑΖΕΙ...Φίλος πήρε απο ιαπωνία μια τουρμπίνα με κανονικό κόστος 1300-1500euro...Δήλωσε 100-200euro και μια γυναίκα τελωνιακός απο θεσσαλονική του έλεγε..."Δεν θα με κοροιδέψετε κύριε αυτό εδώ είναι τουρμπίνα για αυτοκίνητο και κοστίζει πάνω απο 1000euro...


Καντε λοιπόν οτι καλύτερο μπορείτε και όσο πιο προσεκτικά και πάρτε το ρίσκο....Δεν θα βρείτε λογική στο τελωνείο-ελλάδιστάν.

Θέλω να πάρω μια μπλούζα από Αμερική αξία 25€, με λίγα λόγια είναι σίγουρα τα 80€, και μετά αρχίζει να ανεβαίνει ανάλογα με τους άλλους παράγοντες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.