Jump to content



Απορίες περι Freesync και Gsync.Ασχετος mode on


Recommended Posts

Και εγώ που θέλω να πάω σε 1080/1440p ultrawide. Θα την κάνω την υπερβολή να πάω σε τέτοια οθόνη, αν τη συνδυάσω και με 100hz, θα με χωρίσει η γυναίκα. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος devaggos έγραψε:

Εγώ :mellow:    :hehe:

Ρε αγορι μου αλλαξε την οθονη σου να βρεις το φως σου και ασε τα freesync και τα gsync. Δεν χρειαζεται να παρεις gaming παρε μια ωραιοτατη 120-140 hz να κανεις τη δουλεια σου. Εγω που εχω αγορασει πεταμενα λεφτα ειναι στο bf1 που τα fps πανε λες και γινεται σεισμος γιατι το cpu δεν το θελει το παιχνιδι το gsync δεν κανει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fatalara said:

Ρε αγορι μου αλλαξε την οθονη σου να βρεις το φως σου και ασε τα freesync και τα gsync. Δεν χρειαζεται να παρεις gaming παρε μια ωραιοτατη 120-140 hz να κανεις τη δουλεια σου. Εγω που εχω αγορασει πεταμενα λεφτα ειναι στο bf1 που τα fps πανε λες και γινεται σεισμος γιατι το cpu δεν το θελει το παιχνιδι το gsync δεν κανει τπτ.

Φίλε πλάκα πλάκα, όταν έρθει η στιγμή για το upgrade γιατί με περιμένει φανταρικό σε λίγους μήνες οπότε μιλάμε για χρόνο + ακόμα, θα πρέπει να δω αν πάω για πολλά hz οθόνης ή πάω για 1440p freesync. Και το άλλο που σκέφτομαι είναι και τις Ultrawide σαν του @env0y .. ώστε να καταργήσω τα 2 μονιτορς. Θέλει σκέψη και θέλει και testing μιας και δεν έχω δει ακόμα από κοντά 144hz οθόνη! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

Φίλε πλάκα πλάκα, όταν έρθει η στιγμή για το upgrade γιατί με περιμένει φανταρικό σε λίγους μήνες οπότε μιλάμε για χρόνο + ακόμα, θα πρέπει να δω αν πάω για πολλά hz οθόνης ή πάω για 1440p freesync. Και το άλλο που σκέφτομαι είναι και τις Ultrawide σαν του @env0y .. ώστε να καταργήσω τα 2 μονιτορς. Θέλει σκέψη και θέλει και testing μιας και δεν έχω δει ακόμα από κοντά 144hz οθόνη! 

Τοτε που θα ερθεις ολα τα ulrawide θα εχουν 100+ Hz και εγω τουρ θα ξαναπαιξω μπαλιτσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Ρε παιδια ποιος εχει ακομα οθονες 60hz για να βγαλει tearing η οθονη; 

Ποιος δεν εχει?? ολες οι Dell, Samsung κλπ με IPS πανελ που αγοραστηκαν πριν μια 5ετια το πολυ, ολες δουλευουν στα 60Hz.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ποιος δεν εχει?? ολες οι Dell, Samsung κλπ με IPS πανελ που αγοραστηκαν πριν μια 5ετια το πολυ, ολες δουλευουν στα 60Hz.

Οποιος αγορασε πριν 5 χρονια 60αρα ips δεν τη θελει για gaming η παιζει μια στο τοσο οποτε δεν τον ενδιαφερει και τπτ απο αυτα που λεμε. 

Τωρα αν ακουσε τον sebastian και την αγορασε για gaming περαστικα του.

Αν ειχα τετοια οθονη και ηθελα να αρχισω να παιζω το πρωτο πραγμα που θα αλλαζα θα ηταν αυτο.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αγορασαμε 60αρα IPS (Dell 2312HM, 2412M, 2711 etc) καθως ηταν οι μονες σχετικώς φθηνές και αξιόλογες back then. Και οντως συμφωνώ στο ότι εμείς ως αγοραστές αυτών των οθονών δε βρισκόμαστε στη λίστα των hardcore gamers. Αλλά έχω την εντύπωση πως τα 120Hz σε IPS πάνελ εμφανίστηκαν αρκετά αργότερα σε λογικές τιμές. Πιο πολύ σε ΤΝ παίζανε και απευθυνονταν σε διαφορετικό κοινό.

 

Που είναι ο κύριος κόλαση, όντως?!!! (που τον θυμήθηκες ρε)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@fatalara σε βρισκω λιγο υπερβολικο παντως.

Δεν ειναι ασπρο μαυρο.
Υπαρχουν και αυτοι που μπορει να παιζουν μια στο τοσο.Γιατι να μη κοιταξουν το καλυτερο δυνατον; Γιατι δλδ ντε και καλα αν αποφασισω να παιξω ενα παιχνιδι να πρεπει να επενδυσω και σε οθονη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

@fatalara σε βρισκω λιγο υπερβολικο παντως.

Δεν ειναι ασπρο μαυρο.
Υπαρχουν και αυτοι που μπορει να παιζουν μια στο τοσο.Γιατι να μη κοιταξουν το καλυτερο δυνατον; Γιατι δλδ ντε και καλα αν αποφασισω να παιξω ενα παιχνιδι να πρεπει να επενδυσω και σε οθονη;

 

 

Το ειπα παραπανω οτι υπαρχουν και αυτοι.

πριν 19 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Αγορασαμε 60αρα IPS (Dell 2312HM, 2412M, 2711 etc) καθως ηταν οι μονες σχετικώς φθηνές και αξιόλογες back then. Και οντως συμφωνώ στο ότι εμείς ως αγοραστές αυτών των οθονών δε βρισκόμαστε στη λίστα των hardcore gamers. Αλλά έχω την εντύπωση πως τα 120Hz σε IPS πάνελ εμφανίστηκαν αρκετά αργότερα σε λογικές τιμές. Πιο πολύ σε ΤΝ παίζανε και απευθυνονταν σε διαφορετικό κοινό.

 

Που είναι ο κύριος κόλαση, όντως?!!! (που τον θυμήθηκες ρε)

Ναι σας εχω μεσα και εσας σε αυτο που ειπα.

Αυτοι που θα αγοραζαν τετοια οθονη δεν ειναι στην κατηγορια που θα βαλουν το χερι στην τσεπη για οθονη με freesync ποσο μαλλον για gsync.

 

Ειναι αδυνατον να ξεχασεις τον seb.

Παρτε 60αρες ips Dell για gaming γιατι η ποιοτητα εικονας ειναι πολυ ανωτερη ελεγε... ναι... οταν την εβλεπες αυτη την εικονα γιατι με τις καρτες γταφικων που βαζαμε μονο tearing βλεπαμε.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι στο ψάξιμο για άλλο monitor, αγόρασα την lg 27mp68 στα 60hz (προσωρινή) πριν ένα χρόνο,

έχει amd freesync + καρτούλα nvidia μια χαρά παίζει, oc που έχω δοκιμάσει ξεκλειδώνει μέχρι και τα 70hz.

 

Αν θα έχει amd freesync ή gsync δεν θα το κυνηγήσω, αυτό που κοιτάω είναι 2k - ips/mva - 144hz

 

Μια ερώτηση ένα απ'αυτά που κοιτάω είναι το AOC AG322QCX, γράφει στα specs Refresh rate: 144Hz (variable, with Adaptive-Sync)

Παράθεση

The AOC AG322QCX combines the VA experience with a curved screen of relatively high resolution, 144Hz refresh rate and support for AMD FreeSync via Adaptive-Sync on the monitor. 

The monitor uses a 31.5” SVA (‘Super’ Vertical Alignment) panel with support for a 144Hz refresh rate and a 1800R (relatively steep) curve.

Η συγκεκριμένη αν το κατάλαβα άσχετα αν δεν χρησιμοποιήσεις το amd freesync μπορεί να δουλέχει μέχρι και τα 144hz?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν και είμαι στο ψάξιμο για άλλο monitor, αγόρασα την lg 27mp68 στα 60hz (προσωρινή) πριν ένα χρόνο,

έχει amd freesync + καρτούλα nvidia μια χαρά παίζει, oc που έχω δοκιμάσει ξεκλειδώνει μέχρι και τα 70hz.

Αν θα έχει amd freesync ή gsync δεν θα το κυνηγήσω, αυτό που κοιτάω είναι 2k - ips/mva - 144hz

Μια ερώτηση ένα απ'αυτά που κοιτάω είναι το AOC AG322QCX, γράφει στα specs Refresh rate: 144Hz (variable, with Adaptive-Sync)

Η συγκεκριμένη αν το κατάλαβα άσχετα αν δεν χρησιμοποιήσεις το amd freesync μπορεί να δουλέχει μέχρι και τα 144hz?

Νομίζω ότι είχε κάνει αναλυτική παρουσίαση το pcmonitors και είχε ανεβάσει και video στο tube. Εκεί, γιατί δεν θυμάμαι τώρα, δεν έλεγε για το refresh rate της οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Νομίζω ότι είχε κάνει αναλυτική παρουσίαση το pcmonitors και είχε ανεβάσει και video στο tube. Εκεί, γιατί δεν θυμάμαι τώρα, δεν έλεγε για το refresh rate της οθόνης;

ναι, το βρήκα 

Παράθεση

With FreeSync enabled slight dips below this maximum were of little consequence, whereas without the technology enabled we found the tearing (VSync off) or stuttering (VSync on) to be very noticeable. As the frame rate dropped to the lower end of those triple-digit values (~100fps), the connected feel dropped a little and there was a greater degree of perceived blur. But things were still good in both respects, providing an experience that even the fastest 60Hz LCDs would not provide.

αυτό που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι tearing ή stuttering

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Ρε παιδια ποιος εχει ακομα οθονες 60hz για να βγαλει tearing η οθονη; 

Λάθος ερώτηση. Οι περισσότεροι εχουν, επειδή Εσύ έχεις 120 Η 144 δε σημαίνει κάτι. 

Μη ξεχάσω να πάρω 144hz για να μην έχω tearing. :p

Λες και δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγεις. 

Υπερβαλλεις λιγουλάκι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Λάθος ερώτηση. Οι περισσότεροι εχουν, επειδή Εσύ έχεις 120 Η 144 δε σημαίνει κάτι. 

Μη ξεχάσω να πάρω 144hz για να μην έχω tearing. :p

Λες και δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγεις. 

Υπερβαλλεις λιγουλάκι. 

Την οθονη δεν την παιρνεις για το tearing...

την αγοραζεις γτ ειναι το σωστο εργαλειο για εναν που παιζει παιχνιδια. Αν δεν σε ενδιαφερει γιατι δεν παιζεις τοσο η δεν εχεις ετσι και αλλιως την καρτα να την οδηγησεις ειναι αλλο θεμα, ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.

Να κρατησω δλδ την 60αρα να παρω μια 1070-80-80ti και να καθομαι να βαζω limit fps 59 για να μην εχω tearing... τραγικο...

Δεν ειναι αναγκη να ξοδευτεις για να παρεις rog ντε και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τους πειραματισμούς με την οθόνη μου:

 

Παιχνίδια δοκιμής Overwatch, σε ανάλυση 3440χ1440p Display Port connection.

 

Overwatch Free Sync Enabled - Ultra settings 

Με Vsync ON έδινε 75FPS  και 75Hz και  απειρο ελάχιστο screen tearing ενώ δεν περίμενα καθόλου.

Με Vsync OFF έδινε 120FPS και  60Hz screen tearing σε κάθε αλλαγή κάμερας.

 

Δυστυχώς όταν κατεβάζω τα Hz νιώθω την διαφορά, άρα οι χρήστες με 144Hz οθόνες ξέρουν τι λένε.

Είμαι για VEGA όπως το κόβω.

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε παίζουμε παιχνίδια όλοι αποκλειστικα, το πισι είναι και εργαλείο για Αλλά πράγματα. Γενικά είναι άχρηστο ειδικά σε όποιον παίζει κυρίως sp Και λιγότερο ως καθόλου mp. 

Οπότε μη τα γενικευουμε όλα. Για σένα είναι ημιμετρο Για άλλους οχι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δε παίζουμε παιχνίδια όλοι αποκλειστικα, το πισι είναι και εργαλείο για Αλλά πράγματα. Γενικά είναι άχρηστο ειδικά σε όποιον παίζει κυρίως sp Και λιγότερο ως καθόλου mp. 

Οπότε μη τα γενικευουμε όλα. Για σένα είναι ημιμετρο Για άλλους οχι. 

Εχω την εντυπωση οτι μιλαω με τοιχο... εχω πει ενα σωρο φορες αυτο που λες πιο πανω.

Αυτοι οι χρηστες δεν μας ενδιαφερουν δεν ξερω ποσο πιο απλα να στο πω... αφου εισαι χρηστης που δεν παιζεις και δεν κανεις τα πραγματα που κανουν οι gamer δεν θες κατι απο τα παραπανω εδω ομως μιλαμε για τεχνολογιες που αναφερονται στο gaming.  Η απαντηση του envoy απο πανω ειναι αποστομωτικη, αν θες να παιξεις και να εκμεταλευτεις το συστημα σου παιρνεις 144 τελος. Αν δεν παιζεις παρε οτι θες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σου λέω ότι παίζω και εσύ δε καταλαβαίνεις και με χαρακτηριζεις από πάνω.

Λέω "δε παίζουμε παιχνίδια ολοι αποκλειστικά " , τι καταλαβαίνεις από αυτό;  

Δλδ βλέπεις gtx 1070 στην υπογραφή μου και συμπεραινεις ότι δε παίζω; τεσπα..

 

Ο τοίχος λοιπόν σου λέει παίζει Και ότι δε χρειάζεται 144hz και λοιπά gimmicks για να απολαύσει το παιχνίδι του. Και στηλιτευω το γεγονός ότι υπερβαλεις όσον αφορά το statement "Ποιος παίρνει 60 hz σήμερα" . 

Παίρνει ο περισσότερος κοσμος, γιατί δε χρειάζεται όσα λες. Απλά και όμορφα. Ο φανατικός gamer μπλαμπλαμπλαμπλα ας πάρει ότι θέλει. Αυτοί Για τους οποίους μιλάς είναι μειοψηφία και πάντα θα είναι. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι λάθος όλοι όσοι αρκούνται κανονικά με 1080/1440@60(ούτε ότι εσύ είσαι λαθος βεβαια, γι'αυτό λέω Για σένα ημιμετρα, για άλλους οχι  ).

 

ΥΓ και να μην επαιζα, έχω δικαίωμα αποψης, οπότε δεν γίνεται καν δεκτό το "αυτοί οι χρήστες δε μας ενδιαφέρουν". Όποιος έχει κάποια άποψη θα τη γράψει και ας είναι λάθος. 

Νομίζω έγινα κατανοητός. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Και εγώ σου λέω ότι παίζω και εσύ δε καταλαβαίνεις και με χαρακτηριζεις από πάνω.

Λέω "δε παίζουμε παιχνίδια ολοι αποκλειστικά " , τι καταλαβαίνεις από αυτό;  

Δλδ βλέπεις gtx 1070 στην υπογραφή μου και συμπεραινεις ότι δε παίζω; τεσπα..

 

Ο τοίχος λοιπόν σου λέει παίζει Και ότι δε χρειάζεται 144hz και λοιπά gimmicks για να απολαύσει το παιχνίδι του. Και στηλιτευω το γεγονός ότι υπερβαλεις όσον αφορά το statement "Ποιος παίρνει 60 hz σήμερα" . 

Παίρνει ο περισσότερος κοσμος, γιατί δε χρειάζεται όσα λες. Απλά και όμορφα. Ο φανατικός gamer μπλαμπλαμπλαμπλα ας πάρει ότι θέλει. Αυτοί Για τους οποίους μιλάς είναι μειοψηφία και πάντα θα είναι. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι λάθος όλοι όσοι αρκούνται κανονικά με 1080/1440@60(ούτε ότι εσύ είσαι λαθος βεβαια, γι'αυτό λέω Για σένα ημιμετρα, για άλλους οχι  ).

 

ΥΓ και να μην επαιζα, έχω δικαίωμα αποψης, οπότε δεν γίνεται καν δεκτό το "αυτοί οι χρήστες δε μας ενδιαφέρουν". Όποιος έχει κάποια άποψη θα τη γράψει και ας είναι λάθος. 

Νομίζω έγινα κατανοητός. 

Δεν σου λεω οτι εισαι λαθος

σου λεω οτι εδω το θεμα ειναι για freesync gsync αυτο απο μονο του σε παει σ hardcore κατασταση σε αυτον δηλαδη που θα σκασει λεφτα για οθονη 144hz.

Γιατι μιλαμε για 60αρες δεν εχω καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.