Jump to content



Ιntel pentium dual core - πρωτα test


JohnnyX

Recommended Posts

Εδώ και πολύ καιρό το πιο αργό κομμάτι του υπολογιστή είναι ο σκληρός δίσκος. Για μένα είναι πιο σημαντικό ένα Raid 0 παρά άλλα 200-300 mhz σε ένα σύστημα. Είναι πολύ σπαστικό να περιμένεις να φορτώσουν οι σκληροί δίσκοι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 12:41]

οντος θα πεταξουν,οταν θα βγει οTOLEDO FX, τοτε θα δουμε τρομερες διαφορες με συγκριση εναν διπυρινο της intel, να σκεφτουμε οτι ο τορινος fx με L2=1MB KAI LI=64+64 MEMORY CONTROLER και πεταει σκεφτειτε με core=1μβ core2=1μβ τι εχει να γινει

Οι τιμες ομως πιθανοτατα φαβαμαι οτι θα ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι ενα Dual P4

Αμα μαλιστα ποσο εξωφρενικη ειναι η τιμη ενος FX σκεψου 2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 12:41]

Εδώ και πολύ καιρό το πιο αργό κομμάτι του υπολογιστή είναι ο σκληρός δίσκος. Για μένα είναι πιο σημαντικό ένα Raid 0 παρά άλλα 200-300 mhz σε ένα σύστημα. Είναι πολύ σπαστικό να περιμένεις να φορτώσουν οι σκληροί δίσκοι...

Δεν συμφωνω

αλλα ενταξει σεβαστη η γνωμη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 14:48]

Δεν συμφωνω

αλλα ενταξει σεβαστη η γνωμη σου :)

Βασικά είναι σχέση με το τι κάνεις με το pc σου. Κάποιος που σερφάρει και τρέχει word ούτε dual core θέλει ούτε raptorες και raid 0. Αν αντιγράφεις συχνά μεγάλα αρχεία (1GB++) ένας σκληρός απλά δεν φτάνει...

Link to comment
Share on other sites

θελω να δω που θα πεσουνε οι τιμες απο τα μεγαλα μοντελα των 2 εταιριων οταν βγουν οι duall core ρε παιδια.παντος μεχρι τωρα ο fx-55 επεσε πανω-κατω στα 800 ευρο, απο 1000 που ειχε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 12:48]

σε αυτο που λες συμφωνο.τον υπολογιζω γυρω στα 1000 ευρο για αρχη

Γκουχχχχχχχ μιλας σοβαρα !!! :eek:

Αποκλειεται να δινα εγω ποτε τοσα πολλα λεφτα μονο για να αγορασω επεξεργαστη :bye: :rip:

Με 1000 Eυρω αγοραζεις πολλα περισσοτερα και πιο χρησιμα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 13:06]

εγω οταν αγορασα τον fx-55 τον πηρα για την ακριβια 1050 ευρο σκεψου για το κορυφαιο οταν βγει TOLEDO ποσο θα εχει:jump: :jump: :jump:

Πολλη το φοβαμαι αυτο

Παντως οι P4 DUAL CORE θα εινα σε πολλη πιο λογικες τιμες απο οτι μου ειπανε

Παντως αμα κανει Ο ΑMD DUAL 1000+ Ευρω μαλλον ο P4 D θα ειναι για μενα τουλαχιστον μονοδρομος

Πως γινεται αυτο, και εγω που νομιζα οτι η AMD ειχε χαμηλοτερες τιμες απο την Intel,

μαλλον εχω μεινει πισω οτι αφορα σε αυτο

1000Ε+ μονο για επεξεργαστη ειναι εξωφρενικο

Αγοραζεις σχεδον ολοκληρο υπολογιστη με τοσα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

Πολλη το φοβαμαι αυτο

Παντως οι P4 DUAL CORE θα εινα σε πολλη πιο λογικες τιμες απο οτι μου ειπανε

Παντως αμα κανει Ο ΑMD DUAL 1000+ Ευρω μαλλον ο P4 D θα ειναι για μενα τουλαχιστον μονοδρομος

Πως γινεται αυτο, και εγω που νομιζα οτι η AMD ειχε χαμηλοτερες τιμες απο την Intel,

μαλλον εχω μεινει πισω οτι αφορα σε αυτο

1000Ε+ μονο για επεξεργαστη ειναι εξωφρενικο

Αγοραζεις σχεδον ολοκληρο υπολογιστη με τοσα

σιγουρα πολλα τα λεφτα για εναν επεξεργαστη.ομως θα εχεις εναν μαματο cpu

που θα σου παει 2 χρονια σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 15:16]

....

1000Ε+ μονο για επεξεργαστη ειναι εξωφρενικο

Αγοραζεις σχεδον ολοκληρο υπολογιστη με τοσα

Γιατί ο ΕΕ (extreme edition) της intel πόσο κάνει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Χθες, στις 15:47]

Τελικα ειναι σαν τις ομαδες και οι επεξεργαστες-εταιριες....αυτο βλεπω εγω.

Δεν είναι φανατισμός όταν κοιτάμε με κριτικό μάτι ότι νέο μας σερβίρουν. Φανατισμός είναι να υποστηρίζουμε οτι όλα τα Intel είναι καλύτερα από τα AMD, όταν δεν έχουμε δουλέψει ποτέ με AMD.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν μεγαλώσει με Intel. Κάποιοι όμως δεν ξεπέρασαν την παιδική ηλικία. Φοβούνται το άγνωστο. Δεν είναι και εύκολο πράγμα η αλλαγή. Ο νόμος της αδράνειας μας κάνει διστακτικούς να τολμήσουμε και να εξερευνήσουμε νέες περιοχές. Τολμήστε λοιπόν όσοι έχετε κολλήσει στο τραίνο της Intel και ίσως ανακαλύψετε ένα υπέροχο νέο κόσμο που δεν μπορούσατε να τον φανταστείτε.

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 15:19]

σιγουρα πολλα τα λεφτα για εναν επεξεργαστη.ομως θα εχεις εναν μαματο cpu

που θα σου παει 2 χρονια σιγουρα

Ωραία. Για δύο χρόνια θα τηγανίζεις τα αυγά σου στο γραφείο σου.
Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 00:23]

.... @mariosalice που είδες μεταφορά αρχείων βιντεό;;; Έτσι μετράς τις επιδόσεις; Ψιλοάσχετο αυτό με τον δίσκο. Το raid απο προσωπική εμπειρία δεν προσφέρει τα απίστευτα πάντως. Μικρές διαφορές και μερικές φορές χειρότερα κιόλας. Αν δε χτυπήσει δίσκος, κλάφτα

Όλες οι λειτουργίες πολυεπεξεργασίας δεν θα είχαν κανένα νόημα και καμμιά διαφορά σε εφαρμογές γραφείου παρά μόνο όταν μπαίνουν στη μέση προγράμματα επεξεργασίας μεγάλων αρχείων όπως video. Οι σημερινοί επεξεργαστές διαθέτουν ήδη πολύ μεγάλη δύναμη ώστε να τα καταφέρνουν θαυμάσια και χωρίς τους διπλούς πυρήνες με τις εφαρμογές που υπάρχουν. Όταν λοιπόν με το καλό χρησιμοποιηθούν 64μπιτο λειτουργικό και γρήγοροι σκληροί δίσκοι SATA2 σε Raid, για σύγκριση επεξεργαστών, τότε θα δούμε τι πραγματικά μας προσφέρει κάθε πλατφόρμα. Η πολυεπεξεργασία είναι ένας μόνο παράγοντας σύγκρισης και όχι ο κύριος. Η τιμή, η σταθερότητα, ο θόρυβος, η θερμοκρασία, οι επιδόσεις σε εφαρμογές γραφείου, στο Internet, στα παιχνίδια κτλ. είναι παράγοντες που θα πρέπει να συνεξετάζονται. Αρκεί η σύγκριση να γίνει σε πραγματικά χρηστικό επίπεδο και όχι βάζοντας να τρέξουν 15 εφαρμογές (που ντρεπόμαστε να τις αναφέρουμε όλες μαζί) για να αποδείξουμε τα αναπόδεικτα.

Δεν είναι άσχημη ιδέα οι επεξεργαστές να έχουν διπλούς, πενταπλούς ή εικοσαπλούς πυρήνες. Κάποια στιγμή εκεί θα πάμε. Απλά, τώρα - αυτή τη στιγμή - και για τα επόμενα ένα δύο χρόνια δεν θα υπάρξει πραγματική ανάγκη για τέτοιους επεξεργαστές. Βέβαια οποιοσδήποτε και αν έβρισκε στην πόρτα του ένα ολόκληρο σύστημα με διπλοπύρηνο επεξεργαστή δύσκολα θα έγραφε άσχημα πράγματα. Εξάλλου το timing που έδωσε η Intel τους διπλοπύρηνους για δοκιμή δεν είναι τυχαίο - λίγο πριν κυκλοφορήσουν τα 64 μπιτα Windows XP. Το marketing όμως των εταιριών εμάς δεν μας αφορά. Το συμφέρον μας πρέπει να κοιτάμε και να διακρίνουμε αυτό που πραγματικά κάνει δουλειά, από αυτό που ίσως μετά από δύο χρόνια κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 20:32]

Ε,... εντάξει μην υπερβάλλουμε κιόλας.

Καινούριο υπέροχο κόσμο δεν θα γνωρίσουν. Απλά θα ξεκολλήσουν από το Intel inside.

Το οποίο δεν είναι κακό βέβαια..... :)

Ε εντάξει. Γι' αυτό έγραψα "ίσως".
Link to comment
Share on other sites

Εγω η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι μειωνεται ο χρονος παραγωγικοτητας. Οτι αλλωστε εκανε και το HyperThreading. Κατι το οποιο ειναι αρκετα χρησιμο, οταν "δουλευεις" στον υπολογιστη και οχι απλα σερφαρεις, και εχεις MSN ανοιχτο, αντε μαζι με το WinAmp. Και μην μου πει κανεις οτι αυτο ειναι πραγματικο multitasking. Αυτο ειναι καθαρα θεμα λειτουργικου.

Κακα τα ψεματα οι AMD αυτη την στιγμη εχουν υποστηριξη multitasking μονο απο το λειτουργικο. Οπου αυτο δεν την παλευει, το συστημα δεν την παλευει, που σημαινει απλα καθεσαι και περιμενεις να τελειωσει καποιο task(διεργασια). Η Intel με το HyperThreading εκανε μια προσπαθεια για multitasking, η οποια ναι μεν λειτουργουσε αλλα εν μερη, και τωρα με τα Dual Core απλα τελειοποιειται. Γι'αυτο στην ιδια κατευθυνση στρεφεται και η AMD, κατι που για μενα θα επρεπε να εχει κανει εδω και καιρο. Κατι που οι Α64 θα επρεπε να εχουν απο την αρχη τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.