Jump to content



Windows 7 σε λάπτοπ dell


Recommended Posts

καλημέρα. Εχω ένα λάπτοπ της dell με core i3 intel και 3GB Ram. Όταν το είχα αγοράσει είχε περασμένα τα windows 7 home premium 64bit και μου ειχε ζητήσει να βάλω δισκάκια dvd ώστε να περαστούν σε αυτά. Κάποια στιγμή χρειάστηκαν αυτα τα dvd  για να κάνω 
κάτι σαν φορματ θε έλεγα, όταν είχαν κολλήσει απο τις πολλ΄'ες ενημερώσεις των windows. Απο την αρχή μου φαινόταν αργό. Μετά απο λίγο καιρό και μετά απο πολλές ενημερώσεις ξανακόλλησαν λόγω του οτι είχαν μαζευτεί πολλές 
ενημερώσεις και γενικα σέρνεται. Σκέφτομαι να το κάνω ξανά φορματ και να απενεργοποιήσω μετά τις αυτόματες ενημερώσεις ή να περάσω χειροκίνητα κάποιες βασικές και μετα να τις απανεργοποιήσω. 
Ερωτήσεις:
1) να περάσω τα windows 7 απο τα dvd που ειχαν εγγραφεί τότε μέσω των windows που είχε προεγκατεστημένα το λάπτοπ, τα οποία όμως έχω καταλάβει οτι μαζί με τα windows περνάνε και αρκετά λογισμικά τα οποία βαραίνουν το
σύστημα, ή να χρησιμοποιήσω άλλο dvd των windows 7 για να περάσω <<καθαρή>> έκδοση των windows? Αν περάσω <<καθαρή>> έκδοση των windows απο άλλο dvd υπάρχει περίπτωση να μην περαστούν 
κάποιοι drivers για το hardware και να έχω πρόβλημα.
2) να περάσω έκδοση windows 7 home premium 64bit ή μπορώ να περάσω και 32bit έκδοση μιας και το λαπτοπ έχει μόνο 3GB Ram ώστε να είναι πιο γρήγορο? Η' περνώντας windows 32bit θα υπάρχει κίνδυνος ασυμβατοτητας με το hardware του
λάπτοπ?
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δες στο support site της Dell για το συγκεκριμένο laptop τι εκδόσεις drivers έχει. Αν έχει και για Windows 10 εγώ θα έλεγα να περάσεις τα Windows 7 που έχεις (έχοντας φυσικά το κλειδί τους) και μετά να κάνεις αναβάθμιση σε Windows 10 και από εκεί να κάνεις ένα reset (δυνατότητα των Windows 10 όπου περνάνε καθαρά τα Windows 10 από την αρχή και άρα θα γλιτώσεις τα έξτρα λογισμικά). Όσον αφορά το 64bit ή 32bit, το ίδιο σου κάνει, βάλε για όποιο υπάρχουν drivers των Windows 10 με προτίμηση τα 64bit.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Αν βάλω 32bit δεν υπάρχει κίνδυνος ασυμβατότητας με hardware του λαπτοπ? Διάβασα στο ιντερνετ οτι για core i3 και μετά συμβατα ειναι τα 64bit windows.

 

edit: στο 

http://www.dell.com/support/home/gr/el/grbsdt1/product-support/product/inspiron-15r-n5110/drivers/advanced

που έχει τους drivers του έχει μόνο για win7 & 8 στα 64bit μόνο! Αρα τα 32bit win ίσως δεν είναι καλή ιδέα...

(το λάπτοπ είναι το dell inspiron n5110)

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

edit2: όταν δημιούργησα τα dvd αποκατάστασης μέσα απο τα windows του λαπτοπ στην αρχή λειτουργίας τους, δημιουργήθηκαν 3 dvd (το disc1 2,8gb, το disc2 4gb & το disc3 4gb επίσης όλα σε iso). Γιατί είναι τόσα dvd και όχι 1 μονο? όταν είχαν κολλησει, είχα βάλει μόνο το disc1 και δεν ζήτησε κάποιο άλλο μετά. μήπως για φορματ πλήρες έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο? γιατι δεν μου είχε φανεί σαν να είχε κάνει φορμάτ, αλλα σαν να είχε κάνει αποκατάσταση και επαναφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας επεξεργαστής τεχνολογίας 64bit μπορεί να "τρέξει" λειτουργικό και 32bit απλά προφανώς είναι προτιμότερο λειτουργικό 64bit. Το γεγονός όμως ότι η Dell δίνει μόνο drivers για 64bit λειτουργικό, οδηγεί σε μονόδρομο και άρα αποκλείει την χρήση 32bit λειτουργικού. Εφόσον υπάρχουν drivers για Windows 8.1, τότε κατά 95% δε θα έχεις πρόβλημα με τα Windows 10 αφού λογικά οι ίδιοι drivers θα κάνουν και σε αυτά.

 

Μπορείς λοιπόν να εγκατασήσεις Windows 10 με έναν από τους τρόπους που περιγράφονται εδώ. Αν δεις λοιπόν τι γράφει το άρθρο, αν έχεις κλειδί των Windows 7 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε μία καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 χωρίς να χρειαστείς τα DVD αποκατάστασης που έχεις φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

και γενικα σέρνεται

Με 3GB RAM και μηχανικό δίσκο δεν πρόκειται να δεις χαΐρι. Βάλε 8GB RAM πρωτίστως, κι αν σε παίρνει χρηματικώς, βάλε κι έναν SSD. 

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχει 2 θέσεις ram άρα έχει 2gb+1gb. Θα μπορούσα να αγοράσω μια 4gb και να την βάλω στην θεση της 1gb ώστε να έχω σύνολο 6gb

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

αυτό έχει 2 θέσεις ram άρα έχει 2gb+1gb. Θα μπορούσα να αγοράσω μια 4gb και να την βάλω στην θεση της 1gb ώστε να έχω σύνολο 6gb

 

Έστω 6. Από 3 που έχεις τώρα, πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.