Jump to content



Εσείς πως υπηρετήσατε τη μαμά πατρίδα?


jpavly

Εσείς πως υπηρετήσατε τη μαμά πατρίδα?  

193 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εξαρτάται πώς ορίζεις τη χαρά!

Προσωπικά μου φαίνεται κατασκήνωση καθυστερημένων.

Χωρίς να εννοώ ότι όποιος πάει είναι καθυστερημένος.

Οι μόνιμοι / ΕΠΟΠ βέβαια έχουν αυξημένα ποσοστά :p

Οπως το πες, κατασκηνωση, ιδιως η βασικη εκπαιδευση, μετα ειναι οπως το βλεπει κ το διαχειριζεται ο καθενας...

Υπαρχουν μονιμοι κ δη υψηλοβαθμοι που ειναι οσο ειμαστε ολοι εδω μαζι...

Στον στρατο, αν ο γαιδαρος πεταει κ αν εισαι σωστος με τους γυρω σου, θα τον εχεις ολοκληρωσει πριν καν το καταλαβεις κ οτι εσυ θελεις θα σου μεινει ανεξητιλο. Να πας αν δεν γινεται αλλιως, μην το βλεπεις εμποδιο.

> [MENTION=4805]paparoach[/MENTION], εγω παντως φιλε στην βασικη εκπαιδευση το ειχα χασει, ελεγα τι γινετε, που ειναι ο πυργος της Πιζας? 0!!, μπορει να ητανε κ το αντικουκου στο τσαι... (btw ετρωγα καλυτερα απτο σπιτι μ), αλλα πως να μην ηταν μηδεν, αφου εβλεπα επι 25 μερες μονο καφρους, δεν ειχα content... δεν θα ξεχασω βεβαια την στιγμη που καναμε προβα για την παρελαση κ εξω απτο γηπεδο περναγαν κατι γυναικες... δεν ηταν μονο η δικια μου ιδεα, μας μυριζε το αρωμα γυναικας...

>> βλεπω στην ψηφοφορια καποιοι υπηρετησαν στις Ειδικες Δυναμεις, ποιοι απο αυτους ηταν crazy frogs (Βατραχια/OYK)? Για παρουσιαστειτε παλικαρια μ! :)

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Οπως το πες, κατασκηνωση, ιδιως η βασικη εκπαιδευση, μετα ειναι οπως το βλεπει κ το διαχειριζεται ο καθενας...

Υπαρχουν μονιμοι κ δη υψηλοβαθμοι που ειναι οσο ειμαστε ολοι εδω μαζι...

Στον στρατο, αν ο γαιδαρος πεταει κ αν εισαι σωστος με τους γυρω σου, θα τον εχεις ολοκληρωσει πριν καν το καταλαβεις κ οτι εσυ θελεις θα σου μεινει ανεξητιλο. Να πας αν δεν γινεται αλλιως, μην το βλεπεις εμποδιο.

Ένα θέμα είναι το πώς τα πας εσύ, κι ένα άλλο θέμα είναι το πώς τα πάνε οι γύρω σου.

Εμένα οι δικοί μου με την 1 μέρα που πήγα δεν τους έχω ξαναδεί τόσο χαρούμενους που με ξαναείδαν. Ακόμη και τώρα που πάω κάθε 6 μήνες ελλάδα τέτοια χαρά δεν κάνουν, λες και γύρισα από τον πόλεμο...

Πιστεύω ότι είναι too much drama ο στρατός για το τίποτα.

Περιπτώσεις φίλων μου που άφησαν δουλειά για να πάνε και τώρα δεν βρίσκουν τίποτα δεν θέλω να τις σκέφτομαι...

Ειδικά τα σεντόνια κλπ., λες κι αν είσαι καλή μοδίστρα έχεις αυτόματα και @@.

Ο μόνος τρόπος να γίνει βιώσιμος είναι να γίνεται η εκπαίδευση καλοκαίρια. 3 καλοκαίρια μεταξύ 18-21 χρονώνενε = 9 μήνες. Και όλοι θά ναι χαρούμενοι και όλοι θα πηγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι το πώς τα πας εσύ, κι ένα άλλο θέμα είναι το πώς τα πάνε οι γύρω σου.

Εμένα οι δικοί μου με την 1 μέρα που πήγα δεν τους έχω ξαναδεί τόσο χαρούμενους που με ξαναείδαν. Ακόμη και τώρα που πάω κάθε 6 μήνες ελλάδα τέτοια χαρά δεν κάνουν, λες και γύρισα από τον πόλεμο...

Πιστεύω ότι είναι too much drama ο στρατός για το τίποτα.

Περιπτώσεις φίλων μου που άφησαν δουλειά για να πάνε και τώρα δεν βρίσκουν τίποτα δεν θέλω να τις σκέφτομαι...

Ειδικά τα σεντόνια κλπ., λες κι αν είσαι καλή μοδίστρα έχεις αυτόματα και @@.

Ο μόνος τρόπος να γίνει βιώσιμος είναι να γίνεται η εκπαίδευση καλοκαίρια. 3 καλοκαίρια μεταξύ 18-21 χρονώνενε = 9 μήνες. Και όλοι θά ναι χαρούμενοι και όλοι θα πηγαίνουν.

Ο στρατος δεν ειναι θεμα αντριλικιου, αυτα τα πιστεουν τα πιλαφια...ειναι θεμα υποχρεωσης στην πατριδα σ, καλο κακο, χαζο δεν με απασχολει, ειναι υποχρεωση μας να παμε. Τουλαχιστον εμεις, υπευθυνοι πολιτες δεν ειμαστε..?

Το καλυτερο ειναι να το κανεις με το που γινεσαι 18 κ μετα οι σπουδες, εισαι πιο ελαστικος σε αυτη την ηλικια.

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION], βατραχι ησουν φιλε? ποια σειρα?

Επισης οσο εμεις δεν παμε, τοσο θα περνουν περισσοτερα πιλαφια ΕΠΟΠ (μην γενικευω δεν ειναι ολοι λακαμαδες), τσαμπα λεφτα πρπει να δινουμε σαν κρατος?

Link to comment
Share on other sites

βατραχι ησουν φιλε? ποια σειρα?

Εγω δεν ξερω τιποτα, δεν πηγα στρατο για να μην κλαψει η μαμα μου :rofl: :rofl:

Το που υπηρετησα το εγραψα προηγουμενη σελιδα, Ο Στρατος παιζει να ηταν η πιο ξενοιαστη φαση στην ζωη μου μετα την ενηλικιωση, μιας και δεν ετυχε να σπουδασω.

Το like στο εβαλα για το αντι-κουκου, εχω βαρεθει να ακουω τετοιες χαζομαρες και τα επιχειρηματα σου τα βρηκα πολυ σωστα :p

Link to comment
Share on other sites

Σ.Ε.Μ και μετα Διαβιβασεις (οδηγος διαβιβαστης)

188 σειρα (1987 Γ' ΕΣΟ)

βασικα λουφα (χωρις παραλλαγη), αλλα μιλαμε για 23 (μαζι με την φυλακη) μηνακια πραγματικου στρατου, οχι για κατασκηνωσεις με delivery, συνεργεια καθαριοτητας απ' εξω και κινητα... :p

για να μιλησεις (μια φορα την βδομαδα) με την γκομενα στο τηλεφωνο, επρεπε να με εχεις κολλητο... :p

στο τελος μου δωσανε μιση σαρδελα για να μην βαραω σκοπιες και αγγαρειες τους μηνες που υπηρετησα φυλακη...

Έγινε επεξεργασία από WiFi Thief
Link to comment
Share on other sites

188 σειρα (1987 Γ' ΕΣΟ)

...οχι.... κινητα... :p

Έτσι θα λέμε και εμείς σε 20 χρόνια;

Πωω εμείς πήξαμε 6 μήνες φαντάροι, με ένα απλό διπύρηνο 4ιντσο κινητάκι. Όχι σαν εσάς 5 μέρες στον εξομοιωτή με εύκαμπτες οθόνες, περίπολο με hoverboard κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ο στρατος δεν ειναι θεμα αντριλικιου, αυτα τα πιστεουν τα πιλαφια...ειναι θεμα υποχρεωσης στην πατριδα σ, καλο κακο, χαζο δεν με απασχολει, ειναι υποχρεωση μας να παμε. Τουλαχιστον εμεις, υπευθυνοι πολιτες δεν ειμαστε..?

Αυτό κι αν είναι πιλαφο-άποψη.

Εγώ όσους ξέρω πάνε επειδή είναι υποχρεωτικό, όχι για το καλό της πατρίδας.

Το καλυτερο ειναι να το κανεις με το που γινεσαι 18 κ μετα οι σπουδες, εισαι πιο ελαστικος σε αυτη την ηλικια.

Καλό είναι να το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μη σε επηρεάζει όσο γίνεται.

Καλοκαίρια σαν την Ελβετία, Αυστρία κλπ.

Επισης οσο εμεις δεν παμε, τοσο θα περνουν περισσοτερα πιλαφια ΕΠΟΠ (μην γενικευω δεν ειναι ολοι λακαμαδες), τσαμπα λεφτα πρπει να δινουμε σαν κρατος?

Να εξορθολογηστεί ο στρατός δεν παίζει σαν σενάριο ε?

Πρέπει σώνει και καλά να έχουμε στρατόπεδο στην Κατεχάκη, στο Γουδί, στο [put ακυρο όνομα] ...

Εγω δεν ξερω τιποτα, δεν πηγα στρατο για να μην κλαψει η μαμα μου :rofl: :rofl:

Την δουλειά του μπαμπά την τσίμπησες όμως ;)

Μαγκιά να πουλάς εκεί που σε παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Σ.Ε.Μ και μετα Διαβιβασεις (οδηγος διαβιβαστης)

188 σειρα (1987 Γ' ΕΣΟ)

βασικα λουφα (χωρις παραλλαγη), αλλα μιλαμε για 23 (μαζι με την φυλακη) μηνακια πραγματικου στρατου, οχι για κατασκηνωσεις με delivery, συνεργεια καθαριοτητας απ' εξω και κινητα... :p

για να μιλησεις (μια φορα την βδομαδα) με την γκομενα στο τηλεφωνο, επρεπε να με εχεις κολλητο... :p

στο τελος μου δωσανε μιση σαρδελα για να μην βαραω σκοπιες και αγγαρειες τους μηνες που υπηρετησα φυλακη...

Βάρυνε το φόρουμ λέμε και μη δω κανένα να χτυπάει παλαμάκια μετά τις κάμψεις,δεν είμαστε στα μπουζούκια :jester:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:σε εμας, ητανε ζωτικης σημασιας η σειρα σου, με τοσους μηνες θητεια εβρισκες μεσα πολλους παλιους.

ξοδευαμε πολλα λεφτα για να αγορασουμε μεταχειρισμενα αμερικανικα τζοκευ, παντελονια, χιτωνια, ΑΤ, τζακετ κλπ για να φαινομαστε παλιοι. οσο πιο παλιος φαινοσουνα τοσο περισσοτερα γλυτωνες.

ευτυχως μαγκες, τα περισσοτερα απο αυτα που υπηρχανε τοτε δεν υπαρχουν πια και ο στρατος σας αντιμετωπιζει σαν ανθρωπους και σας σεβεται. στην εποχη που εκανα θητεια, ειχα μετρησει πανω απο 10 αυτοκτονιες... τα στρατοδικεια ητανε στην καθημερινη διαταξη και οι ΣΦΑ, ΣΦΚ ητανε γεματες κοσμο.

προσωπικα, αν και με πολλη φυλακη, θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο (και δεν ειχα καν βυσμα). εβλεπα τους μαυρους τοτε και αισθανομουνα σχεδον τυψεις. εβλεπα σειρες απολυσεως μαυρων να βαρανε αναβολες οταν βλεπανε πως περνουσανε κατι αλλοι... respect σε εκεινα τα παιδια που περασανε απο εκει, εκεινα τα χρονια (και φυσικα παλιοτερα ακομα):offtopic2:

edit/update: fixed

:p

Έγινε επεξεργασία από WiFi Thief
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κι αν είναι πιλαφο-άποψη.

Εγώ όσους ξέρω πάνε επειδή είναι υποχρεωτικό, όχι για το καλό της πατρίδας.

Νομιζω οτι αυτο εγραψα κ παλι καλα που ειναι το quote σου απο πανω... ειναι υποχρεωση σου να πας, δεν πας για πολεμο...

Καλό είναι να το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μη σε επηρεάζει όσο γίνεται.

Καλοκαίρια σαν την Ελβετία, Αυστρία κλπ.

Ποια Ελβετια, Αυστρια, τι λες Σωτε??

Να εξορθολογηστεί ο στρατός δεν παίζει σαν σενάριο ε?

Πρέπει σώνει και καλά να έχουμε στρατόπεδο στην Κατεχάκη, στο Γουδί, στο [put ακυρο όνομα] ...

να εξορθολογιστει ο στρατος? "εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο στρατος" ελεγαν παλια... Μια χαρα ειναι 1 μονο χρονος στο στρατο, τον κανεις, περνας καλα ή οχι, τελειωνεις, so easy....isnt it 4 u? :)

Την δουλειά του μπαμπά την τσίμπησες όμως ;)

Μαγκιά να πουλάς εκεί που σε παίρνει.

Αυτο ειναι προσωπικο θεμα και δεν εχει να κανει με το θεμα μας, ζητα συγνωμη κ ξεχνα το, ο στρατος δεν κανει για σενα, θα σε χαλασει, οποτε αποφυγε το οπως μπορεις, αν θες εχω την δυνατοτητα να προσπαθησω να σου βγαλω ενα Ι5 απαλλαγης

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

2007 α εσσο.298 δηλαδη 12 μηνες.στη αρχη θηβα μετα γυθειο σπαρτη για εκπαιδευση μαγειρας.5,5μηνες στην κω, και το υπολοιπο θηβα παλι και αγ στεφανο για κανα μηνα στα πλυντηρια..

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μη σε επηρεάζει όσο γίνεται.

Καλοκαίρια σαν την Ελβετία, Αυστρία κλπ.

Και το χειμώνα θα τα κλειδώνουμε τα στρατόπεδα και θα περιμένουμε το καλοκαίρι να έρθουν οι παραθεριστές - νεοσύλλεκτοι :p

Θα μπορούσε να γίνει εάν ο στρατός γίνει εξ ολοκλήρου επαγγελματικός αλλά μάλλον ελλείψει χρημάτων δεν

Link to comment
Share on other sites

96ΣΤ ΕΣΣΟ εδώ

Διαβιβάσεις - Χαιδάρι 2 μήνες

ΚΕΤΧ - Πάτρα ειδκότητα οπλουργός 2 μήνες

484ΤΔΒ Κιλκίς (Στρ. Καμπάνη) 14μήνες - τυχερός λόγω συνυπηρετούντος αδελφού!!

Αυτό που έχει μείνει είναι 5 μέρες χειμερινή άσκηση(σκηνάκια)-νυχτερινή εκπαίδευση στη Μαυροπλαγιά (πορείες , βολές , κλπ σε -10C) .Δεν μπορούσα να ζεσταθώ με τίποτα...

Ο τυπος με τη λευκη αρχαια mercedes που ηταν ο ιδιοκτητης του σινεμα μεσα στο στρατοπεδο υπηρχε στο κετχ οταν πηγες;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.