Jump to content



Ιntel pentium dual core - πρωτα test


JohnnyX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:00]

man κανεις ενα μεγαλο λαθος. Δεν τους συγκρινει με εναν dual core AMD οποτε τι μας λες τωρα? συγκρινει διπυρηνους με σκετους πυρηνες.

Ναι ρε συ δεν μιλουσα ομως για αυτο

Φυσικα απο αυτη την αποψη ειναι αδικια για την AMD

αλλα εγω μιλουσα για καποιους στα παραπανω posts που γραφουν οτι 1 AMD ειναι ανταγωνισιμος με εναν ΙΝΤΕL DUAL CORE

Εδω Ανετα τα βαζει με εναν ATHLON FX 55 και σε πολλα τεστ βγηκε νικητης ο ΙΝΤΕL DUAL Core (δεν μιλαω για τα παιχνιδια)

να και ενα παραδειγμα

Δυστυχως δεν μπαινουν παραπανω Attachments σε αυτο το Forum οποτε οποιος θελει να δει περισσοτερα ας κανει και λιγακι τον κοπο να δει τα αναλογα Benchmarks του Anandtech.com πριν αρχιζει να κρινει...

Φανατισμοι του Τυπου AMD rULEzzzzzzz ThE WoRld δεν βοηθανε σε τιποτα

Νote

Lower is better

post-2657-1416071835,2965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Μαλλον δεν πιανεις τι λενε!Οι περισσοτεροι,οπως κι εγω που πριν λιγο τελειωσα την αναγνωση της εν λογω σελιδας,θεωρουν οτι τα αποτελεσματα αυτα ειναι πολυ "συγκρισιμα" με εναν FX55 τη στιγμη που η διαφορα τους θα επρεπε να ειναι πολυ μεγαλυτερη λογω dual core!Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερος ο FX..ημαρτον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 11:06]

ΗΜΑΡΤΟΝ Παναγίτσα μου δηλαδή .....

Εεεεεεεεε κάντε λιγάκι υπομονή να έρθει και ο Dual Core από την AMD για να δείτε τι εστί πίκρα..... :worship:

:rolleyes:

ΑΜΑΝ

και αμα νικητης ειναι η ΑΜD τοτε μπραβο της :T:

Κατσε να βγουν ομως πρωτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 00:40]

Γιατί πότε μίλησα εγώ για κοινούς χρήστες; Θέλω Quote....

John σε Χαλάει να φτιάχνεις και το τσαγάκι σου ή το καφέ σου, να ζεσταίνεσαι το χειμώνα ειδικά τώρα που πήγε τόσο ψηλά το πετρέλαιο.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=204475#post204475

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 01:02]

Α ευτυχώς ήρθες και με προειδοποίησες ότι καταστρέφω τη θέση μου....

Δεν μου λές εσύ που καταλαβαίνεις κιόλας πώς τη καταστρέφω γιατί δεν καταλαβαίνω είμαι γκάου.

σε ευχαριστώ που επιδεικνύεις αυτογνωσία..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 13:00]

man κανεις ενα μεγαλο λαθος. Δεν τους συγκρινει με εναν dual core AMD οποτε τι μας λες τωρα? συγκρινει διπυρηνους με σκετους πυρηνες.

Συγκρίνει σαχλαμάρες.

Είναι απίστευτο να βλέπω συγκριτικό από κάποιον που υποτίθεται οτι ξέρει τι του γίνεται και να βάζει σκληρό δίσκο που δεν έχει NCQ. Θάβει κανονικά τον AMD.

Καλά χάθηκε να βρει ένα δίσκο σαν το δικό μου; Να του τον δανείσω βρε αδελφέ. Είδε την πατάτα που έκανε βάζοντας κατά λάθος τον Seagate 7200.7 και αφιέρωσε μια ολόκληρη σελίδα με δικαιολογίες για το NCQ στη συνέχεια. Αλλά και πάλι ο 3500+ τα έδειξε τα δόντια του και μάλιστα σε 32μπιτο λειτουργικό. Γιατί άραγε αφού και οι δύο επεξεργαστές υποστηρίζουν 64μπιτα λειτουργικά;

Μην ξεχνάμε οτι το NCQ αποτελεί στοιχείο του SATA2. Κανένα από το chipset της Intel δεν υποστηρίζει SATA2 σε αντιδιαστολή με το nforce4 που το υποστηρίζει εγγενώς. Το NCQ τελικά υποστηρίζεται με μαμουνιές (αν υποστηρίζεται) από την Intel.

Δεν είναι νωρίς ακόμα για να συγκρίνουμε επεξεργαστές που θα - ίσως βγουν στην αγορά σε κάποια τέρμηνα, με επεξεργαστές που ήδη κυκλοφορούν στην αγορά εδώ και έξη μήνες;

Όταν με το καλό λοιπόν κυκλοφορήσουν τα νέα φρούτα της Intel τότε θα δούμε τι θα συγκρίνουμε και σε ποιά βάση. Μέχρι τότε θα έχουν κυκλοφορήσει οι σκληροί SATA2 δίσκοι, τα 64μπιτα windows, οι νέοι επεξεργαστές και τα νέα chipset οπότε τα ξαναλέμε.

ΥΓ. Τα έχω πάρει κανονικά με την Intel γιατί τόσα χρόνια το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να μας κοροιδεύει αυξάνοντας τη συχνότητα και αλλάζοντας προδιαγραφές του τύπου BTX, RDRAM, DDR2 κτλ. χωρίς να μας δίνει τίποτα ουσιαστικό, μόνο και μόνο για να κόψει κάθε δυνατότητα αναβάθμισης, ώστε να μας τα παίρνει. Νισάφι πιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Συγκρίνει σαχλαμάρες.

Είναι απίστευτο να βλέπω συγκριτικό από κάποιον που υποτίθεται οτι ξέρει τι του γίνεται και να βάζει σκληρό δίσκο που δεν έχει NCQ. Θάβει κανονικά τον AMD.

Καλά χάθηκε να βρει ένα δίσκο σαν το δικό μου; Να του τον δανείσω βρε αδελφέ. Είδε την πατάτα που έκανε βάζοντας κατά λάθος τον Seagate 7200.7 και αφιέρωσε μια ολόκληρη σελίδα με δικαιολογίες για το NCQ στη συνέχεια. Αλλά και πάλι ο 3500+ τα έδειξε τα δόντια του και μάλιστα σε 32μπιτο λειτουργικό. Γιατί άραγε αφού και οι δύο επεξεργαστές υποστηρίζουν 64μπιτα λειτουργικά;

Μην ξεχνάμε οτι το NCQ αποτελεί στοιχείο του SATA2. Κανένα από το chipset της Intel δεν υποστηρίζει SATA2 σε αντιδιαστολή με το nforce4 που το υποστηρίζει εγγενώς. Το NCQ τελικά υποστηρίζεται με μαμουνιές (αν υποστηρίζεται) από την Intel.

Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια... Εδώ ψάχναμε 15 εκδόσεις συγκεκριμένου bench για να βρούμε αυτή που ταιριάζει "καλύτερα", εκεί θα κολλήσουμε;...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [07-04-2005 13:21]

Δηλαδή ένας Pentium D @3.2GHz είναι ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ από τον ΕΕ 3.73GHz?

Πόσο πια να μας κοροϊδέψει η Intel?

Φυσικα και μπορει να ειναι και πιο γρηγορος τι το περιεργο

Ο ενας ειναι διπλος επεξεργαστης (Pentium D=DUAL) και ο αλλος ειναι μονος

Οταν δουλευει σαν διπλος μπορει να ξεπερασει και τους ταχυτερους μονους επεξεργαστες (αναλογος και το μοντελο φυσικα)

Τωρα αμα δεν το πιστευεις ειναι δικο σου θεμα

--------------------------------------

Ο P4 3.2 EE Dual οσο και ο Athlon FX 55 αλλα και ο P4 3.7EE ειναι απο τους πιο γρηγορους επεξεργαστες στην αγορα και οπως φαινεται και απο τα chart ο ενας ανταγωνιζεται τον αλλο με φανερο νικητη το DUAL CORE (δεν μιλαω μονο για παιχνιδια) ασχετα με τα RPM ειναι η αμα ειναι NCQ η οχι ο σκληρος δισκος...αυτα ειναι δικαιολογιες

Ο Ατhlοn 64 3500+ ειναι αρκετα γρηγορος αλλα δεν ανηκει στην κατηγορια των πιο γρηγορων επεξεργαστων της αγορας, με αλλα λογια δεν πιανει μια μπροστα τους

Oi Dual Core επεξεργαστες ειναι το Μελλον τοσο για την Intel αλλο τοσο και για την AMD μιας και αυτη ετοιμαζει τις δικες της DUAL CORE λυσεις (αμα η ΑΜD ηταν σιγουρη με τις μονες επεξεργαστικες λυσεις σιγουρα δεν θα ετοιμαζε και αυτη τις δικες της DUAL CORE λυσεις)

Τωρα το μονο ειναι να περιμενουμε να δουμε και τι θα λενε ο AMD Dual core λυσεις για να δουμε απο ποιον και τη Dual επεξεργαστη θα αγορασουμε στο μελλον :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σκεφτουμε οτι η amd δεν σταματαει εδω την παραγωγη μονου πυρινα,αφου εχουμε να δουμε 4200+ 4400+ που θα ειναι σχεδιασμενα σε αρχιτεκτονικη 090 και θα ειναι

ισαξια με ενα fx-55 και καλυτεροι . οποτε η συγκριση με ενα διπλοπυρινο της intel με τα καινουρια μοντελα της amd θα δουμε οτι θα ειναι πιο γρηγοροι απο τα μικρα μοντελα δυπιρινα της intel.

Link to comment
Share on other sites

παντως και η 2 εταιριες εχουν μοντελα που φυσανε.η intel σε εργασιες γραφειου και η amd σε παιχνιδια απο κι και περα η επιλογη ειναι δικια μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Τελικα ειναι σαν τις ομαδες και οι επεξεργαστες-εταιριες....αυτο βλεπω εγω.

:hehe: :hehe: :hehe: αρκει να καταλαβουν καποιοι οτι πρεπει να συγκρινεις ομοια πραγματα:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

:hehe: :hehe: :hehe: αρκει να καταλαβουν καποιοι οτι πρεπει να συγκρινεις ομοια πραγματα:hehe: :hehe: :hehe:

δεν παει ετσι...υπαρχουν ατομα που λενε:Για μενα δεν υπαρχει ΑΜΔ και το αντιστροφο...ετσι ειναι αυτα.Ειναι ποσο σου αρεσει και τι σου αρεσει.:)

Και εγω Athlon εχω και μου αρεσει περισσοτερο ο Pentium D αλλα θα το σκεφτω να τον αγορασω και αυτο γιατι η προτιμηση μου αυτη εχει λογικα ορια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 13:28]

Φυσικα και μπορει να ειναι και πιο γρηγορος τι το περιεργο

--------------------------------------

Ο P4 3.2 EE Dual οσο και ο Athlon FX 55 αλλα και ο P4 3.7EE ειναι απο τους πιο γρηγορους επεξεργαστες στην αγορα και οπως φαινεται και απο τα chart ο ενας ανταγωνιζεται τον αλλο με φανερο νικητη το DUAL CORE (δεν μιλαω μονο για παιχνιδια) ασχετα με τα RPM ειναι η αμα ειναι NCQ η οχι ο σκληρος δισκος...αυτα ειναι δικαιολογιες

Ο Ατhlοn 64 3500+ ειναι αρκετα γρηγορος αλλα δεν ανηκει στην κατηγορια των πιο γρηγορων επεξεργαστων της αγορας, με αλλα λογια δεν πιανει μια μπροστα τους

Εκεί που υπερέχει ο διπλοπύρηνος Intel είναι σε benchmarks όπου μεταφέρονται μεγάλα αρχεία video κλπ.

Όταν λοιπόν θέλουμε να συγκρίνουμε δυο επεξεργαστές πρέπει να χρησιμοποιούμε όλα τα ατού που έχουν.

Θα ήταν νομίζεις ίδια τα αποτελέσματα αν χρησιμοποιούσε στο υπόψη συγκριτικό δύο γρήγορους SATA 2 σκληρούς σε Raid 0 αντί για πατάτα σκληρό;

Εδώ θα γέλαγε και η κουτσή Μαρία όταν θα βλέπαμε τον 3500+ να κοντράρει στα ίσια τους διπλοπύρηνους σε όλα τα benchmarks.

Περίμενε λίγο και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε ένα μεγάλο λάθος. Συγκρίνουμε έναν επεξεργαστή που ΘΑ κυκλοφορήσει με έναν που ΗΔΗ κυκλοφορεί (και μάλιστα εδώ και κάμποσο καιρό).

Φυσικά και οι dual-core όταν κυκλοφορήσουν θα έχουν καλύτερες επιδόσεις σε κάποιους τομείς, ουδείς αμφιβάλλει για αυτό. Το ζήτημα είναι αν μπορούμε όντως να συγκρίνουμε έναν επεξεργαστή που όπως είπε η Intel ΘΑ κυκλοφορήσει, με έναν που ήδη κυλοφορεί και έχει αποδείξει την αξία του όχι μόνο σε benchmarks απο hardware sites, που μπορεί να είναι μη αντικειμενικά, αλλά και σε συνθήκες πραγματικής χρήσης.

Επίσης τίθεται και ένα άλλο ζήτημα, κατα πόσο η αγορά αλλά και οι εταιρείες είναι έτοιμες για την παραγωγή επεξεργαστών dual-core και κατα πόσο θα έπρεπε να κυκλοφορήσουν σύντομα. Εγώ είμαι της γνώμης οτι πολύ κακώς δόθηκε τόση σημασία στους dual-core απο και τις δύο εταιρείες καθώς με την πίεση που επικρατεί, ιδιαίτερα στο στρατόπεδο της Intel είναι πολύ πιθανό να δούμε πολλές "παιδικές ασθένειες" στους dual-core.

Link to comment
Share on other sites

Αν και φαν της ΑΜΔ είδα ότι τον τρώει σε ότι υποστηρίζει multitasking, multithreading και ας μην κρυβώμαστε. Και οι δύο επεξεργαστές ουσιαστικά είναι εξαμήνου. Ο διπλός ρε παιδιά δεν είναι τίποτα αλλο απο ένα πρεσκοτ. Που είναι το καινούργιο.

Όλο το ζουμί θα είναι όταν θα βγάλει και η αμδ γιατί είναι που είναι γρηγορότεροι σε single thread οταν θα μπεί και ο δεύτερος πυρήνας θα πετάξουν

@mariosalice που είδες μεταφορά αρχείων βιντεό;;; Έτσι μετράς τις επιδόσεις; Ψιλοάσχετο αυτό με τον δίσκο. Το raid απο προσωπική εμπειρία δεν προσφέρει τα απίστευτα πάντως. Μικρές διαφορές και μερικές φορές χειρότερα κιόλας. Αν δε χτυπήσει δίσκος, κλάφτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 21:00]

Εκεί που υπερέχει ο διπλοπύρηνος Intel είναι σε benchmarks όπου μεταφέρονται μεγάλα αρχεία video κλπ.

Όταν λοιπόν θέλουμε να συγκρίνουμε δυο επεξεργαστές πρέπει να χρησιμοποιούμε όλα τα ατού που έχουν.

Θα ήταν νομίζεις ίδια τα αποτελέσματα αν χρησιμοποιούσε στο υπόψη συγκριτικό δύο γρήγορους SATA 2 σκληρούς σε Raid 0 αντί για πατάτα σκληρό;

Εδώ θα γέλαγε και η κουτσή Μαρία όταν θα βλέπαμε τον 3500+ να κοντράρει στα ίσια τους διπλοπύρηνους σε όλα τα benchmarks.

Περίμενε λίγο και θα δεις.

Δεν θα ειναι Sata 2 Raid θα ειναι Sata Raid

Tι Γιαννης τι Γιαννακης

Αμα περιμενεις να δεις πραγματικες επιδοσεις, για παραδειγμα, στα παιχνιδια να σου πανε πιο γρηγορα απο την στιγμη που θα βαλεις SATA 2 καηκες

Περισσοτερα κερδιζεις απο ενα πιο γρηγορο επεξεργαστη η μια πιο γρηγορη καρτα γρα

φικων παρα απο ενα λιγο πιο γρηγορο σκληρο δισκο σε παιχνιδια και προγραμματα

δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα ποια

λες και μιλαμε και για SCSI αλλα και παλι..

Πολλη μεγαλη "δυναμη" δινεις στους Σκληρους οσο αφορα τις επιδοσεις ενος υπολογιστη και μου κανει εντυπωση

Εγω απο την αλλη δινω μεγαλυτερη σημασια στον επεξεργαστη, μνημη, καρτα γραφικων

Οσο για το ποσο σημαντικο ειναι το Raid και την μεταφορα βιντεο κλπ ο Νοbig με καλυψε σε αυτο οποτε θα συμφωνησω με τον NoBig και δεν χρειαζεται να απαντησω τιποτα σε αυτο

Αρχική απάντηση από def [Χθες, στις 12:08]

παιδια να σκεφτουμε οτι η amd δεν σταματαει εδω την παραγωγη μονου πυρινα,αφου εχουμε να δουμε 4200+ 4400+ που θα ειναι σχεδιασμενα σε αρχιτεκτονικη 090 και θα ειναι

ισαξια με ενα fx-55 και καλυτεροι . οποτε η συγκριση με ενα διπλοπυρινο της intel με τα καινουρια μοντελα της amd θα δουμε οτι θα ειναι πιο γρηγοροι απο τα μικρα μοντελα δυπιρινα της intel.

Ναι σωστος οσο και ακουστηκε κατι για FX-57

αλλα η AMD σκοπευει να κινηθει και αυτη στις DUAL Core λυσεις οσο αφορα τις μελλοντικες High end λυσεις

Δεν ξερω αμα θα συνεχισει να βγαζει μονους επεξεργαστες για τις High end λυσεις του χρονου γιατι και απο οτι ακουγεται και αυτοι σιγα σιγα συναντουν προβληματα θερμοκρασιας οπως συμβαινει και με τoυς Prescott

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Αν και φαν της ΑΜΔ είδα ότι τον τρώει σε ότι υποστηρίζει multitasking, multithreading και ας μην κρυβώμαστε. Και οι δύο επεξεργαστές ουσιαστικά είναι εξαμήνου. Ο διπλός ρε παιδιά δεν είναι τίποτα αλλο απο ένα πρεσκοτ. Που είναι το καινούργιο.

Όλο το ζουμί θα είναι όταν θα βγάλει και η αμδ γιατί είναι που είναι γρηγορότεροι σε single thread οταν θα μπεί και ο δεύτερος πυρήνας θα πετάξουν

@mariosalice που είδες μεταφορά αρχείων βιντεό;;; Έτσι μετράς τις επιδόσεις; Ψιλοάσχετο αυτό με τον δίσκο. Το raid απο προσωπική εμπειρία δεν προσφέρει τα απίστευτα πάντως. Μικρές διαφορές και μερικές φορές χειρότερα κιόλας. Αν δε χτυπήσει δίσκος, κλάφτα

οντος θα πεταξουν,οταν θα βγει οTOLEDO FX, τοτε θα δουμε τρομερες διαφορες με συγκριση εναν διπυρινο της intel, να σκεφτουμε οτι ο τορινος fx με L2=1MB KAI LI=64+64 MEMORY CONTROLER και πεταει σκεφτειτε με core=1μβ core2=1μβ τι εχει να γινει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.