Jump to content



Αγορα Κουτιου-Ψυχτρας


Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνομαστε μ'ενα φιλο μου για να αγορασει καινουριο κουτι και καινουρια ψυχτρα. Το συνολικο μπατζετ θελουμε να κυμανθει στα 200 ευρω. Το συστημα αποτελειται απο εναν i5 3570K και μια gtx970 G1 Gaming. Σαν απαιτησεις προεχει η ποιοτητα κατασκευης και το επαρκες airflow, ακουλουθουν χωρος για cable management πισω απ τη μητρικη και πλαινο παραθυρο, και τελος υπαρχει απο μεριας του μια προτιμηση σε γνωστους κατασκευαστες οπως πχ thermaltake,corsair, bequiet! κλπ.

Ενδιαφερεται και για midi αλλα και για full tower, δεν υπαρχει καποιο κολλημα σ αυτο.

 Απο τοτε που αγορασα εγω τα δικα μου εχει περασει καμποσος καιρος και σιγουρα εχουν βγει αρκετα καινουρια προιοντα και εγω καπως εχω χασει τις εξελιξεις, επομενως καθε βοηθεια ειναι αναγκαια!!

 

Ετχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/11492241/Phanteks-Eclipse-P400s-T

 

Ωραιοτατο κουτακι. Αλλα δες λιγο χαρακτηριστικα γιατι αν εχει πολλα drive/hdd δε θα του κανει. Ειδικα αν εχει και οπτικο (δεν δεχεται). Δες κανα review , νομιζω απο airflow τα παει πολυ καλα.

Αν του αρεσουν και τα λουκς, νομιζω οτι (αν και υποκειμενικο) , ειναι πολυ ομορφο. Πιο ομορφο απο το enthoo pro m  ισως , το οποιο εχει πιο "σοβαρο" υφος.

 

Εναλλακτικες δε ξερω. Πες του οτι η phanteks ειναι πολυ δυνατος παικτης στα κουτια, δηλαδη να μη τον "ξενισει" η μαρκα. Ας αφησει την θερλαλφεικ :hehe::p 

H Bequiet εχει τα silent base 800 + 600 νομιζω, pure base και μερικα ακομη. Απλα νομιζω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους και αν ψαχνει για καλο airflow και temps ΔΕΝ μπορει να εχει και ηχομονωτικα τριγυρω...Γνωμη μου παντα :) 

 

Κουρσαρος επισης, τωρα τελευταια δε ξερω πως την εχει δει...Πολυ ακριβοτερα απο το μεσο ορο κουτια... Δε ξερω τι παιζει ακριβως... Πανεμορφα κουτια, με εμφανεις ελλειψεις και "τσιπιές" για τα φραγκα που δινεις. Τα Crystal ειναι νομιζω η τελευταια σειρα 

 

 

Για ψυχτρα πραγματικα δεν εχω αποψη! Ενδιαφερεται για αερα να φανταστω; Με τα λεφτα που θα του μεινουν παιρνει και ΑΙΟ.

https://www.skroutz.gr/s/7881413/Arctic-Liquid-Freezer-240.html?from=catspan&keyphrase=arctic+240

Για τσεκ :) 

Ο @Seafalco θυμαμαι να προτεινει την συγκεκριμενη ως αρκετα καλη και budget λυση! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ο @Seafalco θυμαμαι να προτεινει την συγκεκριμενη ως αρκετα καλη και budget λυση! 

Και εξακολουθεί να την θεωρεί μια πολύ καλή πρόταση ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Νομιζω πως την υδροψυξη δεν θα τη θελει.... Θα του μεταφερω τα ηδη λεχθεντα αλλα και οτι αλλο προκυψει την τεταρτη και βλεπουμε! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως αν δεν ειναι πολυ του κλοκαρισματος, και μια τετοια 

https://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html

θα ειναι just fine! 

ή

https://www.skroutz.gr/s/5282970/Cryorig-H5-Universal.html

 

Μετα πας στις R1 , απ'οτι βλεπω εχει πεσει η τιμη τους (τις θυμαμαι κοντα στα 90) , και αυτης λιγο παραπανω την θυμαμαι.

Νομιζω πως το κουτι δε θα εχει προβλημα να τις χωρεσει. Not sure. Εξαρταται ποιο θα επιλεξει! 

 

ΥΓ: Οσος καιρος και αν περασε παντως, το κουτι σου ειναι εξαιρετικο, παραμενει εξαιρετικη επιλογη για τον καθενα πιστευω! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αερόψυκτρα εφόσον χωράει νομίζω ότι η Noctua NH-D15 είναι ότι καλύτερο και πιο άσχημο! :p

Την έχει βάλει φίλος και δεν ακούγεται το πισί του, και από θερμοκρασίες πάρα πολύ καλές. Αν χώραγε στο δικό μου κουτί θα την είχα πάρει και θα είχα βάψει τα φουρφούρια! :)

Πολύ όμορφο είναι και το NZXT S340 Elite, αν και το κουτί είναι και λίγο υποκειμενικό πέραν της απόδοσης..

Έγινε επεξεργασία από panos444
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση γενικά με τις υδροψυξεις..! Οι οποίες και θόρυβο κάνουν και πολλές φορές δεν έχουν ίδια απόδοση. Το κουτί δεν γνωρίζω πως τα πάει αλλά στο κατοσταρικο μου φαινόταν η πιο όμορφη επιλογή. :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 

Αν θες και απόδοση και εμφάνιση στην ψύχτρα, ρίξε και μια ματιά στις Cryorig R1 Ultimate και Universal.

http://www.cryorig.com/r1-ultimate.php

http://www.cryorig.com/r1-universal.php

 

Δες τα specs για το πόσο clearance υπάρχει για τις μνήμες, γιατί είναι τσίμα τσίμα με πολλά ram kits.

Έγινε επεξεργασία από Larry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε το περιθωριο οικονομικα θα πηγαινε σε cryorig r1. Την εχω κι εγω, την εχει δει απο κοντα και του αρεσε. Ειναι μεν η δευτερη δυνατοτερη ψυχτρα αλλα η πιο ομορφη, αλλα ειναι κι ακριβη δυστυχως... Γιατι τα 80 περιπου αντε και πες οτι τα δινει.. Μετα ομως με 120 ευρω οι επιλογες στα κουτια στενευουν αρκετα...

Εγω υπολογιζα καπου στα 150 κουτι και 50 ψυχτρα. Νομιζω στο 50αρικο η bequiet! ειχε αξιοπρεπεστατες επιλογες. Ισχυει ακομα αυτο; Η μηπως οι προτασεις της cryorig στο 50αρικο ειναι καλυτερες; (H7 πχ) Η καποια coolermaster μηπως; 

Link to comment
Share on other sites

R1 προτεινω και εγω, αλλωστε αυτην εχω. Το αν θα πας στην ultimate η την αλλη εξαρταται απο το υψος των μνημων του παιδιου.

 

Εφοσον δεν θα παει εκει μαλλον Η7 η Dark rock?

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω... Dark Rock? H7? Κατι αλλο;;;; Αλλα δεδομενου οτι δεν θα κλοκαρει γιατι ειναι λιγο φοβιτσιαρης νομιζω οτι με καποια απο αυτες ειναι υπερκαλυμμενος!! Για r1 ισως ειναι λιγο υπερβολη!

Link to comment
Share on other sites

Το define c επίσης είναι ένα οικονομικό κουτί και όμορφο. Δεν γνωρίζω πως θα πάει από ψύξη. Το άλλο phanteks, το enthoo evolv atx glass, με μια ακόμα πιο οικονομική ψύκτρα μιας και δεν θα φανεί πολύ χρήσιμη;
http://www.phanteks.com/Enthoo-Evolv-ATX-TemperedGlass.html

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει επιλογές στα έως 100€ για κουτι, γιατί να θυσιάσει μια ψυκτρα που θα μπορεί να Την χρησιμοποιήσει και αργότερα Και να πάρει κουτί με ντε και καλά 150; Αφού μπορούν και ζυγιζονται αυτά,ψάξτε το λίγο καλύτερα imo :)

Το evolve ξεφεύγει σε τιμή ρε γμτ , είναι απίστευτο όμως... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 150-50 ειναι κατι που σκεφτηκα εγω, δεν ειναι δα και σιγουρο! Η αληθεια ειναι οτι 1-2 θεσεις 5,25 καλο θα ηταν να υπαρχουν. Νομιζω πως ενα phanteks enthoo pro window παραμενει μια πολυ καλη επιλογη εως και σημερα. Και μ αυτο το κουτι ισως και να "χωρεσουμε" και μια r1

@tommybertsen αυτο το κουτι δεν εχεις κι εσυ; τι λες;; ωραια και καλα τα reviews και τα specs αλλα μια γνωμη καποιου που ζει καιρο μαζι του ειναι εξισου χρησιμη. Τι συν και πλην θα εδινες χοντρικα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έχω σχεδόν δυο χρονια!
Χώροι πολλοί για ότι ψυκτρα θες (έως 18cm) και ότι aio θες. 2 hdd cages 6 θέσεις για δίσκους όπου σε κάθε cage μπαίνει και ένας 12ρης ανεμιστήρας if you like. 2 θέσεις για ssd 1 caddy παρέχεται . Καλυπτρα αν πάρεις έκδοση με παράθυρο. Απίθανα ευκολο cable management με μελετημένα σημεια για δεματικα, και εχει και τα κλασικά Velcro ! Καλό airflow. 3 θέσεις 5.25. Η πινελιά με το διπλό παράθυρο και τους καλυμμενους δίσκους είναι Στα συν για εμένα (και μπορεί να αφαιρεθεί αν και όχι τόσο εύκολα). Επίσης φίλτρα αφαιρούμενα κάτω μπροστά και στο psu. Και αφαιρουμενο και στο μπροστινο καπάκι. Το επάνω φίλτρο είναι υποτυπώδες. Αφαιρείται δύσκολα και έχει νόημα να μείνει αν δεν έχεις ανεμιστήρες η αιο πάνω.
Καλυμμένο front panel ,καλό αν θες να μην έχεις άξονες στις usb.

Στα αρνητικά ο μπροστινος 200ρης είναι ο μόνος που ακούγεται σε υψηλές στροφές. Αλλα με ένα σωστό προφίλ στο bios είναι gg.
Στα πλαϊνά vents που έχει το μπροστινό κάλυμμα δεν έχει φίλτρα όποτε εισέρχεται περισσότερος αέρας , αλλά και σκόνη. Έχω κάνει αυτοσχέδια φιλτρακια για εκεί. Το παράθυρο Επίσης είναι μέτριες ποιοτητας, προσοχή στο καθάρισμα , μόνο με αντιστατικο πανάκι για να μη μένουν γρατσουνιές !!

Αν θέλω να είμαι πολύ αυστηρός θα πω ότι αρνητικό είναι και το ότι δεν έχει captive screws (χειροβιδες όμως έχει παντου)και αν θες να αλλάξεις τον μπροστινό ανεμιστήρα πρέπει να βγάλεις τα cages οπωσδήποτε. Εκτός και αν βάλεις σλιμ. Επίσης το psu shroud πρέπει να βγει για να μπει το psu [emoji14]

To ότι το είχα πάρει καλοκαίρι μου έδωσε την ευκαιρία να τσεκάρω πόσο καλά θα τα πηγαινε. Παίζει ρόλο και το hardware βέβαια αλλά είχα εντυπωσιαστεί σε σχέση με το παλιό μου κουτί (ένα cooler master n400).
All in all ένα πλαϊνό παράθυρο μόνο θα αλλάξω Γιατί την άκουσε και από τη μετακόμιση ! Τραυματίστηκε αρκετά.
Αν ξέχασα κάτι θα το θυμηθώ στην πορεία , ελπίζω να βοηθάω.


Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:
Spoiler

 

Ναι αυτό έχω σχεδόν δυο χρονια!
Χώροι πολλοί για ότι ψυκτρα θες (έως 18cm) και ότι aio θες. 2 hdd cages 6 θέσεις για δίσκους όπου σε κάθε cage μπαίνει και ένας 12ρης ανεμιστήρας if you like. 2 θέσεις για ssd 1 caddy παρέχεται . Καλυπτρα αν πάρεις έκδοση με παράθυρο. Απίθανα ευκολο cable management με μελετημένα σημεια για δεματικα, και εχει και τα κλασικά Velcro ! Καλό airflow. 3 θέσεις 5.25. Η πινελιά με το διπλό παράθυρο και τους καλυμμενους δίσκους είναι Στα συν για εμένα (και μπορεί να αφαιρεθεί αν και όχι τόσο εύκολα). Επίσης φίλτρα αφαιρούμενα κάτω μπροστά και στο psu. Και αφαιρουμενο και στο μπροστινο καπάκι. Το επάνω φίλτρο είναι υποτυπώδες. Αφαιρείται δύσκολα και έχει νόημα να μείνει αν δεν έχεις ανεμιστήρες η αιο πάνω.
Καλυμμένο front panel ,καλό αν θες να μην έχεις άξονες στις usb.

Στα αρνητικά ο μπροστινος 200ρης είναι ο μόνος που ακούγεται σε υψηλές στροφές. Αλλα με ένα σωστό προφίλ στο bios είναι gg.
Στα πλαϊνά vents που έχει το μπροστινό κάλυμμα δεν έχει φίλτρα όποτε εισέρχεται περισσότερος αέρας , αλλά και σκόνη. Έχω κάνει αυτοσχέδια φιλτρακια για εκεί. Το παράθυρο Επίσης είναι μέτριες ποιοτητας, προσοχή στο καθάρισμα , μόνο με αντιστατικο πανάκι για να μη μένουν γρατσουνιές !!

Αν θέλω να είμαι πολύ αυστηρός θα πω ότι αρνητικό είναι και το ότι δεν έχει captive screws (χειροβιδες όμως έχει παντου)και αν θες να αλλάξεις τον μπροστινό ανεμιστήρα πρέπει να βγάλεις τα cages οπωσδήποτε. Εκτός και αν βάλεις σλιμ. Επίσης το psu shroud πρέπει να βγει για να μπει το psu emoji14.png

To ότι το είχα πάρει καλοκαίρι μου έδωσε την ευκαιρία να τσεκάρω πόσο καλά θα τα πηγαινε. Παίζει ρόλο και το hardware βέβαια αλλά είχα εντυπωσιαστεί σε σχέση με το παλιό μου κουτί (ένα cooler master n400).
All in all ένα πλαϊνό παράθυρο μόνο θα αλλάξω Γιατί την άκουσε και από τη μετακόμιση ! Τραυματίστηκε αρκετά.
Αν ξέχασα κάτι θα το θυμηθώ στην πορεία , ελπίζω να βοηθάω.


 

 

Ξεχασα να πω στα θετικα οτι μπορει να χρησιμοποιησει και το fan hub που εχει το κουτι, λειτουργει κανονικα και ειναι βολικο αν η μητρικη δε παιρνει πανω απο 2-3 ανεμιστηρες (και θελει/εχει περισσοτερους).

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογο με το fractal R5 είναι και αυτό που εγώ θα το πρότεινα μιας κα ιτο έχω(χωρις window εγώ γιατι δεν ήθελα)
Εχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευης και για εμέαν είναι αρκετά όμορφο και κλασικό χωρις τίποτα το υπερβολικό και ΟΥΤΕ 100euro:D:D:D
https://www.skroutz.gr/s/8280500/Corsair-Carbide-Clear-400C.html

Οσο για ψύξη δεν ξέρω μιας και εγώ έχω μια corsair H75 και είμαι απολύτα ευχαριστημένος μέχρι τώρα και απο το κουτί ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!
Τώρα για ψύκτρες στα 100 eyro Πολύ πιθανό να παίζουν πολύ καλύτερες η και όχι αλλα σίγουρα έχεις αρκετές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.