Jump to content



To laptop κλείνει απότομα !!!


Recommended Posts

Γεια σας . Εχω ενα laptop acer aspire 5742G 5 χρόνια περίπου.

Πριν δυο μερες περιπου αρχισε να κλείνει απότομα (οχι επανεκίνηση , ουτε μπλε οθονες νεκρώνει εντελώς)

Για την ακρίβεια ,μετά την εκίνηση και για σταθερο χρονικό διαστημα 5 λεπτών κάθε φορά απλά σβήνει (τα windows φορτώνουν κανονικά ,φτανει στην επιφανεια εργασίας).

Από τη μεριά μου εκανα τις εξής ενέργειες

1. ανεμηστηράκι : φαινεται να δουλεύει και ακούγεται

2. θερμοκρασίες : GPU κοντά στα 65 , CPU κοντά στο 70 (δεν προλαβαίνει να μπεί σε idle γιατί κλείνει .Πριν αρχίσει το προβλημα σε idle ήταν GPU:50 ,CPU:45 αλλά έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο laptop δε φημίζεται για τις χαμηλές θερμοκρασίες)

3. καθαρισμός : απλό φύσημα στους εξαερισμούς

4. μνήμες : τις έβγαλα τις ,καθαρισα επαφες με απαλό πινελάκι

5. σκληρός : τον αποσύνδεσα εντελώς και έκανα boot απο usb.

 

Προφάνώς καποιο hardware θέμα έχει αλλά θα θελα και τη δικής σας γνώμη μηπως μπορώ να κάνω κάτι άλλο πριν το service. Επίσης τι μου προτείνεται για service και πόσο περιπου θα κοστίσει ? Μένω ΒΟΛΟ .

Ευχαριστώ για τον χωρο και το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δοκίμασε να το ανασηκώσεις από κάτω με μερικούς αναπτήρες ξερω γω και αν γινεται να βάλεις έναν ανεμιστήρα να δεις αν θα αντέξει περισσότερο

Επίσης στο κάνει και με τη μπαταρία αυτό αλλά και με το τροφοδοτικό του;

Πέρα από το καθάρισμα έχει γίνει αλλαγή θερμοαγώγιμης; 

 

Το νεκρώνει ςεντελώς σημαίνει ότι κλείνει εντελώς και όχι ότι κολλάει και εσύ το κλείνεις σωστά; (επαναλαμβάνω για να το σιγουρέψουμε 100%)

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει αλλαγή πάστας/thermal pad ανάλογα τι έχουν gpu/cpu. Η τελευταία λύση που μένει. Τώρα εδώ παίζουν σημαντικό ρόλο η πάστα/thermalpad. Δοκίμασε ακρινές λύσεις όπως thermal grizzly.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Πρέπει να γίνει αλλαγή πάστας/thermal pad ανάλογα τι έχουν gpu/cpu. Η τελευταία λύση που μένει. Τώρα εδώ παίζουν σημαντικό ρόλο η πάστα/thermalpad. Δοκίμασε ακρινές λύσεις όπως thermal grizzly.

το εκανα και γω αφου αλλαξα επεξεργαστη και μετα το επαθε και η γραφικων και μετα για 2-3 φορες γινοταν αυτο και πηρα καινουργιο...

τα εβγαλε τα λεφτα με το παραπανω το acer πολυ τιμιο....

Link to comment
Share on other sites

Karmen1983 , νεκρώνει μονο του δε λειτουργεί τίποτα ούτε ανεμιστήρας ούτε λαμπάκια ούτε οθόνη όπως όταν κάνεις απενεργοποίηση υπολογιστή . Το δοκίμασα και με σκέτο τροφοδοτικό και σκέτη μπαταρία και με τα δύο μαζί.

Πάστα άλλαξα πριν 2 χρόνια και έκανα και καθαρισμό.

 

Kuza έχω υπόψη μου να πάρω καινούριο ή ίσως επισκευάσω μητρική ή ότι άλλο ειναι .Τα refurbished λένε τίποτα ή θα μου μείνει στο χερι?

On 09/12/2017 at 2:15 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

 

Έγινε επεξεργασία από makisman
Link to comment
Share on other sites

Υπερθερμαίνεται απότομα και σου το κλείνει για να μην πάθει ζημιά. Ξαναπήγαινε για καθάρισμα και επαναπάστωση, μπορεί να μην την έκανε καλά ο προηγούμενος ή/και σου έβαλε μάπα πάστα και ξεράθηκε γρήγορα, και δεν το προσέχεις και τραβάει άπειρη σκόνη και το ζορίζεις με ψηλά load στο CPU k GPU.

Link to comment
Share on other sites

Konnos το θέμα είναι όταν του έβγαλα τον σκληρό δίσκο και τον εκκινησα με usb σε acronisboot περιβάλλον η θερμοκρασία (με το χέρι ) ήταν λες και ήταν κλειστός (δεν τον έχω αισθανθεί ποτέ τόσο κρύο) . Πάντως θα την κάνω την αλλαγή πάστας και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σε τεχνικό για καθαρισμα ,εβγαλε λιγο μαλί και η θερμοκρασια επεσε πλεον στους 30-40 βαθμους αλλα δυστυχως το προβλημα παραμενει .Ο τεχνικος μου ειπε επίσης οτι εχει θεμα η GPU και θελει επισκευεί . Να σας ρωτησω ομως επειδη ειχα θεμα ξανα με GPU σε αλλο laptop ,δεν θα πρεπε καπως να φαινεται το προβλημα σρη GPU ? Εμένα για τα 5 λεπτα που λειτουργει δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα η εικονα σε όλες τις θυρες και στην οθονη .

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πολύ πιθανό να τα έχει φτύσει το τροφοδοτικό.

Αν η gpu είχε πρόβλημα λογικά κάτι θα φαινόταν.
Στο αιτιολόγησε καθόλου, ή απλά θέλει να σε μαδήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν η κάρτα γραφικών σχεδόν σίγουρα κάτι θα φαινόταν.
Κάποιο artifact, κάποιο nvidia/amd driver has stopped responding, κάποιο τρεμούλιασμα ίσως, κάτι.
Αυτό από ότι κατάλαβα του κλείνει στα καλά καθούμενα όλο το σύστημα.
Θερμοκρασίες δεν είναι, για αυτό ο πρώτος ύποπτος είναι το psu.

@ makisman αν είναι εύκολο γράψε μία τα specs του laptop.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το acer 5742g με

i5 480M 2,4ghz 2 core 64bit

Nvidia GF gt540M dedicated 1gb

4gb ram 1066

 

Δε μου αιτιολόγησε ,απλά είπε ότι είναι συνηθισμένο .επειδή όμως είχα πάθει ζημιά σε άλλο laptop στη gpu και ήταν εμφανεί τα αποτελέσματα γι'αυτό προβληματίστηκαν .

 

Έγινε επεξεργασία από makisman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα επισκευαστηκε (προβλημα στην GPU οπως προανεφερα) . Εδω και 3 εβδομαδες δουλευει ενταξει . Ο χρονος θα δειξει. Το μονο κακο ειναι οτι μου βραχυκυκλωσε το ανεμιστηρακι και σπιναρει αδιακοπα για σιγουρια ,ετσι μου ειπε  .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.