Jump to content



Assassin's Creed Origins


GFFermari

Recommended Posts

ξεκίνησα χθες...στην Siwa που είμαι , στα 2560χ1440 με μια 980τι με όλα high είμαι στα 55-60 fps. Δεν θυμάμαι αν έχει μείνει κάποιο setting που επιβαρύνει τη GPU αδικά (χωρίς δηλαδή να έχει εμφανή βελτίωση στην οθόνη... 

Ομολογουμένως έχουν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά!! Έχω εκπλαγεί ευχάριστα . Πολλά πολλά νέα στοιχεία ... 

Από τους εμπειρους κάποιες οδηγίες προς ναυτιλομένους όσον αφορά τρόπο παιχνιδιού ωστε να μην χαθώ  καθώς και που αξίζει να ξοδέψεις-ξεκλειδώσεις perks  κτλ . Μια εικόνα από το "δέντρο" σας και λίγα λόγια 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα settings, θα εκπλαγείς δυσάρεστα στη συνέχεια, πέφτουν κατακόρυφα τα FPS σε περιοχές όπως η Alexandria και άλλες, το παιχνίδι είναι ξεκάθαρα CPU bound και η κάρτα θα δουλεύει ίσως λίγο καλύτερα σε σένα, λόγω ανάλυσης. Εκτός και αν έχεις κάναν 8700/7700, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Για μένα το AA ρίχτο όσο μπορείς πιο κάτω και τα shadows επίσης, αλλά μικρή διαφορά θα κάνουν, να ξέρεις. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

Από τους εμπειρους κάποιες οδηγίες προς ναυτιλομένους όσον αφορά τρόπο παιχνιδιού ωστε να μην χαθώ  καθώς και που αξίζει να ξοδέψεις-ξεκλειδώσεις perks  κτλ . Μια εικόνα από το "δέντρο" σας και λίγα λόγια 

 

Απλή οδηγία. Κάνε και τα side quest (είναι αρκετά από αυτά ενδιαφέροντα και σχετίζονται με το game), και ψάχνε περιοχές +/- 1 το ΠΟΛΥ από το level σου. Αν είσαι level 10 και πας σε 15, δε περνάς με τίποτα. Αν σου αρέσει το παιχνίδι και πετύχεις τα DLC σε προσφορά (το season pass), είναι η πρώτη φορά που τολμώ να πω πως ένα season pass, αξίζει πραγματικά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!! 

Ο 2600Κ στα 4.4Ghz που τον έχω καλοκαιριάτικα , δουλευει >75-80% on all threads. Η κάρτα γραφικών στα 1440Mhz

Θα κάνω τα side quests πρώτα και μετά main game missions...ετσι συνηθίζω να παιζω (και στa witcher)...

Αναφορικά με τα abilities υπάρχει περιορισμός στα level που θα κερδίσεις και δεν θα προλάβεις να τα ξεκλειδώσεις όλα; Υπάρχουν κάποια που είναι "αχρείαστα" και κάποια που καλό θα ήταν να εστιάσω από την αρχή;

 

Link to comment
Share on other sites

75-80 ? Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι κολλημένοι όλοι κοντά στο 100% ; Ίσως το HT να ευθύνεται/βοηθάει. Στο λέω γιατί σε κάποιες περιοχές, ίσως το δεις μόνιμα στο 100%.

 

Εγώ , για κάποιον λόγο, όταν τελείωνα το παιχνίδι, είχα άλλα 3-4 abilities που δεν ξεκλείδωσα αλλά το level cap είχε φτάσει και δεν είχα τι να κάνω ώστε να πάρω ability points. Θα έπρεπε να φαρμάρω για κάνα χρόνο :hehe: 

Θαρρώ το κάνουν για να αγοράσεις και τίποτα από το store. Δεν μου χρειάζονταν , αλλά επειδή ήθελα να τελειώσω 100% το παιχνίδι, ήθελα να τα ξεκλειδώσω. Τα ξεκλείδωσα στα DLC. Ίσως με κάποιο διαφορετικό approach και αν αγοράσεις ability points με τα 500Η που σου δίνει δώρο σε κάποια φάση, να μπορείς να τα ξεκλειδώσεις. Εγώ με τα 500Η πήρα upgrades για τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα μαζεψεις φραγκα και τα κρατησεις αφου τελειωσεις το main σου εχει τροπο να αγορασεις xp. Δε θα σου πω τι και πως να μην στο χαλασω. btw skills οπως chariot owner δε λενε απλα για πληροτητα. Αν ξεμπερδεψεις τα skills μετα επενδησε ξανα και ξανα στο "master skill" του melee tree. γινεσαι killer και στην αρενα θεριζεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Αμα μαζεψεις φραγκα και τα κρατησεις αφου τελειωσεις το main σου εχει τροπο να αγορασεις xp. Δε θα σου πω τι και πως να μην στο χαλασω. btw skills οπως chariot owner δε λενε απλα για πληροτητα. Αν ξεμπερδεψεις τα skills μετα επενδησε ξανα και ξανα στο "master skill" του melee tree. γινεσαι killer και στην αρενα θεριζεις..

Και πάλι δεν φτάνουν για full completion, from what I saw. Πήγαινα λίγο σαν τάγαρος βέβαια εγώ, αλλά ήθελε way too much ability points ακόμη για να πεις ότι κάτι έκανα τραγικά λάθος. 

Αν στοχεύεις πάντως στο 100% πρέπει να τα ανεβάσεις όλα. Δηλαδή και τα crafting upgrades. Εγώ για εκεί ξόδεψα τα 500H και την πάτησα :p 

Link to comment
Share on other sites

thank you....τα φράγκα που μαζεύεις εδω και εκεί , πρέπει να πατάς το V για τα βρίσκεις ; Δεν γίνονται "respawn", τα μάζεψες μια φορά και τέλος... σωστά;

Όταν είσαι σε μια περιοχή κάνεις τα πάντα εκεί και πας στην επόμενη ; ή πηγαίνεις σε διπλανές περιοχές και κάνεις τις αποστολές ίδιου level;  Αποστολές μεγαλύτερου level σε περιοχές που έχεις εξαντλήσει εμφανίζονται  (πχ από το main story); 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

Δεν γίνονται "respawn", τα μάζεψες μια φορά και τέλος... σωστά;

Από ότι θυμάμαι, yeap.

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

Όταν είσαι σε μια περιοχή κάνεις τα πάντα εκεί και πας στην επόμενη ; ή πηγαίνεις σε διπλανές περιοχές και κάνεις τις αποστολές ίδιου level; 

Η προσέγγιση είναι καθαρά δική σου υπόθεση. Αρκεί να μην προσπαθείς σε περιοχές πολύ μεγαλύτερου level γιατί θα έχεις πρόβλημα. Δεν πέφτουν με τίποτα οι οχτροί και εσύ πέφτεις σαν χαρτί :p 

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

Αποστολές μεγαλύτερου level σε περιοχές που έχεις εξαντλήσει εμφανίζονται  (πχ από το main story); 

Επειδή έχουν γίνει αρκετά patch, δεν είμαι σίγουρος. Δεν εμφανίζονταν αποστολές αν δεν πήγαινες/άνοιγες τον χάρτη, αλλά είχαν μία "συνέχεια" μετά τις main. Όμως αν δεν έκανες ορισμένες side δύσκολα έφτανες στο επιθυμητό level.

Αυτό που εμφανίζεται είναι ένα "τάδε έως τάδε level" σε κάθε περιοχή, που σε προδιαθέτει για το τι να περιμένεις. Εγώ είχα κάνει ένα ταξιδάκι σε πολλά μέρη του χάρτη για να θαυμάσω και να δω τι θα συναντήσω, αλλά δεν έχει νόημα να το κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα πηρες και τελος. Ομως εχεις καποιες πολυ καλες πηγες εσοδων. Πρωτα απο ολα μαζευεις οτι σαπιο οπλο βρεις (διπλα τριπλα κτλ) και τα πουλας ΔΕΝ κανεις upgrade οπλα γιατι θα βρεις καλυτερα. κρατας ολα τα legendary και τα κανεις upgrade οταν θα τελειωσεις το level up. Κανεις επιδρομες στα καραβανια που βρισκεις τυχαια στο δρομο ξανα και ξανα.

Επισης οι γατουλες πουλιουνται ακριβα αφου ομως τελειωσεις το armor upgrade.

 

Εγω καθαριζα πρωτα περιοχη και πηγαινα μετα αλλου. Μπορει να βγουνε αποστολες καπου που εχεις καθαρισει

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

ΔΕΝ κανεις upgrade οπλα

Αυτό ξέχασα να το αναφέρω κι εγώ. Το έκανα στην αρχή, αλλά upgrade αν θες διακαώς κάποιο όπλο στο τέλος να φτάσει στο level σου και δεν το βρίσκεις (και έχεις money), μόνο τότε ;) 

Και όντως βγαίνουν κάτι αποστολές άκυρες (εκτός main story, ούτε καν side quest) οι οποίες μπορεί να είναι οπουδήποτε. Τις βρίσκεις στο χάρτη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα πουλάς ή dismantle? επειδή ειμαι ασχετος...το level up το δικό σου είναι maξ πχ lv60...το όπλο το βρίσκεις όταν είσαι lv30...θα μπορούσες το αναβαθμίζεις μια φορά στο lv που είσαι και τέλος  ; ή χ φορές πχ αν x=5 τότε φθάνει μέχρι το lv35 και μετά είναι αχρηστο; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

τα πουλάς ή dismantle?

Για φράγκα τα πουλάς, dismantle για scrap (ανάλογα το όπλο δίνει διαφορετικό υλικό, ίσως το χρειαστείς για τα upgrades, αλλά αργότερα). 

 

Το όπλο το αναβαθμίζεις αν θες στο τέλος, there's no problem with it. Αν το όπλο είναι lvl 30 και εσύ είσαι 40 , θα χρειαστούν  περισσότερα λεφτά απλά από ότι αν το όπλο είναι 35 και εσύ 40. Λογικό είναι.

Κάθε όπλο αν θυμάμαι καλά φτάνει μέχρι το level που βρίσκεσαι, αλλά αν αξίζει να κάνεις κάποιο upgrade όπλου, αυτό θα είναι κάποιο rare ή legendary (τα μωβ ή τα κίτρινα αντίστοιχα). Το οποίο θα θες πάση θυσία να το έχεις. Συνήθως όμως από διάφορες αποστολές, πέφτουν πολύ καλά όπλα, οπότε save the money, μην αναβαθμίζεις τακτικά, υπομονή ;) 

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα για λίγο χθες μια αποστολή στην Siwa να ελευθερώσω κάποιους ιερείς από τον ναό.  Πετάς το drone-πουλί κάνει scan-αναγνωριστική πτήση , και είσαι έτοιμος να οργανώσεις το πλάνο εισβολής. Σε nightmare επιπεδο δυσκολίας...lv3 εγώ , lv2-4 oι οχτροί...πέθανα 5 -6 φορές με 3 ή περισσότερους εχθρούς αντίπαλους ταυτόχρονα. Δεν έχω συνηθίσει ακόμα τις μάχες. Πρέπει να μάθω να δουλεύω το block...Πολλές φορές πήγαινα από πίσω και χτυπούσα με το F αλλά τότε δεν πεθαιναν (υπάρχει άλλο κουμπι για εξολόθρευση αντί εξουδετέρωση;)...Έπιαναν την  κοιλιά τους ! (μου φάνηκε αστείο το σκηνικό...αντί για πονοκέφαλο)...Τεσπα...όσο ήταν κάτω εβγαζα σπαθί και τους σκότωνα τότε έριχναν και κάποιο loot.  Υπάρχει λόγος να παίζεις έτσι "ανθρωπιστικά" αντί για να τους φονεύεις;

Επίσης, όταν χάνεις δεν ξαναρχίζεις την αποστολή από την αρχή  (είχα απελευθερώσει 2 μοναχούς και ξανάρχισα έξω από τον ναό αλλά έχοντας όλους τους αντιπάλους σου ξύπνιους-ζωντανούς)... 

Πρέπει να έχει παρα πάρα πάρα πάρα πολλά πράγματα να κάνεις!!

 

Link to comment
Share on other sites

btw ισχυει αυτο που ειπα με το trophy. Απο'κει και περα τα δερματα των αιλουροειδων πουλιουνται ακριβα, αν σταμπαρεις καποιες φωλιες και τις επισκεπτεσαι που και που ειναι καλο εισοδημα. Τωρα εισαι ανθρωπιστης γιατι δεν εχει ξεκλειδωθει το αναλογο skill μετα θα σου φυγει η ανθρωπια μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα ολοι το περασαμε?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2018 at 11:25 ΠΜ, το μέλος sstav έγραψε:

Σε ευχαριστώ!!! 

Ο 2600Κ στα 4.4Ghz που τον έχω καλοκαιριάτικα , δουλευει >75-80% on all threads. Η κάρτα γραφικών στα 1440Mhz

Θα κάνω τα side quests πρώτα και μετά main game missions...ετσι συνηθίζω να παιζω (και στa witcher)...

Αναφορικά με τα abilities υπάρχει περιορισμός στα level που θα κερδίσεις και δεν θα προλάβεις να τα ξεκλειδώσεις όλα; Υπάρχουν κάποια που είναι "αχρείαστα" και κάποια που καλό θα ήταν να εστιάσω από την αρχή;

 

Spoiler

Στο bf1 ανθρωπιστής (medic γαρ), στο aco υβρίδιο ράμπο-τσακ νόρις:p. Όταν ξαναπαίξεις bf1, σε βλέπω Μαχάτμα Γκάντι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...πέρασα στην 2η περιοχή από την Σίβα προς την Αλεξάνδρεια.

Ενίοτε στην ερημο εβλεπα κάποιες σκηνές σαν παραισθήσεις ... κάτι πρέπει να κάνω;

Οι 2ουσες αποστολές (ερωτηματικά στον χάρτη) εμφανίζονται τυχαία αν κάνω synchronize από τα ψηλά και αφορούν lairs με θηρία, στρατόπεδα με κάποιον αρχηγό, ληστές κτλ. Πλησιάζεις, πετάς το drone, ανιχνευεις τη δυσκολία και βουρ ή τον πούλο; Δεν εχουν σχέση με κάποια ιστορία-χαλάω την σειρά σε κάτι;

Oι μάχες σώμα με σώμα με δυσκολεύουν (παίζω στο υψηλότερο επίπεδο δυσκολίας). Λοκάροντας έναν αντίπαλο και προσπαθώντας να μπλοκάρω τις επιθέσεις του με την ασπίδα (πατημένο shift) δέχομαι τις επιθέσεις με τόξα , λόγχες, σπαθιά των άλλων αντιπάλων (σωστό και λογικότατο). Απλά δεν εχω κατανοήσει πλήρως το σύστημα μάχης... Stealth με το τόξο να ξεπαστρέψουμε όσους περισσότερους μπορούμε μέχρι να μας πάρουν χαμπάρι και μετά απομονώνουμε έναν έναν τους αντιπάλους; 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.