Jump to content



Ποιο είναι το μακροβιότερο μέρος του συστήματός σας;


Recommended Posts

Όσο και αν φαίνεται περίεργο το πιο παλιό εξάρτημα στο σύστημά μου είναι ο επεξεργαστής!

AMD Phenom II 955 από το 2010. Υπάρχουν και άλλα κομμάτια hardware που πήγαν σε συγγενικά πρόσωπα και λειτουργούν ακόμα αλλά ο 955 είναι ακόμα μαζί μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο 500αρηδες WD abys με 1400 ωρες ο καθένας και μητρική,ο παλιός cpu που ζει ακόμα( ι7 920) και η adata 3x2gb ραμ  που είναι από το 2008 που αγοράστηκε ολόκληρο το σύστημα. Γενικά έχει βγει σκυλί.
Επίσης παίζει ένας wd3200akks από το 2005 που πλέον χρησιμοποιείται σαν κύριος σκληρός σε ένα δεύτερο μικρο pc στο σπίτι με εναν q8400.

abys.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μια Creative Soundblaster X-Fi Xtreme Gamer Fatal1ty Pro  ggomgcopterzorzzz. Αγορασμένη το 2008 και την κρατάω ακόμη και σήμερα με τους σιχαμένους drivers της creative γιατι:
1) Λυπάμαι ΑΚΟΜΗ τα χρήματα που έδωσα :mellow:

2) Έχει ωραιότερο και δυνατότερο ήχο στα αυτιά μου απο την onboard καρτούλα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι είναι το NEC 2500A. Πλέον δουλεύει με ανταπτοράκι από IDE σε SATA, αν και βασικά τζάμπα τρώει ρεύμα.

Αν προσθέσω και περιφερειακά που δεν έχουν μπει σε κάποια κούτα, θα μπορούσα να αναφέρω το Saitek SP 550 και τα Videologic 11N44, ίσως παλαιότερα και του NEC.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

opteron 144 και η παρέα του (μνήμες, μία άσροκ, όλο το κουτί γενικώς, μία ΛΕ6800 κτλ) από το 2004/2005.

Μια χαρά παίζει, μπήκε πριν λίγα χρόνια κι ένας ssd 60gb που περίσσευε και την κάνει τη δουλίτσα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οθονη eizo S2202W  με τον μετρητη να γραφει 20584h.

(αγορασμενη απο το Π οταν εφερνε οπωτε θυμοταν επωνυμα items)

Και το λαπτοπ HP8510P που περσυ το ανοιξα για καθαρισμα και παστες.

Φυσικα γινανε οι μικροαναβαθμισεις του στην πορεια ,ssd αλλα παλι σε μηχανικο γιατι εσκασε ο ssd

μεγαλυτερος cpu , μεγαλυτερη ram,docking station.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το laptop της υπογραφής αισίως μετρά 10.5 χρόνια και είναι το καθημερινό μου PC τα τελευταία 7-8.

 

Έχει αλλάξει:

4 δίσκους: 100GB 4200 ο δικός του, 80GB 7200 ο διάδοχος, 320GB 5400 ο επόμενος (που έκατσε >5 χρόνια) και από το 2014 480GB SSD με mSATA->IDE.

3 επεξεργαστές (T2300, T7200, T7600G)

2-3 φορές ram (από 2GB -> 2+1 και μετά 2x2gb),

έχει επισκεφτεί μια φορά την Asus εντός εγγύησης για αλλαγή οθόνης και του έχω αλλάξει και την οθόνη από 1280x800 σε 1680x1050 (υπήρχαν περίοδοι που το δούλευα χωρίς εξωτερική οθόνη και η διαφορά είναι χαοτική).

Εδώ και 1 χρόνο είναι με την υδρόψυξη

Ο SSD έχει 9000 ώρες, ο τρίτος HDD είχε 6500 το 2012 με ένα μικρό extrapolation και αφαιρώντας περιόδους που δεν το δούλευα πολύ (όταν το είχα πρωτοαγοράσει) υπολογίζω ότι μου έχει βγάλει περίπου 25000 ώρες.

 

Αντίστοιχες ώρες έχει και η Dell 2405 (26532 γράφει) αν και έχω την εντύπωση ότι την είχα κάνει ένα reset κατά λάθος στις 30000 ώρες :p 

Σε αυτή είχα επισκευάσει το τροφοδοτικό της (είχα αλλάξει 2 mosfet, το μεγάλο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή και μερικούς μικρότερους) περίπου 15000 ώρες πριν.

Επίσης έχει ταξιδέψει με αεροπλάνο αρκετές φορές (γύρω στις 4-5) και έχει μετακομίσει περίπου 10 φορές. Αν κρίνω από το κιτρίνισμα που έχει στο κέντρο μάλλον είμαι στις 50000 ώρες. Και είναι και δεύτερο χέρι από SPC!

 

Ένα άλλο Hardware που δουλεύει ακόμη καθημερινά είναι τα Creative T5500, ούτε πρόβλημα με τα μεγάφωνα, ούτε με τον ενισχυτή στο sub, τίποτα. Αντίθετα τα Z10 που είναι πολύ μεταγενέστερα τα έχω ήδη επισκευάσει μια φορά! Και εννοείται, τα ηχεία του πρώτου μου υπολογιστή (1996) Juster Multimedia, δουλεύουν ακόμη χωρίς αλλαγή στα μεγάφωνα, όπως και ο HP Deskjet 600 (ο deskjet παροπλισμένος, τα Juster ζουν και βασιλεύουν).

 

Την οθόνη δεν σκοπεύω να την αλλάξω σύντομα γιατί προτιμώ τα CCFL από τα LED για τα μάτια μου (είναι πιο ξεκούραστα) οπότε θα την επισκευάζω μέχρι να κιτρινίσει εντελώς το tft. Επίσης μια καλή οθόνη είναι παραδοσιακά στα 600+ οπότε είναι και μεγάλο το ποσό!

 

Για τον υπολογιστή είμαι ρεαλιστής ότι δεν θα μπορεί να δουλεύει για πάντα (πόσο θα βγάλουν πια αυτοί οι πυκνωτές στο asus) και προγραμματίζω τα χριστούγεννα να στήσω ένα minimal σύστημα να καλύπτω τις ανάγκες μου χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν εξαρτήματα που ήδη έχω, δηλαδή τον msata δίσκο, ddr3 sodimm μνήμες και φυσικά την υδρόψυξη!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.