Jump to content



Ιntel pentium dual core - πρωτα test


JohnnyX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kaynd

Για αρχή πάρετε και 130W να τηγανίζετε αυγά πάνω στο tower άντε και με το καλό στα150

Χμμμ αυτό είναι ενδιαφέρον, λογικά δεν θα έπρεπε να έχουν διπλάσια κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 19:11]

Intel likely won't provide dual core Smithfield processors exceeding 3.2 GHz, as higher clock speeds would blast the 130 W thermal envelope of Intel's 2005 platform. (tom's hardware)

Για αρχή πάρετε και 130W να τηγανίζετε αυγά πάνω στο tower άντε και με το καλό στα 150

Ε και; Τι έγινε; Η λύση είναι απλή: καλύτερο σύστημα ψύξης! Δεν είδες το καινούριο σύστημα ψύξης της Intel; (με περισσότερο χαλκό στη βάση και λεπτότερα και περισσότερα αλουμινένια fins) Δεν φοβόμαστε τίποτα!

EDIT: Εδώ που τα λέμε η κατάσταση έχει γίνει δραματική. Ακόμα και ο Northwood μου στα 3.4 που είναι τώρα, θα υποφέρει το καλοκαιράκι που έρχεται... (χωρίς πλάκα σκέφτομαι να βάλω κανένα μικρό air condition να κρυώνει την XP-90!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 19:22]

Χμμμ αυτό είναι ενδιαφέρον, λογικά δεν θα έπρεπε να έχουν διπλάσια κατανάλωση;

Για τους Intel Dual Core πρέπει να τονίσουμε κάποια μειονεκτήματα που έχουν όπως.

Διπλάσια κατανάλωση - θόρυβο - θερμοκρασία, άχρηστο το πλεονέκτημα του ΗΤ (hyperthreading), αδυναμία εφαρμογής υψηλών συχνοτήτων λειτουργίας σε dual core, μεγαλύτερο μέγεθος επεξεργαστή, απαίτηση για νέο chipset - mobo, δεν θα υποστηρίζουν FSB1066, 1 MB L2 cache αντί για 2 MB ανά πυρήνα και θα έχουν πιο αργό memory bandwidth επειδή και οι δύο πυρήνες μαζί θα διαθέτουν μόνο 800MHz FSB.

Τα θετικά

Θα υποστηρίζουν τα 64 Bit λειτουργικά με το extension EM64T.

Μάλλον θα είναι λίγο ακριβότεροι από τους αντίστοιχους μονοπύρηνους επεξεργαστές.

ΓΙα όσους θέλουν να τρέχουν συγχρόνως 5-6 βαρειές εφαρμογές, νομίζω οτι δικαιολογείται να δώσουν τα παραπάνω λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Διπλάσια κατανάλωση - θόρυβο - θερμοκρασία...ναι σίγουρα αλλά όταν το λές στο Thelab αυτό όπου και η κουτσή Μαρία έχει Watercooling δε λέει και τίποτα.

Απαίτηση για νέο chipset - mobo, όπως και στην AMD απο Α πήγαν 754 και 939 έτσι θα πάμε απο 478 σε 775 με 925ΧΕ και 955ΧΕ.

HT Δέν θα έχουν τα φθηνά μοντέλα...όποιος χρειάζεται να τρέχει 4 βαριές εφαρμογές μαζί αγοράζει τον ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

όποτε μας βολέυει πάμε στους κοινούς χρήστες , όποτε μας βολευει , εχουμε όλοι watercool ε?

Εγώ εχω καταλάβει πώς η INTEL σιγά σιγά οπισθοχωρέι και προσπάθεί να έρθει στα pr της AMD , διαφορετικά και με την λογική θα έπρεπε να έχουν όλοι οι χρήστες INTEL αυτήν την στιγμή 5ghz ''μανίσια'' αλλα βλέπω πως όλο προς τα πίσω γυρνάει το παραμύθι .... /// γιατί σου λέει τρώμε που τρώμε π*πα να μην ξεφτιλιστούμε και απο την άμμεση σύγκριση pr .

Link to comment
Share on other sites

’σχετο.

Σε λίγο θα βάλω να κάνει encoding και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ θα πάω και για ύπνο......

244W. Που πάμε Θεέ μου.... Και δεν έχουν όλοι water cooling. Αλλά και αυτοί που έχουν water cooling θα προτιμούσαν φαντάζομαι να το έχουν για να ψύχουν cpu και όχι για να φτιάχνουν τσάι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το DivX encoding και το Doom3........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

όποτε μας βολέυει πάμε στους κοινούς χρήστες , όποτε μας βολευει , εχουμε όλοι watercool ε?

Γιατί πότε μίλησα εγώ για κοινούς χρήστες; Θέλω Quote....

John σε Χαλάει να φτιάχνεις και το τσαγάκι σου ή το καφέ σου, να ζεσταίνεσαι το χειμώνα ειδικά τώρα που πήγε τόσο ψηλά το πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα.......δεν με χαλάει.

Αλλά έρχεται καλοκαίρι...........

Το θέμα με την Intel είναι ότι ακολουθεί λάθος δρόμο και δυστυχώς δεν λέει να αλλάξει ρότα.

Αν είχε σταματήσει στον Prescott και είχε πει " Φτου δεν μας βγήκε τον παρατάμε όπως είναι και κοιτάμε αλλού"

και ξεκίναγε να βελτιώνει τον Pentium M μπορεί σε 4-8 μήνες από σήμερα να είχαμε dual cores Pentium Ms με 64bit, SSE1/2/3 και με κατανάλωση σε full load κάτω από 100W.

Αλλά όχι. θα τους πουλήσουμε ψήκτρες, chipsets, BTX και GHz και θα είμαστε μια χαρά....

[Α κάτι ακόμα Χρήστο. Με βάση την υπογραφή που έχεις αλλού. Το πρόγραμμα επεξεργάζεται τα video σειριακά. Δεν χρειάζεται να ξυπνήσεις στον ύπνο σου για να.... βάλεις το δεύτερο video για encoding]

Αρχική απάντηση από Chris2004

Γιατί πότε μίλησα εγώ για κοινούς χρήστες; Θέλω Quote....

Η κουτσή Μαρία είναι extreme χρήστης? Χμμμμμ..... Μέχρι και η κουτσή Μαρία με έχει αφήσει πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX [Σήμερα, στις 00:05]

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2389

Part II

Το consumption 171-244Watt (Idle-Load)

κακοηθειες των AMDαδων ειναι αυτα.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 00:40]

Γιατί πότε μίλησα εγώ για κοινούς χρήστες; Θέλω Quote....

John σε Χαλάει να φτιάχνεις και το τσαγάκι σου ή το καφέ σου, να ζεσταίνεσαι το χειμώνα ειδικά τώρα που πήγε τόσο ψηλά το πετρέλαιο.

προφανως θα το πουλανε με water kit μαζι;

δεν καταλαβαινεις, πως με επιχειρηματολογια αυτου του στυλ, καταστρεφεις ο ιδιος τη θεση σου;

Link to comment
Share on other sites

Α ευτυχώς ήρθες και με προειδοποίησες ότι καταστρέφω τη θέση μου....

Δεν μου λές εσύ που καταλαβαίνεις κιόλας πώς τη καταστρέφω γιατί δεν καταλαβαίνω είμαι γκάου.

Εμένα φίλε μου ΔΕΝ με ενδιαφέρει τι θα κάνει ο κοινός χρήστης και τί του προσφέρει η INTEL. Εμένα με ενδιαφέρει τί προσφέρει σε ΕΜΕΝΑ . Που σημαίνει ότι επειδή έχω w/c δεν με απασχολούν οι θερμοκρασίες καθόλου.

Εγώ μίλησα για τη πλειοψηφία του Thelab που ή W/C έχουν, ή ακόμα πιό Extreme.

Link to comment
Share on other sites

διάβασα και το δεύτερο άρθρο προσεχτικά...

1. τόσο καιρό χτυπάμε τον κώλο μας όλοι ότι ο δίσκος έχει τη μεγαλύτερη σημασία, και στο multitasking, και στο encoding και σε οτιδήποτε

Seagate Barracuda 7200.7 NCQ - 25.2 minutes

Seagate Barracuda 7200.7 no NCQ - 33.6 minutes

Western Digital Raptor WD740 - 30.9 minutes

όπερ και αποδεικνύεται. βάλε γρήγορο και έξυπνο δίσκο και θα δεις τη διαφορα

2. δεν αμφέβαλε ποτέ κανείς ότι το ΗΤ βελτιώνει επιδόσεις σε multitasking. απλά τόσο καιρό όσοι έχουν amd προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο ότι ΚΑΙ αυτοί μπορούν να έχουν αξιοπρεπές Multitasking , όπερ και αποδεικνύεται στην σελίδα 2 : Business Application Performance

3. μπορώ να πω ότι έμεινα αρκετά έκπληκτος από την πρότελευταία σελίδα : Gaming Multitasking Scenario 2: DVD Shrink, όπου ακόμα και σε dvdshrink+gaming ο Α64 ΤΟΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ στον Ρ4!!!!! εμπρός όλοι, κωδικοποιήστε και παίχτε ταυτόχρονα, τώρα μπορούμε!!!

σοβαρά τώρα, ο μάστορας λέει τα ακόλουθα :

Once again, HT has a negative impact in this case on the Pentium 4 630.

Just for kicks, we decided to turn off DVD Shrink's low priority setting to see what impact that would have on performance. The low priority mode of DVD Shrink basically makes it transparent to gaming. Unchecking this option definitely changes things, it wouldn't even start on the Athlon 64 system.

It eventually ran on the Pentium D system after waiting several minutes for it to start, and even then, performance wasn't acceptable. It just goes to show you that dual core isn't Superman; it does have its limits.

τόσο καιρό αυτό προσπαθούμε να πούμε όλοι, ότι καλό και άγιο το ΗΤ αλλά δεν είναι πανάκεια.

τέσπα, το dual core φαίνεται να γ@μεί, και αν ο single core A64 συναγωνίζεται τον dual core P4 φανταστείτε τι έχει να γίνει με τον Α64 dual core σε 64bit λειτουργικό! έ ρε γλέντια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

τόσο καιρό αυτό προσπαθούμε να πούμε όλοι, ότι καλό και άγιο το ΗΤ αλλά δεν είναι πανάκεια.

Δεν είναι πανάκεια? Δεν είναι η μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά την φωτιά και τον τροχό? Μα είσαι σοβαρός? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα που βγαλατε μερικοι το συμπερασμα οτι ενας AMD επεξεργαστης ειναι ανταγωνισιμος με τον INTEL DUAL CORE

Εκτος απο τα παιχνιδια σχεδον σε ολα τα υπολοιπα τεστ νικητης ηταν o P4 DUAL 3.2 EE

μαλλον δεν κανατε τον κοπο να διαβασετε το τεστ της Anandtech

Ξερετε μερικοι χρησιμοπουμε τον υπολογιστη και για δουλειες και οχι μονο να παιζουμε παιχνιδακια....

Και ναι σε πολλα τεστ ξεπερασε και εναν Athlon FX55 και οποιος δεν το πιστευει ας κοιταξει καλυτερα

Δινετε την εντυπωση αρκετοι οτι απλως αρχιζετε να θαβετε την Intel επειδη δεν την γουσταρετε χωρις καν να κοιτατε τα γεγονοτα

ο Φανατισμος ειναι κακο πραγμα

Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε τι θα λεει ο AMD DUAL CORE

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 12:55]

Ηθελα να ξερα που βγαλατε μερικοι το συμπερασμα οτι ενας AMD επεξεργαστης ειναι ανταγωνισιμος με τον INTEL DUAL CORE

Εκτος απο τα παιχνιδια σχεδον σε ολα τα υπολοιπα τεστ νικητης ηταν o P4 DUAL 3.2 EE

μαλλον δεν κανατε τον κοπο να διαβασετε το τεστ της Anandtech

ήθελα να ξερα πώς διαβάζετε μερικοί τα post. δίνω τίτλο και αριθμό σελίδας, τι άλλο θες? ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 10:55]

Ηθελα να ξερα που βγαλατε μερικοι το συμπερασμα οτι ενας AMD επεξεργαστης ειναι ανταγωνισιμος με τον INTEL DUAL CORE

Εκτος απο τα παιχνιδια σχεδον σε ολα τα υπολοιπα τεστ νικητης ηταν o P4 DUAL 3.2 EE

μαλλον δεν κανατε τον κοπο να διαβασετε το τεστ της Anandtech

Ξερετε μερικοι χρησιμοπουμε τον υπολογιστη και για δουλειες και οχι μονο να παιζουμε παιχνιδακια....

Και ναι σε πολλα τεστ ξεπερασε και εναν Athlon FX55 και οποιος δεν το πιστευει ας κοιταξει καλυτερα

Δινετε την εντυπωση αρκετοι οτι απλως αρχιζετε να θαβετε την Intel επειδη δεν την γουσταρετε χωρις καν να κοιτατε τα γεγονοτα

ο Φανατισμος ειναι κακο πραγμα

Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε τι θα λεει ο AMD DUAL CORE

Καλά βρε ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι όταν συγκρίνεις ΔΥΟ CPU (Intel Dual Core) με 1 CPU (FX) Θα έπρεπε τουλάχιστον σε Aplication που υποστηρίζει Μultitasking να έχει καλύτερες επιδόσεις ο INTEL από τον AMD ?????

Eκείνο που διαπυστώνουμε τελικά είναι ότι μετά ΒΙΑΣ ο INTEL Dual Core περνάει σε μερικές εφαρμογές τον FX και θα πρέπει να πούμε και ΜΠΡΑΒΟ για τα 220+ Watts που χρειάζεται για να πετύχει κάτι τέτοιο ?????

ΗΜΑΡΤΟΝ Παναγίτσα μου δηλαδή .....

Εεεεεεεεε κάντε λιγάκι υπομονή να έρθει και ο Dual Core από την AMD για να δείτε τι εστί πίκρα..... :worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.