Jump to content



Ιntel pentium dual core - πρωτα test


JohnnyX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vasot

Ο Αthlon FX 55 τρωει για τα καλα σκονη απο τον Dual Core

Μα είναι γνωστό ότι χρειάζονται 4 επεξεργαστες Intel (2 φυσικοί & 2 τζούφιοι) για να περάσουν τον FX, δε μας λες κανα νέο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδιά, με τη λογική θα το πάμε αν έχει 64 bit support ή με τα γεγονότα? τα εισαγωγικά του αρθρου τα διάβασα όλα, και έδωσα βάση στα γραφικά των τεστ, χωρίς να πολυπροσέχω εκεί τα κείμενα, αλλά πουθενά δεν έλεγε τίποτα για 64 bits...

όσο για τον Α64 τον διπύρηνο, τα είπαν οι άλλοι... όταν η ναυαρχίδα της intel με το ζόρι περνάει τον Α64 στις single threaded που είναι τσιπ 6 μηνών και βάλε τότε με τον dual core θα γίνει πανηγύρι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

όταν η ναυαρχίδα της intel με το ζόρι περνάει τον Α64 στις single threaded που είναι τσιπ 6 μηνών και βάλε τότε με τον dual core θα γίνει πανηγύρι!

Ποιός AMDάκιας θα αγοράσει Dual Core; Αφού σας αρέσει να τα κάνετε όλα 1 thread τη φορά και να έχετε Max FPS στα Games...Πιστεύω και να βγούνε θα αγοράσετε έναν πολύ γρήγορο Single Core αντί για Dual Core στην ίδια τιμή, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 17:24]

Ποιός AMDάκιας θα αγοράσει Dual Core; Αφού σας αρέσει να τα κάνετε όλα 1 thread τη φορά και να έχετε Max FPS στα Games...Πιστεύω και να βγούνε θα αγοράσετε έναν πολύ γρήγορο Single Core αντί για Dual Core στην ίδια τιμή, έτσι δεν είναι;

Εγω προσωπικα θα αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 18:14]

Δε νομιζω να ειπε κανεις οτι με ΗΤ δεν κερδιζεις εστω και 0,0000001 δευτ.!!!Παρ'ολα αυτα αλλο ΗΤ κι αλλο Dual Core :T:

Και dual core και από τη μάνα τους 64 μπιτοι επεξεργαστές. Μην το ξεχνάμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι μιάς και έχετε συνηθίσει να τις τρέχετε 1-1 τα Threads αλλά και ότι θέλετε Full FPS...τί θα πάρετε έναν 3200+ Dual Core ή έναν 3800+ στην ίδια τιμή; Η τότε θα πείτε έλα μωρέ θα θυσιάσω τα 15 FPS για να έχω Multitasking (Κάτι το οποίο μέχρι σήμερα ήταν βλακεία να κάνεις)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Και να έχει ΗΤ το Dual Core, θα βγεί Home λειτουργικό που να υποστηρίζει 4 CPU?

στο review του τομς τα windows που δείχνει κανονικά windows δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι μιάς και έχετε συνηθίσει να τις τρέχετε 1-1 τα Threads αλλά και ότι θέλετε Full FPS...

Ελεος ρε Chris εισαι ο μονος που ενω παιζει κανει 1000 εφαρμογες μαζι λες και του τελειωνουν οι μερες!!!

τί θα πάρετε έναν 3200+ Dual Core ή έναν 3800+ στην ίδια τιμή; Η τότε θα πείτε έλα μωρέ θα θυσιάσω τα 15 FPS για να έχω Multitasking (Κάτι το οποίο μέχρι σήμερα ήταν βλακεία να κάνεις)

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι βλακεια να το κανεις,απλα εσυ το ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ!Σιγουρα θα δουμε τις επιδοσεις των δυο και ο καθενας θα κρινει τι του ταιριαζει..

Link to comment
Share on other sites

To παρακάνω που συμπιέζω ένα DIVX ενώ παίζω ένα παιχνίδι; H που βάζω DIVX μαζί; Η που πάντα κάνω τα Rar 2-2? Η που τρέχω ταυτόχρονα 3Dstudio και Photoshop; Δεν νομίζω.

Όσο για τη βλακεία....αυτό το έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα. Είναι βλακεία να κάνεις DIVX 2-2, ή τα βάζω το βράδυ ενώ κοιμάμαι (μέσα στον ύπνο μου) κτλ...Η στο παιχνίδι θέλω MAX FPS και να μή τρέχει ούτε το Hardware monitor απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

ρε chris, ειλικρινά με έχεις κουράσει...

αυτή τη στιγμή είμαι στο εργαστήριο και δουλεύω σε έναν P4@3.2 prescott σε μητρική Intel , με chipset LGA775 και μνήμες twinmos ddr2 και στο σπίτι έχω έναν Α64 3200+ σε dfi nf4 με μνήμες hyperx3200 (1,5 χρόνου παλιά τεχνολογία). τα δύο μηχανήματα είναι θεωρητικά ισοδύναμα...

ειλικρινά στην καθημερινή χρήση που τους κάνω δεν βλέπω καμμία διαφορά, ούτε σε response factors στα οποία ανφέρεται το review. από περιέργεια έτρεξα στον Ρ4 ένα spi και το έβγαλε σε 55sec ενώ στο σπίτι σε default το βγάζω σε 40-42. έτρεξα και διπλό spi στον Ρ4 να δω το περίφημο ΗΤ και τα έβγαλε σε 1:05 sec. κολοκύθια με τη ρίγανη δηλαδή... για όλα αυτά σου δίνω και screenshot αμα θες. κοινώς αμα είναι για να εκμεταλλεύομαι το ΗΤ να πρέπει να τρέχω 2 εφαρμογές ταυτόχρονα σώνει και ντε, να το βράσω. και ενημερωτικά, μίας και η κουβέντα ξεκίνησε από το review, εκεί μέσα έχει ένα παράδειγμα για multitasking με dvdshrink, εγώ στον Α64 μπορώ να κωδικοποιώ, να σερφάρω στο νετ, να ακούω mp3 και να γράφω dvd στο nero ταυτόχρονα, χωρίς πρόβλημα και χωρίς κολλήματα. τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

αν δω ότι η amd βγάλει διπύρηνο και έχει καλύτερες επιδόσεις από το δικό μου θα το αγοράσω. δεν θα πάω σε intel γιατί θα πρέπει να αλλάξω ΚΑΙ μητρική ΚΑΙ μνήμες και αν γουστάρει έτσι η intel θα πρέπει να αλλάξω και κουτί σε btx. να μου λείπει το βύσσινο.

στο φινάλε αυτό που λέω στο quote που μου κάνεις είναι γογονός είτε σου αρέσει, είτε όχι : η ναυαρχίδα της intel, έστω και σε pre-production phase, με το ζόρι περνάει τον Α64 που είναι τουλάχιστον 6 μήνες παλιός.

Link to comment
Share on other sites

To παρακάνω που συμπιέζω ένα DIVX ενώ παίζω ένα παιχνίδι; H που βάζω DIVX μαζί; Η που πάντα κάνω τα Rar 2-2? Η που τρέχω ταυτόχρονα 3Dstudio και Photoshop; Δεν νομίζω.

Όσο για τη βλακεία....αυτό το έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα. Είναι βλακεία να κάνεις DIVX 2-2, ή τα βάζω το βράδυ ενώ κοιμάμαι (μέσα στον ύπνο μου) κτλ...Η στο παιχνίδι θέλω MAX FPS και να μή τρέχει ούτε το Hardware monitor απο πίσω.

Arabesque όντως WinXP είναι....μα αυτοί δε βλέπουν μόνο 2 CPU?

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ αλλά πήρα αυτή τη μητρική μετά από το nf2 που κράτησε 2 χρόνια και πήγα σε nf4 που θα κρατήσει τουλάχιστον άλλα τόσα

και πήγα σε nf4 γιατί ήξερα ότι και οι newcastle στα 130nm 8α βγούν σε 939, και οι winchester στα 90nm θα βγουν σε 939, και οι venice με sse3 και βελιτωμένο imc θα βγούν σε 939, και τα διπύρηνα όταν με το καλό βγούν θα βγούν σε 939...

Link to comment
Share on other sites

Μη κοιτατε ετσι απλα και "τυφλα" τα tests

Στα παιχνιδια πχ που υποθηκε ...κανενα δεν υποστηριζει πολυεπεξεργασια...καποια απο τα τεστ ειχαν ..καποια αλλα οχι...εφαρμογες που την υποστηριζουν

Οτι και να πει κανεις νωρις ειναι ακομα...θα εχει παντως ενδιαφερον κανενα παιχνιδι που να υποστηριζει dual core η dual core gpuz (κατι τετοιο ακουγεται για το G80!!)

Link to comment
Share on other sites

Intel likely won't provide dual core Smithfield processors exceeding 3.2 GHz, as higher clock speeds would blast the 130 W thermal envelope of Intel's 2005 platform. (tom's hardware)

Για αρχή πάρετε και 130W να τηγανίζετε αυγά πάνω στο tower άντε και με το καλό στα150

@Chris2004 Σε λίγο θα μας πεις ότι έχεις δυο πληκτρολόγια δύο ποντίκια και τέσσερα χέρια

(χαλάρωσε πάκα κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.