Jump to content



AM4 Budget MoBo


denz

Recommended Posts

Όταν μιλάμε για value mobo ξεκάθαρα κοιτάς B350. Οι διαφορές με το μεγαλύτερο Χ350 είναι η δυνατότητα SLi/CF και λιγότερα sata/usb, φθηνότερα κυκλώματα ήχου/network αλλά και λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας.

Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει το extreme OC (γιατί αξιοπρεπές OC θα κάνεις και με το Β350), SLI/CF δεν θα έχεις πρόβλημα με οποιοδήποτε Β350 mobo ~€100-120.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις Χ370 μητρικών με καλό value όπως Asus Χ370 Prime ~€175.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 19/7/2017 at 4:55 ΜΜ, το μέλος denz έγραψε:

Χρειάζομαι προτάσεις για budget VfM mobo για R5 1600/1600X.

 

Τι θα πρέπει να προσέξω;

κατ αρχην να αναφερεις και το μπατζετ.....!!!   

 

το VFM ειναι διαφορετικο για τον καθενα.....!!  εσυ μπορει να εννοεις μεχρι 100€, εγω μπορει να λεω μεχρι 150€...!!!  

Link to comment
Share on other sites

πραγματι η συγκεκριμενη προσφορα ειναι VFM...!    αν και θεωρω απαραδεκτο σε τετοια μητρικη να εχει ΜΟΝΟ μια εξοδο εικονας (1χHDMI), ακομα κι αν δεν χρησιμοποιηθει ποτε με APU...!!  

 

 

η επομενη που θα κοιταζα ειναι  αυτη  

 http://www.skroutz.gr/s/11224092/Asus-Prime-X370-Pro.html

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/19/2017 at 9:26 PM, Efialtis said:

Όταν μιλάμε για value mobo ξεκάθαρα κοιτάς B350. Οι διαφορές με το μεγαλύτερο Χ350 είναι η δυνατότητα SLi/CF και λιγότερα sata/usb, φθηνότερα κυκλώματα ήχου/network αλλά και λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας.

Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει το extreme OC (γιατί αξιοπρεπές OC θα κάνεις και με το Β350), SLI/CF δεν θα έχεις πρόβλημα με οποιοδήποτε Β350 mobo ~€100-120.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις Χ370 μητρικών με καλό value όπως Asus Χ370 Prime ~€175.

 

SLI δεν μπορείς να κάνεις όντως. 

Αυτό με τα φθηνότερα κυκλώματα ήχου, δεν ισχύει. π.χ. αν γοράσεις την asus rog strix b350-f gaming ή την Gigabyte AB350-Gaming 3 κομπλέ είναι τα ολοκληρωμένα που έχουν για ήχο/networking.

 

Οι "λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας" είναι άλλη μια απάτη/μούφα (δείτε σχετικά video στο youtube και θα καταλάβετε). Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν ο OP αγοράσει 1600x, ο επεξεργαστής είναι ήδη τερματισμένος. Αν πετύχει oc θα είναι ελάχιστο. Ο 1600 θα φτάσει στα επίπεδα του 1600x με οποιοδήποτε αξιοπρεπές B350 mobo. 

 

Κατά συνέπεια για το συγκεκριμένο ερώτημα, ΔΕΝ υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αγοραστεί X370, παρά μόνο αν ο OP σκέφτεται SLI ή έχει ανάγκη πάνω από 6USB που βγάζουν τυπικά οι μητρικές πίσω και άλλα τόσα που δίνουν με τους εσωτερικούς headers.

 

ΥΓ και εγώ σχεδιάζω την αναβάθμισή μου τώρα και επειδή θα πάω είτε σε 1600 είτε σε 1600x, όλη η έρευνα αγοράς και το διάβασμα που έχω κάνει, καταλήγουν σε αυτό το συμπέρασμα. Κανένας απολύτως λόγος για x370, παρά μόνο αν περισσεύουν λεφτά και σε τρώει η τσέπη να πάρεις πιο ακριβό hw.

 

ΥΓ εγώ θα έδινα πιο πολύ σημασία στο QLV memory support των μητρικών για να είμαι σίγουρος ότι οι μνήμες που θα αγοράσω θα παίξουν σωστά στη συχνότητα που θα πληρώσω. Εκεί υπάρχουν μεγάλες διαφορές από μητρική σε μητρική. Π.χ. εγώ θέλω να αγοράσω Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (CMK16GX4M2B3000C15) ~150€ και διαπίστωσα ότι δεν είναι στο (outdated από τον 4/2017) QLV της gigabyte, αντίθετα αναφέρονται στο QLV της ASUS. Το πιθανότερο είναι ότι υποστηρίζονται και με την giga με τα καινούρια agesa bios, αλλά ας πρόσεχε το marketing department τους και ας είχε ενημερώσει το QLV τους, διότι εγώ δεν το ρισκάρω και μόλις έχασαν έναν πελάτη (τους έστειλα και σχετικό email και να δούμε τι θα μου απαντήσουν).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gdp77 said:

 

SLI δεν μπορείς να κάνεις όντως. 

Αυτό με τα φθηνότερα κυκλώματα ήχου, δεν ισχύει. π.χ. αν γοράσεις την asus rog strix b350-f gaming ή την Gigabyte AB350-Gaming 3 κομπλέ είναι τα ολοκληρωμένα που έχουν για ήχο/networking.

 

Οι "λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας" είναι άλλη μια απάτη/μούφα (δείτε σχετικά video στο youtube και θα καταλάβετε). Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν ο OP αγοράσει 1600x, ο επεξεργαστής είναι ήδη τερματισμένος. Αν πετύχει oc θα είναι ελάχιστο. Ο 1600 θα φτάσει στα επίπεδα του 1600x με οποιοδήποτε αξιοπρεπές B350 mobo. 

 

Κατά συνέπεια για το συγκεκριμένο ερώτημα, ΔΕΝ υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αγοραστεί X370, παρά μόνο αν ο OP σκέφτεται SLI ή έχει ανάγκη πάνω από 6USB που βγάζουν τυπικά οι μητρικές πίσω και άλλα τόσα που δίνουν με τους εσωτερικούς headers.

 

ΥΓ και εγώ σχεδιάζω την αναβάθμισή μου τώρα και επειδή θα πάω είτε σε 1600 είτε σε 1600x, όλη η έρευνα αγοράς και το διάβασμα που έχω κάνει, καταλήγουν σε αυτό το συμπέρασμα. Κανένας απολύτως λόγος για x370, παρά μόνο αν περισσεύουν λεφτά και σε τρώει η τσέπη να πάρεις πιο ακριβό hw.

 

Και θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω.

Το οτι κάποιες μητρικές Β350 μπορεί να έχουν τα ίδια κυκλώματα ήχου/network με τις ακριβότερες Χ370 δεν σημαίνει οτι αυτός είναι ο κανόνας.

Ακόμα και στο παράδειγμά σου με την gigabyte η συγκεκριμένη έχει realtek chip αντί intel για το δίκτυο (φθηνότερο).

 

Σχετικά με τις λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας που είναι απάτη/μούφα είναι και αυτό σχετικό. Μπορεί τα περιθώρια OC αυτή την στιγμή για τους Ryzen να είναι λίγο πολύ δεδομένα αλλά εγώ απλώς θα σταθώ στην δυνατότητα οι μητρικές να δεχθούν τις επόμενες εκδοχές/εκδόσεις Ryzen.

Για μένα το συγκεκριμένο ήταν ένα σημαντικό κριτήριο επιλογής της Ryzen πλατφόρμας και παραδοσιακά ένα συν της AMD.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Efialtis said:

 

Σχετικά με τις λιγότερες φάσεις τροφοδοσίας που είναι απάτη/μούφα είναι και αυτό σχετικό. Μπορεί τα περιθώρια OC αυτή την στιγμή για τους Ryzen να είναι λίγο πολύ δεδομένα αλλά εγώ απλώς θα σταθώ στην δυνατότητα οι μητρικές να δεχθούν τις επόμενες εκδοχές/εκδόσεις Ryzen.

Για μένα το συγκεκριμένο ήταν ένα σημαντικό κριτήριο επιλογής της Ryzen πλατφόρμας και παραδοσιακά ένα συν της AMD.

 

 

Ναι ok, αλλά με την προυπόθεση ότι οι RYZEN 2 (ή όπως ονομαστούν) θα είναι συμβατοί με AΜ4 και με τα υπάρχοντα mobo. Εκτός αν έχει ανακοινωθεί ότι οι μητρικές X370 θα είναι συμβατές σίγουρα, αλλά αν υπάρχει κάτι τέτοιο εγώ δεν το γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Το AM4 socket θα είναι συμβατό με τις επόμενες γενιές και τουλάχιστον μέχρι το 2020.

Άμα τα επόμενα Ryzen CPUs βγουν με περισσότερα cores ανά CCX και το TDP ανέβει είναι βέβαιο οτι οι μητρικές με περισσότερες φάσεις τροφοδοσίας θα καλύψουν την πλήρη γκάμα των μοντέλων σε σχέση με άλλες που θα έχουν λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.