Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

Just now, DEADLAZARUS said:

Ρε συ, οι τιμές δεν βγαίνουν έτσι. Δηλαδή, τότε η 5970 ήταν +50% σε σχέση με την 5870;

Ή πλήρωνες το ότι ήταν σούπερ-ντούπερ κάρτα για πολύ λίγους που θα τα έσκαγαν και την κοστολογούσαν τόσο;

Επαναλαμβάνω: η ti κοστίζει τόσο, γιατί δεν έχει αντίπαλο. Αν είχε, θα τη βλέπαμε στα 600. Αν θέλει, επίσης, η nvidia δεν βγάζει καν volta/ampere. Τόσο πολύ την τρομάζει η amd στον τομέα των καρτών.

 

βρε καταλαβαίνω τι λες αλλά εγώ αν δεις λέω ότι έχουν κάνει την mid end ---> high end , και την high end ---> enthusiast , και την enthusiast ----> super enthusiast , τιμολογιακά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

βρε καταλαβαίνω τι λες αλλά εγώ αν δεις λέω ότι έχουν κάνει την mid end ---> high end , και την high end ---> enthusiast , και την enthusiast ----> super enthusiast , τιμολογιακά

Και ξαναλέω:p: συμφωνώ μαζί σου. Γιατί, όμως, πήραν οι τιμές την ανιούσα; Γιατί είχαμε μετακίνηση των segments των καρτών; Για δύο λόγους: i) ανέβηκαν οι τιμές σε ram/ssd και ακολούθησαν και οι κάρτες ένεκα και του mining. ii) έλλειψη ανταγωνισμού από την amd. Ακόμα και στο mid range κομμάτι, που μπορείς να βρεις αξιόλογες προτάσεις απ' την κόκκινη, έχουν πέσει οι miners πάνω και τα έχουν ρημάξει όλα. Άρα, πάπαλα οι κάρτες από την amd γενικά (δεν την πειράζει καθόλου, βγάζει από εκεί) και έχει μείνει μόνη της η πράσινη να παίζει μπάλα με τα παιδάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Kingpin edition, ROG Edition, MSI Twin Frozr II κλπ ποτέ δεν είχε τόσο ρε @ARMAGEDDON

Τα 560-570 τώρα για 1070 ROG Strix OC λέμε.
Μια απλή 2-fan 1070 παίζει στα 510-520, και το reference design στα 470-480.

Και εγω αν γυρίσω στην εποχή του Νώε, η GeForce 3 Ti 500 είχε 150χιλ. δραχμές αν θυμάμαι καλά.
Μιλάμε για τις τιμές των τελευταίων χρόνων, και πρίν το mining γίνει μόδα... πάλι εκεί ήταν οι τιμές.
650€ είχα σκάσει αν θυμάμαι καλά για custom high end 780 Ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem is... κανένας από τους 2 δεν είναι GPU architecture modelling engineer.

Ο πρώτος είναι μπλα μπλάς ( managerial θέσεις ), ο δεύτερος engineer σε προϊόντα Synaptics ( touchpads κατά κόρον :D ).

 

In other words, δεν θα ανέβουν οι επιδόσεις του Navi επειδή πήρε αυτούς τους 2 έτσι στο ξαφνικό.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Την Nvidia την κυνηγάνε ήδη η Dell και η HP λόγω του GPP.

Δεν ξέρω αν κινητοποιηθεί και καμιά ανεξάρτητη αρχή ανταγωνισμού.

Εταιρείες όπως η ASUS και η MSI, ήδη έχουν δηλώσει ότι συνεχίζουν την υποστήριξη σε Radeon μέσω αποκλειστικοτητας που επιβάλλει η Nvidia.

Ε ναι, παίζει ρόλο να σηκώσουν κι άλλοι κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Την δουλειά τους την κάνανε. Οπότε τώρα συνεχίζουν unofficial με όσους πήγαν με τα νερά της Nvidia.

Αυτό ακριβως σκεφτομουν τωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Την δουλειά τους την κάνανε. Οπότε τώρα συνεχίζουν unofficial με όσους πήγαν με τα νερά της Nvidia.

Τελικά, ποιοι πήγανε με τους πράσινους; Ή Gigabyte; Η evga είναι, νομίζω, nvidia exclusive έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Τελικά, ποιοι πήγανε με τους πράσινους; Ή Gigabyte; Η evga είναι, νομίζω, nvidia exclusive έτσι κι αλλιώς.

Gigabyte, MSI, ASUS. Αυτές στόχευε η Nvidia έτσι και αλλιώς. Δεν ξέρω αν ήλπιζε να δελεάσει κανέναν OEM, την στιγμή κιόλας που η AMD με τους Ryzen και τους EPYC δεν είναι πλέον κάποια εταιρία που ένας OEM μπορεί να αγνοήσει. Οι υπόλοιποι που ειδικεύονται σε κάρτες γραφικών, παίζουν αποκλειστικά με μία εκ των δύο κατασκευαστών, AMD ή Nvidia. Η Biostar νομίζω παίζει επίσης και με τους δύο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο την υπολογίζουν.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν πήγε αποκλειστικά στην Nvidia. 

 

ASUS και MSI, όπως έγραψα παραπάνω, ήταν οι πρώτες που αντιστάθηκαν στον εκβιασμό της Nvidia και η ASUS έφτιαξε την AREZ series αποκλειστικά για AMD αφού την σειρά ROG την ζήτησε αποκλειστικά η Nvidia.

 

Η AMD ευχαρίστησε προσωπικά το HardOCP και τον Kyle Bennet που ήταν ο πρώτος δημοσιογράφος που σήκωσε το θέμα και το πήραν χαμπάρι και οι άλλοι.

 

 

 

AMD_twitter.png

Έγινε επεξεργασία από NikosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω Vega 64 και Vega 56 στην αγορά και σε σχετικά ψιλοκανονικες τιμές ?
Τι έγινε ρε παιδια? Βγάλαν νέες κάρτες η εγώ τηλεμεταφερθηκα σε παράλληλο σύμπαν που δεν υπάρχουν miners? ?
Μήπως σταμάτησαν να παράγονται τα χαζονομισματα? Τι επεισόδιο μου έφυγε?





Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.