Jump to content



E-gate, τραγικοι απλα


icy20

Recommended Posts

Χαιρετω. Ηθελα τη γνωμη σας. Τον Νοεμβριο του 2014 πηρε ενας ξαδερφος μια μητρικη Asus Maximus 7 ranger με 178 ευρω.

Περσυ το Μαιο εγινε καρβουνο και του εκαναν αντικατασταση. Απο φετος το καλοκαιρι και μετα εκανε κουλα μεχρι που καποια στιγμη τον Αυγουστο βγηκε OFF.

 

Την παω στο e-gate αρχες Σεπτεμβρη. Μεχρι και σημερα καμμια επαφη απο εκεινους. Ειχα παρει 3-4 φορες, ποτε δεν με επαιρναν πισω. Σημερα με ενημερωσαν οτι μου βγηκε λεει πιστωτικο 86 ευρω. Γελαει ο κοσμος απλα...

 

Προφανως θα κανω καταγγελια στο ΙΝΚΑ. Απλα δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω, γιατι πανε χαμενοι επεξεργαστης/μνημες ολα μετα...

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν αυτήν την τιμή και καλά λόγο παλαιότητας του chipset. Κανονικά θα έπρεπε να σε προτείνουν το επόμενο ή το ίδιο chipset σε μητρική με τις ίδιες προδιαγραφές ή πιστωτικό στην τιμή αγοράς σαν τελευταία λύση. Απλά σαν κατάστημα το κέρδος έρχεται πρώτο και μετά το δικό σου το συμφέρον, και ας λένε το αντίθετο "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" και ο "πελάτης έρχεται πρώτος" κτλπ, όλα παπαριές είναι, το χρήμα και το κέρδος έρχεται πρώτο.

 

Αυτό που έπρεπε να κάνουν είναι να σε προτείνουν μια Ζ170 μητρική αν δεν υπάρχει Z97 στην αγορά με τα ίδια χαρακτηριστικά με την ASUS, και αν δεν δεχόσουν να σου έβγαζαν πιστωτικό σε τουλάχιστον τιμή Z170 μητρικής που υπάρχει στην αγορά αν όχι στην αρχική που την πήρες, αλλά σίγουρα όχι 86,00 ευρώ είναι λίγα για Z series motherboard. Απλά πίεσε την κατάσταση σαν να μην υπάρχει αύριο, κάνε και αρνητική στο skroutz και σαν τελευταίο άσε και την καταγγελία και στο τέλος θα πάρεις πιστωτικό στην τιμή αγοράς.

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος , με την αντικασταση τον Μαιο , ανανεωνεται και η εγγυηση του προιοντος. Απο εκει και μετα... απλα δεν αποδεχεσαι το πιστωτικο και να στειλουν RMA την μητρικη στην Asus. Για να μη ν αρχισουμε να μιλαμε για μητρικη αντικαστασης μεχρι να σου ερθει η αλλη απο την Asus εφοσον εχει περασει τοσο μεγαλο διαστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tyxeros said:

Αν δεν κανω λαθος , με την αντικασταση τον Μαιο , ανανεωνεται και η εγγυηση του προιοντος. Απο εκει και μετα... απλα δεν αποδεχεσαι το πιστωτικο και να στειλουν RMA την μητρικη στην Asus. Για να μη ν αρχισουμε να μιλαμε για μητρικη αντικαστασης μεχρι να σου ερθει η αλλη απο την Asus εφοσον εχει περασει τοσο μεγαλο διαστημα.

Δεν ειχε βγει ποτε νεα αποδειξη τοτε το Μαιο απλα δελτιο αποστολης το οποιο δυστυχως δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ειχε βγει ποτε νεα αποδειξη τοτε το Μαιο απλα δελτιο αποστολης το οποιο δυστυχως δεν εχω.

Ζητάς αντίγραφο από το λογιστήριό τους αφού δεν έχεις. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παω τωρα σπιτι να κανω την καταγγελια αν και μου εχουν κανει την καρδια περιβολι διαφοροι που μιλησα. Ο ενας μου ειπε οτι αναλογως ποσο παλιο ειναι το προιον πεφτει η αξια πιστωσης του και κατι τετοια και ο αλλος οτι χλωμο το κοβει να παει υπερ μου η καταγγελια και οτι μαλλον θα παρω τα 86 ευρω. Δεν ειναι κριμα ρε γμτ? Θα πρεπει να σκοτωσω αυτα που εχω γιατι δεν θα κανουν οτι κ να παρω

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια εγγύηση δίνει η ASUS.

Σύμφωνα με αυτό και τους αντίστοιχα ισχύοντες νόμους της ΕΕ υποχρεούνται αφού το ζητήσεις να την προωθήσουν στην ASUS και να αναλάβει αυτή τα περαιτέρω.
Μην δεχτείς για κανένα λόγο άλλη λύση πέραν της μητρικής αντικατάστασης.
Αν δεν μπορείς να τους πιέσεις αναλαμβάνω εγω αν θες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς κανέναν, δεν υπάρχει το " αναλογως ποσο παλιο ειναι το προιον πεφτει η αξια πιστωσης του " με την καμία, να μάθουν να κάνουν την δουλειά τους αλλιώς μαύρο παντού, no mercy στην παρακμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billpeppas said:

2 χρόνια εγγύηση δίνει η ASUS.

Σύμφωνα με αυτό και τους αντίστοιχα ισχύοντες νόμους της ΕΕ υποχρεούνται αφού το ζητήσεις να την προωθήσουν στην ASUS και να αναλάβει αυτή τα περαιτέρω.
Μην δεχτείς για κανένα λόγο άλλη λύση πέραν της μητρικής αντικατάστασης.
Αν δεν μπορείς να τους πιέσεις αναλαμβάνω εγω αν θες ;)

3 χρονια θελεις να πεις προφανως ετσι?

Την καταγγελια την εκανα και εστειλα και complaint στο site της asus και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Αν εδινε 2 χρονια θα μου ειχαν πει φανταζομαι εξ αρχης οτι δεν εχει εγγυηση. Εγω οσες μητρικες εχω αγορασει τα τελευταια χρονια απο asus/msi/gigabyte παντα ειχαν 3 χρονια. Πρωτη φορα ακουω για 2.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, icy20 said:

Αν εδινε 2 χρονια θα μου ειχαν πει φανταζομαι εξ αρχης οτι δεν εχει εγγυηση. Εγω οσες μητρικες εχω αγορασει τα τελευταια χρονια απο asus/msi/gigabyte παντα ειχαν 3 χρονια. Πρωτη φορα ακουω για 2.

Το κατάστημα οφείλει βάσει νόμου να σου δώσει τα 2 χρόνια, τα οποία ανανεώνονται για κάθε εξάρτημα που επισκευάζεται ή αντικαθίσταται εντός εγγύησης. Εάν ο κατασκευαστής δίνει περισσότερο, το κατάστημα δεν υποχρεούται να την καλύψει το ίδιο. Σε αυτή την περίπτωση κανονίζεις εσύ RMA με τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει αντ/πεία η μητρική θα περιμένει κάνα μήνα+ μέχρι να την πάρει πίσω και θα είναι κατά πάσα πιθανότητα refurbished, σου λέει δεν δέχεσαι το πιστωτικό ΟΚ την στέλνω αντ/πεία σε δίνω μια προσωρινή σαβούρα που έχω στην αποθήκη και σκονίζεται για να είμαι ΟΚ με το νόμο και περίμενε την ASUS μέχρι να την στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, HellhammeR said:

Αν πάει αντ/πεία η μητρική θα περιμένει κάνα μήνα+ μέχρι να την πάρει πίσω και θα είναι κατά πάσα πιθανότητα refurbished, σου λέει δεν δέχεσαι το πιστωτικό ΟΚ την στέλνω αντ/πεία σε δίνω μια προσωρινή σαβούρα που έχω στην αποθήκη και σκονίζεται για να είμαι ΟΚ με το νόμο και περίμενε την ASUS μέχρι να την στείλει.

Μα αντιπροσωπεια πηγε. Η oktabit και καλα εβγαλε πιστωτικο 86 ευρω. Ετσι μου ειπαν. Και δεν εκατσε 1 μηνα αλλα 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.