Jump to content



Προβλήματα με Windows 10 Fall Creators Update (1709)


Recommended Posts

Με την ελπίδα να διορθώσω ένα εμμένον ζήτημα που μου καταλήγει σε 1-2 blue screens την εβδομάδα σε έναν συγκεκριμένο υπολογιστή που έτρεχε την έκδοση 1703, αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο πρόωρα τη 1709.

 

Το αποτέλεσμα είναι μερικά χαρακτηριστικά μικροπροβλήματα, τα οποία παραθέτω για όσους σκέφτονται να βιαστούν να εγκαταστήσουν το Fall Creators Update.

 

1. Χαμένα Power Plans: τα δύο που είχα προσθέσει πλέον των "Balanced" και "Power Saver" εξαφανίστηκαν μετά την αναβάθμιση

2. Μαύρο Desktop: αν και στο Personalization > Choose your picture φαινόταν το σωστό, χρειάστηκε να το αλλάξω πριν εμφανιστεί ξανά. Η επανεκκίνηση δεν αρκούσε.

3. Ξανά πρόβλημα με τις γραμματοσειρές σε κάποια προγράμματα που δεν υποστηρίζουν Unicode (όμοιο είχε εμφανιστεί στην αρχή με τη 1703 και διορθώθηκε με patch).

4. Βugcheck στην πρώτη εκκίνηση μετά από shutdown.

 

Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι καταστροφικό, αλλά σ' αυτή τη φάση δε θα πρότεινα σε κάποιον να βιαστεί να εγκαταστήσει τη 1709, ειδικά πριν εμφανιστεί μόνη της - ή πριν βγουν οι πρώτες διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σου θέμα τον είδα κι εγω. Απλά επειδή εγώ τα έστησα σε λάπτοπ πατώντας πάνω στην μπαταρια που είναι στο system tray σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις το power plan με slider.

Πάντως στο μενού των power plans δεν υπάρχει επιλογή εκτός από το balanced.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elapse said:

Για το 4, αν θες, ανέβασε τα minidumps μπας και βρεθεί από εκεί ποιό είναι το πρόβλημα.

 

Κοιτάω dump(s) ήδη, αλλά δυσφορώ λίγο γιατί με ξάφνιασε δυσάρεστα η εξέλιξη. Για να είμαι δίκαιος, μπορεί να οφείλεται στο προϋπάρχον πρόβλημα, αλλά θα το παρακολουθήσω και θα δω. Το θέμα ήταν κυρίως για να ενημερώσω τυχόν βιαστικούς σχετικά με τη 1709.

 

Προσωπικά προτίμησα να κάνω το debugging στην τελευταία έκδοση, αντί να ρισκάρω να λύσω το πρόβλημα στη 1703 και να μου επανεμφανιστεί. Όποιος δεν έχει συγκεκριμένο λόγο να αναβαθμίσει άμεσα, καλύτερα να περιμένει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μέρα (17 Οκτωβρίου) , εμφανίστηκε σε εμένα η αναβάθμιση. Παραδόξως, δεν μου άλλαξε ρυθμίσεις, power plans κλπ. 

1. Μου έσβησε το Malwarebytes χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Το έχω αγορασμένο και αναβαθμισμένο. Το εγκατέστησα ξανά, και ήταν κανονικά ενεργοποιημένο με το Licence που είχα αγοράσει. 

2. 1-2 προγράμματα θέλανε επανεγκατάσταση. 

3.

Πάμε στο πιο "βασικό" (όχι και τόσο , απλά για το "μαμώτο της υπόθεσης" ):

 

Στα 2 PC μου που υπάρχουν στην υπογραφή μου , το ένα είναι σε public network (PC2)  και το PC1 , σε private. 

Πριν το update μπορούσε να συνδεθεί το ένα στο άλλο. Ήθελα να μπω από το PC2 σε κάποιο drive στο PC1 ? No problems. Ήθελα να μπω από το PC1στο PC2; Πάλι no problems. 

 

Πλέον για κάποιο λόγο δεν μπορώ να έχω access από το PC2 στο PC1. Τα settings δεν έχουν πειραχτεί. 

 

Πατώντας net view , στο PC1 βλέπω το network (και τα 2 PC δηλαδή), ενώ στο άλλο μου γράφει "the service has not been started". Τι στην ευχή;

 

PS: Strangely enough, μέσω του Solid Explorer από το android, μπορώ να μπω και στα δύο μηχανήματα. 

 

Με γκουγκλάρισμα βρήκα ότι υπήρχε σε πολλούς από το Creators Update ( όχι και σε μένα όμως). Ενώ οι περισσότεροι αποκόμισαν το πρόβλημα με καθαρή εγκατάσταση της 1703, εγώ με καθαρή εγκατάσταση και στα 2 μηχανήματα (τέλη Μαΐου) δεν είχα κανένα παρόμοιο θέμα.

Workarounds δεν έχω βρει πάντως και η MS δεν κάνει και τίποτα, τη στιγμή που για πολλούς αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα.

PS2: Τα Services όλα δείχνουν να τρέχουν κανονικά. 

PS3: Απ'όσα έχω καταλάβει , το PC2 φαίνεται ως "master" και το πρόβλημα είναι στα master και όχι στα υπόλοιπα του δικτύου, καθώς ότι συνδέω ,βλέπει τα πάντα, απλά το PC2, δε βλέπει τίποτα. 

Βγάλε άκρη... 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει παρατηρήσει κάποιος αν τα.txt με ελληνικούς χαρακτήρες εμφανίζονται σωστά;

Πρέπει να τα ανοίξω και μετά να αλλάξω την κωδικοποίηση τους από ANSI σε UTF8. Μπορεί να οφείλετε και στο φορμάτ αλλά μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο, οπότε μάλλον το update την έκανε την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα κωδικοποίησης υπήρχε στην αρχή-αρχή της 1703. Αυτό λες; Αυτό έχει λυθεί από το πρώτο cumulative μετά την αρχή της 1703. Μήπως τελικά αρχίζουν και εμφανίζονται τα προβλήματα της 1703, στην 1709 , σε όσους δεν τα είχαν στην 1703; :hehe: 

 

Το παραπάνω δικό μου πρόβλημα στο μεταξύ λύθηκε, βάζοντας manual ip στα μηχανήματα, και manual dns. 

Επίσης έγιναν και τα 2 private δίκτυα και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Εντονη  κινητικότητα  στο  ιντερνετ  ....1-11-2017   ...και  ενας  φακελος  στον  δισκο  $WINDOWS.~BT 

 

Τι  ειναι  ρε  πάιδες  συμαντική  ΑΝΒΑΘΜΙΣΗ  ???????  ή  να  ανησυχώ  για  κάτι  ???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος velipsi έγραψε:

Εντονη  κινητικότητα  στο  ιντερνετ  ....1-11-2017   ...και  ενας  φακελος  στον  δισκο  $WINDOWS.~BT 

 

Τι  ειναι  ρε  πάιδες  συμαντική  ΑΝΒΑΘΜΙΣΗ  ???????  ή  να  ανησυχώ  για  κάτι  ???

Screenshot_1.pngScreenshot_2.pngScreenshot_3.png

 

Εκεί θα βρεις και θα σβήσεις τον φάκελο αυτό μαζί με τον "WINDOWS.old" . 

Θα το βρεις σαν προηγούμενες εγκαταστάσεις. 

Λογικά έκανες το update σε 1709 έκδοση. 

 

Αν όχι, τότε ο φάκελος σβήνεται μόνος του μετά από ένα μήνα :) 

 

ΥΓ: Αν θες να γυρίσεις σε προγενέστερη κατάσταση τον υπολογιστή, τα αφήνεις ως έχουν και εντός 1 μήνα μπορείς να κάνεις "roll back" μέσα από τις ρυθμίσεις :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια από τα ίδια. τι χες Γιάννη τι χα πάντα...
Πήρε κ το δικο μου desktop την 1709. Ενώ όλα στην 1703 λειτουργουσαν μια χαρα τώρα οταν ανοίγω για παράδειγμα txt file ή bs player να παίξει ταινία μου βγάζει τρεμοπαιγμα είτε μέσα στο κείμενο απο txt files ειτε σε ταινια που βάζω στον player ειτε σε προγράμματα που θα εχω σε παράθυρο ανοιχτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.