Jump to content



Ξεβίδωμα χαλασμένων βιδών απο laptop


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 
 
έχετε κάποιον τρόπο για αφαίρεση μικρών βιδών απο laptop (Sony Vaio Z 2011) που έχουν λιώσει οι βίδες ?   
 
Σκέφτηκα να το στείλω στον αγύριστο είναι για ένα φίλο και προσπαθώ να τον βοηθήσω σαν καλό παιδί που είμαι :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό πολλοί παίρνουν εξoλκείς σε διπλανά θέματα, αλλά εξαρτάται από το είδος και το μέγεθος της βίδας εάν θα σου φανούν χρήσιμοι. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ψάχνω ένα βολικό σετάκι αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μικρές βίδες δεν κάνουν δουλειά οι εξολκείς

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πάρα πολύ μιας και θα δουμε αν είναι μέσα σε τρύπα η βίδα ή ελεύθερη

Επίσης είναι φρεζάτη ή πομπέ;

 

Χωρίς φώτο μπορούν να δοθούν πολλές ιδέες αλλά δε θα κάνουμε δουλειά έτσι :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On ‎3‎/‎5‎/‎2017 at 1:51 ΜΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, 
 
έχετε κάποιον τρόπο για αφαίρεση μικρών βιδών απο laptop (Sony Vaio Z 2011) που έχουν λιώσει οι βίδες

 

 

 

Ε δεν θα την έλεγα και λιωμένη, μήπως όμως είναι το κατσαβίδι σου??   
 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες ενα καλο κατσαβιδι που να κανει ακριβως για τη βιδα, μην πας με πιο μεγαλο η πιο μικρο. Και προσπαθησε να μη σου κλωτσησει το κατσαβιδι και τη χαλασεις περισσοτερο. Οπως το βλεπω σωζεται η κατασταση ακομα, απλα μεγαλη προσοχη μην τα κανεις χειροτερα.

Edit: Τι υλικο ειναι? Αν ειναι μεταλλικο και το πασο και βλεπεις οτι σε παιρνει, ισως αξιζει να προσπαθησεις να τη ζεστανεις ΛΙΓΟ. Το εχω προσπαθησει και εγω σαν τελευταια λυση πιο παλια, ακουμπωντας το κολλητηρι μου πανω στη βιδα για λιγο και εκανε δουλεια. Προσεχε ομως!

Έγινε επεξεργασία από ZoSo
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετά λιωμένη για κατσαβιδι ειτε σταυρου ειτε ισιο.

 

Δοκιμασα το κολπο με λαστιχάκι , με κολλα , θα δοκιμάσω και να το ζεστάνω αλλα ειναι λιγο risky , ολο το σασί ειναι πλαστικό.

 

Οποιαδήποτε ιδέα αλλη καλοδεχούμενη 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σακουλα λιντλ αυτες τις πιο καλες με τα χερουλια βαλε τα χερουλια τους αντι το λαστιχο και δοκιμασε με πιεση μπολικη και θα ξεβιδωσει. Δεν ειναι σε κακη κατασταση η βιδα για να ειναι σπαζοκεφαλια. Αν ειναι Αθηνα ο γνωστος σου στειλε μου πμ να περασει απο εδω να του το φτιαξω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το σωστό εργαλείο 

 

https://www.amazon.co.uk/Wera-Kraftform-350-Screwdriver-Phillips/dp/B0001P17KG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1494099109&sr=8-1&keywords=wera+350+ph0  

 

και καλή τεχνική, θα ξεβιδώσει σχετικά εύκολα.

 

Μην τη ζεστάνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 5/3/2017 at 2:05 PM, karmen1983 said:

Σε τόσο μικρές βίδες δεν κάνουν δουλειά οι εξολκείς

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πάρα πολύ μιας και θα δουμε αν είναι μέσα σε τρύπα η βίδα ή ελεύθερη

Επίσης είναι φρεζάτη ή πομπέ;

 

Χωρίς φώτο μπορούν να δοθούν πολλές ιδέες αλλά δε θα κάνουμε δουλειά έτσι :) 

Μιας και έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα ας κάνω έενα update στην απάντηση της κυρίας παραπάνω :p 

 

Πλέον (ίσως και  την εποχή εκείνη) υπάρχουν και μικροί εξολκείς. Καλό είναι αφού ασχολούμαστε λίγο πολύ όλοι εδώ πέρα να έχουμε από ένα σετάκι για την κακή την ώρα.

Αφήνω ένα λινκ εδώ από ένα που παρήγγειλα σχετικά πρόσφατα αν κάποιος πέσει ποτέ στο θέμα και θελήσει το κάτι παραπάνω

 

22X Screw Extractor Easy Out Drill Bits Bolt Extractor Damaged Screw Remover

 

20191221_191402.jpg20191221_191419.jpg20191221_191443.jpg

 

 

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μη σου τυχει... σε ενα service manual της lenovo στα καλα μοντελα ελεγε οτι πρεπει να τις αλλαζεις τις βιδες οταν τις λυσεις.. οκ υπερβολη αλλα μαλλον για να αποφυγεις τετοιες καταστασεις... τις περισσοτερες φορες η ζημια γινεται απο λαθος κατσαβιδι πιστευω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια βοηθεια...........

βιδα απο λαπτοπ που ειναι μεσα σε πλαστικο................

On 12/21/2019 at 11:46 PM, Seek & Find said:

Ας βαλω και το δικο μου εδω απο αντιστοιχο θεμα που με εβγαλε μαγκα, απλα να υπαρχει

να μη μιλας μονη σου δεν κανει :hehe:

 

On 12/21/2019 at 7:17 PM, karmen1983 said:

Μιας και έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα ας κάνω έενα update στην απάντηση της κυρίας παραπάνω :p 

 

Πλέον (ίσως και  την εποχή εκείνη) υπάρχουν και μικροί εξολκείς. Καλό είναι αφού ασχολούμαστε λίγο πολύ όλοι εδώ πέρα να έχουμε από ένα σετάκι για την κακή την ώρα.

Αφήνω ένα λινκ εδώ από ένα που παρήγγειλα σχετικά πρόσφατα αν κάποιος πέσει ποτέ στο θέμα και θελήσει το κάτι παραπάνω

 

22X Screw Extractor Easy Out Drill Bits Bolt Extractor Damaged Screw Remover

 

20191221_191402.jpg20191221_191419.jpg20191221_191443.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.