Jump to content


Επαναφορτιζόμενο σκουπάκι - Αξίζει και ποιο?


pasjohn

Recommended Posts

Γεια χαρά. Σκέφτομαι για σκουπάκι. Το μόνο που ξέρω γι αυτά είναι να έχει αρκετά Volt (από 14,4 και πάνω). Είναι έτσι ή όχι. Από μάρκες δεν γνωρίζω.

 

Ποσό 50+-. Θέλω το σκουπάκι να τραβάει γιατί τα περισσότερα από αυτά, φαντάζομαι τα φθηνά, ούτε καν ψίχουλα δεν τραβάνε. 

 

Χρήση κυρίως για αυτοκίνητο και για το σπίτι όταν απαιτείται να καθαρίσω κάτι πρόχειρα. Για τα πολλά υπάρχει ηλεκτρική σκούπα.

 

Με ενδιαφέρει για στεγνές επιφάνειες και όχι υγρές.

 

Όποιος σκαμπάζει από σκουπάκια ή έχει κάποιο καλό υπόψιν του και δοκιμασμένο ας ρίξει μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να αποφύγεις τα σούπερ ντουπερ ακριβά που μαζεύουν και υγρά για τους εξής λόγους:

α) δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις αυτό το feature, αλλά σφουγγαρίστρα. 

β) μετά από 2-3 χρόνια χρήσης οι μπαταρίες θα χαλάσουν και δε θα αξίζει να τις αντικαταστήσεις... θα ξεφορτώνεται σε 5 λεπτά αντί για 20 και η απόδοση θα πέσει αισθητά, τόσο που θα προτιμήσεις ένα φτηνό αλλά καινούριο, παρά να φτιάξεις το ίδιο.

γ) Για ψίχουλα από μπισκότα και ψωμί, όλα κάνουν τη δουλειά)

 

ενας παθών ( το 1ο 14.4, το 2ο 9.6 watt)

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω ότι δεν το θέλω για νερά. Δυστηχώς δεν κάνουν όλα για ψίχουλα και μπισκότα. Κάτω από 14.4 δεν τραβάνε μία. Ούτε τα ψίχουλα δεν τραβάνε.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ίσως το καλύτερο σε σκουπάκι ίσως είναι αυτό : https://www.skroutz.gr/s/4739886/Black-Decker-Lithium-Ion-Dustbuster-Pivot-PV1820L.html

όποιος έχει μικρά παιδιά και γενικώς κάνει συχνή χρήση είναι φανταστικό ! (Διάβασε και τα σχόλια ...)

Το μόνο μείον είναι η τιμή του, αν και βγαίνει κάποιες φορές σε προσφορά -10Ε.

Και ειδικά αυτό με τις μπαταρίες λιθίου, είναι φοβερό σε απόδοση. Ο αδερφός μου είχε το παλιό με τις κλασικές μπαταρίες NiMh και μόλις τα έφτυσαν πήρε το παραπάνω.

Αν και δεν το έχω ανοίξει λογικά άμα χαλάσουν οι μπαταρίες θα μπορείς να τις αντικαταστήσεις πιο εύκολα και οικονομικά σε σχέση με το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η απόδοση της στην απορρόφηση είναι καλύτερη από πολλές κανονικές σκούπες των ίδιων χρημάτων, αυτό που πληρώνεις είναι η φορητότητα χωρίς να χάνεις σε απόδοση.

Για αυτό σου είπα αν κάνεις συχνή χρήση θα το εκτιμήσεις, ειδικά ο αδερφός μου που είχε μικρά παιδιά τον είχε σώσει!

Ρίξε μια ματιά στην βαθμολογία και στα σχόλια όσων το έχουν πάρει.

 

Τώρα αν κάνεις περιστασιακή χρήση και έχεις την δυνατότητα χρήσης κανονικής σκούπας, σαφώς προτίμησε την και άσε τα μικρά.

 

Κακά τα ψέματα το 90% από τα αντίστοιχα σκουπάκια είναι πεταμένα λεφτά δεν κάνουν ούτε για να τραβάνε ψίχουλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Singer VCR625 εδώ και κάπου 7 χρόνια (ήταν δώρο γάμου). Είναι 9,6 V και είναι μια χαρά για ψίχουλα κλπ ακόμα και σε χαλιά. Η μπαταρία του μετά από τόσο καιρό, σαφώς και έχει πέσει, αλλά πλέον το έχω μόνιμα στο ρεύμα και είναι πάντα ετοιμοπόλεμο.

 

Εάν το θες κυρίως για το αυτοκίνητο, γιατί δε κοιτάς κάποιο 12βολτο που να παίρνει ρεύμα από τον αναπτήρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως για αυτοκίνητο αλλά όχι μόνο γι αυτό με την λογική ότι παίρνω που παίρνω ας μην περιορίσει να παίρνει ρεύμα μόνο από τον αναπτήρα. Στα Volt κάπου εκεί θα παίξω από 12 μέχρι 14.4. Singer κοιτούσα από την αρχή. http://www.skroutz.gr/s/7764640/Singer-HVC144D.html

Link to comment
Share on other sites

DustBuster Flexi, καμία σχέση με ό,τι άλλο σκουπάκι υπάρχει.

Αυτό είναι για αναπτήρα αυτοκινήτου.

https://www.skroutz.gr/s/9406015/Black-Decker-Flexi-12V.html?from=catspan

 

Εγώ έχω μια έκδοση με 10.8V λιθίου, και τραβάει σα διάολος (άνετα αντικαθιστάς τη σκούπα σπιτιού με αυτό). Το έχω 3+ χρόνια, για το αμάξι είναι απίστευτο.

Βέβαια από κόστος τα επαναφορτιζόμενα είναι >50 ευρώ.

Απ'ότι βλέπω, το μικρό (1020) έχει 80:

https://www.skroutz.gr/c/2403/epanafortizomena_skoupakia.html?from=catspan&keyphrase=black+decker+flexi

 

Το άλλο μεγάλο πλεονέκτημα είναι το flexi, αν θες να σκουπίσεις κάτι επισταμένως δεν σου βγαίνει το χέρι να κρατάς όλο το σκουπάκι αλλά μόνο το σπιράλ!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερίζω,

 

Ξεθάβω το thread για να ρωτήσω ποιο επαναφορτιζόμενο σκουπάκι χρησιμοποιείτε και ποιο θα μου προτείνατε να αγοράσω. Για να αποφεύγω να βγάζω συνέχεια τη μεγάλη σκούπα, χρειαζόμαστε ένα σοβαρό και ικανό σκουπάκι. Αν αυτό συνδυάζεται και με χαμηλή τιμή, ακόμη καλύτερα!

 

Η γυναίκα μου είναι της ιδέας να πάρουμε ένα φθηνό του στιλ 20-25€ κι αν χαλάσει σε 5-6 μήνες να πάρουμε άλλο. Αλλα συμφέρει τελικά αυτό;

 

Κάποια προτάση; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Έχω δουλέψει αυτό για λίγο και ήταν πολύ δυνατό https://www.skroutz.gr/s/4739886/Black-Decker-Lithium-Ion-Dustbuster-Pivot-PV1820L.html Βέβαια έχει κόστος...

οτι ποιό γρήγορο έχω δουλέψει σε σκουπάκι!

Είχα και το προηγούμενο μοντέλο με μη λιθίου μπαταρίες τα έφτυσαν στα 3 χρόνια τις άλλαξα με 25 ευρώ, κράτησαν αλλά 3 και μετά βγήκε αυτό που σου προτείνεται με λιθίου μπαταρίες και είναι στο δεύτερο χρόνο!

Θέλει μια προσοχή να το φορτίζεις σωστά μόλις ξεφορτίσει και όχι τον φορτιστή στην μπριζα συνέχεια και επάνω το σκουπάκι συνέχεια!

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 11/1/2020 at 9:44 ΜΜ, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Έχω δουλέψει αυτό για λίγο και ήταν πολύ δυνατό https://www.skroutz.gr/s/4739886/Black-Decker-Lithium-Ion-Dustbuster-Pivot-PV1820L.html Βέβαια έχει κόστος...

Όλες οι αρνητικές που έχει λένε ότι η μπαταρία του σε 1-2 χρόνια πεθαίνει και για αντικατάσταση κοστίζει όσο ένα καινούριο.

 

Με ενδιαφέρει κι εμένα και έπεσε το μάτι μου σε αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Όλες οι αρνητικές που έχει λένε ότι η μπαταρία του σε 1-2 χρόνια πεθαίνει και για αντικατάσταση κοστίζει όσο ένα καινούριο.

 

Με ενδιαφέρει κι εμένα και έπεσε το μάτι μου σε αυτό

6 χρόνια με το παλιό, και μόλις μπήκα στον τρίτο με το καινούργιο, αν τηρείς αυτό που λέω

''Θέλει μια προσοχή να το φορτίζεις σωστά μόλις ξεφορτίσει και όχι τον φορτιστή στην μπρίζα συνέχεια και επάνω το σκουπάκι συνέχεια!''

δεν νομίζω να έχεις θέμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζαχαρώνω και εγώ καιρό τώρα αλλά τελικά πήρα ένα πιο φθηνό με την προοπτική να πάρω μια αυτόματη σκούπα. Νομίζω ότι θα είναι πιο ''ξεκούραστη'' αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.