Jump to content



Αγορά gaming monitor


Deus

Recommended Posts

Kοιτάζω για αγορά νέας οθόνης 2560x1440 27" 144hz g sync κυρίως για χρήση gaming
Προτιμώ τα IPS panels χωρίς όμως να έχω εμπειρία από κάποιο ποιοτικό  και σύχρονο ΤN

για αγορά από ελλάδα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά έχω βρει το Asus PG279Q και το AOC AG271QG

Υπάρχει και τίποτα άλλο που αξίζει να κοιτάξω?


Από όσο το έψαξα βρήκα ότι και τα 2 παραπάνω monitors έχουν το ίδιο panel και για τα 2 λένε για το χαμηλό QC που έχουν
Αξίζει το AOC που κοστίζει και ποιο φθηνά από τα 2?
Έχει κάτι παραπάνω το άσους ώστε να πάω σε αυτό για παράδειγμα καλύτερη υποστήριξη η κάτι άλλο...?
Ποιο από τα 2 προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Staxtis said:

Δες και Acer Predator XB1

ωραίο και το acer XB1 XB271HU αλλα δεν το βρήκα σε ελληνικά καταστήματα Acer XB271HU skroutz.gr

προτιμώ να κάνω την αγορά από ελλάδα ώστε να μπορώ να την αλλάξω σε περίπτωση που τύχει χαλια panel και να μην μπλέκω με αποστολές μεγάλη αναμονή και επιπλέον έξοδα

έχω δει μερικές photos στο net και από τα 3 παραπάνω monitors με χαλια πάνελς και πραγματικά είναι απαράδεκτα για τόσο που κοστίζουν

42 minutes ago, SpirosKGR said:

Έχε υπόψην σου ότι χρειάζεται και δυνατή κάρτα για να σηκώσει τόσο την ανάλυση αλλά και τα hz, 1070>και πάνω

Για την ώρα έχω 1070 όταν θα βγει η νέα σειρά λογικά θα πάω για την αντίστοιχη της 1080

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη στα σημεια ειναι η Viewsonic ΧG2703-GS. Δεν αξιζει τα εξτρα χρηματα σε σχεση με την AOC ομως αν δεν σκοπευεις να την συνδεσεις με κονσολα (πλεονεκτει στο καλυτερο scaling σε 1080p και σε λιγοτερο overshoot ghosting στα 60Hz). Η AOC ειναι προτιμητεα απο την Αsus, ουσιαστικα ειναι ιδιες οθονες οποτε σε συμφερει να διαλεξεις την φθηνοτερη. Επισης, πιο παλια που παρακολουθουσα, η Αsus ειχε δωσει πολλα προβληματικα κομματια, μη νομιζεις οτι πληρωνεις ποιοτητα κατασκευης ή ποιοτικο ελεγχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A AOC μου αρέσει περισσότερο σαν design οθόνης, η asus ενώ είναι και αυτή ωραία αλλα δεν μου αρέσει και τόσο η ορθογώνια βάση της

σαν χαρακτηριστικά και οι 2 ίδιες είναι στα χαρτιά εκτος και αν έχουν "κρυφά" χαρακτηριστικά που δεν τa γραφουν

Μονο σε pc θα συνδεθεί δεν τη παλεύω με τις κονσόλες λόγο τον χειριστηρίων αν δεν έχει keyboard & mouse δεν βολεύομαι

 

Το μονο που με προβληματίζει με την AOC είναι ότι δεν έχω βρει όσο έχω διαβάσει και ψάξει έστω και μια photo που να έχει panel χωρίς backlight bleed, και σε asus - viewsonic - acer  έχω δει απαράδεκτα panels αλλα εδώ δει και καλά αν και είναι κάπως ποιο σπανια

Για την AOC έχω δει μονο παρόμοιες photos AOC AG271QG Backlight Bleed

ips είναι θα έιχει blb δεν θέλω το τέλειο panel αλλα σαν το παραπάνω μου φαίνεται υπερβολικό

 

Η aoc από υποστήριξη στην ελλάδα πως τα πάει? αν τυχόν χρειαστώ αλλαγή θα βγάλω άκρη η θα μπλέξω

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι πιθανότητες να βρεις backlight bleed στις IPS είναι υψηλότερες από τις ΤΝ. Αν και είναι lottery η επιλογή της Asus ωστόσο διαβάζω ότι οι αλλαγές μέχρι να καταλήξεις στο σωστό κομμάτι είναι αρκετές, άρα και εύκολα αποδεκτές. Βέβαια μεγάλο ρόλο σε αυτό μάλλον παίζει και ο σωστός προμηθευτής. Προσωπικά θα έδινα κάποια χρήματα παραπάνω για να πάω στον σωστό προμηθευτή και όχι απαραίτητα στον πιο φθηνό. Είναι πολλά τα λεφτά.

 

Από ΤΝ ξεχωρίζω την Dell S2716DG https://www.skroutz.gr/s/7969888/Dell-S2716DG.html. Αξιόλογο monitor και vfm.

Έγινε επεξεργασία από McAriotato's
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά παρήγγειλα την AOC AG271QG πριν μερικές μέρες αλλα δεν υπήρχε διαθέσιμη και χρειάζεται κάπου 20 εργάσιμες για να έρθει
(μάλλον από εξωτερικό) ελπίζω να είναι new batch με καλύτερο quality control

Το καθυστέρησα μήπως και κυκλοφορισει κάποιο ποιο βελτιωμένο panel 27 1440p με λιγότερες παιδικές ασθένειες αλλα  δεν...

Το κατάστημα που την παρήγγειλα είναι από τα λίγα ή ίσως και το μαναδικό που λέει στο eshop του 3 χρονια εγγύηση σε αλλα που κοίταξα από ότι θυμάμαι έγραφαν 2

είναi το ποιο φθηνό αλλα δεν το επέλεξα με αυτό το κριτήριο έχω διαβάσει καλά σχολια και έχω κάνει παλιότερα άλλες 2 αγορές
δεν έχω εμπειρία από εγγύησεις δεν χρειάστηκε αλλα από την εξυπηρέτηση έμεινα ευχαριστημένος

 

Tο ξεκαθάρισα από την  αρχή ότι αν είναι μάπα το panel θα ζητήσω αντικατάσταση και μου είπαν πως για ότι χρειαστώ επικοινωνώ με τον αντιπρόσωπο της AOC γιατί έχει advanced swap warranty 3 χρονια επί τόπου αντικατάσταση από το κατασκευαστή, DOA εχει 14 ημερες

Ελπίζω αν χρειαστεί αλλαγή να μην μπλέξω...
σε άλλο κατάστημα σε μια συσκευή όχι σχετική με pc για μια εγγύηση πρόσφατα μου κάναν αντικατάσταση 2 φορες σε doa και την τρίτη περίμενα σχεδόν 3 μήνες να στείλει καινουρια ο κατασκευαστής γιατί είχα πέσει σε ελαττωματική παρτίδα... ξενέρωσα

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Deus έγραψε:

Το ξεκαθάρισα από την  αρχή ότι αν είναι μάπα το panel θα ζητήσω αντικατάσταση και μου είπαν πως για ότι χρειαστώ επικοινωνώ με τον αντιπρόσωπο της AOC γιατί έχει advanced swap warranty 3 χρονια επί τόπου αντικατάσταση από το κατασκευαστή, DOA εχει 14 ημερες

Ελπίζω αν χρειαστεί αλλαγή να μην μπλέξω...
σε άλλο κατάστημα σε μια συσκευή όχι σχετική με pc για μια εγγύηση πρόσφατα μου κάναν αντικατάσταση 2 φορες σε doa και την τρίτη περίμενα σχεδόν 3 μήνες να στείλει καινουρια ο κατασκευαστής γιατί είχα πέσει σε ελαττωματική παρτίδα... ξενέρωσα

 

Για ψάξε το λίγο καλύτερα, για το επί τόπου αντικατάσταση πόσο ισχύει!

 

παρακάτω μιας κι εγώ μάλλον θα κινηθώ σε  AOC για το service μίλησα με alman μιας και το έχει, δεν αναλαμβάνει η ίδια την επισκευή αλλά 

κάνει το rma και το στέλνει έξω (αυτό κατάλαβα).

https://www.thelab.gr/forums/topic/175995-27-ή-32-οθόνη-σε-2560x1440-ανάλυση-αγορά/?page=4

Παράθεση

2) το aoc AG322QCX θα χρειαστεί 15-20 μέρες και είναι περίπου στα 600€, για το συγκεκριμένο βρίσκω θετικές αξιολογήσεις αλλά το service

το έχει η ALMAN (κακή εμπειρία στο μακρινό 2005 με acer monitor), αλλά είναι δίπλα μου κι αν χρειαστεί κάτι από service το στέλνουν δεν αναλαμβάνουν οι ίδιοι την επισκευή (αυτό μου είπαν στο τηλ.) 

πάρε τους κι εσύ αν θες, για παραπάνω πληροφορίες

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

κάλεσα στον αριθμό που έχει στο site της aoc και όντως βγήκε στην alman

Δεν έβγαλα άκρη για το advanced swap για να δουν λεπτομέρειες χρειάζονται serial number... αυτό που κάνουν μου είπε ότι συμπληρώνουν μια φόρμα αν δεν μπορεί ο πελάτης και στην στέλνουν... για τα 2 η 3 χρονια εγγυηση που ρώτησα πάλι μου είπε για serial η ότι γραφει το site του κατασκευαστή

 

και για της άσους που είχα κοιτάξει όταν έψαχνα on-site  έχει αλλα δεν ξέρω αν τις φτιάχνουν εδώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου είχαν πει κι εμένα.

Αν κατάλαβα καλά έτσι όπως περιγράφεις την εγγύηση είναι από msystems, απ'όσα λένε κι έχω διαβάσει είναι το μόνο αξιόλογο κατάστημα που θα σε "εξυπηρέτηση γρήγορα και δεν θα σου βγάλει το λάδι" σε σύγκριση με άλλα.

Προσωπικά αν κι έχω αγοράσει δεν έχω χρειαστεί κάτι από το service.

Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που δεν τους εξυπηρέτησαν γρήγορα, το ξανά λέω απ'όσα έχω διαβάσει.

 

Από όποιο κατάστημα κι αν είναι η εγγύηση, η απάντηση που πήρες κάπως μου φάνηκε ότι θα επικοινωνήσεις με τον αντιπρόσωπο  της AOC (που είναι η ALMAN), μιας και η alman όπως σου είπε θα αναλάβουν την αποστολή, εδώ το θέμα πόσες μέρες κι αν θα την αντικαταστήσουν άμεσα όπως λένε.

 

Γενικά o συγκεκριμένος τύπος panel από  AU Optronics έχει φτωχό quality control mg279q, PG279Q, AOC AG271QG κλπ κλπ...

Λογικά ψάχνεις monitor με gsync?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ναι από msystems  έχω κάνει τη παραγγελια
Και η θέληση να υπάρχει από πλευρά καταστημάτων η αντιπροσωπείας γενικότερα  αν δεν υπάρχει το stock που από ότι φαίνεται δεν υπάρχει αναγκαστικά θα καθυστερήσει η διαδικασία αν χρειαστεί

Τουλάχιστον αν είναι το κατάστημα εξυπηρετικό και αξιόπιστο  δεν θα χρειάζεται να αποδείξει κάποιος ότι δεν είναι ελέφαντας η να περιμένει όταν θυμηθούν να ξεκινήσουν τη διαδικασία...

Ελπίζω πάντως να μη χρειαστει καν να μπω στη διαδικασία να μάθω!

 

Ναι με gsync μιας και πήρα την απόφαση  να αναβαθμίσω το monitor και έχω nvidia, μέχρι την προηγουμενη αναβάθμιση είχα amd καλές για την τιμή τους πολύ τίμιες αλλα δεν ξαναγυρίζω πίσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Deus έγραψε:

Ναι με gsync μιας και πήρα την απόφαση  να αναβαθμίσω το monitor και έχω nvidia, μέχρι την προηγουμενη αναβάθμιση είχα amd καλές για την τιμή τους πολύ τίμιες αλλα δεν ξαναγυρίζω πίσω

σε ρώτησα επειδή έχουν βάλει "λόγω black friday" από 660€ στα 590€ Samsung 27CHG70 144hz freesync,

και μερικά  σχόλια από amazon κοίταξε/ψάξε κι αυτήν την εναλλακτική, για το αντίστοιχο 32" που κοιτάω δεν 

έχω διαβάσει και τα καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παρέλαβα το monitor πριν 2 μέρες είναι κατασκευής oct-2017 το gsync και τα frames κάνουν αμέσως αισθητή την διαφορα στο Wot που έχω προλάβει να δοκιμάσω πιο πολύ που είχα και αρκετό stutter δεν έχει κάνει το παραμικρό παίζει νερό μονο κάνα 2 φορες σε μια πιστα που ξεπερνούσε τα max frames του monitor εμφανίστηκε πάλι αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό

 

στο BF που δεν είχα κάποιο θέμα με την εικόνα το high refresh rate κάνει αρκετή διαφορά που την κατάλαβα αμέσως σε σχέση με τα 60 fps πριν

Γενικά η όλη αίσθηση στο gaming είναι ποιο ξεκούραστη για τα ματια ποιο smooth και άμεση

 

 

όσο το έψαξα δεν βρήκα κάποιο καμένο η κολλημένο pixel,

μέχρι εδώ όλα καλά γιατί έχει backlight bleed κάτω δεξιά στο σημείο που είναι τα κουμπιά του OSD και είμαι σε δίλημμα να την επιστρέψω η όχι μήπως το άλλο πόυ θα στείλουν έχει περισσότερο έχω δει photos στο net από το ίδιο monitor και από τα αντίστοιχα των άλλων εταιριών που είναι χειρότερα

 

Έβγαλα photos με το κινητό όσο καλύτερα μπόρεσα με διαφορετικές ρυμίσεις στη  camera για να ακούσω γνώμες μιας και δεν μου έχει ξανατύχει monitor με blb για να έχω πραγματικό μετρό σύγκρισης

ολο το panel είναι  όπως φαίνεται πραγατικα στο απόλυτο σκοτάδι με τη διαφορα ότι στο σημείο του bleed  φαίνεται να καλύπτει μεγαλύτερη επιφάνεια του panel σε σχέση με οτι φαίνεται με το μάτι στη πραγματικότητα

59AZPZvISauhqP084sASYQ.png

 

με τις default ρυθμίσεις του κινητού φαίνονται και αλλα σημεία με bleed στο panel και μεγαλύτερη φωτισμένη επιφάνεια που δεν φαίνονται στη πραγματικότητα

 

comQT4VrSWG0maEVvA7fgA.png

να δοκιμάσω την τύχη μου και να το στείλω για αλλαγή η να μείνω με ότι έχω ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα rma request στην alman με αιτιολογία back light bleed on all sides, bottom right corner more visible

Το προώθησαν αμέσως μέσα σε 2 ώρες είχα απάντηση από digitest.de

 

Spoiler


Your RMA request has been received in good order.  
As soon as your request has been processed you will be notified per email or post.  
With this notification you'll receive your real RMA number an you will be informed about the RMA process. 
Please wait for this message.
reference : xxxxxxxx

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από καθυστέρηση λόγο έλλειψης stock μέσα στις γιορτές ήρθε το νέο monitor σήμερα με τη UPS έχει ίδια ημερομηνία παραγωγής με το προγούμενο (oct-2017) και μπορώ να πω ότι άξιζε η αναμονή
έχει σχεδόν μηδενικό bleed αρχίζει να εμφανίζει ένα ελάχιστο πάνω από τα κουμπιά του osd όταν ανεβάζω την φωτεινότητα από 60 και πάνω  αλλα συνήθως τη ρυθμίζω στο 37 το glow είναι και αυτό ελάχιστο για τα δεδομένα του panel

σε μαύρο φόντο με τις ίδιες ρυθμίσεις είναι η νύχτα με την μέρα σε σχέση με τη προηγουμενη

φωτεινότητα στο 70%

8wD8PIHyR5ynKo1mLK6PTw.png

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.